Gönderen Konu: Anten Analizörü Çalışması (Vector Network Analyzer)  (Okunma sayısı 7082 defa)

Çevrimdışı TA3EJ

Ynt: Anten Analizörü Çalışması (Vector Network Analyzer)
« Yanıtla #20 : 06 Ocak 2017, 00:29:30 »
Adaşım tebrik ederim. gecen sene ad8302 + si570 ve stm32f407 kullanarak farklı metod (RFIV) ile bende bu konuda çalışıyordum iş yoğunluğundan ilgilenemiyorum şimdi. projenizi görünce çok sevindim umarım bir sıkıntı cıkmadan tamamlanır vede bizlerde satın alma şansına erişiriz. ellerinize bilginize sağlık. 73
Not: Nihai ürünü yasal yollardan koruma altına almadan hiç bir kart yada yazılım paylaşımı yapmayın emek hırsızı çok ülkemizde.

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #21 : 07 Ocak 2017, 14:04:35 »
yazılım çağımızın belası,misyoner yada Giyom Tell gibi halk ile barışık kişilerin bulduğu yöntem,(Pre Programmed) ön programlı işlemci,tüm malzemeyi Pcb'yi sen dizayn ediyorsun,minicik bir ücret karşılığı IC adresine geliyor.

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #22 : 10 Ocak 2017, 22:03:19 »
Sınavlarım başladığından dolayı konu ile çok ilgilenemiyorum fakat değerli yorumlarınızı okuyorum ve dikkate alıyorum. Teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #23 : 03 Şubat 2017, 19:41:31 »
SWR grafiği ekranından küçük bir görüntü:

Çevrimdışı TA3EJ

« Yanıtla #24 : 06 Şubat 2017, 23:05:39 »
tebrik ederim umarım yakın zamanda ürünün tam calısır bır videosonu görürüz. logaritmik eğriye dikkat :)

Çevrimdışı TB1BIG

« Yanıtla #25 : 12 Şubat 2017, 13:08:10 »
Gurur duydum arkadaşım senle...

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #26 : 31 Mart 2017, 23:07:17 »
Smith Grafiği ile projeye devam etmekteyim.

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #27 : 28 Nisan 2017, 12:52:54 »
Kutunun ince olmasından dolayı anten ve şarj konnektörünü arka kısma konumlandırdım.
Tasarladığım bandpass filtrelerden birinin performansını beğenmediğimden dolayı proje biraz uzadı fakat artık sona yaklaştım. En kısa zamanda analizörler tamamlanmış olacak.

Çevrimdışı TA1EH

« Yanıtla #28 : 29 Nisan 2017, 17:02:43 »
şahane

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #29 : 07 Haziran 2017, 21:10:40 »
Bir önceki mesajımda filtreler ile ilgili problem olduğunu belirtmiştim. Bandpass filtreler ile birçok deneme yaptım ve analog filtrelerin ortam sıcaklığı, kullanılan malzemelerin toleransları gibi birçok faktörden etkilendiğini gördüm. Birkaç farklı bandpass tasarımı denedim fakat hiçbirinden beklediğim performansı alamadım.

Bu nedenle projemde dijital FIR (Finite Impulse Response) filtre kullanmaya karar verdim. Yaptığım ilk denemelere göre oldukça stabil çalışan bir filtre olduğunu gördüm.
Proje son halini almaya başladı, son testlerimi yapıp problem çıkmadığı takdirde üretime başlamayı planlıyorum.
« Son Düzenleme: 07 Haziran 2017, 21:13:00 Gönderen: TA4AJY »

Çevrimdışı TA1EH

« Yanıtla #30 : 08 Haziran 2017, 01:24:21 »
Bitmemiş bir proje ''BEN YAPTIM OLDU''  bölümünde. Hoş degil.(Okunma sayısı 3235 defa)

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #31 : 08 Haziran 2017, 09:59:01 »
Merhaba, emeğinize sağlık projenizi bir an önce bitirmenizi dilerim.

Ayrıca 80 milyon vatandaşı olan ülkemizde, amatör radyo elektronik projeleri ile uğraşan 30 kişi sayın desem ! anca vardır yada yoktur.
Böyle başlıkların altına yapılan olumsuz her yorum, bu insanların iş yapma, fikir üretme isteklerine büyük köstek olmaktadır, gün geçtikçe insanlar hobiden uzaklaşmaktadır. İşte bu zihniyet yüzünden Neler, neler yapmışlar! konusuna bakar dururuz TA amatörleri olarak. Eleştiri veya öneriler proje & yapılan iş üzerinden olmalıdır, bize nice 30 kişiler gerekiyorken biz bu insanları küstürmek için yarışa girmişiz meğerse. Son cümlem klişe olacaktır fakat, "Emeğe Saygı" duyulmasını temenni ederim.

Saygılarımla.

Çevrimdışı TA4AWS

« Yanıtla #32 : 08 Haziran 2017, 12:44:39 »
Planladığınız zamanda inşallah başarıyla sonuçlanır bu proje. 4 gözle bitmesini ve nihai ürünü bekliyorum.

Ayrıca TA3OM Mustafa beyin görüşlerine aynen katılmakla birlikte ürün veya proje ile ilgili katkı sağlayacak eleştirilerin haricinde yapılan boş yorumları anlamsız buluyorum.
eski TB4DSE

Çevrimiçi TA2UH

« Yanıtla #33 : 08 Haziran 2017, 13:59:48 »
Değerli arkadaşlar,

Bence forumun bu bölümü, asıl olarak tecrübe paylaşımı için. "Başarılı" olmak zorunda değiliz. Sonuç elde edemediğimiz çalışmadan gelen deneyim de yararlı bilgidir, yeter ki paylaşılsın. Ortak olarak akıl yürütür destek de oluruz.

Bu örnek için düşüncem şu: Yapan arkadaşımızı çok takdir ediyorum, kendisinin motivasyonunu kırmaya gerek yok. Ayrıca motivasyonu ticari olabilir; kanuni sınırlar içinde kaldığı sürece, isteyen istediğini üretir, ticaretini de yapabilir. Kesinlikle karşı değilim.

Fakat şunu da söylemek istiyorum; bu ya da başka bir devre, benim için ancak şeması, yazılımı elimde olup, üzerinde değişiklik yapıp, oynayabileceksem ilginç hale geliyor. Zaten parayla satın almak istersem internet elimin altında... İstemediğim kadar var.

O nedenle, bilgi ve tecrübe paylaşımının olmadığı konu başlıklarını da buraya değil, forumun alım - satım bölümlerine açmak bana doğru geliyor. Belki de yalnızca "açık kaynak" olarak değerlendirilebilecek konuları buraya koymak gerek.

Mert arkadaşımıza da başarılar diliyorum, eline sağlık.

73,

Çağlar Akgüngör

Çevrimdışı TA1EH

« Yanıtla #34 : 08 Haziran 2017, 16:29:58 »
     bu tür projeler uzun süreli evrimler geçiriyor nihai ürün haline gelene kadar. kimiler için zaman kavramı kıymetli kimileri için degil. başarılar dilerim. zaten mevcut piyasa ürünlerinin temelleri aynı agaç kökünden türemiş ufak tefek veya daha çaplı degişiklikler sonucu.çinden gelenler dahil. sıcak suyu tekrar keşfederim demek gibi durum.diyelim ki bir proje üzerinde 2004 ten beri her türlü degişiklik yapılmış geliştirilmiş kusurlar giderilmiş şimdi de biz çıkıp hemen şimdi ben en güzelini yaptım ve köşeyi dönerim dersek tuaf olur. ikincisi de anten swr ölçüm hasasiyeti ne mertebede olması gerekiyor? neticede kristal oscilatör kalibrasyönu yapmıyoruz.bence en kralını aramak degil de bu alet ile çalışmak ve dogru kullanmaya ögrenmek lazım. kusuruma bakmayın duygusal yaklaşımım yok.

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #35 : 08 Haziran 2017, 19:08:54 »
Aslında bu konuya projeden alakasız bir şey yazmak istemiyordum fakat ilk ve son kez yazacağım.

@TA3OM, TA4AWS

İlginiz, desteğiniz için çok teşekkür ederim. Düşüncelerime tercüman olmuşsunuz. Bu tür yorumları görmek beni mutlu ediyor.

@TA2UH

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim Çağlar Bey. Konunun ilk mesajında da yazdığım gibi bazı maddi sıkıntılardan dolayı bu projeye başladım. Keşke bu sıkıntılar olmasa da neredeyse 1 senedir geceyi gündüze katarak uğraştığım, bir sürü para harcağım bu projeyi hiçbir karşılık beklemeden burada yayınlayabilsem. Fakat ilk mesajda da söylediğim gibi benzeri cihazların yarı veya üçte bir fiyatına satmayı planlıyorum.

@TA1EH

Yüksel Bey konuyu açtığımdan beri sürekli olarak iğneleyici mesajlar atıyorsunuz, eğer benimle ilgili kişisel bir probleminiz var ise lütfen bunu bu konuda değil de başka bir ortamda konuşalım. TACallBook'ta telefon numaram mevcut, aramak isterseniz.

Evet piyasada onlarca-yüzlerce anten analizörü mevcut. Çalışma şekli benim yaptığım cihaza benzeyenler de mevcut fakat hiçbiri birbirinin tamamen aynısı değil. Şu anda piyasada satılan çok iyi markaların bile kusurları var. Ben bu kusurları düzeltip en iyisini yapabilecekken neden daha azını yapayım?

Hiçbir zaman köşeyi dönme gibi bir düşüncem olmadı, böyle birşey olamayacağını da biliyorum, bunu nereden çıkardınız anlamadım.

Sizin için daha düşük hassasiyetle çalışan bir cihaz yeterli olabilir ama ben bu cihazı satacaksam benim için hassasiyetinin en üst seviyede olması çok önemli. Projenin bu kadar uzamasının sebebi de tamamen bu; cihazı mükemmele yakın yapmaya çalışmam.

Umarım kendimi ifade edebilmişimdir.

Konuyu açarken bu bölüm bana uygun göründü, buraya açtım. Eğer yanlış yere açtıysam kusura bakmayın, site yetkilisi doğru bölüme taşıyabilirse memnun olurum.

Çevrimdışı TA1EH

« Yanıtla #36 : 09 Haziran 2017, 04:11:20 »
Mert maddiyat mevzusu konunun özünde var kendiniz işlemişsiniz. inşallah olur umutlar boşa çıkmaz.ortada olmayan bir şey konuşuluyor onu biraz begenmedim sabırla beklemekteyiz hepimiz gönlüm seninle başarılar dilerim.hoşçakal.

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #37 : 06 Temmuz 2017, 19:24:25 »
SWR çizim grafiği: https://www.youtube.com/watch?v=snUvdgqcUEg

100 adet ölçüm ve grafik çizimi toplam 1.58 saniyede tamamlanıyor. Piyasadaki, en iyi olarak kabul edilen cihazlar 10-11 saniyede bu işlemi tamamlıyor. Oldukça iyi bir hız elde ettiğimi düşünüyorum.

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #38 : 24 Ağustos 2017, 15:45:23 »
LCD ekran haberleşme hızı 8 MHz'den 36 MHz'ye çıkarıldı. Böylece ekran güncelleme süreleri 4.5 kat hızlanmış oldu.

Kalibrasyon verilerinin ve yapılan ölçümlerin kaydedilmesi için 16 Megabyte Flash sisteme entegre edildi.

Analog ve dijital kısım birbirinden bağımsız olacak şekilde 3 adet %85-95 verimli buck, boost güç kaynağı tasarlandı.

Kalibrasyon yöntemi olarak "One Port 3 Term Error Model" yöntemini kullanıyorum. Analizörün anten girişine 3 adet birbirinden farklı yük takılarak yapılıyor. Örneğin: 5 ohm, 50 ohm, 500 ohm veya kısa devre, 50 ohm, açık devre. Kalibrasyon ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Çevrimdışı TA3CB

« Yanıtla #39 : 09 Eylül 2017, 00:18:46 »
Kolay gelsin.Allah sabır versin.