Gönderen Konu: Anten Analizörü Çalışması (Vector Network Analyzer)  (Okunma sayısı 21201 defa)

Çevrimdışı TA4AJY

Öncelikle herkese iyi günler.

Yaklaşık 4 ay önce maddi sıkıntılardan dolayı bir anten analizörü projesine başladım. Uzun süren bir araştırma sonucunda neredeyse piyasadaki bütün anten analizörlerini inceledim. Bu cihazların eksi ve artı yönlerini karşılaştırarak kendim sıfırdan bir cihaz yapmaya karar verdim. Elle tutulabilir bir sonuç elde ettiğim için sizlerle paylaşmak istedim.

Ticari olarak satılan (MFJ) ve evde yapılan cihazları incelediğimde çoğunun geniş band alıcı (broadband receiver) yöntemi ile çalıştığını gördüm. Bu tür analizörler ölçüm yapılan frekansa yakın çıkış yapan istasyonlar olduğunda hatalı ölçümler yapıyor. Birkaç tanesinin kullanım kılavuzunda ölçüm yapılan frekans ve çevresinin boş olmasına dikkat edin yazdığını da gördüm. Bu tür bir problem bu cihazları kullanışsız hale getirmekte. Ayrıca bu cihazlarının çoğunun sadece SWR değerini verdiğini bazılarının ise SWR ile birlikte X değerini de verdiğini gördüm.

Daha üst model cihazları (Rigexpert, Sark-110) incelediğimde ise bu cihazların dar band alıcı (narrow band receiver) yöntemi ile çalıştığını gördüm. Bu cihazlar ölçüm yapılan frekans dışındaki frekansları filtrelediği için tamamen hatasız ölçüm yapabilmektedirler. Ayrıca bu cihazlar SWR değerinin yanı sıra R, X, Z, değerlerini verebilmekte ve bunların grafiğini çizebilmekte. Ayrıca üst model cihazlarda TDR (kablo testi) ve Smith Grafiği özelliği olduğunu gördüm. Tabi bu cihazların fiyatları da doğal olarak 1500-2000 TL civarlarına çıkmakta.

Bu araştırmalarımın sonucunda yaptığım cihazı dar band alıcılı yapmaya, üst model cihazlardaki tüm özellikleri koymaya ve çok daha uygun bir fiyata satmaya karar verdim. Hem üniversite eğitimime destek olması hem de herkesin bu tür bir analizöre sahip olabilmesi için.

Cihazda olacak özellikler:
SWR, R, X, Z değerleri
SWR, R, X, Z grafiği
Multi SWR (Aynı anda birden fazla frekanstaki SWR değerini canlı olarak gösterme)
Smith Grafiği
TDR (Time Domain Reflectometer)(Anten kablosu testi)

Cihazın teknik özellikleri:
Ölçüm frekansı: 100kHz - 200MHz
320x240 Led LCD ekran
ARM Cortex M3 32bit işlemci
Li-Po batarya

Cihazın çalışma mantığı daha sonra eklenecektir.

Ekran görüntüsü test programındandır.
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2016, 18:12:54 Gönderen: TA4AJY »

Çevrimdışı TA3MHA

Ynt: Anten Analizörü Çalışması (Vector Network Analyzer)
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2016, 18:54:53 »
Elinize sağlık.
Takipteyim

Çevrimdışı TA2BE

« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2016, 14:38:10 »
Başarılar dilerim. Ortaya çıksın yurtdışında da pazarı çok olacaktır.

Çevrimdışı TA7IBK

« Yanıtla #3 : 31 Aralık 2016, 17:35:09 »
İlk müşteriniz olmaya talibim.
73

Çevrimdışı TA3CB

« Yanıtla #4 : 31 Aralık 2016, 19:38:41 »
İlgiyle bekliyorum.

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #5 : 01 Ocak 2017, 12:41:53 »
Mert bey, ortaya amatörlere faydalı bir cihaz çıkacağından eminim. Çalışmalarınızda başarılar. Heyecanla bekliyorum. Teşekkürler.

Çevrimdışı TA1EH

« Yanıtla #6 : 01 Ocak 2017, 14:05:34 »
 bulunmayan ve yurtdışından getirtmek gereken parçası olmasın.

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #7 : 01 Ocak 2017, 18:47:24 »
TA3MHA, TA2BE, TA7IBK, TA3CB, TA1ADC, TA1EH;  Hepinize ilgilerinizden dolayı teşekkür ederim. Zaman zaman bu konu üzerinden paylaşımlar yapacağım.

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #8 : 01 Ocak 2017, 22:08:52 »
@Yüksel ( bulunmayan ve yurtdışından getirtmek gereken parçası olmasın.) bu bizi ilgilendirmiyor,çünki

arkadaşımız eğitimine maddi katkısı olması gerektiğini beyan ediyor.

Çevrimdışı TA1EH

« Yanıtla #9 : 01 Ocak 2017, 23:50:30 »
@Engin, sonuna kadar okumamışım acelede hatta niye şema yok diyecektim şimdi gordüm ''eğitimine maddi katkısı olması gerektiğini''- şans ve başarılar dilerim. şunu da söylemeden geçemeyecegim ben sıklıkla teknik sitelerde dolaşırım hiç kimse bilgisini saklamaz , herkes ile paylaşır projeler birlikte yürütülür ve ortaya güzel şeyler çıkar.
 rekabet gibi düşün onun yaptıgını begenmem ve kendim daha iyisini yaparım gibi. oda bir gerçek.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2017, 23:52:19 Gönderen: TA1EH »

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #10 : 02 Ocak 2017, 01:41:41 »

DDS1 ile ölçüm yapılacak frekans üretilir, DDS2 ile bu frekansın 1.5 kHz üzeri üretilir. DDS1 sinyali filtre ve amfi devresinden geçerek direnç köprüsüne gelir. Direnç köprüsünün seçilme nedeni kalibrasyon gerektirmemesi ve yüksek hassasiyetidir. Direnç köprüsünün her iki yanından alınan ölçümler mixerlere girer ve 1.5 kHz'lik IF sinyali elde edilir.
1.5 kHz'lik sinyal 12 bit ADC aracılığıyla 37kHz örnekleme hızı ile ölçülür ve ölçülen değerler kaydedilir. Kaydedilen bu değerlere Fourier Dönüşümleri uygulanır. Bu yöntem ile sinyaldeki olası parazitlerin önüne geçilmiş olur. Her iki sinyalin ölçümleri alındıktan ve ikisine de Fourier dönüşümü uygulandıktan sonra fazları ve genlikleri hesaplanır. Faz değerleri birbirinden çıkarılarak faz farkı bulunur. Faz farkı ve genlik değerleri ile SWR, R, X, Z değerleri hesaplanır.

TA1EH; Yüksel Bey cihazın çalışma mantığı bu şekildedir. Eklemek veya düzeltmek istediğiniz bir şey varsa buyurun.
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2017, 01:45:51 Gönderen: TA4AJY »

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #11 : 02 Ocak 2017, 02:13:22 »
Yaptığım testlere göre yukarıda paylaştığım yöntem ile en fazla % 0.138 hata payı ile ölçüm yapabiliyorum.

Çevrimdışı TA1EH

« Yanıtla #12 : 02 Ocak 2017, 13:47:33 »
    eklemek veya düzeltmek için biraz erken şema ve resim yok üstte ki sadece teori. evdeki hesap. rf projelerde baskı plaket önemli -200 MHz demişsiniz. işlemci hazır devre olacak. diger montaj kısmını merak ediyorum pratikte. plaketler çinde mi yapılacak ütü ile mi basılacak? bu tür aletlerde  Z degeri 50 om olarak belirlenmiş çogunlukla bu deger menüden farklı giriliyor mu? kapsamlı yorum yapabilmek için  örnegin bu sitedeki  her türlü evrak görmem gerek-http://sp9xuh.pl/index.php?p=1_6

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #13 : 02 Ocak 2017, 13:59:10 »
@TA1EH

Üstte paylaştığım şema teori değil Yüksel Bey. Yaptığım, çalışan bir devrenin ayrıntıya girilmeden verilmiş olan şeması.

Her analizörde 2 adet çift taraflı PCB olacak. Analog ile dijital kısmı birbirinden ayıracağım. Kullanılan malzemelerin tamamının SMD olması ve bazı entegrelerin pin aralığının 0.5mm'ye kadar düşmesi nedeniyle baskıları profesyonel bir firmaya yaptıracağım.

Farklı anten ölçümleri için ölçülen sistemin ohm değeri ayarlar bölümünden girilebilecek. 50,75,150 ohm vb.

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #14 : 02 Ocak 2017, 15:13:56 »
Mert Bey öncelikle bu güzel çalışma için tebrik ve bizimle paylaştığınız için de teşekkür ediyorum. Amatör radyocu olmaktan öte çalıştığım bilimsel konular açısından da empedansın sanal ve gerçek kısımlarının ölçülmesi benim ilgi alanım.

Eğer bir ürün haline dönüştürüp ticari veya amatör olarak satışını yaparsanız da ilk müşterilerinizden olmak isterim.

Yüksel Bey'in affına sığınarak ben projenizi tüm detaylarıyla paylaşmamanızı veya sadece kişi bazında paylaşmanızı önereceğim. Tamamen kendi özgün çalışmanız olacaksa patent başvurusu yapmanızı da öneririm. Tekrar belirteyim buradaki arkadaşlarımız için söylemiyorum ama ülkemizde maalesef bu tür yararlı bilgiler internet ortamında emek verenin ismi bile silinerek paylaşılıyor ve bırakın bir teşekkürü yarın kendi tasarımınızı size satmaya dahi kalkarlar. Yıllar boyu gördüğüm örnekler açık kaynak yazılım ve projeleri savunan beni bile bunları düşünmeye sevk etti. Tabii yinede karar sizin.

Selam ve saygılarımla 73...
http://www.qrz.com/db/TA4ASO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #15 : 02 Ocak 2017, 18:11:35 »
@TA4SO

Vaktinizi ayırıp yorum yazdığınız için teşekkür ederim Şadan Bey.

Açık kaynak konusunda yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum. Bu proje 4 aylık zaman boyunca sıfırdan geliştirdiğim özgün bir projedir. Patent almayı düşünüyorum, bu konuda araştırmalarım devam ediyor.

Şu anda tasarladığım devrenin ve yazılımın testlerini yapıyorum. Tamamen hatasız bir biçimde çalıştığına emin olduğumda satışa sunmayı düşünüyorum. Gelişmeleri bu konudan paylaşacağım.

Çevrimdışı TB2PSI

« Yanıtla #16 : 02 Ocak 2017, 22:46:22 »
@TA4AJY TAKİP

PROJE BITTIGINDE AYRINTILI SEKILDE anlatırsınız

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #17 : 02 Ocak 2017, 23:16:47 »
@TB2PSI

Proje bittiğinde cihazla ilgili detaylı bir tanıtıcı video çekeceğim.

Çevrimdışı TB2NDY

« Yanıtla #18 : 03 Ocak 2017, 09:16:33 »
Mert Bey kardeşim,
Ellerine sağlık, küçük bir tavsiyem olacak menü içerisine DİL seçeneği de koyarsan daha da güzel olur projen,
Selamlar.
Elgin SAYINALP

Çevrimdışı TA3MHA

« Yanıtla #19 : 03 Ocak 2017, 22:36:18 »
Mert bey,
Kullanıcılar yeni sürüm f/w'leri sitenizden indirip kendileri yükleyebilseler çok hoş olur.

Kolay gelsin
Ta3mha Ateş