Gönderen Konu: Neden TA-HF yarışmamız yok ?  (Okunma sayısı 16520 defa)

Çevrimdışı TA5FA

Neden TA-HF yarışmamız yok ?
« : 16 Ekim 2016, 14:02:30 »

Bugün bu yazımın sebebi WAG yarışmasındaki Almanların özverisidir (istatistikleri aşağıda vereceğim)

Tam 3 yıl oldu HF yarışma ve DX kovalamacasını duyurmaya başlayalı. Öncesinde de duyuran arakdaşlarımız olmuştu elbette onların emeğinide boş geçmemeli.

Kimi yarışmalarda 3 iken 5 , 25 iken 75 olduk, hep birlik beraberlik sergilemeye çalıştık. Bölünme hiç çıkmadı ağzımızdan,yazımızdan, zihnimizden.

Ancak dernek ve birliklerin duyarsızlığı daha da artışın engeli oldu. Radyo amatörlüğü AFET değildir bunu anlatamadık varsın alamasınlar dedik bizi destekleyenlerle yola devam ettik.

2m-70cm cihazların kemere-bele takılışı bili-bilibip roger ile olunmuyor Radyo amatörlüğü desekte biz söyledik biz dinledik.
300 soru ezberi ile olunmuyor Radyo amatörlüğü diyerek tüm bildiklerimizi yazıya döktük söz uçup yazı kalsın deyi.. Kimileri tiii ye aldı kimileri okumadan eline sağlık dedi geçti.
Kimine göre Lisansı alıp cebe koymaktan ibaretti Radyo Amatörlüğü,  Kimilerine göre EGO-BÖLMEK-BÖLÜNMEK'ti. Lisansı iptal edilmiş olan bile yarışmalara katıldı kendince, bunu bahane edip hepi  topu bir kez katılanda onu bahane edip o varsa ben yokum dedi kayboldu getti.

Bize değil Ülkemize destekdir,sesini duyurmaktır dedikse de kimileri binlerce liralık cihazlarını müze gibi sergiledi, kimileriyse yerim dar dedi durdu.  Takılıp kalmayın 40mt bandının  envai çeşit noktalarına dedik sanane dediler.  CW-SSB-DIGI maharetin var gel katıl  Ülkemiz i duyuru olsun dedik yok ben sevmiyorum diyende oldu hala kendimi hazır hissetmiyorum diyende . 
Sanki Hacca götüreceğiz neyin hazırlığını hissetmiyorsun arkadaş !!!

TÜM BU SORUN VE BAHANELER İLE 3 YILI GEÇİRDİK. Bizimle olanların ellerine sağlık olmayanlarınsa canlarına.

Bu bahanelere Cevaplarımız şu oldu ;

Yerim dar diyenlere : En güzel örnek halen balkon ve pencereden uzattığı  “shortwire” tel ile vakti oldukça katılım sağlayan TA3EP Ahmet Mete Bey verdi en güzel cevabı

Zamanın yok diyenlere:  Yollarda geçen tüm zamanını eve kendini attığı anda cihazın başına geçip ne yaparsak kardır anlayışıyla TA4CS Coşkun Bey verdi en güzel cevabı

Daha hazır hissetmiyorum diyenlere: Yagisini kendi yapıp stüdyo mikrofonunu CB PA sını kullnarak İlinin kurutuluş gününü yılda birkez havaya çıkarak kutlayan ve SSB yarışmalarda aktif olan  TA5BS Adem Bey verdi en güzel cevabı

Dernekte olmuyor bu işler diyenlere : Genel merkezi IARU HQ aktivitesini bu yıl unutsa da  Trabzon – Çanakkal e ve TEAMPAPA verdi en güzel cevabı

Memleket aşkıyla Lojistik destekle ve bizzat kendisi katılarak yarışmalara ve özel gün çalışmalarına TA5ALR(DL3CT) Alper Bey verdi en güzel cevabı

Bizden geçti demeyen TA3D, TA2AD,TA3X, TA1CM, verdi en güzel cevabı  gerek DX gerekse yarışma kovalayarak. 

Daha adını saymadığım onlarca Ülkesini temsil eden arkadaş.....

TÜM BU MÜCADELELER İLE  3 YILDA ULAŞTIĞIMIZ KEMİK EKSİKSİZ-AKSAKSIZ TAKİPÇİ   20-50 KATILIMCI ARALIĞINDADIR SAYIMIZ.

BU SAYILAR İLE DÜNYA ARENASINA  TA-HF  CONTEST OLARAK ÇIKTIĞIMIZDA  REZİL OLURUZ MASKARA OLURUZ.

Ahmet San misali  organizatör olup yarışma düzenlemek değildir, önemli olan bizzat katılmak ve katılımcı sayısını   200-250 sayılarına ulaştırdıktan sonra haydi çıkıyoruz ARENA ya diyebilmektir. 

Bakınız Almanların düzenlediği WAG yarışmasında dün ve bugün kaç kişi temsil etmiş ülkelerini istatistiki olarak  burada paylaşacağım.

2010 yılı  444  Alman çağrı işareti
2011 yılı  727  Alman çağrı işareti
2012 yılı  728  Alman çağrı işareti
2013 yılı  888  Alman çağrı işareti
2014 yılı  807  Alman çağrı işareti
2015 yılı  892  Alman çağrı işareti
2016 yılı  963  Alman çağrı işareti
2017 yılı  920  Alman çağrı işareti
2018 yılı  875  Alman çağrı işareti
2019 yılı  939  Alman çağrı işareti

« Son Düzenleme: 10 Kasım 2019, 00:54:52 Gönderen: TA5FA »
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA7EB

Ynt: Neden TA-HF yarışmamız yok ?
« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2016, 19:42:12 »
Merhabalar Mehmet bey
Ne güzel özetlemişsiniz kaleminize klavyenize gönlünüze sağlık okurken kendi hislerimi aklıma gelip kaleme dökemediğim ve klavyede yazamadıklarımı yazmışsınız sağ olun evet önceden de bizler yarışmalara katılırken bilgilendiren amatör dostlar vardı yalnız 3 senedir siz bu konuda epey emek verdiniz; sağ olun var olun tnx tnx 73

Çevrimdışı TA3ST

« Yanıtla #2 : 16 Ekim 2016, 20:02:34 »
Ülkemizi temsil etmeye çalışmakla birlikte, kısıtlı vaktim olduğu zamanlar dahi sırf arkadaşımız emek çekmiş yarışma kurallarını üşenmemiş Türkçeye çevirmiş, onun bari hatırı olsun deyip katıldığım yarışmalar olmuştur.
TA HF yarışması için hazır değiliz belki ama ümit verici gelişmelerin olduğuna inanıyorum, inşallah sayımız daha da çoğalır.
Pes etmek yok, devam.

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #3 : 16 Ekim 2016, 21:05:16 »
   Mehmet bey azmi pes etmemeyi ülkemizi TA yı contestlerde ve DCXX de  temsili siz öğrettiniz bizleri sizden ve arkadaşlardan çok güzel bilgiler öğrendik paylaşmayı yardımcı olmayı sizden gördük karşılıksız mutlu olarak emeğiniz çok iyiki varsınız teşekkür ederim.
Kalın sağlıkla huzurla mutluluklarla de TA4CS Aydın'dan 73

Ağır ağır giden karıncaya sormuşlar.
Nereye gidiyorsun?

Uzaktaki sevdama demiş karınca

"Bu ayaklarla zor gidersin" demişler.

"Olsun" demiş karınca.
"Ona varamasam da YOLUNDA ÖLÜRÜM!

Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #4 : 16 Ekim 2016, 21:49:27 »
Mehmet Hocam şu an bu satırları yazarken bile JARTS RTTY yarışmasındayım ama yukarıda benden bahsedilmemiş :)

Şaka bir yana hocam ne yapalım hobi bu işte. Kimseyi zorlayamıyoruz ki. VHF/UHF yi devre dışı bırakarak yazıyorum. Ülkemizde HF'de gerek CW gerek gerek SSB gerekse dijital çalışan pek çok amatör var. Zaman içerisinde çoğuyla tanışma ve görüşme onuruna eriştim. Ama herkes yarışmalara katılmayı istemiyor bu da bir zevk meselesi. Bu kadar geç, yasal olarak izin verilen bir hobi için şu an ki sayılarımız bile büyük başarı.

Bu gün ki yarışma formatı gereği karşı taraf yaşınızı veriyorsunuz. Genelde 60 -70 yaş arası. Ben (40)  150 üzerindeki QSO'm da den küçük 1- 2 yarışmacıya rastladım. Dolayısıyla diğer ülkelerde belki ilgi azalırken biz de ise ilgi artıyor bu bile sevindirici mesela. Yine ülkemizdeki amatör sayısı için de yapılan bir nitelik ve nicelik değerlendirmesi var ya. Şöyle bir örnek vereyim ülkemiz adına bir yarışma düzenlesek bizim buradan ben, Coşkun Bey (TA4CS), Ali Bey (TA4PR) katılsak 100 adam kadar etkili oluruz. Dolayısıyla sayımızın şu an az olması olası bir TR HF yarışması için göz korkutucu olmamalı. Etkili şekilde yarışan küçük bir grup bile yarışmayı sürükleyebilir.

Tabii sayımızın artmasını istemez miyiz ? Elbette isteriz (aslında istemiyorum her çağrı yaptığımda pile up'a uğruyorum, güzel şey :) ) Mehmet hocam siz çok ve yoğun emek verdiniz. Yine çalışmaya anlatmaya devam edeceğiz. Özendirmek için yarışmalardan çekilmiş videolar koyacağız, aldığımız sertifikaları paylaşacağız. İnanıyorum ki ilgi artacak.

Eğer ülkemiz adına bir yarışma planlarsak karşılaşacağımız sorunların bunlar yanında takvimde yer bulmak, uygun propagasyonu yakalayacağımız bir tarihe denk getirmek v.s. gibi farklı şeyler de olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla bunlar etrafında bir beyin fırtınası yapabiliriz.

Görüşlerimi özet olarak paylaşmaya çalıştım, hatam olduysa affola 73...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #5 : 16 Ekim 2016, 23:15:08 »
Tamam olmuyor unut bu işi ,Ankara dan bir teknisyen gelip yapar . :(  Malesef  bizim böyle bir teknisyenimiz de  yok  iş yine bize kalıyor  gerekirse hic bir contes atlamadan yola devam deceğiz . Bir gün mutlaka  olacak . Hangi contesti  adamlar Brezilyadan mektupla contese  davetiye yolluyorlar gel de katılma .  Davet konusunda bir Mehmet beyin çalışmasıyla değil hepimiz bir şeyler  yapmalıyız her katılımcı eminim 10 kişi  kazandırabilir   bu gün milat kabul edip kolları sıvayalım bakalım ne sonuç çıkacak . De hadi buyrun sofraya   73

Çevrimdışı TA2ANL

« Yanıtla #6 : 16 Ekim 2016, 23:17:38 »
Herkese merhaba,
Mehmet beyin yazdıklarına %100 katılıyorum. Ama bende yarışma düzenleme konusunda umutsuz değilim. Sadece niyet edip, organize olmamız lazım. Nasıl yarışmalara katılım sayımız arttıysa, bu konuda gönüllü olacaklarında sayısı gün geçtikce artacaktır. Sadece birlik olmamız ve birisinin öncü olması lazım. Ben dün akşam propogasyon zayıf olmasına rağmen, 14Mhz'de mutlaka bir kaç tane güçlü Alman istasyonu bulacağımı bilerek gece saat 21 gibi balkona antenimi kurdum. Ve tahmin ettiğim gibi Almanları buldum. 7Mhz zaten cıvıl cıvıldı, ama antenim müsait değildi.
Lafı şuraya getireceğim, yarışmayı  ülke çapında düzenlemek için, mutlaka her bandda bir kaç tane güçlü ve devamlı çalışacak istasyonumuz olmalı. Sonrasında da işi bilen, antenleri düzgün ve organize olmuş istasyonlar olursa bu işi yapabiliriz. Bireyselden çok, ekip olarak her bölgede organize olmalıyız. Tabii en önemlisi teknik ekipmanlar. Kaç kişinin yüksek güçlü PA'sı var ve böyle bir organizasyona destek verir? Bu gibi konuları analiz edip, hazırlık yapılırsa yÜzümüzün akı ile çıkarız.
Ama Almanların katılımcı sayısını görünce, açıkcası hayrete düştüm. Bir an Türkçe konuşan ülkeler olarak mı düzenlesek bu yarışmayı diye aklıma geldi. Azeri kardeşlerimizle birlikte....
Daha önümüzde çok yolumuz var, ama dediğiniz gibi gerçek HF'ciler ile sadece.
Saygı ve sevgilerimle,
Tolga Anıl
Not: Yarışmaya katıldığım antenim. Benim gerçek istasyonum şehirden 25 km uzakta.

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #7 : 16 Ekim 2016, 23:29:47 »
   MESUT bey ve tüm arkadaşlara katılıyorum bizim burada güzel bir imkanımız olmuşdu sağolsun tüm imkanlarını esirgemeyen fabrikasınında kendine ait olan odasını contestlerde kullanmamıza açan arkadaşım TA3EJ Mert beye tüm arkadaşlar adına teşekkürlerimi iletiyorum kendi QTH kullandığım cusgraft A3S yagi antenimi kurmak için götürdüm kule çalışması yeni başladı yakın zamanda CONTEST lerde elimizden geleni yapacağız yeni arkadaşlardan meraklı olanları burada bizlerle yarışacaklar TC4A olarak çevremizdeki amatör arkadaşlara tüm imkanları sunmak için elimizi taşın altına soktuk TA HF CONTEST olmaması için bir sorun görmüyorum biraz sabır ve zaman Aydın'dan 73.
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #8 : 16 Ekim 2016, 23:38:56 »
 Burada hiç kimseyi rahatsız etme söz konusu değil il merkezine yaklaşık 30 km tüm imkanlarımızı kullanmak için çalışıyoruz bizde MUSTAFA KEMAL ATATÜRK serisine tamamlayan istasyonlara EA nın yaptığı gibi bir çalışmayı gönlümden geçiriyorum alt yapı oluşturmak ve neler yapabiliriz görmek açısından tüm dünyanın bildiği MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ün diplomasını  vermek isterim saygılarımla Aydın'dan 73.
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA2TC

« Yanıtla #9 : 16 Ekim 2016, 23:57:07 »
Karınca kararınca buradayız Mehmet Bey. Siz yeterki hadi deyin. Elimizden geldiği kadar hazırız. 73

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #10 : 17 Ekim 2016, 00:04:23 »
Arkadaşlar konu hakkındaki her şeyi aşağı yukarı yazmışlar. Yeni amatörlüğe başlayan ve 40m de belli frekanslarda bir kaç arkadaşıyla kahvehane sohbeti yapmak dışında amatör faaliyetlerde bulunan arkadaşları gördükçe, ülkemizde amatörlüğün geleceğine olan umudum giderek artıyor.

Bir HF-TA yarışması tesis edilmesi için ne gerekir, nerelere nasıl başvurulur bilmem. Ama o an geldiğinde bendeniz de bir HF-TA yarışması tesis edilmesi için maddi-manevi elimden gelen her türlü katkıyı ve desteği vermeye hazırım. Kişisel istasyonum çok yetersizdir ama yarışma yapıldığı zamanlarda iyi anten imkanı olan bir amatör arkadaşımla güç birliği ve emek birliği yaparak yarışmaya kendimce destek vermeye de hazırım.

O vakte kadar QTH ı değiştirebilirsem ve iyi bir istasyon kurabilirsem, zaten söylemeye gerek yok, istasyonum her zaman TA nın hizmetinde olacaktır.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3SA

« Yanıtla #11 : 17 Ekim 2016, 02:36:42 »
Değerli Mehmet Bey, award programlarına verdiğiniz destek, bir çoğumuzun rahat anlamakta  çektiği yarışma kurallarını Türkçemize çevirerek verdiğiniz katkı tartışılamaz... Şahsım adına teşekkür ediyorum.. Ülkemizi; doğru, dürüst, kurallarına uygun bir şekilde , etik amatör ilkeleri çerçevesinde,legaliteden ayrılmadan,  dünyaya duyurmak hepimizin görevi olmalıdır. 

TA HF için de yarışmalar, yada Coşkun Bey'in yazdığı gibi programlar mutlaka olacaktır. Lakin sizde takip ediyorsunuz , bu tarz yarışmalar genelde hafta sonları yapılmakta.. Mevcut program takvimi üzerine, kafamıza göre bir tarih belirleyip yarışma düzenleyemeyiz, takvimde boş tarih yok.

Ne yazık ki, evvelden bu girişimlerimiz olmalıydı.. Belki bu tarz konular için birileri çalışıyordur !!  Ayrıca bizler, daha ülkemizin emekleme dönemi sayılabilecek TA VHF UHF yarışmasına bile iştirak edemiyoruz, malesef.. Hal böyle iken HF için ümitlenmek, en azından şimdilik biraz zor.

Yine de siz ve diğer award programlarına iştirak  eden arkadaşlarımız , sayılı birkaç dernek ve topluluk TA için havada çalışmaya imkanlar ölçüsünde,  imkansızlıklar ile başederek devam etmekte, kıvılcım için..

"Ancak dernek ve birliklerin duyarsızlığı daha da artışın engeli oldu. Radyo amatörlüğü AFET değildir bunu anlatamadık varsın alamasınlar dedik bizi destekleyenlerle yola devam ettik." şeklinde ifade etmişsiniz. Bence biraz sert olmuş bu genel yaklaşımınız.  Bu tanımınıza uymayan dernek yada topluluk hiç mi yok TA'da ?

Uzunca bir süredir, takip ettiğim kadarıyla, epeyce bir CW çalışan arkadaşımız var. Sadece bu sayıyı artırmak için "Gelin her pazar günü 7003.5 khz de cw çalışalım" farkındalık olsun, farklı illerden arkadaşlarımızla TA HF in ateşini yakalım"  maksatlı bir çalışma başlatmıştık. Birçok platformda da duyurduk. Yarışmadan yarışmaya koşan arkadaşlar ne yazık ki yurtiçi görüşmelere ilgi gösterip, iştirak etmedi.. 5-6 istasyonla selamlaşıp QSO yu sonlandırdık. Devam ediyoruz sayımız az olsa da..

Eski bir yöneticisi olduğum, TRAC Bursa Şubemizde ,  "Diğer derneklerimiz, diğer şubelerimiz, özenir de HF çalışmalarına, katılım artar belki " düşüncesiyle , özellikle gözde olmuş award programlarına iştirak etmekten çekinmedik..Bu çalışmalarımızı sanal ortamlarda paylaştık , örnek olsun diyerek.. TA HF için, evvela kendimize değer vereceğiz ki sonuç alabilelim. 

Ali KARABAŞ
de TA3SA      KN40LE
ta3sa@hotmail.com
Sözde değil, özde amatör ruh..Anlayana..!!!

Çevrimdışı TA2MN

« Yanıtla #12 : 17 Ekim 2016, 03:14:29 »
Sayın TA5FA , bizlerin  yarışmalara katılmamız için yaptığınız özverili çalışmalar için öncelikle size teşekkür eder  TA-HF yarışması konusunda sizinle aynı düşünce içersinde olduğumu belirtir tüm arkadaşlarıma yarışmalarda başarılar temenni ederim.73.de TA2ANB

Çevrimdışı TA3AP

« Yanıtla #13 : 17 Ekim 2016, 12:38:03 »
Mayıs ayında bir cihaz ve mobil anten edinmiştim. FT857 ve Atas 120
Hf de acemi olmama rağmen takvimde paylaşılan SSB tüm contestlere elimden geldiğince katılım sağladım. 7mayıs-8eylül arasında Contest+Dx toplamda yanlızca 539 Qso yapabildim.
1 ay kadar önce maddi durumdan ötürü cihaz ve anteni devrettim. Ama contest paylaşımlarını, istatistikleri tabi ki takip ettim.
Şimdiki düşüncem Qrp bile olsa bir cihazla havada olabilmek.

Ustaların mesajlarını okudum.
Benim yaşım 28, 1 yıllık amatörüm ve bu konularda o kadar da bilgili değilim. Öğrenmeye açığım ve elimden gelebilecek her türlü desteğe varım. TA3APS İzmir-Tire'den 73.

Çevrimdışı TA3ATA

« Yanıtla #14 : 19 Kasım 2016, 22:23:28 »
BİR KATKI DA  BEN DEN OLSUN  AŞIMIZA DİYEREK MÜSAİT OLDUĞUMDA KATILIYORUM BEN DE....
TÜM ARKADAŞLARA KOLAY GELSİN..,
TEŞEKKÜRLER TA5FA MEHMET BEY..TEŞEKKÜRLER  TA4CS COŞKUN BEY..TEŞEKKÜRLER TÜM ARKADAŞLAR

TA3ATA...M.TURGAY
Best Regards...73
***UNUTMA...!!   
SANA IŞIK TUTANA ARKANI DÖNERSEN; GÖRECEĞİN TEK ŞEY KENDİ KARANLIĞINDIR..***

TA3ATA.M.TURGAY
Best Regards
(Ex..TB3JJ)
ta3ata@hotmail.com

Çevrimdışı TA3LSD

Çevrimdışı TA3LSD

« Yanıtla #16 : 23 Kasım 2017, 21:36:59 »
isteyince oluyormuş...

Çevrimdışı TA4IBS

« Yanıtla #17 : 07 Aralık 2017, 21:40:40 »
BÖYLE GÜZEL BİR YARIŞMADA ARANIZDA OLMAKTAN GURUR DUYARIM TA4IBS   AYDIN DAN 73

Çevrimdışı TA3NTI

« Yanıtla #18 : 09 Kasım 2019, 01:58:24 »
  Merhaba. Ben TA3NTI Atilla AKGÖK. 19.12.2018 tarihinde Amatör Telsizcilik Belgemi aldım. Daha işin başında, ve henüz sadece Worked All Europe DX Contest (WAEDC) SSB 2019 ve CQ Worldwide DX Contest, SSB 2019’a katılmış acemi biri olarak fikirlerimi paylaşmak istedim:
  Amatör Telsizcilik sınavına girmeden önce bu camia, bu hobi, bu olay, bu görev ve bu konu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Çünkü bir arkadaş vasıtası ile bu hobi ile tanışmadım. Belgem geldikten sonra bir el telsizi edindim. (Yurt dışında yaşayan bir akrabama getirttim.) Çünkü bitlikten, ikinci elden korktum. Herkes elindeki yanmış, hasar görmüş malzemeyi elden çıkarıyormuş gibi hissettim. İşte bence birinci sorun bu.
  Amatör Telsizciliğin Afet haberleşmesi olduğu konusunda birçok yazı okudum ama gördüğüm uygulamalar öyle değildi. AFAD’ın telsizleri dijital ve HF’leri atıl duruyordu. Bizim sistemimizde ise düzgün bir koordine planı bulamadım ve aynı şehirde belki bazı planlamalar vardı ama bir şehirden diğerine gidip görevi yerine getirme olayı biraz teoride kalmış gibi geldi ve çok net değildi. Moralim bozulduğu sırada tam da bunları düşünürken Balıkesir yerel düzey masa başı ve saha tatbikatı gerçekleştirildi ve sonuç olarak bütün haberleşme bizim üzerimizden yürüdü. Bu konuda şu an fazla detaya girmeyeceğim ama AFAD sandığım gibi elindeki malzemeyi kullanamadı ve Balıkesir TRAC olarak görevimizi gayet iyi yaptık. Ancak AFAD biraz eğitim ve koordine olduğunda bize ihtiyaçları olur mu tartışılır. Peki biz haberleşmeyi böyle bir durumda nasıl sağlayacağız? Rölelerimiz çalışmazsa il bazında kaç HF istasyonu kurabiliriz, kaçını işletebiliriz? Kaçımız internete telsizle bağlanabilir, kaçımız telsizle fotoğraf gönderebilir? İşte ikinci sorun bu. 
  Forumlarda Amatör Telsizciliğin esasen HF olduğunu herkes söylüyor ama etrafımda çok az HF kullanan var. Neyse ben de HF’e heveslendim ve belki de her acemi gibi sıfır cihaz anten vs. arayışına girdim. Karşıma maddi boyut çıktı. Üçüncü sorun bu. 
  Dördüncü sorun bence ülkemizde bu konunun bilinmemesi, hangi konu olursa olsun yapılan bir faaliyete saygı duyulmaması. Niçin böyle düşünüyorum yazayım: Çoğunuz apartmanda anten sorunu yaşamışsınızdır. Ben apartmanla ve komşularımla bir sorun yaşamadım. Önceden onlara 8 m. uzunluğunda bir anteni çatıya dikeceğimi ve durumu anlattım, sağ olsunlar sıkıntı çıkarmadılar. Sorunu Cushcraft R8 i çatıya dikince polis, sivil polis vb.leri ile yaşadım. Evimin etrafı bir anda kalabalıklaştı. Bir plakaya çağrı işaretimi yazdırıp çatıya koyduysam da, balkona astıysam da belki merak edip internetten bakarlar diye, çevremdeki gerginlik azalmadı ta ki antenimi sökene kadar. Sonra longwire bir anten yapıp bahsettiğim yarışmalara katıldım. Derece alma şansım cushcrafta göre azalmadı mı sizce de ? Anten gitti keşif bitti. Yine aynı günlerde Bursa’da bir arkadaşın arabasını polisler çevirip duruyormuş o da valiliğe kadar şikayet etmiş, kurumlar arası bir sürü yazışma ve bürokrasi…
  Tespit ettiğim diğer sorunlar:
   5.TA Çağrı bölgeleri koordine toplantıları yapıyor mu bilmiyorum. Peki bu on bölgenin de bağlı olduğu bir merkez var mı?
   6. Yabancı dil korkusu.
   7. Yarışma korkusu.
   8. Siyasi, dini, şahsi görüşlerimizi bir kenara bırakıp amatör telsizcilik ruhu ile bir araya gelebilme becerisi.
   9. Diğer ülkelerdeki amatörlerin kurduğu istasyonları görünce maddi olarak üst düzey yaşayan vatandaşlarımıza amatör telsizciliği tanıtamamış olmak.

Sanırım herkes bu konularda hemfikir ve sanırım ben yeni bir şey yazmadım.

Çözüm önerilerim:

1.TRAC Başkanları her yeni amatörün yanına bir eski amatörü tayin edip takip ederek yetiştirmeli, HF’in aslında maddi boyutunun çok olmadığını, ikinci el cihazların ve antenlerin işe yarayabileceğini, çok az İngilizcenin yeterli olacağını, bu işin kolay olduğuna ikna etmeli. Ayrıca herkesi her konuda bilgilendirip bir konuda da daha özelleştirerek  yönlendirmeli (kimi amatörü ssb, kimini cw kimini rtty vb)
  2. TRAC Başkanları 6 ayda bir bölgele başkanlıklarında ve senede bir ülke başkanlığında toplanmalı. Ve HF yarışması için yapılacaklar tespit edilip planlanarak bir yerden başlanmalı.
  3.TRAC Başkanları vasıtası ile Valilikler, Belediyeler ile işbirliğine gidilip yarışmalarda avantaj sağlayacak  ve yarışma için kurulacak klüplere uygun bina anten yeri gibi mekanlar ve gerekirse maddi olanaklar sağlanmaya çalışılmalı
  4. Yarışma hazırlıklarında, yarışma ismi seçilirken, kurallar belirlenirken, yarışma komiteleri,üyeleri seçilirken  kendi içimizde ayrımcılık yapacak ve kimimizi küstürecek soğutacak davranış ve tekliflerden uzak kalmalı ve amatör ruhu ön planda tutmaya çalışarak her görüşten arkadaşı yarışmanın her safhasında olaya dahil etmeli.
  5. Yarışma için uzun vadeli bir plan hazırlanarak (Önce eğitim, İstasyonların durumu, çoğalması, reklam vb. )sağlam temeller üzerine kurmalı ve kurumsallaşarak her sene yapılması sağlanmalı.

Çevrimdışı TA1CX

« Yanıtla #19 : 09 Kasım 2019, 23:32:36 »
QTH Tekirdağ Şarköy 2 Adet HF Cihazım var Yaesu FT847 + MFJ998 1.5KW Tuner(İkiside Kutusunda Sıfır Duruyor),
Birde İcom MKII. + LDG Z100Plus veya AT130 Tuner var
İcom u boyut itibariyle her yerde kullanabiliyorum. Araçta veya evde hatta yaz boyu işyerinde (Bu Arada Orman Yangın İlk Müdehale Ekibinde Çalışıyorum)
Ekipte 27m long wire anten var araçta kendimin yaptığı tuner ile kullanabildiğim bir mobil antenim var şu sıralar tornavida anten üzerinde çalışıyorum. Evde de balık oltası anten diye tabir edilen LDG100Plus ta   Un-Un ile kullandığım AT130 a direkt bağladığım bir anten var cephe kaplama yapılırken söktüm şimdi nasıl montajlarım diye kara kara düşünüyorum.
2M ve 70Cm için cihazlarım var.

Kısacası TA HF contest olursa elimden geldiğince katılırım. Mobil veya Merkez. 73.