Ana Sayfa > Yarışmalar ***

Neden TA-HF yarışmamız yok ?

(1/6) > >>

TA5FA:

Bugün bu yazımın sebebi WAG yarışmasındaki Almanların özverisidir (istatistikleri aşağıda vereceğim)

Tam 3 yıl oldu HF yarışma ve DX kovalamacasını duyurmaya başlayalı. Öncesinde de duyuran arakdaşlarımız olmuştu elbette onların emeğinide boş geçmemeli.

Kimi yarışmalarda 3 iken 5 , 25 iken 75 olduk, hep birlik beraberlik sergilemeye çalıştık. Bölünme hiç çıkmadı ağzımızdan,yazımızdan, zihnimizden.

Ancak dernek ve birliklerin duyarsızlığı daha da artışın engeli oldu. Radyo amatörlüğü AFET değildir bunu anlatamadık varsın alamasınlar dedik bizi destekleyenlerle yola devam ettik.

2m-70cm cihazların kemere-bele takılışı bili-bilibip roger ile olunmuyor Radyo amatörlüğü desekte biz söyledik biz dinledik.
300 soru ezberi ile olunmuyor Radyo amatörlüğü diyerek tüm bildiklerimizi yazıya döktük söz uçup yazı kalsın deyi.. Kimileri tiii ye aldı kimileri okumadan eline sağlık dedi geçti.
Kimine göre Lisansı alıp cebe koymaktan ibaretti Radyo Amatörlüğü,  Kimilerine göre EGO-BÖLMEK-BÖLÜNMEK'ti. Lisansı iptal edilmiş olan bile yarışmalara katıldı kendince, bunu bahane edip hepi  topu bir kez katılanda onu bahane edip o varsa ben yokum dedi kayboldu getti.

Bize değil Ülkemize destekdir,sesini duyurmaktır dedikse de kimileri binlerce liralık cihazlarını müze gibi sergiledi, kimileriyse yerim dar dedi durdu.  Takılıp kalmayın 40mt bandının  envai çeşit noktalarına dedik sanane dediler.  CW-SSB-DIGI maharetin var gel katıl  Ülkemiz i duyuru olsun dedik yok ben sevmiyorum diyende oldu hala kendimi hazır hissetmiyorum diyende . 
Sanki Hacca götüreceğiz neyin hazırlığını hissetmiyorsun arkadaş !!!

TÜM BU SORUN VE BAHANELER İLE 3 YILI GEÇİRDİK. Bizimle olanların ellerine sağlık olmayanlarınsa canlarına.

Bu bahanelere Cevaplarımız şu oldu ;

Yerim dar diyenlere : En güzel örnek halen balkon ve pencereden uzattığı  “shortwire” tel ile vakti oldukça katılım sağlayan TA3EP Ahmet Mete Bey verdi en güzel cevabı

Zamanın yok diyenlere:  Yollarda geçen tüm zamanını eve kendini attığı anda cihazın başına geçip ne yaparsak kardır anlayışıyla TA4CS Coşkun Bey verdi en güzel cevabı

Daha hazır hissetmiyorum diyenlere: Yagisini kendi yapıp stüdyo mikrofonunu CB PA sını kullnarak İlinin kurutuluş gününü yılda birkez havaya çıkarak kutlayan ve SSB yarışmalarda aktif olan  TA5BS Adem Bey verdi en güzel cevabı

Dernekte olmuyor bu işler diyenlere : Genel merkezi IARU HQ aktivitesini bu yıl unutsa da  Trabzon – Çanakkal e ve TEAMPAPA verdi en güzel cevabı

Memleket aşkıyla Lojistik destekle ve bizzat kendisi katılarak yarışmalara ve özel gün çalışmalarına TA5ALR(DL3CT) Alper Bey verdi en güzel cevabı

Bizden geçti demeyen TA3D, TA2AD,TA3X, TA1CM, verdi en güzel cevabı  gerek DX gerekse yarışma kovalayarak. 

Daha adını saymadığım onlarca Ülkesini temsil eden arkadaş.....

TÜM BU MÜCADELELER İLE  3 YILDA ULAŞTIĞIMIZ KEMİK EKSİKSİZ-AKSAKSIZ TAKİPÇİ   20-50 KATILIMCI ARALIĞINDADIR SAYIMIZ.

BU SAYILAR İLE DÜNYA ARENASINA  TA-HF  CONTEST OLARAK ÇIKTIĞIMIZDA  REZİL OLURUZ MASKARA OLURUZ.

Ahmet San misali  organizatör olup yarışma düzenlemek değildir, önemli olan bizzat katılmak ve katılımcı sayısını   200-250 sayılarına ulaştırdıktan sonra haydi çıkıyoruz ARENA ya diyebilmektir. 

Bakınız Almanların düzenlediği WAG yarışmasında dün ve bugün kaç kişi temsil etmiş ülkelerini istatistiki olarak  burada paylaşacağım.

2010 yılı  444  Alman çağrı işareti
2011 yılı  727  Alman çağrı işareti
2012 yılı  728  Alman çağrı işareti
2013 yılı  888  Alman çağrı işareti
2014 yılı  807  Alman çağrı işareti
2015 yılı  892  Alman çağrı işareti
2016 yılı  963  Alman çağrı işareti
2017 yılı  920  Alman çağrı işareti
2018 yılı  875  Alman çağrı işareti
2019 yılı  939  Alman çağrı işareti

TA7EB:
Merhabalar Mehmet bey
Ne güzel özetlemişsiniz kaleminize klavyenize gönlünüze sağlık okurken kendi hislerimi aklıma gelip kaleme dökemediğim ve klavyede yazamadıklarımı yazmışsınız sağ olun evet önceden de bizler yarışmalara katılırken bilgilendiren amatör dostlar vardı yalnız 3 senedir siz bu konuda epey emek verdiniz; sağ olun var olun tnx tnx 73

TA3ST:
Ülkemizi temsil etmeye çalışmakla birlikte, kısıtlı vaktim olduğu zamanlar dahi sırf arkadaşımız emek çekmiş yarışma kurallarını üşenmemiş Türkçeye çevirmiş, onun bari hatırı olsun deyip katıldığım yarışmalar olmuştur.
TA HF yarışması için hazır değiliz belki ama ümit verici gelişmelerin olduğuna inanıyorum, inşallah sayımız daha da çoğalır.
Pes etmek yok, devam.

TA4CS:
   Mehmet bey azmi pes etmemeyi ülkemizi TA yı contestlerde ve DCXX de  temsili siz öğrettiniz bizleri sizden ve arkadaşlardan çok güzel bilgiler öğrendik paylaşmayı yardımcı olmayı sizden gördük karşılıksız mutlu olarak emeğiniz çok iyiki varsınız teşekkür ederim.
Kalın sağlıkla huzurla mutluluklarla de TA4CS Aydın'dan 73

Ağır ağır giden karıncaya sormuşlar.
Nereye gidiyorsun?

Uzaktaki sevdama demiş karınca

"Bu ayaklarla zor gidersin" demişler.

"Olsun" demiş karınca.
"Ona varamasam da YOLUNDA ÖLÜRÜM!

TA4SO:
Mehmet Hocam şu an bu satırları yazarken bile JARTS RTTY yarışmasındayım ama yukarıda benden bahsedilmemiş :)

Şaka bir yana hocam ne yapalım hobi bu işte. Kimseyi zorlayamıyoruz ki. VHF/UHF yi devre dışı bırakarak yazıyorum. Ülkemizde HF'de gerek CW gerek gerek SSB gerekse dijital çalışan pek çok amatör var. Zaman içerisinde çoğuyla tanışma ve görüşme onuruna eriştim. Ama herkes yarışmalara katılmayı istemiyor bu da bir zevk meselesi. Bu kadar geç, yasal olarak izin verilen bir hobi için şu an ki sayılarımız bile büyük başarı.

Bu gün ki yarışma formatı gereği karşı taraf yaşınızı veriyorsunuz. Genelde 60 -70 yaş arası. Ben (40)  150 üzerindeki QSO'm da den küçük 1- 2 yarışmacıya rastladım. Dolayısıyla diğer ülkelerde belki ilgi azalırken biz de ise ilgi artıyor bu bile sevindirici mesela. Yine ülkemizdeki amatör sayısı için de yapılan bir nitelik ve nicelik değerlendirmesi var ya. Şöyle bir örnek vereyim ülkemiz adına bir yarışma düzenlesek bizim buradan ben, Coşkun Bey (TA4CS), Ali Bey (TA4PR) katılsak 100 adam kadar etkili oluruz. Dolayısıyla sayımızın şu an az olması olası bir TR HF yarışması için göz korkutucu olmamalı. Etkili şekilde yarışan küçük bir grup bile yarışmayı sürükleyebilir.

Tabii sayımızın artmasını istemez miyiz ? Elbette isteriz (aslında istemiyorum her çağrı yaptığımda pile up'a uğruyorum, güzel şey :) ) Mehmet hocam siz çok ve yoğun emek verdiniz. Yine çalışmaya anlatmaya devam edeceğiz. Özendirmek için yarışmalardan çekilmiş videolar koyacağız, aldığımız sertifikaları paylaşacağız. İnanıyorum ki ilgi artacak.

Eğer ülkemiz adına bir yarışma planlarsak karşılaşacağımız sorunların bunlar yanında takvimde yer bulmak, uygun propagasyonu yakalayacağımız bir tarihe denk getirmek v.s. gibi farklı şeyler de olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla bunlar etrafında bir beyin fırtınası yapabiliriz.

Görüşlerimi özet olarak paylaşmaya çalıştım, hatam olduysa affola 73...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git