Gönderen Konu: Eddystone Orion 5500 HF cihaza DDS projesi..  (Okunma sayısı 39169 defa)

Çevrimdışı TB5X_SK

Ynt: Eddystone Orion 5500 HF cihaza DDS projesi..
« Yanıtla #80 : 16 Ekim 2016, 19:25:50 »
Suni yük Harmonikleride bastırdığından her zaman SWR 1.1 gibi görünür.

Gerçek harmonigi anten gösterir. 7.150 ye rezonansa gelmiş antende harmonik SWR olarak görünür diye biliyorum.

Bu arada diğer cihazım DRAKE TR' 0-30 Mhz 100 wat. Dahili tuneri yok hocam.

Bu telsizin arkasına taktığım anten 7.150 de 1.1 SWR iken, anteni Eddystone takınca 2 ye kadar çıkıyor..

Filtrelerle ne kadar oynasam da bu aşağı inmiyor..

Anten tuner bile tun edemiyor..

Denemelere devam..

TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #81 : 16 Ekim 2016, 20:12:04 »
Mehmet Hocam, gerçek harmoniği anten göstermez, spektrum analizör gösterir.
Mustafa abimizin atölyesinde gördüm sanki...
Mikrofon kazancını aşama aşama düşürterek tekrar SWR  ölçün derim.
Selamlar...

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #82 : 16 Ekim 2016, 23:11:28 »
Ali Şahin Bey;

Benim demek istediğim aslında ''Dummyloadla harmonik belli olmuyor anteni takınca ortaya çıkıyor'' idi..

''Anten harmoniği gösterir'' dememdeki söylemek istediğimbuydu..  :)

Bu arada sizin de söylediğiniz gibi çıkış Transistörlerin fazla sürüldüğünü düşünerek (bias ayar potundan SWR düşünceye kadar voltajı kıstım) kısınca harmonik ve Lowpass filtrelerdeki ısınma da ortadan kalktı.. Fotoda görüldüğü gibi oraya bayağı bayağı bir potansiyometre koymuşlar:

Su an normale döndü gibi her sey..

Evet Mustafa Abide Specturum analizör var. Son olarak onun atölyesinde ince bir ayar çekeriz sanırım..

Teşekkürler tekrardan bilgiler için....

73
TB5X

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #83 : 17 Ekim 2016, 00:27:27 »
bias trimpotunu ellemekle çalışma sınıfı olan A'yı AB sınıfına kaydırmışsınız,SSB 'de hiç hoş bir durum değildir,size önerim sıra ile,el mikrofonundaki mikrofon kapsülü bağlantılarını ayırın,mandala basın ölçü aletinin artı ucunu çıkış transistörlerinin herhangi birinin base ucunda 670milivolt görecek şeşilde ayarlayın asla 700 milivoltu geçmesin,sizin probleminiz alc devresinden kaynaklanıyor

ALC ayarı yapmak çok zordur,osilaskop yetmez spekturum analizörde olmaz eş genlikte 5 milivot seviyesinde sinüs olmak kaydıyla aynı anda paralel olarak 300Hz ve 2700 Hz vermeniz ve paketler distorsiyona uğramayacak şekilde osilaskop ile çıkış terminalini gözlemeniz gerekir,bunlar harfiyen servis bakım kitabında yazar,ALC trimpotunu bulabilirseniz orijinal açısına göz ayarı koyarak sağa sola çevirebilirsiniz.

üçüncü olarak yine mikrofon kapsülü bağlı olmasın mandala basın ve çıkış terminali osilaskoba bağlansın,IC4 dengeli modülatörün RV2 trimpotunu hem USB hemde LSB'de çıkışta en küçük bir sinyal görmeyecek şekilde hassasça ayarlayın

kolaylıklar dilerim...

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #84 : 17 Ekim 2016, 10:36:35 »
Çıkış transistörlerinin belli bir sukünet akımı olması gerekir, bunun miktarını bilemiyorum, deneyimi olanlar belirtebilir. Çıkış katının lineer yükseltme yapması yani distorsiyon oluşturmaması için bu şarttır. Yüksek bir değere ayarlanırsa  kaliteli bir amplikasyon yapsa dahi bu kez çıkış transistörlerinin verimi azalır ve daha fazla ısı üretir. Bu nedenle uygun bir denge noktası bulmak gerekir.  Sizin devrede için bir şey diyemiyorum zira transistör değişmiş, müdahele esnasında  bias ile oynanmış olabilir.
Benim belirttiğim mikrofon kazancı idi, ses kartında olması gerekir.
ALC ayarı konusunda engin beyin deneyimlerini dikkate alın, iki ton testi diyorlar, ssb kalitesini en iyi ayar yöntemi bu imiş, ben hiç yapmadım.

Ben şöyle bir yol takip ediyorum;

Modülatör simetrisini; mikrofon girisi boşken en düşük çıkış verecek şekilde ayarlıyorum.

ALC olayını; mikrofon girişinden konuşma esnasında osiloskopta tepelerde düzleşme olmayacak ve doğal zarf eğrisi elde edecek şekilde ayarlıyorum.

Bias Ayarı için bir değer önerilmemişse, konuşma esnasında en kısıktan başlayıp  yavaş yavaş biası artırarak osiloskopta gözlüyorum. Bias az ise, küçük genlikli sinyaller ekranda görülmüyor, yüksek sesler görülüyor. Artırmaya yavaş yavaş devam ediyorum, bu kez küçük genlikli sinyaller de ekranda görülmeye başlıyor, dip gürültüsünü gözümle algılayabildiğim noktada ayarı bırakıyorum.

Kıyaslama yapılması gereken referans ssb zarf eğrisini, ssb modülatörün çıkışında (50 veya 100uS/ div) izleyebilirsiniz.

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #85 : 17 Ekim 2016, 12:16:02 »
Mehmet Hocam,

Engin amcamın da söylediği gibi bias ayarı devrenin linear kuvvetlendirme yapması ile ilgilidir. Bias akımını düşürdüğünüzde çıkış transistörünün linear bölgede çalışmasını engellemiş olursunuz. Engin amcamın söylediği gibi base'deki gerilimi ölçerek ayarlayabilirsiniz. İkinci seçenek ise doğrudan bias akımını ölçmektir. SD1487 transistörü için standart değer 150mA dir. İki transistör olduğu için 300 mA hesaplamak gerekir. Bias hattına bir ampermetre bağlanır. Mikrofon takılı olmadan PTT yaptırılır ve ölçü aletinde 300 mA görecek şekilde ayarlanır. Ellerinize sağlık, kolay gelsin. 73

Bilal Ekmekci, TA8A
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2016, 12:53:08 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #86 : 17 Ekim 2016, 12:28:09 »
Bias potu ben daha ona hiç dokunmadan önce sona dayanmış pozisyonda idi.

Ben sadece onu kısarak ayar yaptım.

Dediğiniz gibi tekrar bir ayar yapacağım..

73
TB5X

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #87 : 17 Ekim 2016, 14:23:49 »
Bilal Amca, bu 300mA kollektör sukünet akımı mıdır? Beyz için bana biraz yüksek gibi geldi. Transistörlerin akım kazancını 10 kabul etsek, boşta 3A kollektör akımına tekabül eder.

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #88 : 17 Ekim 2016, 17:59:51 »
Boşta collektör akımı olamaz tx halinde ses yokken beyaz akımı 300ma  neden ses yokken akım dalgalanmasın diye modulasyons göre 73

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #89 : 18 Ekim 2016, 14:32:05 »
Ali Şahin amca,

Affına sığınıyorum. Evet bu akım Icq tabir edilen akımdır. Kollektör ile ilgilidir. Yukarıdaki yazımın doğru hali şu şekilde olmalıdır.

Mehmet Hocam,
Engin amcamın da söylediği gibi bias ayarı devrenin linear kuvvetlendirme yapması ile ilgilidir. Bias akımını düşürdüğünüzde çıkış transistörünün linear bölgede çalışmasını engellemiş olursunuz. Engin amcamın söylediği gibi base'deki gerilimi ölçerek ayarlayabilirsiniz. İkinci seçenek ise doğrudan sükunetteki kollektör akımını ölçmektir. SD1487 transistörü için standart değer 150mA dir. İki transistör olduğu için 300 mA hesaplamak gerekir. Kollektör hattına bir ampermetre bağlanır. Mikrofon takılı olmadan PTT yaptırılır ve ölçü aletinde 300 mA görecek şekilde ayarlanır. Ellerinize sağlık, kolay gelsin. 73

Düzeltmeniz için teşekkür ederim. Sağlıcakla kalınız. 73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #90 : 18 Ekim 2016, 18:08:06 »
Bilal Amca , teşekkür ederim. Bu değeri SD1446 ve MRF492 içinde yaklaşık olarak kullanabilirmiyiz,  çok farkeder mi?

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #91 : 19 Ekim 2016, 19:46:18 »
Ali Şahin amca,

BIAS işinin aslını epey önce bir Motorola dökümanda okumuştum. Araştırdım. Tekrar o dökümanı buldum. Bu dökümana göre AB sınıfı çalıştırılmak istenen bir transistörün (ya da transistör grubunun) bias hesabı transistörün kazancına ve çalıştırılmak istenen kollektör akımına göre yapılıyor.

Formülü şu şekilde: Ic/hFE
Ic=Çalıştırılmak istenen kollektör akımı.
hFE=Akım kazancı

Mesela iki transistörle 100 Watt çıkışı olan bir devre yaptık. Besleme voltajı 13,8 Volt. Transistör kazancı yani hFE 60 (Kitabında 10-180 arası yazıyor). Transistörün verimi ise %60 

Hesap ise şöyle:
100 Watt / 13,8 Volt = 7,24 Amper. Bu çıkış gücü için gerekli kollektör akımı.
7,24 Amper / %60 = 12,07 Amper Verime göre düzeltilmiş kollektör akımı.
12,07  Amper / 60 = 0,201 Amper yani 201 miliamper iki transistör için

Bu hesap Yaesu FT-747 nin iki adet 2SC3240 ile yapılmış çıkış katı içindir. Biz 201 miliamper bulduk. FT-747 nin servis kitabında da 200 miliamper (+-50) ayarlayın diyor.

SD1446 hesapladığımızda.

Güç=50 Watt (Bu transistör 70 Watt verebiliyor. Genelde %50-75 arası değerde çalıştırıyorlar. Ben % 75 seçtim)
Verim %55
hFE=50

50 Watt / 13,8 Volt = 3,62 amper
3,62 amper / %55 = 6,59 amper
6,59 amper / 50 = 0,132 Amper yani 131 miliamper her bir transistör için.

Umarım kafanızı karıştırmadan yardımcı olabilmişimdir. Sağlıcakla kalınız. 73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #92 : 19 Ekim 2016, 20:03:25 »
Bilal Amca, çok teşekkür ederim. Bu bilgi epeyce işime yarayacak.

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #93 : 19 Ekim 2016, 20:38:02 »
Güzel bilgiler ortaya çıkıyor..

Ben affınıza sığınarak araya girip bir şey sormak istiyorum.

OUTPUT FİLTER kartındaki şu trimpotun görevi nedir tam olarak?

Şemada işaretlediğim VSWR diye gösterilen trimpotu;

TB5X

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #94 : 19 Ekim 2016, 21:47:29 »
Yanılmıyorsam, yüksek swr değerlerinde çıkışı düşüren kısım (Çıkış Katı Koruması). Çıkış korumasının hangi swr değerinde devreye gireceğini ayarlıyorsunuz.

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #95 : 19 Ekim 2016, 22:29:16 »
Mehmet Hocam,

Ali Şahin amcamın dediği gibi bu trimpot yüksek SWR koruma devresi ayarı içindir. Bir kaç ayar yöntemi var.

Eğer elinizde üç adet 50 ohm wattlı dummy load direnci var ise bunun üçünü paralel bağlayıp 16.66 ohm elde ediyorsunuz. Bunu anten çıkışına takıyorsunuz. Sürekli çıkış verecek şekilde cihazı göndermeye geçiriyorsunuz. Bu trimpot ile cihaz çıkışını tam gücün %75 değerine ayarlıyorsunuz.

İkinci yöntem ise biraz tehlikeli. Bu trimpotu normal antene takılı iken cihaz hiç çıkış vermeyecek tarafa çeviriyorsunuz. Fakat bu trimpotun sınırları buna izin vermeyebilir. O zaman SWR si 2-3 civarı bir anteni cihaza takıyorsunuz. Bu şekilde iken trimpot ile en düşük güce ayarlıyorsunuz. Sonra anteni çıkarıyorsunuz. Mandala basıp çıkış gücü tam gücün %10 unu geçmeyecek şekilde bu trimpot ile çıkış gücünü ayarlıyorsunuz. Sonra kör yükü takıyorsunuz. Kör yükü taktığınızda cihaz tam çıkış gücünü verebilmeli.

Kolay gelsin. 73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #96 : 21 Ekim 2016, 17:06:36 »
Bu cihazda SWR yi ben bir türlü düşüremedim.

Aynı anteni Drake TR7 model cihazımda 7.150 Mhz de 1.1 SWR ile kullanırken, (QRP cihazımda da aynı sonuç veriyor )
Anteni Eddystone takınca SWR aynı frekansta 2 nin altına inmiyor.

Filtre bobinleri ile oynasam da sonuç değişmiyor..
Çıkış katındaki Transistörlerin bir tanesi değiştirilmiş. Çıkışın düzenli çalışmamasından dolayı harmonik oluşturup SWR nin düşmemesinin sebebi bu olabilir mi??

SD1487 nin Datashetti : http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/stmicroelectronics/2818.pdf

Diğerinin bilgilerine ulaşamadım . Üzerinde M2001 185 9224 gibi birşeyler yazıyor..

« Son Düzenleme: 21 Ekim 2016, 17:07:44 Gönderen: TB5X »
TB5X

Çevrimdışı TA1MC

« Yanıtla #97 : 21 Ekim 2016, 22:21:47 »
Rf güç transistörlerinin çıkışındakı combiner bence 50 ohm tutturamıyor bunun nedeni değişen transistör olabilir,hatta aynı transistörden bulsanız bile match pair kullanmanız gerekebilir.
TA1MC
MURAT ÇOKLAR LOC:KN40HA
05075687965
ta1amc@hotmail.com

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #98 : 28 Ekim 2016, 18:26:42 »
Fotoda da görüldüğü gibi cihazın çıkıştaki transistörlerinin biri değiştirilmiş.
Bunun ne gibi olumsuz sonuçları olabilir?
Her iki transistöründe aynı olması şart mıdır?
Ve ya farklı olsalar bile hangi özelliklerinin aynı olması gerekir?

(SD1487 nin Datashetti : http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/stmicroelectronics/2818.pdf Diğerinin bilgilerine ulaşamadım . Üzerinde M2001 185 9224 gibi bir şeyler yazıyor..)

« Son Düzenleme: 28 Ekim 2016, 18:33:43 Gönderen: TB5X »
TB5X

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #99 : 28 Ekim 2016, 20:47:26 »
oraya takılmış olan transistör Motorola firmasının müşteriye özel olarak imal ettiği (Custom and SemiCustom) bir transistör..
MRF454 (HFE 57.....78) 12.5V 80W 30MHz sınıfında bir transistör.
her iki transistörün Match olması tavsiye edilirki Master Slave ilişkisi doğmasın diye...

fakat şöyle bir unsur varki,SWR 50 ohm yük altında örnek wattmetre'de 100W gördünüz.bu cihaz 100 Wattır SWR watı değiştirmez geri gelen dalga çıkamadığı için transistörleri yakar.zaten bilinen bir kuraldır..

ikinci önerin yakın çevrenizde düzgün antenleri bulunan bir arkadaşınızı ziyaret ederek onun antenlerinde deneme yapmanızdır.
kolay gelsin..