Gönderen Konu: Z-Match Tuner  (Okunma sayısı 6213 defa)

Çevrimdışı TA3IW

Z-Match Tuner
« : 30 Mayıs 2016, 01:42:59 »
Bir kaç zamandır üzerinde çalıştığım Z-Match Tuneri bitirdim. Gerekli teknik dökümanı linkten indire bilirsiniz. Yapacak olan arkadaşlara başarılar dilerim.

http://www.dl2ie.de/dosyalar/z_match_ta3iw.pdf

Z-MATCH TUNER
Yabancı sitelerde yaptığım araştırma sonucunda kullandığım Yaesu FT-817 için tuner yapmaya karar verdim basit ve band komutatörü olmaması tercihimdi. Araştırmalar sonucunda 80-10 metre bandlarında çalışan Z-match tuner yapmaya karar verdim, Troid kullanmadan, SWR ayarı için göstergenin sadece led li olması yapılmasının daha kolay olacağını düşündüm. Yapım aşamasında elimde Anten analyzer ve enduktans metre olmadığından dolayı kullanamadım, 1980’li yıllardan kalma bir SWR/PWR metre ve kapasitemetreli multimetre kullandım referans olarak FT-817`nin SWR sini baz aldım. Biraz aşırıya kaçtım Z-match tuneri yaparken, kısacası ‘’long wire antenleri de tune yapabilmesi için swichleri kullanarak üç ayrı çıkış yaptım, 450 oHm hatlar için ayrı çıkış yaptım. Yapımı 20mm çapında su tesisat PVC boru üzerine 1,3mm emaye bakır teli 53 Tur sardım, 450 oHm hat için ayrı 10 Turluk bobin 20mm PVC borunun içine girecek şekilde hazırladım. Şemada görüldüğü gibi daha basit olarak uygulanabilir, LW1,LW2,LW3 ve 450 oHm çıkışlarını kullanmadan yapılır, Long Wire ve 450 oHm çıkışları henüz denemedim. Denemelerimi 80 metre için kullandığım DELTA LOOP anten ile yaptım. Ekte görülen fotograflarda SWR değerleri görünüyor. Dirençler ile yaptığım denemelerin fotograflarını çekmedim. 470 oHm direnç ile yaptığım denemelerde bütün bandlarda SWR 1,0 okudum, 25 oHm drenç ile yaptığım denemelerde 10 metre bandında 1,2 SWR diğer bandlarda 1,0 olarak gördüm. Tuner ile denemeleri yaparken cihazınızın en düşük güç kademesinde yapın (azami 5W). Ben 15 gün boyunca Z-match tuneri bütün bandlarda denedim. Tunerin kutusunu işlemesi kolay olduğundan dolayı pertinakstan yaptım kaplamasını reklamcıların kullandığı yapışkan siyah ve beyaz folyo ile kapladım, 90mm X 90mm X 50mm ebatında malzemeleri içine sığdırabildim. Yazmadan geçemeyeceğim TA7BB (Ömer) abi varyabl kondansatör göndermişti kendisine ayrıca teşekür ederim. Bu projeyi sosyal medyada daha önce yayınlamıştım. Yapım aşamasında gurubumuzdan bana yardımcı olan DL2İE (İsmail) çok çok teşekür ederim. Yapacak arkadaşlara başarılar dilerim 73! De TA3İW
« Son Düzenleme: 30 Mayıs 2016, 10:30:41 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TA2NI

Ynt: Z-Match Tuner
« Yanıtla #1 : 30 Mayıs 2016, 01:47:25 »
eline saglik cok güzel bir calisma oldu yapacak arkadaslara basarilar dilerim. 73

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #2 : 01 Haziran 2016, 15:00:35 »
Merhaba.
Teşekkürler cevat bey.lafı olmaz.
73

Çevrimdışı TA2VW

TA Callbook kaydı

Hayati Yazdıran
    ANKARA
  • OM/YL
  • BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZELLEŞİR. 0506 053 27 68
« Yanıtla #3 : 23 Ağustos 2016, 08:38:03 »
cevat bey teşekkürler
güzel bir çalışma olmuş,
yapacak olan arkadaşlara
kolaylık sağlayacaktır.

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #4 : 02 Ocak 2017, 16:36:43 »
Daha önceden yaptığım QRP tüneri geliştirmeye çalıştım.Tünerin  yapımı  20mm çapında 25mm uzunluğunda PVC buru üzerine 23 tur 1,20 mm emaye bakır telden bobin sarılıyor endüktansı  6,2 … 6,4 mikrohenri olması yeterli oluyor.İstediğiniz takdirde 6,0 … 7.0 mikrohenri olarak bobin sarıla bilinir alacağınız çıkışlar şema da belirtilen noktalardan farklı olacak. Kullandığım ayarlı kapasitörler küçük elde taşınan radyolarda kullanılan türdendir.Daha önceki yaptığım tünerin PWR göstergesinin şemasını kullandığımdan dolayı çizimlerde belirtmedim.Şemalarda göründüğü gibi her hangi birisini yapa bilirsiniz. Son şemayı uyguladım , tahminim tüner 15 ile 20 wat arasında gücü taşıyacağını düşünüyorum,QRP çalıştığımdan dolayı  cihazımın çıkışı 5 wattır.Tünerin kutusunu tek tarafı bakır kaplamalı pertinakstan dır ölçüsü 90x54x30mm yapışkan yazı türü yaptırmak istediğimde reklamcıların fiyatı yüksek olduğundan  etiket makinesi ile yazdım üzerindeki yazıları. Yapacak olan arkadaşlara başarılar dilerim.73! de TA3İW
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2017, 16:48:09 Gönderen: TA3IW »

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #5 : 02 Ocak 2017, 16:37:42 »

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #6 : 02 Ocak 2017, 16:41:07 »