Gönderen Konu: GAZİANTEP-KONYA / EREĞLİ LİNK SİSTEMİNDE KULLANILAN YAGİ ANTEN PROJESİ  (Okunma sayısı 10018 defa)

Çevrimdışı TA1O


Gaziantep - Konya/Ereğli link sistemi için yapmış olduğumuz 6 elemanlı yagi anten projesi.Yapmış olduğumuz bu antenden çok güzel verim aldık. Bundan dolayı siz değerli radyo amatörleri arkadaşlarımızla bilgi paylaşımında bulunma ihtiyacı duyduk.

Anteni kullandığımız mevki ile Konya / Ereğli rölesi arası yaklaşık 400 km. Yapmış olduğumuz denemelerde 5w'lık bir el cihazı ile sorunsuz qso yaptık. Ve Gaziantep-Ereğli link sistemininde kullanmaya başladık.

Yapmış olduğumuz bu anten projesinin her türlü ayrıntısını bol resimlerle birlikte. GAZİANTEP RADYO AMATÖRLERİ DERNEĞİNİN web sayfasında bulabilirsiniz.

www.grad.org.tr

Sehat SERTAKAN
     TA1O/8

Çevrimdışı TA3GO

Merhaba,
paylaşımınız için teşekkür ederim.
İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA5BF  TA Callbook kaydı

  Recep Peker
  MERSİN
 • Hamlet
 • *
 • İleti: 12
 • ÜLKEMİZE çalışkan,üretken,yapıcı gerçek radıo amat
merhaba

 Ülkemizdeki en geniş kapsamlı rf sistemine gaziantep GRAD radyo amatörlerinin büyük katkıları ile sisteme zaman zaman katılmaları gerçekten güzel bir çalışma.145 700 mhz 88,5ton ve -60 shıft ile çalışna EREĞLİ TELSİZ VE RADYO AMATÖRLERİ DERNEĞİ rölemiz toros dağları 3430 rakımda olması ve türkiye de en yüksek rakımlı röle olması sebebiyle diğer bölge amatörlerininde  bu çalışmayı görerek bizde bizde diyerek yükseklere çıkmak için çalışmalar yaptıgı açıkca görülmektedir. radyo amatörlüğüne ülkemizde örnek olmak ne kadar güzel .GRAD radyo amatörlerini  kutluyoruz.gaziantepden Ankara ya,Kıbrıs .Adana ,Mersin E İçanadoluya.EREĞLİ ye havadan kesintisiz ulaşmaları ne kadar güzel..paylaşım için tşk çalışmalarınızda başarılar

TA5BF   Recep PEKER
EREĞLİ TELSİZ VE RADIO AMATÖRLERİ DERNEĞİ___ERAD
ÜLKEMİZE çalışkan üretken yapıcı gerçek radyo amatörleri yetiştiriyoruz..
ÜLKEMİZE çalışkan,üretken,yapıcı gerçek radıo amatörleri yetiştiriyoruz

Çevrimdışı TA1GO

Çalışmalarınızdan ötürü tebrik başarılarınız devamını diliyorum.....İSTANBULDAN    Selamlar.....   de ta1go  73's

Çevrimdışı TA1O

Doğan abi çok teşekürler . Görüşmek üzere.
 

Çevrimdışı TA2E

Merhaba ,tebrik ederim öncelikle
bir soru bu YAgiyi 8mm. lik veya 10mm lik yuvarlak aliminyumdan yapsak.Kare profilin bir avantajı var mı biz yuvarlak meteryallerin(metallerin) avantajlı olduğunu biliyoruz.
73
Çağrı işareti olmayan ve bitlik'te resmi olmayanlara cevap vermeyeceğim.
TA2E

Çevrimdışı TA1O

Öncelikle teşekürler

Sorunuzu tam anlamadım ama boomun hangi tip profilden yapılmasının çokta önemi olduğunu düşünmüyorum. Ama boom ölçüsüne göre elemanların ölçüleri değişecektir. Genelde sorulan bazı sorularda boom elemanının alüminyun değilde pvc borudan yapılması konusudur.

Eğer yaptığınız anteni sabit bir yerde uzun süre kullanmak istiyorsanız ve boom elemanın  ölçüsünün de çok büyük değerler olmaması durumunda alüminyum daha avantajlıdır.Ama uydu çalışmalarında hafiflik ön planda olduğu için genelde pvc borular tercih edilmiştir.

Bizim yaptığımız yagide tüm elemanlar 10mm boru profildir. ve özel bir parça ile booma monte edilmiştir. Bu sayede çok yüksek rüzgar olan bir mevkide 1.5 aydan beri çok dengeli bir şekilde duruyordur.

Çalışmalarına başladığımız yeni yagi antenimiz, amatör uydularla QSO yapabilmeye yöneliktir. Yakında onunda tüm ayrıntıları buradan yayınlayacağız.

Türkiyede çok popüler olmayan amatör uydularla görüşme konusunda, tüm amatör arkadaşlarımızı bir nebze de olsa meraklandıracağını inanıyorum.

Çevrimdışı TA5BF  TA Callbook kaydı

  Recep Peker
  MERSİN
 • Hamlet
 • *
 • İleti: 12
 • ÜLKEMİZE çalışkan,üretken,yapıcı gerçek radıo amat

   bilği paylaşımı için tşk ederim..en azından bilğileri içinizde saklayıp hapsetmiyorsunuz bizlerle paylaşarak bizlerinde bu tür yagi anten yapmamıza olanak sağlıyorsunuz. gayet açık ve kolay bir proje www.grad.org.tr adresinden inceledik tbk ederiz çalışmalrınızda başarılar dileriz
   ta2cdl  anıl bey in dediği gibi'''' BİLĞİLER PAYLAŞILDIKÇA ÇOĞALIR'''  saygılarımla

TA5BF   Recep PEKER
EREĞLİ TELSİZ VE RADIO AMATÖRLERİ DERNEĞİ___ERAD
ÜLKEMİZE çalışkan üretken yapıcı gerçek radyo amatörleri yetiştiriyoruz..
ÜLKEMİZE çalışkan,üretken,yapıcı gerçek radıo amatörleri yetiştiriyoruz