Gönderen Konu: Arduino ile anten yönü göstergesi  (Okunma sayısı 10298 defa)

Çevrimdışı TA3LSD

Arduino ile anten yönü göstergesi
« : 08 Ağustos 2016, 17:43:19 »
nedir bu arduino deyip aldım, dijital pusulayı baglayıp UsB den bilgisayara veri aktardım. Bilgisayarda da yazdığım bir programla gelen veriyi ekrana  yansıttım. Şimdi bunu antene bağlayıp kablolu yada kablosuz iletişim ile bilgisayara veya ikinci bir arduinoya aktarmaya çalışacağım.

Çevrimdışı TA5FA

Ynt: Arduino ile anten yönü göstergesi
« Yanıtla #1 : 08 Ağustos 2016, 18:23:29 »
Tebrik ederim
Basit ağır devirli yada şanzumanlı motora ilave ile  rotor işinizi görür
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA4AWS

« Yanıtla #2 : 08 Ağustos 2016, 18:24:04 »
Pusulayı anten üzerine yerleştirip arduinoyu cihaz yanına (anten rotor kontrolcüsü) sabitleyip pusuladan gelen bilgiyi de bilgisayar yerine arduinoya özel ekranları bağlayıp ona aktarmak daha kullanışlı olabilir. Bilgisayardan bağımsız olur.

Takipteyim. Başarılar.

73
eski TB4DSE

Çevrimdışı TA3LSD

« Yanıtla #3 : 08 Ağustos 2016, 22:05:13 »
Teşekkür ederim, ekran siparişimi bekliyorum bu arada 20m 4 telli telefon kablosu ile dediğiniz şekilde deneyeceğim. malum seri iletişimde kayıp fazla oluyor 20metrede çalışırsa işimi görür, çalışmazsa da wifi kullanacağım.
rotor için de araştırıyorum benim anten yaklaşık 30 kilo kadar (ta7om 3band 7el) ve çok rüzgar alıyor, frenleme önemli olacak. Her seferinde dama çıkıp çevirip sabitliyorum, bundan kurtulmak istiyorum.
aynı cihaza rotoru döndürecek parçaları da ilave edersem tek cihazla kontrol daha güzel olacak.

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #4 : 08 Ağustos 2016, 23:37:02 »
Süleyman bey tebrik ederim çok güzel olmuş ethernet shield ile pc bağlantısı yapılırsa cat6 kablo ile tadından yenmez gibi
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA4AWS

« Yanıtla #5 : 09 Ağustos 2016, 10:38:22 »
El yapımı Rotor konusunda benimde araştırmalarım oldu. Oto cam motoru veya Silegeç Motorları ile anten rotoru yapanlar mevcut. Fren sistemi de ayrıca eklenebilir. Yön konusunu da genelde 10K pot ile ohm metre bağlayıp halletmişler. Sizin anten yön göstergeniz daha kullanışlı olacak tabi. Projeniz bittiğinde kodlarıyla paylaşırsanız ben de kenarda atıl vaziyette duran Arduinoyu bu proje için kullanabilirim.
eski TB4DSE

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #6 : 09 Ağustos 2016, 11:04:12 »
Kullanılacak olan Devir düşürücülerde "worm Gear" tipi şanzuman seçilirse. frenleme sistemine gerek kalmaz.

"worm Gear" ile olsa da sistem tamamen yağsız çalışmalıdır.

saygılarımla
Yaşar GÖÇET
TA3D

Çevrimdışı TA3LSD

« Yanıtla #7 : 10 Ağustos 2016, 00:51:38 »
Bu gün yaklaşık 20 metre kablo ile pusula sensörünü arduino dan ayırıp denedim, iletişimde sorun çıkarmadı, wifi ye de ayrı güç beslemesine de gerek kalmadı böylece, ama siparişlerim gelsin gene de wifi deneyeceğim bakalım kaç metreden çekecek.

Çevrimdışı TA3LSD

« Yanıtla #8 : 11 Ağustos 2016, 14:51:50 »
Lcd display im geldi, 9 voltluk pille destekledim böylece portatif hale geldi, gerekirse alıp antenin yanında ölçmek gerekirse de telsiz başında pc den de takip etmek mümkün oldu.

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #9 : 11 Ağustos 2016, 15:30:07 »
Levent bey Selamlar,

Vallahi merakla bekliyorum :) hani yapabileceğim bir devre olmadığı için hazır almayı düşünmüştüm ama fırsat olmadı . İnşallah devre ortaya çıkar ise bir tane yaparız. Bu arada malzeme ihtiyacınız olursa bana da bir sorun elimde olan malzemeler olabilir .
Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #10 : 23 Ağustos 2016, 12:13:44 »
Levent Bey Selamlar,

Konu ile ilgili aşağıdaki link karşıma çıktı. Belki işinize / işimize yarar :)

http://100nf.blogspot.com.tr/2016/06/arduino-mega2560-based-antenna-rotator.html?m=1

Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA3LSD

« Yanıtla #11 : 23 Ağustos 2016, 20:30:29 »
Merhaba, evet bu tasarım sonunda varacağımız nokta olmuş. Uzun kablodaki sinyal kaybını p82b715 ile çözmüş ve tam otomatik sistem kurmuş. Çok güzel ama pahalıya çıkar, satamayız ya. :)

Çevrimdışı TA1LRS

« Yanıtla #12 : 04 Ocak 2017, 15:53:47 »
Merhaba Ben 2016-2 DÖNEM lisansımı aldım evimin çatısına bir yagi antem yaparak rotorlu ile kullanacam fakat rotoru komitator ile değil pc üzerinden yönetmek istiyorum bu Mesela Ham Deluxe programı gibi bir programla bu arduino ile böyle bir sistem yapmak mümkün mü eğer mümkünse nasıl yapabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim Ayca çalışmalarında başarılar dilerim güzel bir proje olmuş iyi günler

TA1LRS/REMZİ SERTAÇ GÜMÜŞ
QTH - ÇORLU
GSM : 0541 501 53 00
« Son Düzenleme: 04 Ocak 2017, 16:01:31 Gönderen: TA1LRS »

Çevrimdışı TA3E

« Yanıtla #13 : 05 Ocak 2017, 12:34:32 »
Merhaba.

Çok güzel çalışma emeklerinize sağlık.

ayrıca yoğun olarak kullanılan N1MM log programının

rotor kontrol özelliği bulunmaktadır.

http://n1mm.hamdocs.com/tiki-index.php?page=Rotator+Control

73 Ali
Alirıza ÖZSARAN - TA3E (TA3EL) - 555 025 16 77 
Küçük şahsiyetler; kişilerle uğraşır.
Vasat şahsiyetler; olaylarla uğraşır.
Büyük şahsiyetler; Fikirlerle uğraşır.

Çevrimdışı TA3TR

« Yanıtla #14 : 10 Haziran 2018, 20:41:51 »
Merhaba;  Proje ne aşamada acaba?  Bu tip bir sisteme benim de ihtiyacım var.   Kendi imalatım anten( proje TA7OM) kendi imalatım Kule ve kendi imalatım rotor mevcut.  Rotor yön tayinini aynı hızda bir motorla çözmeyi düşünüyordum ama malesef rotorun 360 derecelik sağa ve sola dönüşlerinde 5 saniye gibi bir fark ile karşılaştım bu durum da aynı rpm motorla çözülmüyecek, sapmalar olacak gibi görünüyor. Şayet proje başarılı ise ve yardımcı olabilirseniz bu sistemi yapmak istiyorum. TA3TR Resul. 73

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #15 : 10 Haziran 2018, 20:48:53 »
Ben evde K3NG antenna rotator u kullaniyorum.
Anten yonunu algilamak icin bir cok farkli yontemi var.
Hall effect sensor, potansiyometre, digital pusula vs  .. lokalde ya da anten yanindaki arduino ile bu sensorlerin kullanimi (master-slave yapi ile)

Ayrica aradan ekstra anten rotor kontrolorunu cikarip roleler ile rotorlarin dogrudan kontrolu
Arduinoya ilave edebleceginiz dugmeler ile anten acisini gorurken anteni yonlendirme ve ayni zamanda
bilgisayarda bir rotor kontrol programınız varsa kendini yaesu rotor olarak tanittigi icin populer tum yazilimlar ile antenin kontrolunu otomatik olarak yapabiliyor.

Tabi ilave etmek gerek sadece azimuth degil, varsa elevation kontrolu de sagliyor.

Tabii ki ucretsiz ve eger potansiyometre imkani varsa rotorunuzda, bir arduino, bir role karti, bir LCD (şart degil) ile sistem hazir.

Çevrimdışı TA3TR

« Yanıtla #16 : 11 Haziran 2018, 11:54:42 »
Oguzhan bey bilgiler için size çok teşekkür ederim. Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    Ardiuno konusunu ilk kez dün akşam inceledim. Hiçte uzaktan görüldüğü gibi zor olmadığı kanaatine vardım. Malzemelerimi sipariş ettim. Rotor lardaki potasiyometre konusunda bilğiye ihtiyacım var. Mümkünse çalışma mantığını kusaca anlatırsanız çok memnun olurum. 73

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #17 : 11 Haziran 2018, 19:10:29 »
Arduino'nun analog girisleri var.
0-5 volt arasini olcebiliyorlar.
Bir potansiyometrenin orta ucunu bu uclardan birine baglar ve potansiyometrenin besleme uclarini 5V ile beslerseniz..
Orta uçtan gelen voltaj potansiyometre dondukce 0-5 volt arasi degisecektir.
Arduino'nun yazilimi ile buradan okudugunuz degerleri bir dereceye esitleyebilirsiniz.
En temel kullanimi bu sekilde.

Benim notumda yazmis oldugum K3NG yaziliminda zaten bu mapping yapilmis durumda.
Siz sadece antenin 0 noktasini ve 359 noktasini yazilim ustunden isaretliyorsunuz.
arayi kendisi hallediyor.

Bylece ornegin.. o uctan 3.7v okur ise antenin 280 derecede oldugu bilgisini size iletmis oluyor.

Çevrimdışı TA3TR

« Yanıtla #18 : 11 Haziran 2018, 20:42:43 »
Sanırım anladım.😀 biraz daha araştırma ve pratikten sonra mevcut ekipmanlarımı daha teknolojik pozisyona getirmiş olacagım. Levent beye Tacalbook üzerinde ki nunarasından whatshap tan yazdım ama sanırım müsait olamadı. Yardımınıza ihtiyacım olabilir. Bilgiler için tekrar  Teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #19 : 11 Haziran 2018, 23:57:50 »
Arduino ile basit i2c 2x16 lcd ekranı süren mini bir compass yapmaya çalıştım,fakat piyasa okadar sahtekar dolmuşki,GY271 diye aldığım modülün üzerinde Honeywell HMC5883L çip olması gerekirken,çinliler fake modül yapıp üzerine Nettigo QMC5883 takıp piyasaya sürmüşler,ara tara bir kaç destek kütüphane buldum,fakat hiç bir doğru çalışmadı,

Ardunio open source olduğu için kimseyede hesap soramazsın,aldığınız donanımlara dikkat etmenizi tavsiye ederim..