Gönderen Konu: TRIO FG 270 FUNCTION GENERATORLE ARIZA ARAMA  (Okunma sayısı 3400 defa)

Çevrimdışı TA2VW

TA Callbook kaydı

Hayati Yazdıran
    ANKARA
  • OM/YL
  • BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZELLEŞİR. 0506 053 27 68
TRIO FG 270 FUNCTION GENERATORLE ARIZA ARAMA
« : 09 Mayıs 2016, 11:19:19 »
Aşağıdaki video da adamın kendi yaptığı tracer ile ve TRIO FG 270 FUNCTION GENERATÖRLE (hertz düzeyinde) sinyal vererek arızalı radyoda arıza araması

arkadaşlar,benim tamamen yabancı olduğum bir konuydu ama uygulamaları gördükçe hangi aleti nerede kullanıyor amacı nedir bunları öğrenme şansı oluyordu en azından FUNCTION GENERATOR'lerinin ne işe yaradığını anlama imkanı sunuyor öyle ya bu generatörler ne işe yarar hangi amaçla kullanılır bitlikte bu konuda derlenmiş toplanmış bir bilgi bulamadım varsa bile ben bilmiyorum,veya bilenler bu konularda diğer arkadaşlarımıza yardımcı olmuşlarmıdır veya bilgilerini paylaşmışlarmıdır bilemiyorum,çokca konuşulan FUNCTION GENERATÖR uygulamalarından bir tanesi
bu generatörler hakkında bilgi vermek gerekirse bende bilmiyorum ama incelediğim kadarıyla şu bilgileri verebilirim eksik kaldıysa bilen arkadaşlarımız ilave ederek doğru bilgiyi paylaşabilirler,

ses üretiyorlar  1 hertz'den 1 mhz ye kadar veya cihaza göre bu değişebiliyor 5 mhz lik ses üretenleri var
modeline göre tuşlu üzerinde hiç bir skalası olmayan sadece trimpot ve tuşlarla istenilen ses şiddetini hertz düzeyinde veya hertz'in katları şeklinde ses üretebiliyorlar 1khz gibi 1 mhz gibi 100 hertz gibi 2 khz gibi
bunu zayılatabiliyorsun veya kuvvetlendirebiliyorsun ayar düğmesi ile,ve arızalı cihaza entegre ediyorsun
başka bir dinleme cihazı veya cihazın kendi hoparloründen bu sesi takip edebiliyorsun sesin tıkandığı veya hiç gelmediği yerlerde yorum yapabiliyorsun,sonuçta bu alet hertzlerin katları şeklinde ses üretebiliyorlar,
diğer taraftan SİGNAL GENERATÖRLERİ,FUNCTİON GENERATÖRLERİNDEN AYRILIYORLAR
SİGNAL GENERATÖRLERİ
istenilen frekansta 7 mhz 14 mhz 3 mhz 21 mhz 50 mhz 145 mhz 430 mhz gibi frekanslarda hem frekans üretebiliyorlar ve bu üretmiş oldukları frekansa 1 khz lik sesi basabiliyorlar tam olarak bilemiyorum ama
1 khz lik ses frekansının dışında farklı bir ses düzeyi bindirmek istersen belki function generatörleri istenil derecede ses üretebildikleri için signal generatörlerine entegre edilip 1khz değilde 100 hertzlik veya 500 hertzlik veya 50 hertzlik veya 1500 herzlik yani 1.5 khz lik sesi signal generatörlerine basabilirler tabiki bu durumda sinyal generatörünün kendi standard üretimi olan 1 khzlik ses devre dışı bırakılmalı harici cihazdan gelen sinyale yönlendirilmeli ben bunun uygulamasını yapmış değilim ama mantıken sinyal generatörlerinin dışardan gelen ses girişleri olduğuna göre bu muhtemelen bu şekildedir diye düşünüyorum
değerli arkadaşlar hakikaten ben bu konuyu tam olarak bilmiyorum muhtemelen bu konular tv radyo tamiri ile uğraşanların konusu onlar konuyu detaylı olarak bilebilirler ancak uğraştığımız bu hobi gidip onların yaptığı bu tamir bakım işiyle birebir yakından ilgili bu konularda bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa aa ben bu konuyu biliyorum demeleri bir şey ifade etmiyor bilgi onunla sınırlı kalmış onda saklı kimseye faydası olmuyor.
bu sinyal generatörü,function generatöru audio analayzer,deviasyon konuları aslında bizim tarafımızdan en azından bilmeyenler tarafından tamamen yabancı kalınan bir konu,neyi ne olduğunu pek çoğumuz bilmiyoruz bilenlerde zaten en ufak bir bilgiyi paylaşmıyorlar,kendi kendilerine ustalar yani sizin anlayacağınız,
zaman zaman ben bu konuları açıyorum ki bilinmese bile genel bir kanaat sahibi olunması içindir.
işte bunlardan bir tanesi youtube denilen yerde bizleri ilgilendiren pek çok tamir bakım onarım test konuları işlenmiştir zamanınız olduğu müddetce hem bunları izlemeli hemde paylaşımda bulunulmalıdır.
https://www.youtube.com/watch?v=7CyclsFc31U