Gönderen Konu: arrl contest zamanı qso  (Okunma sayısı 4104 defa)

Çevrimdışı TA2NC

arrl contest zamanı qso
« : 06 Mart 2016, 08:27:32 »
Her ne kadar ortada fiziksel birsey olmasa da, nacizane bir tavsiye.

Evim konum geregi dogu ve guneydoguyu cok goremiyor. bu yuzden uzakdogu qsolarim oldukca az.
ARRL contesti firsat bilip anteni amerikaya dogru cevirdim sabah.. 20 metre..ama bunu amerika ile konusmak icin yapmadim..
Amerika uyumus, avustralyada gunes batmak uzere..dedm bu amcalar kesin amerika ile konusmak icin cabalar. ben de birkac balik tutarim.

Once yeni kaledonya geldi... Sonra tazmanya.. sonra yeni zelanda ve bol miktarda avustralya..

JT65 uzerinden haberlesiyordum bu arada.. ve raporlar -4 -5 mertebesinde.. yani bilmeyenler icin jt65 icin  58-59 civari bir degere denk gelebilir :)
hepsi longpath..
yeni zelanda 23000, avustralya 26000 km civarina denk geliyor sanirim

Çevrimdışı TA1CH

Ynt: arrl contest zamanı qso
« Yanıtla #1 : 06 Mart 2016, 11:50:07 »
ssb contest de jt65  modda  nasıl  birilerini bulurum  hic anlamadım  ama bulunuyormuş demek ki öteyan dan  dün bol miktarda  başka istasyonlarada   numara verenler vardı başka contest ti herhalde   73

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #2 : 06 Mart 2016, 13:40:34 »
Değerli Oğuzhan  Kayhan Bey
Öncelikle  Ankara amatörlerini her zaman takdir ettiğimi söyleyebilirim. Yıllar önceleri gencecik amatörlerin hurdalıktan 7034 lambalarını seçerek aldıklarını, bunlarla birşeyler yaptıklarını gördüm. Ancak bu faaliyetlerin zamanımızda yeterince yansımadığı kanaatindeyim.
1987- 1988 sanırım CB sinyallerinin çok aktif olduğu merkez yıllardı. Kırılmanın zayıf olduğu zamanlarda 4watt çıkış gücüyle Yozgat İspanya görüşmeleri yapılabilirdi. Kırılma şiddeti biraz artınca Almanya görüşmesi gerçekleşir, daha şiddetli kırılmada  Yozgat- İzmir görüşebilir ve nihayet kırılmanın doruk noktasında iki defa  Yozgat-Eskişehir görüşmesine şahit oldum.
İspanya ile görüşülüyordu ama Amerika ile görüştüm diyeni duymadım.  7 ila 14 mhZ civarında gece gündüz sinyal zayıflamasına hiç raslamadım. Yerde karınca sürüsü ne ise kısa dalgada  o kadar istasyon olur ve halk kısa dalgayı müzik dinlemede kullanırdı. Şu anda benim ifademle kısa dalga hayret verici bir şekilde ölmüştür.
Siz Amerika ile görüştüm mü demek istediniz.?  Hem de Mesut  Öz Beyin ifadesiyle JT65 (sanırım zayıf sinyal modu) Bilmek isterdim.
sağlıcakla   
73!   Hüsnü Köktürk

http://www.geocities.ws/husnu66tr/tels1.htm
« Son Düzenleme: 06 Mart 2016, 13:48:22 Gönderen: TB6BHK »

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #3 : 06 Mart 2016, 22:17:13 »
Merhabalar soyle anlatayim.
Contest geregi tum istasyonlarin bir sekilde amerika ile gorusmesi gerekiyor bu yuzden genelde bu yonde olabilirler diye dusundum ve sabah SSbde yakaladigim bir iki pasifik  istasyonunun hem benim konumum itibari ile (yazdigim gibi dogu-guneydogu yonumde bir tepe mevcut ve bu beni epey bloke ediyor)  hem de contest sirasindaki yonlendirmeleri nedeni ile longpath yani amerika yonu uzerinden daha net duyabildigimi farkettim.
Soyle soyleyeyim daha sonralari duydugum bir VK avustralya istasyonu  280-290 derecede s7 s8 civari gelirken 100-110 araliginda (yani kisa mesafede) s4-s5 civari duyuluyordu.

Pileup yuzunden zaten sesimi duyurmak zor oldugu icin JT65 moduna gectim.
Husnu bey icin ilave olarka kisa bilgi vereyim..JT65 ile ilgili bir yazi sitede mevcut ancak, rtty benzeri ama daha dusuk guc ile yayin yapilan ve her transmitte 13 karakter data gonderebildiginiz bir digital mod.

73ler

Genelde 20-25 watt civari bir guc ile normalde hic duyamadigim istasyonlar ile gorusebilme imkani sagliyor ki bugunku sartlar JT65 haricinde SSb gorusmeye de gayet musaitti.