Gönderen Konu: PREAMFİ LAMBALI  (Okunma sayısı 8778 defa)

Çevrimdışı TA2N

PREAMFİ LAMBALI
« : 13 Şubat 2016, 22:06:27 »
Dostlar,
Hala lamba seven ne kadar kaldı bilmiyorum. Eski günlerim depreşti. Kulaklıkla müzik dinlemek için
-uzun zamandır sakladığım Revox kulaklıklarım var - bir amfi yapmaya karar verdim. Kısa zamanda bitirmeyi düşünüyorum. AC/DC 12 voltla çalışacak. çalışmalarımın resimleri ilişikte. bitince düzeltilmiş şemasınıda yayınlayacağım.
Lambalı bir audio jeneratöre ihtiyacım var. Hurdadan çıkma  -bozukta olsa olur - satmak isteyen olursa
makul fiyatla satın almak isterim.
73 nursun.

Çevrimdışı TA2UH

Ynt: PREAMFİ LAMBALI
« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2016, 22:10:51 »
Nursun Ağabey Leader LSG 11 işinize yarar mı?

Çevrimdışı TA2N

« Yanıtla #2 : 15 Şubat 2016, 13:06:40 »
Çağlar, teşekkür ederim.
audio generator arıyorum. HP 200CD gibi  ( 10 hz- 20Khz )
selamlar,
nursun

Çevrimdışı TA3AS

« Yanıtla #3 : 15 Şubat 2016, 13:58:03 »
Nursun Bey,
Bu işi PC'nin ses kartını kullanarak yapmayı düşünmez misiniz?
Sound card audio signal generator diyr Google'da aratırsanız yüzlerce çözüm bulabilirsiniz.

Selamlar,

TA3AS

Çevrimdışı TA2N

« Yanıtla #4 : 15 Şubat 2016, 17:29:15 »
Sedar Bey,
Öneriniz için teşekkür ederim. Ben (dinazor) digital ortamı pek sevmiyorum. Halen bilgisayarımda odyo generatör ve osilaskop / spektrum  yüklü kullanıyorum. ama eski alışkanlıklardan kurtulmak mümkün
değil. Lambaya uygun ekipmanlar da hard olmalı.
selamlar ,
kalın sağlıcakla, nursun.

Çevrimdışı TA2UH

« Yanıtla #5 : 15 Şubat 2016, 23:52:14 »
Tamamdır Nursun Ağabey, başka bir biçimde de LSG 11 gerekli olursa haber verin hemen gönderirim, çok selamlar, Çağlar

Çevrimdışı TA4BD

« Yanıtla #6 : 16 Şubat 2016, 22:28:45 »
Üstat lambalı audio olsun rf olsun benimde çok hoşuma gidiyor.Elimde Phılıps orijinal FM li bir radyom var.Çıkışta EL 95 var.Ancak sürücüde EABC 80 var o da arızalı.Elinde olabilecek arkadaşlardan yardım rica ediyorum.Radyomun diğer kısımları çalışıyor.İlgilenecek arkadaşlara teşekkürler.73s

Çevrimdışı TA2N

« Yanıtla #7 : 17 Şubat 2016, 00:46:06 »
Taner bey,
Aradığınız lambanın amerikan muadili  6AK8,  bu lamba  belki lambalarımın arasında vardıri
kutuların içinde binden fazla lamba var. liste olmadığı için tek yek bakmam lazım O da vakit alacak gibi.
bulursam size haber veririm, Lambanın bozuk olduğuna eminmisiniz. lamba 3 diyot bir trıyod
Filamanı kopuk değilse yanı lamba ısınıyorsa hatayı başka yerde aramak lazım.
selamlar, nursun

Çevrimdışı TA4BD

« Yanıtla #8 : 17 Şubat 2016, 21:44:32 »
Nursun Bey lamba ısınıyor EL 95 de ısınıyor fakat ses nezleli gibi kırık bozuk çıkıyor.Beslemedeki kondansatörler,köprü diot ve küçük birkaç kondasatörler sağlam gibi görününce aklıma takılan sadece o kaldı.Ampliye gelen audio girişinden başka bir amfiye verdiğimde ses temiz alınıyor.Yani sorun amfi katında görünüyor.İlginize teşekkürler.Başka bir öneriniz varsa uygularım.73s

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #9 : 20 Şubat 2016, 02:59:37 »
 EL95 bulamadığımız yıllarda ,nezleli ses çıkmaya başladığında ,lambanın katod ucunu soketten ayırıp 470 ohm 1 watt ila 4.7 kiloohm direnç seri bağlardık ,artık hangi dirençte ses iyi çıkarsa,tam olmasada %50 işe yarardı....

Çevrimdışı TA2UH

« Yanıtla #10 : 20 Şubat 2016, 14:37:22 »
Nursun Ağabey,

Sizin amfiyi görünce aklıma epeydir rafta duran bir montajım geldi. Hatırlar mısınız bilmiyorum, bu hibrid amfiyi sizin göndermiş olduğunuz 12AU7 ile yapmıştım. Bana göre ses kalitesi fena değil, çok iyi regülasyonu olan bir güç kaynağı (bende yok) veya 12V batarya/akü ile temiz bir ses veriyor, iyi kalite kulaklıkla dinlerseniz farkını anlayabiliyorsunuz. Tam bir "lambalı" amfi sayılmaz, ama yapımı kolay ve eğlenceli. Gerçekleştirmek isteyen arkadaşlar varsa,
plaketin çizimi dahil tüm ayrıntıları şurada var:

http://diyaudioprojects.com/Solid/12AU7-IRF510-LM317-Headamp/

Ses düzeyi için potansiyometre takmadım. Sesi kaynaktan (telefon, cd çalar vb...) açıp kapıyorum zaten.

Aslında en çok kutusu uğraştırdı, arka ve ön için firmanın verdiği plastik panelleri atıp siyah pleksiglas yapmak istedim ama pleksiyi işlemek gerçekten zor. Sonunda panelleri profesyonel olarak bu işle uğraşan bir yerde cüzi bir ücret karşılığı yaptırdım.

Lamba için tekrar teşekkür ederim.

73,

Çağlar Akgüngör

Çevrimdışı TA2UH

« Yanıtla #11 : 20 Şubat 2016, 14:39:20 »
.

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #12 : 15 Kasım 2017, 16:24:48 »
Nursun abi

Bu devrede kullandığın lambanın modeli nedir?
Ayrıca şemasını da yayınlarım demiştiniz varsa şema bende yapmak isterim..

teşekkürler 73
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com