Gönderen Konu: 2m Slim jim  (Okunma sayısı 5892 defa)

Çevrimdışı TA4F

2m Slim jim
« : 02 Ocak 2016, 21:27:48 »
http://m0ukd.com/calculators/slim-jim-and-j-pole-calculator/    sitesinden hesaplattığım 2m slim jim i yaptım kullanıcağınız malzemeye göre velocity factor ü doğru girmek önemli. Koaxial kablonun bağlantı yeri benim deneyimime göre cıkan rakamdan 2 kat fazla. Kapasitif gab ayarlı yapılırsa ince ayar şansı olacaktır. Ben 19mm bakır boru kullandım malzeme arası mesafe kritik değil bende içten içe 4.5 cm. 4 spirlik bir shock bobin yapılıp öyle bağlantı yapılması tavsiye ediliyor. Ben swr yi en az 1.23 e kadar indirebildim resimlerdeki şartlarda. Anteni yerine montajlarken kesinlikle yalıtılması ve metal nesnelerden en az yarım lambda mesafe bırakılması gerekiyor. Yapacak arkadaslara şimdi başarılar. 73

Çevrimdışı TA4F

Ynt: 2m Slim jim
« Yanıtla #1 : 02 Ocak 2016, 21:37:38 »
Buda antenin vna cıktısı

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #2 : 03 Ocak 2016, 17:04:50 »
   Tebrik eder başarıların devamını dilerim.
Not : Zaman bulmaya başlamışsın A3S beklemede hatırlatılır :-)
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA4F

« Yanıtla #3 : 05 Ocak 2016, 11:24:34 »
antene son halinde konnektör ilavesi yaptım baştan yaptığım swr ölçümlerimde herhangi bir yer değişimi yapmama karşın swr de düzelme oldu yaklaşık 1:1 yaklaştı . fakat konnektöre izolasyon olsun diye reçine döktüm swr yi 2nin üzerine çıkardı kapasite metre ile yaptığım ölçümde malzemenin bölgede kapasite oluşturduğunu gördüm, temizlediğimde anten düzeldi. Şİmdi esas soruma gelelim bu gibi bir durumla karşılaşan arkadaş varmı acaba ve izolasyon sorununu nasıl çözüyorsunuz 73.

Çevrimdışı TA4F

« Yanıtla #4 : 05 Ocak 2016, 13:41:52 »
http://ac8gy.com/dual_band_slim_jim_antenna.html nette gezerken bu yazıyı gördüm antende halla test yerinde takılı olduğundan denemek istedim , 15.5 cm lik bir tel ve boru kelepcesiyle  sonuçu gayet başarılı dual bir antenimiz oldu :) elemanın antenin alt ucundan yüksekliği 21.5 cm fakat sizin yapacağınız antende farkedebilir. 73's

not: elemanı princ cubuktan yaptığım için 1/4 lambda yı 0.9 ile çarptım

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #5 : 13 Ocak 2016, 16:04:54 »
Mert eline sağlık, taş gibi sağlam bir anten olmuş.
Analizör çıktılarıda gayet iyi görünüyor.

73