Gönderen Konu: Dünyanın öbür ucuyla görüşmek isteyen Çılgın Radyo Amatörleri  (Okunma sayısı 3956 defa)

Çevrimdışı TA5FA

Bir makale söyleşi DX ve DXpedition kavramı bu kadar güzel başka türlü anlatılamazdı herhalde....
Yazının asıl başlığında  "obsesif"  yazıyordu bizim ilavemiz değil aslında biz onu "Radyo Amatörlüğü çılgınları-hastaları" diyelim :) :) :)

Bu makale  K4UEE Bob Allphin ile söyleşi gibi diyebiliriz DXpedition takipçileri yakinen tanır bir çok Dxpedition da onu takım lideri olarak görürüz.   Bakınız http://www.telsizciler.org/index.php/topic,31548.msg100106.html#msg100106


(Peter I DXpedition Arşivinden)  En sonda oturan Bordo kazaklı Bob Allphin ve ekibi Peter I asası Antartika Dx pedition Ana operasyon çadırından bir enstantane  6 ayrı1KW 'lık istasyon
Yıl 1993 Bob Allphin (K4UEE) ve 11 arkadaşı Pasifik okyanusundaki Howland adasına küçük bir tekne ile  Dxpedition için çalışmaya giderler adaya çıkış ve çalışmaya başlangıçta pek bir sorunla karşılaşmazlar ancak Ada daki geçirdikleri hafta günleri ilerledikçe deniz kıyıya doğru kabarır kabarır kabarır... kabardıkça tekne ile kara bağlantısını sağlayan bot  hareket edemez hale gelir.  Lojistik destek de sıkıntı yaşamaya başlarlar (Su yiyecek v.s) Ada da ki sıcaklık 120F( 49derece) hissettirmekte  su sıkıntısı başlamıştır . Ada kıyısında teknek görünmektedir ancak kıyıya vuran denizin çılgınlığı ulaşım sağlatmamaktadır. Yağmur suyu ve tekneden kıyıya atılan gergin halat ile zorda olsa yiyecek transferi gerçekleştirilir.  Anı yaşamak için  bakınız https://www.youtube.com/watch?v=zeLfBdT1IMw

Ada da fazladan 7 gün mahsur kalırlar kimine göre bu bir çılgınlıktır Radyo amatörlüğü uğruna hayatlarını tehlikeye atmışlardır.
Amerikada Radyo Amatörlüğünü ARRL tanıtır ve lisans sınav işlerini üstlenmiştir, 3 ayrı sınıfta lisans kategorisi vardır. Dünya çapında her ülkede kurumların üstlendiği görevle Radyo Amatörü lisansı alınır. Dünya üzerinde hali hazırda 3 milyonu aşkın Radyo amatörü vardır. Lisans sahibi amatörler kendi küçük istasyon ekipmanlarını ve antenlerini kurabilir düzeyde teknik bilgiyle donanımlıdırlar.

Radyo amatörleri dünyanın bir çok yeri ile propagasyon şartlarınca iletişim kurar teknik ve idari konularında bilgi alışverişi yaparlar. Kısaca HAM olarak da anılan Radyo Amatörleri  Aydan yansıtmalı EME(Earth Moon Earth) ve Yarışmalar ile "Kısa sürede çok fazla istasyon ile iletişim kurmanın" rekabetini de yaşarlar. Öte yandan en önemli takıntıları en ücra lokasyonlar ile temas kurmak DX'cilik olarak adlandırlır. Bakınız Türkçe DX cilik adına neler var neler http://www.k7ua.com/uploads/4/9/9/0/4990079/new_dxers_handbook_second_edition_turkce_optimized.pdf   Dx'cilik dünyanın en ücra köşelerine seyahat gibi görünsede DX kulüp ve topluluklarının planlaması, emeğinin ürünü olarak Dünya çapında DX kovalayanların o ücra lokasyonlara seslerini duyurabilme mücadelesi içerir işte bu çalışmanın adına Dxpedition denir . Ne nedir'e  Türkçem olarak göz atınız : http://www.telsizciler.org/index.php/topic,31427.msg97333.html#msg97333


Dxpedition tarihi 20. yüzyılın başlarına kadar dayanır. Şimdilerde Dxpedition çok şekillenmiş bazı küçük adalarda otellerde bile konaklama dahil hazır Radyo istasyonları kiralana bilmektedir, kücük sınıfta kalan bu çalışmalar DX statüsünde değerlendirilir. Çoğu Radyo amatörü Tatil cennetlerine gittiklerinde şayet gittikleri lokasyonlar Radyo Amatörlerinin pek nadir on-air oldukları noktalar ise "holiday style" tabiriyle hem tatil hem DX işlerini havaya çıkarak çalışmaktadırlar.

Birde çok büyük organizasyonlar vardır ki  en fazla 20 kişilik ekiple aylar öncesinden hatta birkaç yıl süren planlama ve izin prosedürleriyle DXpedition statüsünde aktiviteler de yapılmaktadır. Bu aktiviteler ıssız bir ada, antartikadan bir bölge, denizin ortasında bir kayalık, olabiliyor. Planlama aşamasında Gemi-Tekne-Uçuş planları, Onlarca ton ekipmanın nakliyesi, Logistik ihtiyaçların toparlanması v.s hazırlıkları kapsar çok zor ve yüklü miktarda finansal (parra parra parra) destek gerektirir.  Bu aktivitenin popülaritesini MOST WANTED listesindeki yeri belirler. Bakınız Most Wanted neymiş i Türkçem görelim http://www.telsizciler.org/index.php/topic,31871.msg99375.html#msg99375
Periyodik yayınlamaya çalıştığımız Most Wantes listesine bakınız http://www.telsizciler.org/index.php/topic,31870.msg99374.html#msg99374
Mauritius Rodrigues DX operasyonundan bir enstantane
Most Wanted listesindeki ilk 10 sırada bulunanların her birinin ayrı bir önemi vardır. Listenin ilk sıralarında olmanın nedenlerinden ; gerek siyasi  gerek Doğal yaşamı koruma alanı veya coğrafi zorluk sebebiyle yaşam olmayan yerlerdir.  71 yaşındaki Yatırım Uzmanlığından emekli olan Bob Allphin (K4UEE ) bu noktalara seyahat ve çalışmak için gönül vermiş Radyo amatörlerinden dir. Yaşamı boyunca (halen yaşıyor ) 40 civarında DXpedition da bulunmuş olup  11 'i Most Wanted Listesinin ilk sıralarında olmuştur.

Yakın zamanda Polonyalı Radyo amatör 3Z9DX  Dom Grzyb  Most Wanted listesinin uzun yıllardır birinci sırasında bulunan P5  Kuzey Kore'den çalışabileceğini duyurdu. Duyuru metni http://www.arrl.org/news/polish-radio-amateur-traveling-to-north-korea-in-advance-of-proposed-operation.

Dxpedition'lar  göründüğü gibi sadece tropikal plajlar, Issız sevimli bir ada, çok hoş kar manzaları, romatik bir tatil , vahşi hayvanların yakından safari görünümü, büyük deniz seyahatleri içermez. Aynı zamanda uzun soluklu planlama, fiziksel yorucu bir emek, on binlerce dolar destek gerektirir. Bütün bunlar size sevimli geliyorsa ve yapabileceğinizi düşünüyorsanız sizden DXpedition cu olur.

Burada dikkat edilmesi gereken noktaların başında ;  Amerika çevresindeki Karayipler de Doğal yaşamı koruma, Deniz canlılarını koruma vakıf ve kurumlarından izin almak yıllarca sürebilir son dönemde buna örnek NAVASSA adası gösterilebilir. Ayrıca bu tür turizmi kısıtlayan BHUTAN izin müzakereleri de yıllar sürebilmektedir.  Öyleki 2015 yılı Ocak ayı sonlarında On-air olan  NAVASSA için izin süreci 10 yıl sürmüştür. Bu konudaki haberlerimiz için bakınız http://www.telsizciler.org/index.php/topic,32626.msg101571.html#msg101571     İzin süreçleri sırasında yüksek gümrük vergilerden muaf olmak için yazışmalar ve Deniz canlılarını koruma adına Helikopter kiraları epeyce finansal yük getirmektedir.Bob Allphin'in Antartika DXpedition takımı  ( Peter I DXpedition Arşivinden)
https://www.youtube.com/watch?v=vF7_vBY5Aos
https://www.youtube.com/watch?v=SLzbPnRPkyA
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2017, 18:28:04 Gönderen: TA5FA »
//\\ YOUTUBE KANALIMA ABONE OLURSANIZ MEMNUN OLURUM  https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1 
\\// QSL KART ARŞİV  https://qsling.blogspot.com/
//\\

Çevrimdışı TA5AE

DXpedition yapmak ve ülkemizi hatta ilimizi  dünyaya tanıtmak için neyimiz eksik?
Dünyanın değişik ıssız adalarında, hatta kuzey çin denizinde bir kayanın üzerinde bir masa kurup DXpedition bile yapılmış.İlle de tabiatın insan hayatını zorladığı Robinson tarzı yerlerde mi yapılması şart?
Böyle bir organizasyonun Türkiyede yapılması için, Neler gerekiyor?

Çevrimdışı TA1L

Lütfi Bey DXpedition'lar en çok aranan DXCC entity'ler için yapılır. Güncel bir listesi aşağıdadır.

Top 100 Most Wanted Countries:  http://www.qsl.net/km9z/top100.htm

Türkiye'miz aranan ülke listesinde 214. sıradadır.