Gönderen Konu: QRP CİHAZLAR  (Okunma sayısı 9714 defa)

Çevrimdışı TA4EM

QRP CİHAZLAR
« : 30 Kasım 2015, 17:06:26 »
Merhaba
Amatör arkadaşlarımızın birbirinden güzel QRP cihazlarını ilgiyle takip ediyoruz.Ben de bu konuda katkıda bulunmak istedim.İnternette birçok QRP çalışmaları şemalarıyla birlikte yayınlanmaktadır.Bunlardan biride http://www.ozqrp.com sitesinde Avusturalyalı bir amatörün çalışmaları bulunmaktadır.pbc dahil demonte kitlerini satmaktadır.MST ismi ile 3.5-7-14 MHz kitleri,her türlü dökümanlarıyla birlikte göndermektedir.Ayrıca tüm bilgileri detaylı bir şekilde anlatımla internette dosya halinde indirmek mümkün.Ben sadece MST2 kitine ait PBC getirttim diğer malzemeleri heryerde bulabileceğiniz türden.Bitx,forti ve birçok devreleri de yapan birisi olarak,MST en fazla verim alabildiğim QRP diyebilirim.Kritik hiçbir yanı yok.Alış hassasiyeti ve TX modülasyonu son derece başarılı.Tek cihazda 6 bantlısını yaptım,yani klasik söylemle 0-30 mhz oldu diyebilirim.
1-DDS-VFO olarak LU5DJV'nin otomatik band seçicili devresini kullandım.(http://lu5djv.blogspot.com.tr/p/vfo-with.html).Bu devredeki 74HC595 entegreleri herbant için roleleri 4.5 volt ile çıkış vermekte,bu voltajla bant filtrelerini devreye sokan role aracılığıyla yazılım marifetiyle,otomatik olarak devreye sokmakta ve fabrikasyon cihazlarda olduğu gibi filtreler devreye girmektedir.Aynısı PA katındaki Tx filtreleri içinde geçerli.Bu arada bol miktarda role kullanılıyor.Ana kart ile filtrelerin olduğu kart ile bağlantıları 50 omluk 5 mm lik özel koaks kablolarla sağlıyoruz.
2-Filtre için muayyen bobin olarak delab'ta satılan TOKO 3893 biraz pahalı olmasına karşın çok iyi.
3-Bantlarda USB/LSB geçişlerini DDS-VFO nun yazılımından ayarlanacağı gibi.cihazın BFO katına role geçişli iki adet 0-40 pf lik trimmer kondansatörle de yapmak mümkün.işin bu tarafında deneme yanılma yöntemi yapmak gerekiyor.
4-Bu cihazın standart çıkışı 5 watt.ama 13.8 volt altında ırf 510'ın bias voltajını 3.4 V yaptıgınızda çıkış 7 wata,4.2 yaptığınızda 9-10 wata kadar çıkmakta ve modülasyonda her hangi bir proplem çıkmamaktadır.Devrede 500-600 omluk dinamik mikrofon mükemmel çalışmakta.Anten filtrelerindeki kondansatör değerleri
3.5 Mhz :390 pf ve 30 pf (bobindeki iç kondansatör sökülmeyecek)
7 mhz    :56 pf ve 6.8 pf  (bobindeki iç kondansatör sökülmeyecek)
14 mhz  :22 pf ve 1.8 pf (bobindeki iç kondansatör sökülecek)
21-24-28 Mhz de ise :bu bantlar birbirine çok yakın olduğu için kondansatörlerin değerleri de çok yakın denenerek olmakta. örneğin 28 mhz de 6 pf ve 1.5 pf gibi.
Not:Kullandıgımız muayyen bobinler 10.7 Mhz ayarlı bu değerin üzerindeki bantlarda iç kondansatör sökülmelidir.Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Kolay gelsin
Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA1ADC

Ynt: QRP CİHAZLAR
« Yanıtla #1 : 30 Kasım 2015, 17:27:02 »
Ekrem Bey paylaşım için teşekkürler.

Acaba TOKO 3893'ün primer ve sekonder değerlerini dahili kapasiteli ve kapasite yokken ölçtünüz mü? Ölçtüyseniz sonuçları yazabilir misiniz?
Teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #2 : 30 Kasım 2015, 17:28:05 »
Site şu anda bakımda sanırım.
İnceleyemedim.
Paylaşım için teşekkürler.
Size Başarılar... Sonuçları bekliyoruz.

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #3 : 30 Kasım 2015, 17:40:28 »
Hocam sadece pcb 95$Kargo hariç sanırım.
Sorum şu; Yanında başka bir malzeme getirttimizmi? ŞİMDİ GÖRDÜM.HERŞEY İÇİNDE.

Ayrıca 95$ TÜRKİYE YE girişte gümrük sorunu çıkarttımı ?
Yani direkt sorunsuz olarak postadan mı geldi?
75 euro fazlası gümrüğe takılıyor diye biliyorum.
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2015, 17:41:49 Gönderen: TA5AE »

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #4 : 30 Kasım 2015, 18:23:12 »
Merhabalar
Dursun bey kapasiteli ölçtüm primer 1.1-3.8 uH,sek:0.020-0.140 uH gibi
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #5 : 30 Kasım 2015, 18:26:01 »
Ekrem Bey çok teşekkür ederim. Acele değil, ama kapasitesiz değerleri de uygun bir vaktinizde ölçme imkanınız varsa ve paylaşırsanız sevinirim.Saygılarımla.

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #6 : 30 Kasım 2015, 18:29:43 »
Merhabalar
Lütfi bey, Kit halinde 95 dolar .Ben sadece 10 dolara PBC getirttim.Maksimum 75 euro doğru.Ama genelde kargo üzerine hep düşük fiyat yazıyorlar sorun olmuyor.veya önceden uyarırsanız düşük fiyat yazabiliyorlar.73
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #7 : 30 Kasım 2015, 18:31:14 »
Ekrem bey
Kargodan direkt geldimi?
95$ TÜRKİYE YE girişte gümrük sorunu çıkarttımı ?
Yani direkt sorunsuz olarak postadan mı geldi?
75 euro fazlası gümrüğe takılıyor diye biliyorum.

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #8 : 30 Kasım 2015, 19:14:39 »
Merhabalar
Lütfi bey, Kit halinde 95 dolar .Ben sadece 10 dolara PBC getirttim.Maksimum 75 euro doğru.Ama genelde kargo üzerine hep düşük fiyat yazıyorlar sorun olmuyor.veya önceden uyarırsanız düşük fiyat yazabiliyorlar.73
Hocam bilgi için çok teşekkürler.
Multiband bir yapı bulabilsem, bende ilgilenirdim.

Çevrimdışı TA2UH

« Yanıtla #9 : 02 Aralık 2015, 19:28:46 »
Ekrem Bey, ben TOKO 3893 de dahil elimdeki endüktansları kondansatör var ve yokken ölçtüm.
Evde not defterimde duruyor, unutmazsam akşama yazarım. Kolay gelsin.

Çağlar Akgüngör

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #10 : 04 Aralık 2015, 12:21:25 »
Ekrem bey, uzunca süredir MST'yi takipteyim, şu anda üretim satış yeni versiyon yapılana kadar durmuş.
Ancak ben bu cihazı yeniden çizerek yapmaya çalışıyorum. muayyen filtfeler tek bağlantı ile ne602 ye bağlanıyor dolayısiyle değiştirmek daha kolay.
Başarılı çalışmanızdan dolayı sizi tebrik ederim. 73
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2015, 12:22:26 Gönderen: TA3IHD »

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #11 : 04 Aralık 2015, 14:02:04 »
Ekrem hocam, Muayyen şart değildir.RA3AO tarafından rüştünü ispat etmiş bir tasarım var.Bunlar Ruslar arasında yok yaygın.

Daha iyisi, 3 rezonans devreli olanı.

Şeması;

Her ikisinden de yaptım.3 Rezonans devreli olan çok çok  iyi. Dün 40 M için olan kısmı ile uğraştım biraz, 500 KHz bant genişliği elde ettim, tepe dümdüz, zayıflatma 1 db nin altında. 10MHz deki sinyali ise 60 db (yani 1.000.000 kat) zayıflatıyor!

Kolay gelsin...