Gönderen Konu: 20m (14MHZ) EFE QRP Projesi  (Okunma sayısı 33734 defa)

Çevrimdışı TA1ADC

Ynt: 20m (14MHZ) EFE QRP Projesi
« Yanıtla #40 : 30 Kasım 2015, 18:11:28 »
Mehmet Hocam iyi hatırlattınız. Benim trimmerler 50pf. 10-60 var ama büyük kılıf. Bu gece onları ölçtükten sonra lehim yüzeyinden montajlayıp deneyeceğim.

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #41 : 30 Kasım 2015, 18:12:55 »
Mehmet hocam fırsatı kaçırmamışsız.Dün güney bölge olarak az biraz güneşli idi.
Paylaşım için de teşekkürler.
Fotoğraftaki qth?

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #42 : 30 Kasım 2015, 19:36:43 »
hocam

şemanı tam olarak bilmiyorum ama  bobini ayarlıyorum ben böyle yapıyorum
sarımını deneyerek bulacaksın

73

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #43 : 30 Kasım 2015, 23:13:44 »
Mehmet Bey, istasyonu da, yerini de çok beğendim. Benim kronik anten sorunum dolayısıyla sizi duymakta yer yer zorlandım. Anten balkondan pencereye doğru, binaya palalel 10m tel, dibinde bobin ve kondansatör ile swr' yi ayarladım. Sizin yöne yayılımı çok düşük. Ama bu şartlar altında QSQ daha bir keyifli oldu. Teşekkürler... 

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #44 : 04 Aralık 2015, 18:35:03 »
Dursun bey, öncelikle kondansatörsüz muayyen endüktansının 3 bacaklı kısmında (12 sarımlı kısım ) kömür ortada iken 3.5 mikro henri olması gerekir. 12 mik. henri olağan üstü bir değer. Eğer gerçekten böyle ise o muayyeni yeniden 3.5mik.henri olarak  sarmalızınız. 2 bacaklı kısım ise 1.5 tur olmalı. Tabiki bu değerler 10.7mhz muayyen için.
3.5mik.henriyi kömür ortada mutlaka yakalamalısınız. Yani 3 bacaklı kısım 12 tur, 2 bacaklı kızım 1.5 turda yukarıdakı değerler vermeli. 73

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #45 : 04 Aralık 2015, 20:20:03 »
Hulusi Dündar hocam bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Yıllardır sizin çalışmaları da büyük ilgiyle takip ettim. Katkınız çok değerli 'Bitlik'e.

Muayyenlerle ilgili sorunum yok aslında. Elimdeki muayyenler daha önce BitX'te de başka değerlerle rezonansa gelmişti. Onda da 40 ve 20m lerde rezonansa getirmiştim. Ama BitX'in Band geçiren filtresi biraz farklı kurulu, dolayısıyla kapasitör değerleri farklı. Forty'de hangi değerlerle rezonansa geleceğini merak ediyordum. Mehmet Hocamın değerleriyle birebir 40 ve 20'de rezonansa geldi. Hatta elimde uzun süre önce 10.7mhz diye aldığım 7mm muayyenler vardı. Sonradan onlarla da deneme yaptım. Sonuç çok iyi. Diğer bantlar için denemeler yapıyorum.

Benim asıl sorunum BFO ayarıydı. Bir türlü 1.5 khz kaydıramıyordum. Beni çok uğraştırdı. Forty'deki gibi EFE'de BFO kristali ve trimer arasında bobin yok. Sonradan oraya 47uh bobini seri bağladığımda sorun çözüldü. Şu an için 20 ve 40m lerde alıcı çalışıyor. Hafta içi olması dolayısıyla yoğunum. Hafta sonu fotoğraf ve video çekip ekleyeceğim çalışmaya dair.

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #46 : 04 Aralık 2015, 20:22:31 »
Sait hocam bobini sarmaya gerek kalmadı. 47uh bobin koydum araya halloldu. BitX'de ilk denememde bobini bende aynı şekilde sarma yöntemi kullanmıştım. Ama ölçecek bir alet olmadığı için uzun denemeler yapmıştım.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #47 : 06 Aralık 2015, 09:22:26 »
Dursun bey, alıcının çalıştırılması vericiye göre çok daha sorunsuz oluyor. Alıcı bazı ufak tefek hataları kaldırıyor. Ancak vericide durum farklı. Muayyenlerin ayar ve değeri çok önemli, en ufak endüktans hatası, ( muayyenler küçük birer trafo biliyorsunuz, enerjinin indüklenme yoluyla karşıya aktarılması )
enerjinin diğer sarıma çok yetersiz akmasına sebep oluyor, dolayısiyle sonuç alınamıyor. Onun için gerçek muayyen  değerleri çok önemli. Bu sebeple üstünde önemlice durmak, vurgulamak istiyorum.
Özet olarak, muayyen değerleri uygun olmazsa, alabilir, ancak gönderemezsiniz. 73
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2015, 09:26:34 Gönderen: TA3IHD »

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #48 : 06 Aralık 2015, 12:25:44 »
Hulusi Dündar Abi. Bu değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Deneyimleriniz çok önemli ve değerli. Bir tane el yapımı LC metrem vardı ev tadilatında arada kayboldu. Şimdi bir tane yapmak veya hazır almak arasında gidip geliyorum.

Forty ve EFE'de dediğiniz gibi gönderme ve alma katının birbirinden bağımsız olması dolayısıyla ayarlar biraz daha karmaşık bir hal alıyor.

Acelem yok, sonuçta bu bir amatör proje ve sizlerin de katkısıyla sonuca gitmek istiyorum.

Ayrıca Bitlik'e yazılan her soru ve sorunun çözümü bir başka amatör arkadaşımıza yardımcı olacaktır.

Çünkü daha önceki kaynaklar çok yol gösterici oldu.

Bundandır ki, bu projenin tüm aşamalarını çekinmeden, daha sonra başka arkadaşların da faydalanabilmesi için yazmaya çalışıyorum.
Saygılarımla.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #49 : 07 Aralık 2015, 18:28:40 »
Dursun bey, yaklaşık beş yıldır qrp  HF imalatı ile çok zevkli vakit geçiriyorum, sizler gibi bununla uğraşıp böyle çok detaylı bilgileri paylaşan arkadaşlar bize ayrı bir heyecan veriyor.
Ayrıca paylaştığınız resimler çok net ve mükemmel. Ben sonunda güzel bir cihaz çıkaracağınıza ve bu konuda söz sahibi olacak kadar deneyim kazanacağınıza inanıyorum. 73

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #50 : 14 Aralık 2015, 14:14:49 »
Sonunda vakit ve propagasyon bulup video çekebildim :)

Alıcı çıkışında kazanç çok yüksek, sesi çok fazla açamıyorum, çatlama yapmaya başlıyor.

Ses potunu sadece 1/10 oranında açabiliyorum.

Dinleme videosu:
https://youtu.be/6qlRLOnh0HE

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #51 : 14 Aralık 2015, 16:11:25 »
Mükemmel olmuş.Ses kalitesi diğer cihaza göre daha iyi sanki ve BFO sorunu tamam gibi.
Daha düşük kazançlı bir antenle zayıf sinyallerde diğer cihazla mukayese ederek alıcı hassasiyetinide yorumlarsanız iyi olur.
Sizden ricam, L8-L7 ve özellikle L1 ve L2 filtreleri ile ilgili dataları detay olarak paylaşırsanız seviniriz.
Başarılar.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #52 : 14 Aralık 2015, 16:37:12 »
Dursun bey tebrikler.
Sesin çok ve çatlak çıkma sebebi "agc" otomatik kazanç kotrol devresinin çalışmaması. Şimdi şemayı inceledim, bu devrede agc, Q2 transistörü. Bu devreyi tekrar gözden geçirin. Mutlaka bir temassızlık v.s. söz konusu. Bu devre çalışırsa dinleme kusursuz olacaktır. 73

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #53 : 14 Aralık 2015, 17:12:14 »
Lütfi Bey teşekkür ederim.
L1 ve L2'de sadece C1 ve C3 kapasitör değerlerini değiştirdim. 20m için 15pF'la bendeki 10.7 yeşil muayyenler rezonansa geldi. Ayrıca aynı muayyenler 100pF ile de 40m'de rezonansa geldi. Daha önce Mehmet Bey'in verdiği değerler tam olarak tutuyor.

L7 ve L8'i de yine Mehmet Bey'in verdiği değerlere göre saracağım. Henüz onların imalini yapmadım.

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #54 : 14 Aralık 2015, 17:13:25 »
Hulusi hocam tavsiyeleriniz doğrultusunda 'agc' devresini elden geçireceğim. Bilgi için teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #55 : 14 Aralık 2015, 18:16:42 »
Aslında cw hep ihmal ediliyor. Homebrew alıcılar için 700-800 hz civarı ve  bw 400 hz olacak şekilde bir af filtre devresine ihtiyaç var.Geçen ayki cw contest' in de band başlarında o kadar yoğunluk vardı ki;
Zannedersin pile-up,,,,, Ama değildi.
QSO yapanlar ne  kullanıyorlardı Şahsen ben de anlamadım Çünkü 40m   Bant başında hemen Her khz de  6 qso vardı.
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2015, 18:19:35 Gönderen: TA5AE »

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #56 : 15 Aralık 2015, 17:49:40 »
Dursun Bey Tebrikler...

Dinleme çok güzel olmuş elinize sağlık..

Hani hoca eşekten duşmuş doktor çağıracak olmuşlar.
Demiş ki Hoca;  ''Boş verin doktoru, beni eşekten düşen birine götürün beni en iyi o anlar.. '' :)

Verdiğim değerlerin tutmuş olmasına sevindim.. Yalancı çıkmamış oldum.. :)

Bu arada naçizane bir tavsiyede bulunayım;

Bilindiği gibi SSB sesin yapısı farklıdır..  Gereksiz parazitleri engellemek için External hoparlörlerde küçük bir devre bulunur..

Aşağıdaki linkteki çalışmamda TA3EP Ahmet Mete Önder Beyin önerdiği küçük devreyi yaparak (değerlerde oynamalar yaparak) en iyi sesi yakalamaya çalışırsanız çok daha iyi bir ton elde edersiniz düşüncesindeyim..

http://www.telsizciler.org/index.php/topic,29802.0.html

Çalışmanızda başarılar kolaylıklar dilerim..

73
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #57 : 15 Aralık 2015, 18:13:49 »
:) Mehmet Hocam teşekkürler :)

40 ve 20 Metre'de verdiğiniz değerler tam olarak tuttu. Tekrar teşekkür ederim.

Sorunum biraz da bugünlerde propagasyon olmaması ve gündüz vaktimin darlığıydı. Hafta sonu bir fırsatını bulup video çekebildim.

Önerdiğiniz hoparlör modifiyesi için de teşekkürler. Kutulama sırasında kesinlikle bu tavsiyenizi uygulayacağım.

İlk fırsatta da elimdeki aselsan ext. hoparlörü modifiye etmeye çalışıcam bu yöntemle.

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #58 : 16 Aralık 2015, 21:00:12 »
Dursun Bey,merhalar,
Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Çok zevlı bir iştir qrp homemade'ler.

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #59 : 16 Aralık 2015, 22:54:07 »
Hüseyin Hocam teşekkür ederim.