Gönderen Konu: ad9850 dds yeni  (Okunma sayısı 19605 defa)

Çevrimdışı TA2AKY

Ynt: ad9850 dds yeni
« Yanıtla #20 : 05 Mart 2017, 20:53:18 »
 Ramazan bey
Gerçek devre üzerinde denenmedi .
73

Çevrimdışı TA0G

« Yanıtla #21 : 08 Mart 2017, 13:16:06 »
Denenmisi dört gözle bekliyoruz. Kolay gelsin 73:)

Çevrimdışı TA3LG

« Yanıtla #22 : 17 Mart 2017, 01:30:47 »
Said bey merhaba,
Dört gözle beklediğim Rar dosyasını indirdim ve inceledim.Yeni yazılım harika olmuş. Elinize emeğinize sağlık.  İlk yayınladığınız versiyondaki devre şemasından ve bağlantıları farklı olması nedeni ile eski devre üzerinde deneyemedim. Yeniden baskılı devre şemasını hazırlamaya koyulacağım. Başarabilirsem  ön panelde lcd ekran,dds,dds osilatör çıkış güçlendirici devre, band ve mod entegreleri ve çıkışlar, Enkoder, manuel ses kontrrol, mikrofon giriş jak ayrıca tuş takımına yer vermeyi düşünüyorum.

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #23 : 17 Mart 2017, 11:59:31 »
merhaba
benim devreyi kurmam için şu an vaktım yok.problem olursa yazarsın. 
direnç ,kutupsuz kondansoterleri ve 74hc595 leri smd kullanırsan fazla yer kaplamaz.
kolay gelsin.
73
« Son Düzenleme: 17 Mart 2017, 12:01:20 Gönderen: TA2AKY »

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #24 : 17 Mart 2017, 12:16:57 »
5volt beslemeyi devreye göre ayarlaman lazım lcd, pic18f4520, ad9850 ye bir adet  lm7805 yetiyor
diğer 74hc595 ler için de ikinci  lm7805  kullanmalısın.
kolay gelsin.
73

Çevrimdışı TA3LG

« Yanıtla #25 : 18 Mart 2017, 10:12:04 »
   Sait bey bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Ares ile basklı devresini hazırlamaya başladım. DDS in beslemesi ile ilgili bir yerde okumuştum, 5 volt'un fazla geldiğini ve ısınmaya yol açtığını bu yüzden bir önceki versiyonunda dds beslemesini 5 volt'a seri 2 diot bağlayarak yapmıştım. Yine aynı şekilde uygulayacağım. Çizim bittiğinde kabul ederseniz kontrol için size göndermeyi düşünüyorum.
73. kolay gelsin.

Çevrimdışı TA3LG

« Yanıtla #26 : 19 Mart 2017, 01:42:44 »
Sait bey merhaba,
Bakılı devrenin yarısı bitti sayılır.ancak br noktada takıldım. Pik entegrenin 27 nolu bacağına "kapat" görevi verilmiş ama nereye bağlanacağını bulamadım. Yrdımcı olursanız sevinirim
73. İyi hafta sonları dilerim.

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #27 : 19 Mart 2017, 11:05:32 »

merhaba hocam
9850 beslemesini aynen öyle yapıyorum( 4volt civarı) ve bu arada 5 dakika çalıştıktan sonra 9850 deki125mhz osc değerine bakıp değeri öyle giriyorum.

27 nolu bacak beslemeyi kesmeye yarıyor.zipin içinde nasıl çalıştığı yer alıyor.
yukardaki ares dosyasını açamadım ayrı bir klosere kaydet klasöru öylece gönder.

kolay gelsin
73

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #28 : 19 Mart 2017, 11:07:14 »
merhaba hocam
9850 beslemesini aynen öyle yapıyorum( 4volt civarı) ve bu arada 5 dakika çalıştıktan sonra 9850 deki125mhz osc değerine bakıp değeri öyle giriyorum.
27 nolu bacak beslemeyi kesmeye yarıyor.zipin içinde nasıl çalıştığı yer alıyor.
yukardaki ares dosyasını açamadım ayrı bir klosere kaydet klasöru öylece gönder.
kolay gelsin
73

Çevrimdışı TA3LG

« Yanıtla #29 : 21 Mart 2017, 03:35:21 »
Sait bey iyi günler
Bir baskılı  devre hazırlamaya çalıştım..  Hatalar var mı bilmiyorum .Bir göz atarsanız sevinirim.
73.

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #30 : 21 Mart 2017, 15:58:56 »
çok karışık ramazan bey bu olmaz.
akşam çizerim tektaraflı dip malzemelerle.
73

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #31 : 22 Mart 2017, 11:48:27 »

merhaha
şema pcb hex  hepsi dosyada.74HC595 çıkışlarına ULN2003A eklendi.
kolay gesin.

http://www.dosyaupload.com/8OkS

Çevrimdışı TA3LG

« Yanıtla #32 : 22 Mart 2017, 23:51:16 »
Sait bey merhaba,
Sizin yoğunluğunuzu bildiğim için size iş çıkarmadan yapabilirmiyim diye çizim yapmıştım ama yine size iş yüklediğim için özür dilerim. Sizin çizim ve yerleştirme  her zaman ki gibi tek kelime ile harika ,süper olmuş. Pcb çıktısında çok az bir küçüklükvar. 18f 4520  entegre bacaklarını tam karşılamıyor. Bu çok sorun değil.resim biraz büyütülerek bu halledilebilir. PCB uzunluğu hazır tuş takımı konacağı için biraz uzun tutulmuş. Ben tuş takımını ekran altına yerleştirmeyi düşünüyorum .  Dolayısı ile 11X13 cm lik bir alana ön panali koyacağım. Bu yüzden baskılı devreyi proğramda açarak uzunluğunu biraz daraltmak istiyorum.
Sait bey mümkünse sizcede bir sakıncası yok ise proğramda açılabilir halini yayınlayabilirmisiniz. Sizin ilk yayınladığınız devreyi yapmıştım çalışır haldeki görüntüsü aşağıdadır.   Boyutları 10X13 cm
    Sait bey ne kadar teşekkür etsek emeğinizi karşılayamayız. İyi ki sizler gibi tam bir amatör sevdası içinde olan arkadaşlarımız var. Sizlerin sayesinde bizlerde teknolojinin ucundan kıyısından tutunmaya çalışıyoruz. Elinize emeğinize sağlık. İşiniz gücünüz arasında bizleri kırmayıp isteklerimizi karşılıyorsunuz...
Saygılarımla  TA3LG 73
Bu arada hangi çizim proğramını kullandığınızı sormayı unuttum.
Ben proteus 8 de çizmiştim.

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #33 : 23 Mart 2017, 02:09:02 »

problem yok hocam .
http://www.dosyaupload.com/8OpN

prots 8.5 le açabilirsin.

73

Çevrimdışı TA3LG

« Yanıtla #34 : 24 Mart 2017, 01:10:20 »
Sait bey çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık beyninize  sağlık.
73

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #35 : 22 Nisan 2017, 16:16:56 »
Ramazan bey son hali bu  ben kontrol ettim yinede gözden kaçan birşey olabilir kontrol edip öyle uygula.
3 adet link ekledim.
73

http://s3.dosya.tc/server11/e3sj3v/son_DUZENLEME.rar.html
http://dosya.pro/download.php?file=be88397a5c2b71098b460462115277ce
http://www.dosyaupload.com/4Gsa

Çevrimdışı TA3LG

« Yanıtla #36 : 04 Mayıs 2017, 05:30:45 »
Said bey merhaba,
Bir aylık yoğunluğum nedeni ile devreyi kurup çalıştıramamıştım. Yenice bitirdim ve çalıştırdım.
Baskılı devrede pik entegreye giden voltaj ayakları dışında bir problemle karşılaşmadım. Baskılı devre üzerinde küçük bir işlemle hallettim. Devre gayet güzel çalışıyor.Elinize emeğinize sağlık.Bende her mod için ayrı osilatör yaparak (USB-LSB-CW-AM-FM ) alıcı ara frekans katında hem ara frekans devresini hem osilatörü devreye sokup çıkaran röleli devre yaptım. ses kalitesi bakımından USB-LSB harika çalışıyor. AM- anlaşılır vaziyette FM ise pek iç açıcı olmadı. CW ayarıda gayet iyi çalışıyor.
FM ve AM modlarına gelince ara frekans katı ve ve filitresinden sonra AM -FM demolatör  devresi ilavesi gerekiyor ki temiz ses alınsın. Bir de SSB modlarındaki ara frekans filitrelerinden sonra sinyal ve ses seviyesi baya düşüyor. Bir veya 2 trastörle kaybolan ses seviyesi tekrar yükseltilmesi lazım. Saydığım eksikliklerle ilgili araştırmalar yaptım denemelerini yaparak sonuca göre ara frekans devresini yeniden oluşturacağım.
Şimdilik birkaç Devre uygulaması ile ilgili resimleri ekte veriyorum.
Saygılarımla . Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

Bu arada yayınladığınız son düzenleme de çok güzel olmuş elinize, emeğinize beyninize sağlık. Resimler linki :http://www.dosyaupload.com/d6fE

Yeni yazılımda her hangi bir değişiklik var mı ? Varsa pik e yeniden yükleme yaparak çalıştırmayı deneyeceğim.
73 TA3LG / Balıkesir

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #37 : 04 Mayıs 2017, 17:05:21 »
Ramazan bey
son_DUZENLEME olan da
mebran tuştakımı için düzeltilme yapıldı.(sıralama yanlış olmuştu)
ses ve mikrofon seviyesini gösteren bar inceltildi.

similator de gösteriyor bant, mod,ses yada mikrofon seviyesi.
bantların ve  modların çıkışı.
video ya baktım eline sağlık baya uğraştırıcı iş.
alıcının önünde rf güçlendirici var mı  bilmiyorum ses zayıf görünüyor.
usb lsb cw fm am seçmek için role kullanmışsın.bunlar birer transistör yada diyod ile'de seçilebilir daha az yer kaplar.

ben kontrol ettim yinede gözden kaçan olabilir
herhangi problem olursa yaz.
73

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #38 : 04 Mayıs 2017, 17:36:42 »
genlik modu'nda ve fm alıcı konumunda (am ve fm osilatör) kullanılmıyacak.ses cw gibi olur
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2017, 17:39:46 Gönderen: TA2AKY »

Çevrimdışı TA3LG

« Yanıtla #39 : 06 Mayıs 2017, 00:30:18 »
Sait bey merhaba ,
HF alıcı devresinde rf güçlendirici yok. Sanırım bir rf güçlendirici gerekiyor. ara frekans filitrelerinden sonra ses oldukça düşüyor. Ara frekans filitre  kırıstallerini ölçerek baktım  hepsi sağlam.Ara ferekansında  6mhz kullandım. Bazı kırıstallerde tam 6 mhz olmadığı için istenilen değere getirmek için lsb haricinde trimer kondastör kullandım.
Am ara frekans filitresinde 4 adet 455E (uzaktan kumandalarda kullanılan) kullandım. yaklaşık kristal değerleri 7-8 mhz de çalışıyor. AM anlaşılır vaziyette . AM-FM   için ne 567 li bir devre var onu kurup bir deneyeceğim iyi sonuç alırsam alıcı katında bu devreyi kullanacağım. CW alıcı kısmı sorunsuz çalışıyor.
Kullandığım röleler seçili modun osilatörünü +9 v ile besliyor aynı zamanda o moda aid alıcı ara frekens flitrelerini devreye sokuyor. Röleler + voltajı regüle 5 V ile besleniyor. Rölelerin - voltunu mod entegre çıkışlarından aldım. Gayet güzel ve sıtabil çalışıyor.
       Alıcı devredeki ses şiddetini ayarlamak için henüz tuş takımından  çalıştırmamıştım. Bugün onuda deneme fırsatı buldum. Ekranda volüm ve mikser çalışıyor ancak ses kontrolünde  işlevini göremedim. Yani sesi azaltıp çoğaltmıyor. 2n 2222 çıkışındaki 1k.ohm'luk direnç uçlarıdaki omaj  1,9 k ohm olarak kalıyor. Acaba sorun donanımsal olabilir mi? Çalışma prensibini tam anlayamadığım için yorum yapamıyorum. Sadece bu konuda tek anlayabildiğim 2 adet 1k lık iki direnç arasındaki değer sıfıra yakın olmalı ki ses artabilsin. 1,9 k değer aşağıya inmediği için ses yok. Bu sorunun aşılmasında yardımcı olursanız sevinirim. Sizce sakıncası yoksa bu konu ile ilgili özelden görüşmek üzere tel no yazarsanız memnun olurum.
   NOT: Son düzenleme resimleri ve IF ara frekas çizimi ektedir.
saygılarımla. TA3LG  73

http://www.dosyaupload.com/#
http://www.dosyaupload.com/8UqR