Gönderen Konu: cw forty qrp projesi  (Okunma sayısı 28745 defa)

Çevrimdışı TA1CH

cw forty qrp projesi
« : 11 Haziran 2015, 19:09:03 »
 Yeterince  ssb qrp yaptık artık cw ye çevirmenin zamanı geldi f6bqu  nun forty 1 i cok kolay bir şekilde cw  dönüyor   bakalım nasıl olacak   73

Çevrimdışı TA7R

Ynt: cw forty qrp projesi
« Yanıtla #1 : 11 Haziran 2015, 19:14:12 »
Mesut bey , kolay gelsin. Dds vfo yapsanız hem ssb hem cw olmuyor mu ? 73

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #2 : 11 Haziran 2015, 19:24:29 »
Bilmem oluyormu .

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #3 : 11 Haziran 2015, 19:41:52 »
Basit 800Hz faz kaymalı osilatör yapıp mikrofon girişinden verirseniz, ssb qrp niz cw de çalışır.

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #4 : 11 Haziran 2015, 19:48:09 »
Forty-2 için ise aşağıdaki devre uyarlanabilir.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #5 : 11 Haziran 2015, 19:59:31 »
Nevzat bey  ben  ssb fortylerde dds yapıyorum  en son yeni iki tane yaptım   şimdi sadece   cw olanı dds olmadan yapacağım . 
Ali bey  dediğiniz gibi mikrofon ucundan  yaparsak bence  cw  olmaz   ssbde  ıslık çalmış oluruz .   
Onur  senin şema oluyordur zaten  qrp yi yapan amatör arkadaşın eklentisi sanırım   ama ben ddsten sonra  forty 2 yi gereksiz buluyorum  birde şemaya sadık kalıp cw işini bir anlaya anlaya  yapalım istiyorum karşıya düt sesi yollamakla   frekansı kaydırarak karşıda dut sesi cıkartmanın mutlaka bir farkı vardır diye düşünüyorum zira   hep duyduğumuz   cw nin uzak görüşmelerde  daha etkili olduğu bu etki sanırım   frekansı kaydırarak yollama yaptığından oluyor yoksa yeniden bir modulasyon yukleyerek karşıda ses cıkartma işi dez avantaj olsa gerek   bakalım yapıp öğrenecek ve kullanacağız inşallah  , inşallah   bu qrpyide yapan çok arkadaş cıkar  . 73
« Son Düzenleme: 11 Haziran 2015, 20:05:25 Gönderen: TA1CH »

Çevrimdışı TA1MRT

« Yanıtla #6 : 11 Haziran 2015, 20:24:34 »
Ustat kolay gelsin. Mors ogrenmeyi becerebilirsem ben de yapmak isterim.  73

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #7 : 11 Haziran 2015, 20:29:45 »
üstad önce cihazı yap sonra cw öğrenmeyi  düşün ilgilenmeden   uğraşmadan öğrenilmez cw .  cw ile uğraşın neresinden tutarsanız tutun ama tutun bir tutarsanız  hem bırakamazsınız hemde öğrenirsiniz   . teşekkür ederim ilgilendiğiniz için  73   

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #8 : 12 Haziran 2015, 08:22:43 »
SSB cihazınız kaliteli ise USB modunda ıslık sesi ile cw gönderim arasında teknik açıdan fark yoktur.

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #9 : 12 Haziran 2015, 08:45:43 »
Biraz izah edeyim;
USB modunda 1Kz ile modüle edilmiş bir sinyal  (örneğin 7.000 KHz) düşünelim. Çıkış gücü 10W olsun. Kabaca taşıyıcı ve LSB sinyalinin  40db (10000 Kat) bastırıldığını düşünelim. Göndermede antenden çıkan sinyaller şu şekildedir;
1- 7.001KHz=10watt
2-7.000KHz=1miliwatt
3-6.999KHz=1 miliwatt

Diğer yandan, belirttiğiniz gibi modülesiz 10 watt veren bir cw cihazın çıkışında sadece 10watt 7.001KHz sinyali bulunur.Artıklar olmaz.

Yani ilk yöntemin dezavantajı havaya hafif bir kirlilik yaymasıdır. Sınırlı zamanlarda cw çalışan ssb operatörü için uygundur. Diğer dezavantajı da dinlemede 3 KHz bant genişliğindeki ssb filtresini kullanmasıdır.(Özel önlemler alınarak filtre değiştirilebilir).
Eğer ağırlıklı olarak cw çalışacaksanız doğrudan gönderim yapmak daha iyidir. Bu durumda alıcıyı da düşük gürültülü malzemelerle ve dar bantlı kristal filtre kullanarak yeniden tasarlayın derim.
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2015, 08:47:14 Gönderen: TA3ALS »

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #10 : 12 Haziran 2015, 08:52:47 »
Devreyi yapınca  öğreneceğim  henüz  bende  sırtında bir  ses bindirilmiş  dalga ile   bindirilmemiş  dalganın hangisinin daha uzaklara ulaşacağı konusunda   kesin bir  kanıya varmış değilim   .

cihazı yapmaya başlayıncada   yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum   .sanki boş dalga   daha uzaklara gider gibi bir  düşünceye daha yakın gibiyim ama öğrenmeye devam 

igilendiğiniz için teşekkür ederim .73
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2015, 08:54:41 Gönderen: TA1CH »

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #11 : 12 Haziran 2015, 08:57:06 »
Mesafe yönünden hiçbir farkı olmaz.

Konuya bir ekleme daha yapayım;
CW inin yapacağınız cihazın çıkış katını SSB dekinin aksine, C sınıfı amplifikatör ile yapabilirsiniz. Çıkış transistörlerinin verimi %50 den %90 lar seviyesine çıkar, transistörler daha az ısınır, daha yüksek çıkışlar alabilirsiniz.

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #12 : 12 Haziran 2015, 09:05:44 »
 evet  haklısınız  ben dikkat etmemiştim  şemanın son cıkışındaki transistör de c  sınıfı calışıyor  .    teşekkürler 73
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2015, 09:08:26 Gönderen: TA1CH »

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #13 : 12 Haziran 2015, 09:08:19 »
Onur beyin önerdiği şemayı bir deneyin(dtc transistörü kullanmasanız da olur).Mesafe açısından birşey değişmez.Aynı güçle aynı mesafeye ulaşırsınız.Sadece cihazı USB konumunda çalıştırmanız lazım.

Bahsettiğim sızıntı hf kirlilik miktarı da cihazınızın balans ayarına ve filtre kalitesine bağlıdır.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #14 : 12 Haziran 2015, 11:51:20 »
Mesut kardeşim, sana geçen sene bir PCB göndermiştim. CW için, yukarıda Onur kardeşimin yayınladığı resim. Ben bunu yaptım. güzel bir CW cihazı. Forty ile koordineli çalışıyor.
Ancak birde nokta ve çizgi leri peş peşe oluşturan devre var. Şunu demek istiyorum: iki çizgi yazmak için mesela 1/2 saniye sağ tarafı basılı tutunca 2 çizgi, 1 saniye tutarsan 4 çizgi yahut daha az tutarsan 3 çizgi. Yok, sol tarafı 1/2 saniye tutarsan 2 nokta, 1 saniyede 4 nokta v.s.
Bende böyle bir devre arıyorum.  73
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2015, 11:53:14 Gönderen: TA3IHD »

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #15 : 12 Haziran 2015, 12:16:08 »
Benim "dds vfo" sorum yanlış anlaşıldı sanırım. Dds vfo larda cw modu da var , lsb usb modları olduğu gibi ... Dds de cw modu kullanıldığında gerekli modülasyon değişikliği yapılamıyor mu ? Ayrıca başka bir devre mi gerekiyor ?

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #16 : 12 Haziran 2015, 12:57:18 »
Dündar bey, sizin devre için Google'da arama yaparken kullanacağınız anahtar kelimeler "morse keyer circuit" Genellikle "Iambic keyer" denilen, bizdeki adı bazen "çırpma maniple" diye de geçen manipleler ile birlikte kullanılan devrelerdir ve nokta/çizgi sinyali üretirler.

Ben devre montajına çok vakit bulamadığım için ABD li bir bayan amatörden hazır devre satın almıştım, PIC tabanlı özel bir entegre ile yapılmış ve çok güzel çalışan bir devre. Ebayda bu tarz hazır yapılmış devreler veya kitler 20-30 dolar gibi fiyatlarla satılmakta. Ebay aramasını da aynı kelimeler ile yapabilirsiniz

CW: İngilizce açılımı "continious wave" Türkçeye çevirirsek "Sürekli dalga" ya da "devamlı dalga" demektir. Gerçek CW modülasyonda osilatör sürekli çalışır, sabit bir frekansta çok düşük güçte kesintisiz bir HF dalgası üretir. Siz maniple vasıtası ile telsiz cihazınızın çıkış katını anahtarlarsınız. Manipleyi basılı tuttuğunuz sürece anteninizden belirli bir frekansta, örnek 7006 KHz de sabit, saf ve el değmemiş bir sinüs dalga şeklinde HF enerji yayarsınız.

Bu HF enerjisi hiç bir şekilde ses veya düdük vb gibi bir AF dalgası içermez. Aslında hiç bir modülasyon içermez. "Öyle dümdüz" sinüs biçimli bir HF dalgasıdır. Bu nedenle CW vericiler en basit yapılan ve uzağa gitme anlamında en etkili olan vericilerdir.  CW dinlerken duyduğumuz düdük sesi alıcı katında üretilir, bu sesi üretmek için alıcı tarafında BFO dediğimiz özel osilatörler kullanılır.

Ancak günümüzün SSB modülasyon esas alınarak imal edilmiş olan modern cihazlarında CW modülasyon türünde çalışırken de ister istemez SSB katları devreye girmekte ve daha değişik teknikler (mecburen) kullanılmaktadır. İşte o zaman USB-CW ve LSB-CW deyimleri de devreye girebilmektedir. Aslında CW nin özünde bu deyimler mevcut değildir.

73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #17 : 12 Haziran 2015, 15:37:10 »
 Nevzat bey dds ile dinleme gercekleşir   cıkış yapmak için dds cw de olmalı bfo yu da  ses girmeden   çalıştırmalıyız   . 73

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #18 : 12 Haziran 2015, 15:44:26 »
ssb de neden konuştukca cihaz cıkış yapar nedeni mandal sürekli atıyor olsaydı sustukca karşı tarafta bir ötme  olacaktı zaten tum görüşmeler aynı  frekansta tam olarak gercekleşmiyor biraz aşağı biraz yukarı kayıklıkta bile    qso gercekleşiyor özellike konteste 

cw de ise ses yok sadece taşıyıcı var  buda karşı tarafa ister yukarı kaydırın ister aşağı kaydırın bir duduk sesi cıkmasına neden oluyor   bu  olay qrp   yaparken mandala bastığımızda cıkışın en az seviyede olmasını ve neden konuştukca cıkış yapmasını ayarladığımızı  acıklamış oluyor .  73

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #19 : 12 Haziran 2015, 22:46:30 »
Anladım usta , teşekkür ederim. 73 ..