Gönderen Konu: CQ WPX AWARD nedir nasıl alınır ?  (Okunma sayısı 11268 defa)

Çevrimdışı TA5FA

CQ WPX AWARD nedir nasıl alınır ?
« : 11 Mayıs 2015, 09:38:11 »
Bu yazı TA3EP Ahmet Mete Bey'e aittir.


CQ Dergisi dünyanın çeşitli yörelerinde bulunan minimum 300 farklı prefix'e sahip amatörle QSO yapan ve bunu LoTW sistemi üzerinden ispatlayan amatörlere WPX AWARD veriyor.

Buradaki anlatımımız tamamen LoTW üzerinden QSO teyidi&konfirmesi üzerine dayalıdır bakınız ; https://sites.google.com/site/cqwpxawards/

Bu ödülü almak için gereken şartlar: (anlatım sadece LoTW sistemini kullanarak nasıl alınır'ı içerir)
1-LoTW sistemine üye olmak.
2-300 adet farklı prefix taşıyan istasyonla QSO yapmak ve bunların LoTW üzerinden teyitini almış olmak. (300 Prefix'den fazla kademeleride vardır onları ilerki mesajlarımızda yazacağız)
3-LoTW sayfası üzerinden usülüne uygun olarak bu ödülü almaya müracaat etmek.
4-Önce LoTW ye sonra da CQ Dergisi ödül managerine(Sorumlusu) dolar bazında para yollamak.

Yukarıdaki şartları gerçekleştirdiğinizde CQ Dergisi ödül manageri hemen e-mail yolu ile PDF formatında ödül belgenizi yolluyor. Ayrıca bir de adresinize normal postayla hardcopy ödül kağıdı da yollanıyor, bu belge henüz elime geçmedi.

Burada dikkatinizi çekmek istediğim husus şudur:

Bu ödül LoTW sisteminin (ve tabii ki ARRL cemiyetinin) bizzat verdiği bir ödül değildir. LoTW sistemi sizin QSO yaptığınızı ispatlamanıza yardımcı olmakta, siz müracaat yapınca da Lotw sistemi sadece

"Evet bu amatör kişi bu QSO ları yaptı, ben şahidim"   diyerek sizin müracaatı CQ dergisine yollamaktadır.

LoTW sistemi, bu şahitliğin bedeli olarak sizden QSO başına 12 cent ücret almaktadır.

Cent ABD kuruşudur, bir dolar 100 cent eder. Yani 12 cent=0,12 dolar

300 QSO nun LoTW tarafındaki ödül ücreti:  300 x 0.12 = 36 dolar eder.

Eğer daha fazla QSO ile başvuracaksanız, bu ücret artacaktır. Ama öyle bir işleme gerek yoktur. Müracaat esnasında LoTW sayfası üzerinden hangi QSO larınızı ödül programına dahil edeceğiniz size sorulmakta ve QSO ları tek tek işaretleyerek seçmenize imkan verilmektedir. Sizin 300 tane seçmeniz ve 300 QSO parası ödemeniz bu ödülü almanıza yeterli olacaktır.

ÖDÜL ALMAK İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER:

 Önce LoTW sayfamıza gideriz. Tepeden "Awards" a tıklarız. Daha sonra sol aşağılarda yer alan "Select CQ WPX Award Account" tuşuna tıklarız. WPX bilgilerimiz çıkınca sol tarafta application" tuşuna tıklarız.
Artık ödül almak için yapmış olduğumuz müracaatın LoTW tarafındaki işlemler bitmiştir. Şimdi yeni bir kişi devreye giriyor: CQ dergisinin ödül manageri Steve Bolia N8BJQ dan bize bir mail geliyor. Kısaca LoTW üzerinden yaptığımız CQ WPX ödül müracaatının kendilerine ulaştığını söylüyor. LoTW sisteminin bu ödülü vermediğini, kendilerinin verdiğini ve eğer ödülü almak istiyorsak CQ dergisine de ayrıca para toslamamız gerektiğini söylüyor. Eh, derenin tam ortasına kadar gelmişiz, bu saatte ben vazgeçtim bu dereyi geçmeyeceğim denmez, yolumuza devam ediyor ve bu parayı nasıl ödeyeceğimizi araştırıyoruz. Steve mektubunda parayı çek olarak qrz.comdaki adresine posta ile yollayabileceğimizi veya kendi email adresine paypal ile yollayabileceğimizi yazıyor.
Gelen emailin ekinde faturamız çıkmış, tek branşta tek ödül için 12 USD ödemek gerektiğini anlıyor ve sadece tek branşta müracaat ettiğim için şükrederek derin bir oh çekiyorum :)

Ben paypal üyesi olduğum için ve işlem hemen beklemeden tamamlanacağı için paypal yolu ile ödemeyi seçtim ve Steve'in bana vermiş olduğu email adresine paypal üzerinden 12 USD yolladım.

Not: Paypal sisteminin özelliği gereği, bir kişiye paypale kayıtlı olduğu email adresini kullanarak nakit para yollayabilirsiniz. Bu para kişinin hesabına geçer ve o da isterse nakite çevirir cebe atar, isterse de paypal üzerinden ödeme yapmakta kullanabilir.

Paypal üzerinden bir kişinin emailine nasıl nakit para yollandığını anlatmayacağım. Çünkü "paypal.com.tr" sayfası Türkçedir ve her amatör arkadaş bu konuyu Türkçe izahatleri takip ederek kendi kendine çözebilir.Steve hızla emaille dönüş yapıyor ve email ekinde benim ödülün PDF kopyasını yolluyor.


Nihayet mutlu son... Ödülüme kavuşuyor ve hemen Qrz.com sitemde yayına çıkarıyorum. Neticede bu ödülleri insanlara göstermek için alıyoruz. Göstermeyeceksek niye alalım? Turşusunu mu kuracağız?


TA3EP Ahmet Mete Bey erdi muradına biz çıkalım kerevetine  :) :)  latife bir yana bu bilgilendirme ve yol gösterici yazısı için kendisine çok çok teşekkür ederiz.  Sağolsun varolsun.....

Çevrimdışı TA5FA

Ynt: CQ WPX AWARD nedir nasıl alınır ?
« Yanıtla #1 : 11 Mayıs 2015, 09:41:47 »
Prefix Nedir için   http://www.telsizciler.org/index.php/topic,33335.msg107967.html#msg107967  yazımıza bakınız

Bu ödül'e başvuru kategorileri şunlardır;

Mixed (Karışık Mode): 400 prefix teyid edilmiş olmalı
CW: 300 prefix teyid edilmiş olmalı
SSB: 300 prefix teyid edilmiş olmalı
Digital: 300 prefix teyid edilmiş olmalı

Yukarıdaki başvuru kategorilerinden birini taşıyor iseniz  LoTW üzerinden  başvur yapabilirsiniz.

Ayrıca bu ödülün en üst kademesi vardır ki  WPX Honor Roll bunun içinde teyid edilmiş minimum 600 prefix'e ihtiyacınız olacaktır.


Devam ediyoruz.

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: CQ WPX AWARD nedir nasıl alınır ?
« Yanıtla #2 : 19 Mayıs 2015, 14:24:49 »
Mehmet bey, yazılı metine yapmış olduğunuz değerli katkılar ve yapmış olduğunuz güzel görsel çalışmalarınız bu yazıya ayrı bir değer katmıştır, çok teşekkürler, elinize emeğinize sağlık.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2OTT

Ynt: CQ WPX AWARD nedir nasıl alınır ?
« Yanıtla #3 : 10 Haziran 2015, 15:54:51 »
CQ WPX SSB veya CW birini almış olmadan CQ WPX EUROPE 'a tek başına başvuramıyoruz galiba. CQ WPX EUROPA için 160 teyid istiyor, bende de mevcut ancak başvuruyu almıyor. bilgisi olan varmı.
73 de TA2OTT

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: CQ WPX AWARD nedir nasıl alınır ?
« Yanıtla #4 : 10 Haziran 2015, 16:58:52 »
Kadir Tamer bey, ilk resimde gösterilen 1 ve 2 nolu işlemlerden sonra WPX EUROPA linkine tıklayarak yola devam etmeniz lazım. Sonra Avrupa QSO larını tıklayıp işaretlemeniz ve parasını da ödemeniz gerekiyor. Resimlerde tüm dünya için gösterilen işlemleri siz sadece Avrupa QSO ları için yapmış olacaksınız yani.

Müracaatın LoTW tarafındaki işlemleri sıkıntısız bir şekilde bitirebilirseniz, geri kalanında yani CQ dergisi tarafında Steve size yardımcı olacaktır. Gördüğüm kadarı ile kendisi gerçek bir amatör, sorulara hızlı yanıt veriyor ve elinden geldiğince yardımcı oluyor. 73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: CQ WPX AWARD nedir nasıl alınır ?
« Yanıtla #5 : 10 Haziran 2015, 17:11:55 »
Yazmayı unuttuğum önemli bir konu var:

LoTW sisteminin formatı gereği, teyit almış bir QSO yu ancak 1 ödül için kullanabilirsiniz. Örnek olarak, Avrupa ödülü almak için 160 Avrupa teyitli QSO nuzu kullandınız ve bedelini ödeyip müracaat ettiniz diyelim. Bu ödülü almak için "harcadığınız" QSO larınız artık başka bir ödülde kullanılamaz, örnek dünya çapında WPX ödülü için kullanılamaz. Sonradan dünya çapında ödülü de almak isterseniz, teyitli QSO larınızı saymaya yeniden sıfırdan başlarsınız.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2OTT

Ynt: CQ WPX AWARD nedir nasıl alınır ?
« Yanıtla #6 : 13 Haziran 2015, 11:05:51 »
Teşekkürler bilgiler için. 300 'e 40 kala böyle bir işlem yapmıyayım o zaman :) Bir daha baştan başlarız.... az daha bekliycez artık...
73 de TA2OTT

Çevrimdışı TA7AOF

Ynt: CQ WPX AWARD nedir nasıl alınır ?
« Yanıtla #7 : 18 Aralık 2015, 17:23:13 »
Bende 600 hedefime ulaştım. 73

Çevrimdışı TA4RC

Ynt: CQ WPX AWARD nedir nasıl alınır ?
« Yanıtla #8 : 14 Haziran 2016, 19:13:50 »
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Bende 2 yıl içerisinde WPX SSB 797'ye , DXCC Phone 133'e ulaştım. Ancak amatörlükte işin içine para girince duygusallaşıyorum. Bakalım şartlar iyileştikçe görselleri satın alacağız.73

Çevrimdışı TA5FA

Ynt: CQ WPX AWARD nedir nasıl alınır ?
« Yanıtla #9 : 14 Haziran 2016, 19:56:22 »
Güzel ülkemde parasız hacet bilem giderilemiyorken .  :)
Sistemi kurmuş 100 yıldır işletenlerin elbette bir karşılığı olacaktır.  Bu ödülleri  prestijli kategoride görmek lazım  öyle Rusların dağıttığı PDF lerden değil .