Gönderen Konu: eDX100 diploması nedir ve nasıl kazanılır? >Ödüller, Diplomalar  (Okunma sayısı 2060 defa)

Çevrimdışı TA1L

Çeşitli diplomalar kazanmak için değişik istasyonlarla görüştüğümüzü kanıtlayan QSL kartlarının gönderilme ve almasında yaşanan zorluklar neticesinde, 80’li yıllarda yoğun bir şekilde kullandığımız SSTV ve Packet Radio üzerinden QSL kartı gönderimi ortaya çıkmıştır. Ancak bunları teyit etme imkanı olmadığı ve herkesin bu modları kullanmaması nedeniyle devamı gelmemiştir.

Günümüzde Internet sayesinde gelişen elektronik iletişim, bu konuya da el atmış ve elektronik QSL kartları ortaya çıkmıştır. Bu konudaki ilk ve tek global elektronik QSL kartı değişim yeri eQSL.cc firmasıdır. Ücretsiz veya cüzi bir ücretle hem loglarımızı barındıran, hem de eQSL kartı alıp/göndermemizi sağlayan eQSL.cc ayrıca çeşitli ödüller de vermektedir. Bu ödüllerden bir tanesi de 100 adet coğrafik oluşum (geographical entity) ile görüştüğünü ispat edenlere verilen eDX100 ödülüdür. Bronze ve üstü üyeliği olan tüm amatörler ve kulüp istasyonları bu ödüle başvurabilirler.

Üye olduktan sonra,
eDX100 kuralları için: https://www.eqsl.cc/qslcard/eDX100Rules.cfm
eDX100 başvurusu için: https://www.eqsl.cc/qslcard/myAwards.cfm
eDX100 listesi için: https://www.eqsl.cc/qslcard/eDX100CountryList.cfm  adreslerini kullanabilirsiniz.

eDX100 sertifikam:

Çevrimdışı TA2OTT

Bu arada bu sertifikanın benim gibi yeni başlayanlar için DX25 - DX50 ve DX75 versiyonları da var. Her 25 konfirmasyonda bir sertifikanız açılıyor. Örnek olarak DX25 ve DX50 'yi aldım şimdiye kadar onları ekliyorum.
73 de TA2OTT