Gönderen Konu: hex beam  (Okunma sayısı 11789 defa)

Çevrimdışı TA2NC

hex beam
« : 13 Nisan 2015, 00:52:21 »
Bugun kac aydir bahcede yatan hex beam catiya cikti.. SWR degerleri biraz oynadi tabii. Bir baska pazara indirip ince ayarini yaparim.

http://www.dantes.sk/om2ju/Hexbeam/Hexbeam_eng.pdf adresindeki plan ve olculeri kullandim sayilir. ufak tefek kendi modifiyelerim de tabii ki oldu.
Genel olarak bilgi vermek gerekirse.. spreader olarak 6 tane 5 metrelik gol oltasi kullandim (decathlon) ,  ipler bauhaus (UV dayanımlı)  base, mahalledeki demirciye yaptirdim.. kablolar ulus.. ekstradan kablo baglari, silikon, bir adet choke balun..1.5 metre kadar 5lik pvc boru..
kelepceler vs..

Çevrimdışı TA2AD

Ynt: hex beam
« Yanıtla #1 : 13 Nisan 2015, 12:58:12 »
Hayırlı olsun ,
6 tane oltaya bir şeyler takılır artık :)
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #2 : 13 Nisan 2015, 13:13:55 »
;)  yani. takilsin bence de.. komsulari catiya camasir asiyorum diye kandirmaya calisacagim ama bakalim ne kadar yiyecekler :D

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #3 : 13 Nisan 2015, 13:35:22 »
Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın. Darısı benim başıma.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2IMG

« Yanıtla #4 : 13 Nisan 2015, 13:57:46 »
Efendim hayırlı olsun, anten test sonuçlarını da alırsak çok mutlu oluruz,

73,

Çevrimdışı TA2VW

TA Callbook kaydı

Hayati Yazdıran
    ANKARA
  • OM/YL
  • BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZELLEŞİR. 0506 053 27 68
« Yanıtla #5 : 13 Nisan 2015, 14:19:26 »
Eyfel kulesi gibi maşallah
hayırlı olsun inşallah istediğiniz sonucu alırsınız

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #6 : 13 Nisan 2015, 16:03:25 »
Tesekkurler..Daha iyileri sizlerin olsun

Yerde ayarlayip sonra catiya cikardigim icin (el mecbur) swr degerleri biraz oynadi haliyle..
Yukaridaki olcumlerini de yaptim bir ara tekrar geri indirip biraz daha kısaltmak kaldi sadece. Ama şu haliyle de antenin tam arkasina aldigimda avrupa istasyonlari neredeyse duyulmaz hale geliyordu..Denemek icin JT65 (yaklasik 40W ) ile gece 12 civari 20 metrede japonyadan biri ile gorustum.. Tek cagrida beni duyabilen diger arkadaslar resimde goruluyor..
Pesinden kanarya adalari ile bir qso yaptim.. adam anteni amerikaya cevirmisti ve pileup vardi uzerinde.. ona ragmen ilk cagirmamda duydu ve cevap verdi..(100W)

Ki dun frekanslar cok fenaydi. propagasyon yoktu.

Çevrimdışı TA2IB

« Yanıtla #7 : 14 Nisan 2015, 00:53:54 »
İyi günlerde kullanın, her anten bir emek demektir, ölçme, kesme, biçme demektir, tebrik ediyorum. Yalnız, bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim, sizde biliyorsunuz, rüzgar. Bu antenin en büyük düşmanı rüzgar. Rüzgarlı havada tedbirli olmanızı tavsiye ederim, nacizane. 73.   Ömer Kavas, TA2IB, Üsküdar.

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #8 : 14 Nisan 2015, 02:55:13 »
Okudugum kadariyla amerikadaki buz firtinalarina bile rahatlikla dayanmaktaymis. Bizim burasi da nispeten korunakli. cok sddetli ruzgara rastlamadim henuz.
Zamanla oltalarin curuyup kirimlmasini bekliyorum tabii de.. bir kere topladiktan sonra ufak tefek parca degisimleri sorun yaratmaz sanirim diye dusunuyorum.

73

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #9 : 31 Ekim 2016, 09:17:59 »
   Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın.
Sayın OZ Aydın'dan 73
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #10 : 31 Ekim 2016, 14:15:12 »
Oğuzhan Bey,

Başarılı bir çalışma olmuş ve CQ WW Contest'te karşılığını almışsınız. Şu an yaklaşık 20m uzunlukta dikey loop kullanıyorum ve bu anteni de yönlü oması nedeniyle denemek istiyorum. Sizin kaynak olarak göstermiş olduğunuz OM2JU ve sonrasında siz de driver ve reflector uzunluklarında ayarlamalar yaptınız. Eğer hatırlıyorsanız tam ölçüleri ve kablo kesitini verebilir misiniz?

Tekrar tebrikler 73...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA4AWS

« Yanıtla #11 : 31 Ekim 2016, 14:44:32 »
Ölçüler ile alakalı ben şöyle birşeye rastladım. Uygun ise bu ölçülere göre yapmayı planlıyorum.
eski TB4DSE

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #12 : 31 Ekim 2016, 22:44:28 »
Irakli o amatorun yaptigi calisma ilk denedigim sema olmustu..

Hicbir sekilde olculer tutmadi.
tum kablolamayi bastan yapmak durumunda kaldim.
Kesinlikle Tavsiye etmiyorum

cok damarli 1.5luk kablo kullandim. dedigim gibi.. tam olculeri bilemiyorum.Ama mevcuttan band basi 10-20cm civari kisaltma yaptim. bu biraz da antenin yuksekligi, hatta coax kablonun uzunluguyla bile degisiyor. soyle bir ornek vereyim.
5 bandta gayet guzel swr'm mevcuttu. bundan 4 ay kadar once catidaki anten switch'i aradan cikarayim tek kablo ile direkt ineyim dedim
14-18-21 de 1.2 den 1.1 e indi swr. ama 12-10m icin daha kotuye gitti.
en guzeli. cikarin yukari.. daha sonra olcumunuzu yapip, hesaplayip tekrar kesiip yerine takin.
zaten her band icin antenin ne kadar saptigini gorunce hesaplayip ekleme/cikarma yapiyorsunuz hizlica..

Çevrimdışı TA4AWS

« Yanıtla #13 : 02 Kasım 2016, 11:32:34 »
Ölçüler konusunda herkes başka birşey demiş. :) Her zamanki gibi kafa karışıklığı :) Ne yapmak gerekir?

Ortakule toplam uzunluğu, Orta kuledeki bandlar arası mesafeler, Reflektör ve Driver arasındaki boşluklar, kollar ile orta kule arasındaki mesafe(ip boyu)
eski TB4DSE

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #14 : 03 Kasım 2016, 00:41:19 »
Aslinda ilk mesajda verdiğim linkte tüm ölçüler var. Ekstradan ayni doküman içindeki g3txq nun sayfası da güzel bilgiler sağlıyor

Çevrimdışı TA4AWS

« Yanıtla #15 : 07 Kasım 2016, 17:03:58 »
Oğuzhan bey siz reflektörü U şeklinde mi yaptınız W şeklinde mi? Hangisini tavsiye edersiniz? Farkını tam kavrayamadım. Anladığım kadarıyla U şekli 28,680MHz'de, W şekli 28,40'de en iyi şekilde rezonans olmuş?

eski TB4DSE

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #16 : 08 Kasım 2016, 18:11:21 »
U şeklinde yaptım. Şekli sanırım daha çok bw ini etkiler. Eleman boyu ile istediğiniz frekans çalışabilir sonuçta

Çevrimdışı TA1GS

« Yanıtla #17 : 16 Kasım 2018, 20:24:34 »
Best DX
73 de TA1GS