Gönderen Konu: SO2R ÇALIŞMASI  (Okunma sayısı 20743 defa)

Çevrimdışı TA8AT

Ynt: SO2R ÇALIŞMASI
« Yanıtla #20 : 07 Aralık 2014, 07:52:17 »
Açılan pencerede sağ üstteki SO2R kutucuğunu işaretliyoruz.

Cihazlarımızı hangi portlara taktı isek o portları Bilgisayarıma sağ tıklayıp, Yönet diyip, Aygıt yöneticisini açıp, Bağlantı noktalarından atanan potlarına bakıyoruz ve menüdeki port değerlerini, karşılarına cihaz bilgilerini girip OK ile çıkıyoruz.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #21 : 07 Aralık 2014, 07:58:04 »
Loglarımızı girdiğimiz pencereden bir tanede diğer cihazımız için açılır. Buradan diğer cihaz içinde bir bandmap açmak için Window penceresinden Bandmap tıklanarak resimdeki gibi bir görüntü karşımıza gelir.

İki ayrı cihazın programla kontrolü bu şekilde.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #22 : 07 Aralık 2014, 08:02:05 »
UR5EQF programında iki ayrı cihazın kontrolünüde Setting menüsünden, Program setting, TRCVR CAT'e tıklarız.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #23 : 07 Aralık 2014, 08:04:09 »
Açılan pencereden rig 1 ve rig 2 için com port bilgilerini her iki cihazımız içinde N1MM'de olduğu gibi gireriz.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #24 : 07 Aralık 2014, 08:05:08 »
.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #25 : 07 Aralık 2014, 08:21:57 »

Frekansları okuduğumuz pencereden Rig 1 ve rig 2 yazan kutucuktaki çentiği kaldırarak cihaz seçimini yapmış oluruz.

Yalnız UR5EQF'de anlattığım durum SO2R çalışmaktan ziyade programla iki ayrı cihazı kontrol içindir.

N1MM' de CTRL tışu ile birlikte PgUp ve PgDn tuşları VFO'larda band değişimlerini yapan kısayol tuşlarıdır.

Tek ayak pedalını iki ayrı cihazda kullanmakmı daha iyi olur, yoksa sağ ve sol ayakta iki ayrı pedal kullanmakmı daha kullanışlı olur?

Birde bu çalışmayı yapanlar iki ayrı bilgisayar kullanmışlar. Ne kadar kullanışlı olur bu konuda hiçbir tecrübem ve bilgim yok.

Şimdi işin dahada karmaşık tarafı rolelerle cihazların bağlanılması ve kontrolü var.

Konu hakkında tecrübelerini paylaşacak arkadaşlarımızın değerli bilgilerini öğrenmek isteriz.

Yardımlarından dolayı TA3IW Cevat abi teşekkürler. Paylaşılan bilgilerin kaynağı kendisidir.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #26 : 07 Aralık 2014, 09:56:58 »
  N1MM'de SO2R de çalışırken
CTRL ile PgUp ve PgDn tuşları 1'inci radyoyu,
CTRL+ SHIFT ile PdUp ve PgDn tuşları 2'nci radyoda band değişimlerinin kısayoludur.

Kaynak: TA3IW

Şu ana kadar yaptıklarımız sadece N1MM ile radyolarımızın kontrolü idi. Bu haliyle her iki radyonunda anteni ayrı ayrı olup denemelerimde program sorunsuz çalışmaktadır.(TX-RX)   Bu arada birinci cihazla programın voice key özelliği aktifken ikinci cihazın kontrolü sağlıklı bir şekilde yapılıyor.

İki radyo tek anten sistemi çok daha karmaşık. Şuan emekleme aşamasındayız.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #27 : 07 Aralık 2014, 18:10:52 »
TA8AT Onur merhaba,Yaşar abi (TA3D) geniş kapsamlı aydınlatıcı açıklama yaptıktan sonra daha da fazla bilgi toparlamaya çalışıyorum,N1MMin eski versyonda 2 cihaz çalıştırma denemesi yapmıştım fazla üstüne düşmemiştim,SO2R konusu farklı olduğundan epey zor olacak gibi Low Band Pass filterlere gelinceye kadar hi hi , aceleye gerek yok. Yayınladığın N1MM ve UR5EQF ile ilgili açıklamalar arkadaşlarımıza yardımcı olur kanaatimdeyim. Kal sağlıcakla 73's

Çevrimdışı TA5FA

« Yanıtla #28 : 07 Aralık 2014, 18:57:20 »
UR5EQF  yide aradan çıkartmışsınız tebrik ve teşekkür ederim.
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #29 : 21 Ocak 2015, 19:40:52 »
TA3IW Cevat beyin çiziminden bir kısmını alıp W2IHY nin meşhur essb ibox'ı ile birleştirip  ileride bir setim olursa düşüncesi ile ihtiyacıma göre bir çizim yapıp sizlerle paylaşıp önerilerinizi almak istedim. Henüz yapımına başlamadım ama düşüncem bir taşla iki kuş misali olsun. :) Değerli katkılarınızı bekliyorum.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #30 : 28 Ocak 2015, 19:38:14 »
Daha önce log programları ile (N1MM- UR5EQF) kullanımını anlattığımız SO2R çalışmasının şimdi kontrol ünitesini yani bir nevi İBOX’ına geçelim.

Yukarıda çizimini karaladığım şemayı uygulamaya yavaş yavaş geçeyim dedim. Uygulamada gördümki yeni yeni ihtiyaçlar belirmeye başladı ve şemadan dışarı çıkmaya başlamışım.
Yeni şemayı en kısa zamanda çizip paylaşacağım.

Şimdi şemanın haricinde yaptığım değişikliklerden biraz bahsedeyim.

Daha öncede bahsettiğim 2 telsizi kontrol ederken ünite ile birlikte birde devreye W2IHY’nin ESSB için kullandığı 1/1- 600 ohmluk izalasyon trafosu ile uygulamasınıda ilave etmekten bahsetmiştim. Şemada Audio in + ucunu rolenin kontağından geçirmişken yeni uygulamada Audio in – ucuda rolenin kontaklarından geçirdim.

Kutuya ilave olarak iki adet radio1 ve radio 2 için ayrı ayrı kırmızı TX butonu taktım. Pedalların haricinde ileride PTT tuşu olmayan bir mikrofon deyemesi yapmak düşüncesi ile lazım olur düşüncesi ile buna ihtiyaç duydum.

Girişte masa mikrofonu veya el mikrofonu takarsam bu mikrofonun elektret kapsülüne lazım olan +8 volt DC gerilim için girişteki radio 1 ve radio 2’nin mikrofon konektöründeki voltajı kullanmadım. Kutuya harici bir 12volt dc terminal girişi takarak buraya bağladığım 7808 pozitif gerilim regilatöründen bu voltajı aldım. Bu 8 voltun şasesinide telsizlerimin şasesinden ayırarak yalıttım. 8 volt mikrofon beslemesini telsizlerin 8 volt mikrofon beslemesinden ayırarak istersem bu yaptığım kiti tek telsiz olarakta kullanabileceğim.

Girişte kullandığım mikrofon konektörü olarak klasik 8 pin konektörün yanı sıra aynı anda ESSB set için bağlayabileceğim W2IHY’nin ibox’ındaki konnektördende taktım. Böylelikle istersem ESSB sette veya klasik masa veya el maykları ile birliktede kullanabileceğim.

Kutu içerisindeki tüm mikrofon ve ses bağlantılarını blandajlı kablo ile birleştirdim, kutunun gövdesinede mikrofonların şaselerinden ayrı olarak telsizlerin şaselerini birleştirerek bağladım.

Devredeki roleleri 5 volt rolelerden seçtim ve bunların beslemesinide 7808’e ilave olarak aynı kaynağa taktığım 7805 regülatöründen sağladım.

SO2R çalışması TA5FA Mehmet beyinde dediği gibi yarışmalarda gerçek bir meydan okuma yöntemlerinden birisi olmasına rağmen benim şahsen öyle bir iddiam yok ve zaten okadarda tecrübem yok. Amacım 4 yıllık CQWWSSB contest serüvenimde  yapabildiğim en yüksek olan 750 qso’nun üzerine çıkabilmek.
 Böylesine büyük bir yarışmada sabit bir frekansa oturup tek cihazı bir kulak ile dinlemek, gelen çağrıları tek seferde alabilmek okadar zor iken birde ikinci radyo ile farklı bir bantda kulaklığın diğer tarafından dinleyerek multi kovalamak aynı anda nekadar zor bir iş olabileceğini düşünün.

Daha tecrübem olmadı ama yaptığım bu sistemi iki ayrı cihaza bağlayarak çıkışlarda şuan için dummy load bağlayarak test etme imkanım oldu. Halihazırda bir adet deltaloop antenim ve bir adetde dipol antenim mevcut. İleride bir ESSB için setup, yagi anten ve kendime ait bir müstakil eve geçebilirsem ozaman tam olarak aktif kullanabileceğimi düşünüyorum.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #31 : 28 Ocak 2015, 19:45:44 »
resim
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #32 : 28 Ocak 2015, 19:47:09 »
.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #33 : 28 Ocak 2015, 19:48:49 »
.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #34 : 28 Ocak 2015, 21:00:05 »
Yorgunluk ve dikkatsizlikten dolayı yukarıda yaptığım cümle düşüklüklerinden dolayı özür dilerim. Türkçemizi etkin kullanma konusunda genelde dikkat ederdim ama :(
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #35 : 28 Ocak 2015, 22:15:03 »
Onur güzel bir çalışma yapmışın ellerine sağlık.Biraz SO2R den uzak kaldım. Sağlıcakla kal.73's