Gönderen Konu: Frekans Sayıcı  (Okunma sayısı 5782 defa)

Çevrimdışı TA1MRT

Frekans Sayıcı
« : 19 Kasım 2015, 23:47:25 »

Çevrimdışı TA5AAT

Ynt: Frekans Sayıcı
« Yanıtla #1 : 20 Kasım 2015, 08:29:03 »
Ustam dış kaynaklara bakılırsa artık PİK işlemciyi müzeye kaldırmışlar elektronikle amatör ce ugraşan insanlar artık yeni nesil işlemcilere başlamışlar örnegin ARDUİNO  ATMEL  ATMEGA  v.b işlemcilere geçmişler

Çevrimdışı TA1MRT

« Yanıtla #2 : 20 Kasım 2015, 09:36:10 »
Atmel ve Microchip'in aynı özellikte, farklı bir çok modeli var. Biri birinden daha üstün değil.
Arduino, hazır kit olması ve bol örneğinin bulunması nedeniyle daha çok tercih edilebilir.
Ayrıca bir programlayıcı gerektirmemesi de artı puan tabi.

Ama PIC'in müzeye filan gittiği yok :) 
Tercih, kullanıcının bilgisine, alışkanlıklarına kalmış.

« Son Düzenleme: 20 Kasım 2015, 09:37:55 Gönderen: TA1MRT »

Çevrimiçi TA4SO

« Yanıtla #3 : 20 Kasım 2015, 10:57:53 »
Murat Bey paylaşım için çok teşekkürler, ben de benzeri bir amaçla aliexpress'den 8 adet display içeren hazır bir gösterge kiti almıştım.

QRP cihazlar için v.s. güzel uygulamalar yapılabilir.

PIC konusunda takip edebildiğim kadarıyla ben de şöyle bir bilgilendirme yapayım; Öncelikle atmega, atmel firmasının ürettiği bir işlemci, arduino kitler ise belirli çevre birimlerinin eklendiği yine atmega işlemci tabanlı geliştirme kartları diyebiliriz. Dünya pic'den atmele değilde arm tabanlı işlemcilere doğru kayıyor diyebiliriz ama bu sadece belirli alanlarda.

Sonuçta yapacağınız uygulamanın gerekliliklerine ve maliyet hesabına göre mikroişlemci / mikrokontrolcü seçiyorsunuz. Dolayısıyla PIC tabanlı uygulamalar hala yaygın ve bu mikrokontrolcüler Microchip tarafından geliştirilmeye devam ediyor.

Saygılarımla, 73...

http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA1MRT

« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2015, 11:39:27 »
Şadan Bey, teşekkür ederim. Sanırım MAX7219'lu kitlerden aldınız.
Bunlar gerçekten çok kullanışlı, ve fiyatları da oldukça ucuzladı.

Neredeyse 5$'a bir frekansmetre (veya volt/ampermetre) yapılabiliyor.

73...