Gönderen Konu: Propagasyon!  (Okunma sayısı 8530 defa)

Çevrimdışı TA3IHD

Propagasyon!
« : 24 Mart 2014, 12:22:58 »
24.03.2014 sabaha karşıydı yani bugün sabah saat 1:00;  40m  kanalını dolaşıyorum oldukça yoğun.
7000-7200 arası saatler ilerledikçe QRM ve QRN açısından gittikçe sakinledi. O kadar temiz ve sakindiki bir an " her halde propagasyon sıfırlar mertebesinde" diye düşündüm, gidip yatacaktım, saat 02:30 gibi kanalları dolaşıyorum, bol bol Amerikalı, Avrupalı istasyonlar. Anons edeyim dedim,  ancak tamamı " Outside of Europe" anonsu çekiyor. Daha önce buna rağmen anonsuma kibarca " Please Pasific, Austarlia or America" deyince utanmıştım.
O sebeple SDR yi açıp bilgisayardan izlemeye başladım. Kendi anonsum ve 5W çıkışım ile: Önce Bükreş 59, Sonra Yunanistan 59+10, Hollanda 59, İtalya 57, Andorra ( Fransa- İspanya arasında küçük bir ülke) 59+10 hayretler içindeyim, sonra İsveç 59, İngiltere 58, Batı Rusya 59, Litvanya 59 ve hatta Sibirya civarı 53-54. Yani dün saat 02:00 dan 04:30 a kadar müthiş bir temiz 40m ve propagasyon vardı. Belki daha önceleride varmıştır ancak ben dün şahit oldum. 73.

Çevrimdışı TA2VW

TA Callbook kaydı

Hayati Yazdıran
    ANKARA
  • OM/YL
  • BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZELLEŞİR. 0506 053 27 68
Ynt: Propagasyon!
« Yanıtla #1 : 06 Mayıs 2015, 17:54:12 »
haklısın hulisi hocam propagasyon yoksa burnunuzun ucunu bile göremiyoruz.
bu işte propagasyon olmazsa olmazlardan
yalnız dikkatinizi çektimi bilmiyorum propagasyon olmasa bile Am kısadalgadan
yayın yapan yabancı radyolarda çok rahat izlenebilme dinleyebilme durumu
var bu nasıl oluyor tam anlamış değilim geçen gün 7 mhz de en ufak bir propagasyon
yok ne yurt içi ne yurd dışı cihazı şöyle biraz kurcalayayım dedim 7400 khz lerde
almanyanın bir radyosu 5,9+ Am le sinyali takip edebiliyordum hemde bayağı dinledim
propagasyon kesilecekmi diye bana mısın demedi yarım saat dinledim en ufak bir
sinyal kesilmesi yoktu buna bir mana veremedim.diğer taraftan amatör band 40 metreye
bakıyorum en ufak bir sinyal bile yok nasıl bir şey anlıyamadım gitti. 

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #2 : 08 Mayıs 2015, 23:37:47 »
İyi bir konuya temas etmişsiniz Hulusi Bey
Propogasyon
Şema defterime bakıyorum. CB cilerin faal oldukları yıllarda yazılmış.  Yıl 1986--1987    27 MHz ve altı tamamen görüşmeye açık.   O zamanları bile 27 MHz nin bazan yarı kapalı olduğunu bilirim. Ama 7 MHz nin devamlı  gece gündüz açık olduğu hiç kapanma ihtimalininn olmadığı kanısıdaydım.
Buna inanan başkaları da vardı ki  Kısa dalgada müzik istasyonları kurulurdu.
Şimdi elime Tecsun  marka digital modern bir  alıcı geçti,  7 MHz de bir tıkırtı gördüğümde alkış tutuyorum.
 Sanırım 1969  yıllarında da 7  MHz ve civarı tıklım tıklım istasyon doluydu.
CB cilerden sonra kısa dalga radyoyu hiç açmadım. Yıllarca.    Bitlik'e kayt olduktan sonra ancak kısa dalga radyomu açtım.  Ancak  Monika marka ufak bir radyo dışında hiçbir radyomun kısa dalgayı çekmediğini gördüm. Radyolarım bozulmuştu. Hala da bozuklar. Çoğunu imha ettim ve etmeye devamediyorum. Acaba diyorum bu kısa dalganın propagasyon çizelgesini tutan kimseler olmuş mu?
Sağlıcakla

Çevrimdışı TA1CD

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #4 : 10 Mayıs 2015, 13:20:54 »
Güneşte sürekli patlamalar oluyor, bu patlamalardan uzaya yayılan olağanüstü miktardaki radyasyon saniyede 300 000 Km  hızla yayılıyor. Dünyaya ulaşması 8 dakikayı buluyor. Bu andan itibaren bu radyasyon bombardımanı atmosferin üst tabakalarındaki gayet seyrek ve hafif olan asal gazları (argon, neon, xenon, kripton, helyum) iyonlaştırıyor. Yani bu gazlar bir süreliğine elektrik yükleniyor. Patlamalar ın şiddetine göre iyonlaşma miktarıda değişiyor. Ancak gün içinde bu elektrik yüklerini bu gazlar, yeni bir bombardımana kadar yavaş yavaş kaybediyorlar.
Elektrik yüklü bu gazlar özellikle HF frekanslarını Dünyaya yansıtıyor. Dünyada tekrar uzaya yansıtıyor.
((Ancak 80- 120Mhz civarında ender olarak ( iyonlaşmanın çok yoğun olduğu bazı yılların yaz günlerinde Temmuz gibi) Avrupadan FM yayınlarını ülkemizden dinlemek mümkün.))
Ancak mikro dalga yayınlarına bu iyonlar etki etmiyor ve dolayısiyle uydu haberleşmesi mümkün oluyor.

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #5 : 12 Mayıs 2015, 16:39:48 »
Recep Tezkol Beyin 
Grafiğini de  aldıktan sonra  konu ile ilgili aklımda kalan bir iki tecrübemi nakledeyim.
Bazı kaynaklarda okumuştum. Propogasyonlar  onbir yıllık periyotlar takip eder. CB olayında az sayıda da olsa tarih yazmışım.  1986--1987---1988 bir de 1991 var ki Yozgat Denizli görüşmesi yapılmış. 05--09--1991   satt 9.30 "Gece Kartalı"   En yoğun tarih kaydı 1987 ye ait.
Propagasyonun en zayıf olduğu zamanlarda İspanya ile DX  yapmak mümkün oluyordu. Dmek Yozgat --İspanya hayli geniş açılı bir sinyal kırılma açısı. Propogasyon orta derecede yoğun ise Yozgattan en uzak kıyı şehirleriyle görüşülebiliniyordu.    Yozgat---Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Diyarbakır.. gibi
Propagasyon orta dereceden daha fazla ise daha yakı şehirlerle temas sağlanıyordu. 
Yozgat--- Denizli, Kütahya, Antalya,  Elazığ.. gibi. Propagasyonun son derece şiddetli olduğu zamana iki kere rasladım. Kırılma açısı hayli dardı.
Yozgat--Eskişehir konuşuyordu.   Yazık ki tarih tutmamışım.
 Bir de denir ki propagasyon sadece gündüz olur. Gece yoktur.  Bu cümlenin doğruluğuna %99 katılabilirim.  Ancak bir gece yarısı cihazı açtığımda Türkçe öyle temiz, pürüzsüz, parazitten uzak dx ler duyduğumu kesinlikle hatırlıyorum. Bu nadirattan olan bir şeydi diyebilirim. Ama olabiliyordu.

Kısa dalgaya gelince  propagasyonun azaldığına veya kesildiğine (Yazık ki dinleyici dahi değilim) ancak bu son yıllarda şahit oluyorum. Bizler yıllarca kısa dalgada müzik dinlerdik.
Kısa dalga Meteorolojinin sesi...Polis radyosu.. Türkiyenin sesi...  müzik yayını yaparlardı.
Bir gün Ankara"İtaiye meydanı" veya eski ismiyle "hergele meydanı"ndayım. Birşeyler arıyorum. Ne göreyim. Biri Polis radyosunun mu desem Meteorolojinin mi desem, müzik plaklarını satıyordu. Malesef satış gerçekti, ve o müzikleri bir daha hiçbir radyodan duyamayacaktım.
Evet, Yozgatta düğünlerde müzik çalan bir yerli müzisyenin küçük fakat kaliteli orgunu aldım. Meoroloji radyosunun aklımda kalan müziklerini çalmaya çalışıyorum. Müzisyen
--Sen beste yapıyorsun !!! dedi
« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2015, 16:49:21 Gönderen: TB6BHK »