Gönderen Konu: CNC' DE PCB yapmak  (Okunma sayısı 16649 defa)

Çevrimdışı TA7R

Ynt: CNC' DE PCB yapmak
« Yanıtla #20 : 12 Ocak 2015, 20:20:00 »
Kahraman bey teşekkür ederim. 3-5 yıl önce cnc frezeden vaz geçtikten sonra başka bir olmaz projeye kafamı takmıştım. 30 cm ayna alarak işe başladım torna yapacaktım , bir tornacoda aynayı bağlayacak flans ve boru kaynattıktan sonra  15cm lik ı demirlerini yatak (Bad) yaptım , kızak işinde takıldım ama çelik lamaları demir üzerine vidalayıp tamamladım .10 mm demir lamaları kendim kaynatarak bir borunun içine vidaladığım bilyaların ortasına koyduğum mile madren vidalayarak 10 mm demir lamaların üzerine kaynatıp aynaya merkezlemeye çalıştım. bu madren arabasını alttan bir gijon ile sabitleyip hareket ettiriyordum . Üstelik bir de gijonlar ve demir lamalarla 3 eksen takım bağlama davası yaptım . . En güzeli 0.750 kw bir motoru teco marka hız kontrol cihazına bağlayıp istediğim devirde ve ileri geri döndürebiyordum aynayı. :-))  Sonuçta tornaya benzer bişey oldu. Ama boşlukların hangi boyutta olduğunu söylemeye gerek yok , en sonunda kızıp hepsini söküp bir kenara attım. Gidip sieg c3 aldım. Onunda ayna iş koniği 2cm içine bir şey sığmıyor , ufak tefek işlerimi hallediyorum.Aslında Bursada ve Adanada torna imal eden bir kaç firma istediğim bad leri satsaydı bana bu proje işe yarar bir alet ortaya çıkaracaktı , kalemlik + araba ve gezer punto yu da hazır alacaktım .