Gönderen Konu: CNC' DE PCB yapmak  (Okunma sayısı 16651 defa)

Çevrimdışı TA2BE

CNC' DE PCB yapmak
« : 10 Ocak 2015, 14:34:20 »
Arkadaşlar:
Yaklaşık 3 yıl önce bir masa üstü CNC freze yaptım.işleme alanı:350x400. 3 eksen ve ilaveten 4. eksen divizör yaptım. Bu makinada plastik ve aluminyum işlenebiliyor.Çelik için zayıf kalır. Amatör işlerimde: kutu üzerine yazı yazma,cihaz (amp, voltmetre vb.)yeri açma, plastik dişli yapma, ve PCB yapma işlerinde kullanıyorum.

Çevrimdışı TA2BE

Ynt: CNC' DE PCB yapmak
« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2015, 14:39:50 »
Son olarak TA4PR Ali Targan arkadaşımızın konu ettiği güç kaynağının PCB' sini yaptım. 0.3 mm freze ile yollar çiziliyor.Bu çalışma bu link'de görülebilir:
http://www.electronics-lab.com/projects/power/001/index.html
Bu işlem yaklaşık 12 dakika sürdü.Daha çabuk olabilir.Resimde makina çalışırken görülüyor.

Çevrimdışı TA2BE

« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2015, 14:42:07 »
G kodlar programı makinayı sürüyor.

Çevrimdışı TA2BE

« Yanıtla #3 : 10 Ocak 2015, 14:44:08 »
İşlem devam ediyor.

Çevrimdışı TA2BE

« Yanıtla #4 : 10 Ocak 2015, 14:46:54 »
Takim değiştirildi. 0.6 mm matkap ucu takıldı.Delikler deliniyor.Bu işlem 3 dak. sürdü.

Çevrimdışı TA2BE

« Yanıtla #5 : 10 Ocak 2015, 14:54:13 »
İş bitti. Parça söküldü 600 kum zımpara ile hafifçe temizlendi. Bazı hatalar var:
1-)Çizimde yollar yakın olduğundan kısa devreler var.(ben çizersem buna dikkat ediyorum.)
2-)Delik yerleri 0.3 mm sağa kaymış .Bu hatayı çizimde gördüm.İşlerken X eksanini -0.3 mm kaydırmam gerekiyordu. Unuttum.
3-) 2 delik unutulmuş.Buda benim hatam.

Kalın sağlıcakla.

Çevrimdışı TA5FA

« Yanıtla #6 : 10 Ocak 2015, 14:56:55 »
Elinize sağlık güzel çalışma olmuş
73
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #7 : 10 Ocak 2015, 16:01:23 »
Tebrikler elinize sağlık müthiş bir alet yapmışsınız.
 Bir zamanlar konuyu epeyce araştırmış ancak "beni aşar" diye karar vererek vaz geçmiştim .
İyi çalışmalar 73 ..

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #8 : 10 Ocak 2015, 16:33:37 »
Kahraman bey elinize sağlık tebrik ederim. Cihaz resim okuyabiliyor mu, kodları elle tek tek girmek mi gerekiyor? Başka bir deyişle bir baskılı devre imal edebilmek için elinizde baskılı devrenin ne tür bir çizimi olması gerekiyor?
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2BE

« Yanıtla #9 : 10 Ocak 2015, 18:53:28 »
Bu iş için elinizde bir CAD-CAM programı olması isteniyor. Basit 2 eksenli çizimler bu programlarla yapılabilir. Ayrıca PCB çizim programlarıda DXF formatında çıkış verebiliyor.Sonra aynı programla G kodlarını oluşturup makinaya yüklüyorsunuz.Makina G kodarını okuyarak işlemi yapıyor. Yukarıdaki işe ait oluşturduğum G kodlarını örnek olarak eklemek istedim fakat sistem kabul etmedi.Daha fazla bilgi isterseniz memnuniyetle yanıtlarım.
Selamlar.

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #10 : 10 Ocak 2015, 18:59:57 »
Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Olay beni aşıyor, her işi ustasına bırakmak lazım. 73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA1MRT

« Yanıtla #11 : 10 Ocak 2015, 20:08:19 »
Kahraman Bey, Elinize sağlık.
CNC gerçekten gerekli ve faydalı bir ekipman. Kutu vs. işlemede çok iş görüyor.
Ancak CNC de PCB yapımı bana biraz zahmetli geldi, özellikle ev ortamında
hiç olmuyor.
CNC mekaniğini kendiniz mi yaptınız?

Çevrimdışı TA2BE

« Yanıtla #12 : 11 Ocak 2015, 18:22:59 »
Öncelikle cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim. CNC' nin mekaniğini kendim yaptım. Basit resimler çizdim ve parçaları usta bir frezeciye başında durarak yaptırdım. Eksen motoru olarak II.el çıkma step motorlar kullandım.Motor Sürücülerini dışarıdan getirdim. Miller ve linear rulmanlar piyasada var. Özet olarak pek zor birşey değil. Biraz zaman alıyor. Mekanik aksamı 2.500 liraya hallolur. Tanıdık frezeci varsa çok daha ucuza çıkar. Ev ortamında PCB'yi asitte eritmek kolayda, yüzlerce deliği hiç şaşırmadan elle delmek..işte o biraz zor.
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2015, 18:25:35 Gönderen: TA2BE »

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #13 : 11 Ocak 2015, 21:28:12 »
Kahraman bey elinize sağlık,  prototip veya hobi amaçlı pcb hazırlamak için çok iyi bir çözüm  olmuş.
İyi günlerde kullanın. 73

Çevrimdışı TA1MRT

« Yanıtla #14 : 11 Ocak 2015, 21:35:31 »
Büyük kartlarda ve dip malzemelerde delik işi, dediğiniz gibi zor.
Ama SMD ağırlıklı çalışınca baskı/asit işlemi daha kolayıma geldi benim.
Kazıma sırasındaki sesi de cabası :) 
Ama yer konusunu halledersem, yeniden yapmak veya almak istiyorum.

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #15 : 11 Ocak 2015, 23:22:51 »
Kahraman bey , bu tip projelerden uzak durmak istiyorum ama olmuyor ! Siz yadıkça merakım git gide artıyor . Birkaç sorum olacak
1 - “3 eksen bir eksen de divizör “diye yazmışsınız. Delici ünite aşağı yukarı hareket ediyor , tabla sağa sola ve ileri geri , divizör hangisi burda ?

2- Matkap ünitesi olarak mesela dremel tipi düz bir matkap kullanmadınız ki sağlam olsun , bunun yerine bir motor ve yanında yataklı bilyalarla bir iş mili kullandınız , doğru mu ?
3- motor devri ,stop startı da eksen olarak mı kabul edilir , nasıl yapılır ?
4- hangi kontrol kartlarını ve  kullandınız . Program mach 3 sanırım .
Bunun yerine hazır bir masa üstü frezeyi cnc ye çevirseydiniz , biraz daha masraflı ama metal de işleyebilen bir alet olmazmıydı ? Maliyeti çok mu artardı ?
Teşekkürler , 73 ..
Not : Yanlış anladığım bazı sorularımı değiştirdim.
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2015, 23:37:33 Gönderen: TA7R »

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #16 : 12 Ocak 2015, 01:01:22 »
Kahraman abim nihayet senin çocuğu gördüm,baya büyükmüş,eline koluna sağlık.

Çevrimdışı TA5S

« Yanıtla #17 : 12 Ocak 2015, 10:34:37 »
Divizörü tezgaha sonradan ekliyor ayrı bir parça dişli açımında veya dairesel bir paçada eşit aralıklarda delik delmede kanal açmada hesaplaması cok kolay olduğundan kullanılıyor
Hilmi ÖZBEK
ESKİŞEHİR

TA5S   
Zoru başarırız imkansızlık biraz zaman alır....73

Çevrimdışı TA2BE

« Yanıtla #18 : 12 Ocak 2015, 19:01:59 »
Cevaplar:
1-) Divizör fotografta yok. Kullanacağım zaman tablaya bağlıyorum.
2-)Evet yataklı mik kullandım. şu nedenle: a-) motor devrini kayış-kasnak sistemiyle 2 katına çıkarıyorum.Böylece 10.000-15.000 devirde çalışabiliyorum.b-) Değişik pensler kullandığım için salgısız ve sağlıklı takım bağlama sağlıyorum.
3-)Motor stop-start ve devir işlemi bağımsız olup elle kumanda ediliyor.
4-)Sürücü kartlarını yurt dışından temin ettim. (aliexpress.com)
5-)Hazır masa üstü freze bu iş için uygun değil. Tablası küçük,vida sistemi elle kumanda için yapılmış olup yeterli hassasiyette değil. kızakları bilyalı olmadığından aşırı sürtünme var. Büyük motor ister vs.Bunları düzeltmek yenisini yapmaktan daha zor.
Selamlar.
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2015, 19:07:06 Gönderen: TA2BE »

Çevrimdışı TA2BE

« Yanıtla #19 : 12 Ocak 2015, 19:05:31 »
TA2GC Engin...
Sen buralara uğrarmıydın? Hoş geldin... Özledim...