Gönderen Konu: ÇOK BANDLI DDS VFO Projesi...  (Okunma sayısı 45838 defa)

Çevrimdışı TA7R

Ynt: ÇOK BANDLI DDS VFO Projesi...
« Yanıtla #40 : 08 Mart 2015, 22:01:26 »
Mehmet hocam, yerleştirme planında ad9850 modülü tam xtalin altında direnç var sanırım bunun değeri nedir ? Şema ile yerleştirme planında farklar var , ben mi şemaları karıştırdım ,gerçekten böyle mi ? Teşekkür ederim 73 ..

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #41 : 08 Mart 2015, 22:59:27 »

Devrede ekli resimdeki değişikliği yaptım. 10MHz de 11.5 dbm (14mW),  40 MHz de 10.5 dBm(11,5 mW) çıkış veriyor. 80-10 metre "Baykuş" multibant telsizin VFO sürücüsü bundan ibaret.

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #42 : 08 Mart 2015, 23:05:59 »
Ahmet Nevzat Bey;

Sorunuzu yeni gördüm.
O DDS kitin altındaki direnç değil, bobin..
Şemada belirtilmemiş ancak daha önceki tek bandlı şemada var idi..

Değeri 1uH.
Şuradan bakabilirsiniz:

73
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #43 : 08 Mart 2015, 23:39:14 »
Mehmet hocam , çok teşekkür ederim . Tek bandlının şemasında 1 mili henri yazıyor , ayrıca nüveli bir bobin gibi , hem +5 v beslemede bobin ne işe yarayacak onu da anlayamadım . 73

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #44 : 08 Mart 2015, 23:41:34 »
Ali Şahin hocam teşekkür ederim , önce devreyi bir yapıp çalıştırabileyim sonra tavsiye ettiğiniz şemayı uygularım. 73 ..

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #45 : 08 Mart 2015, 23:47:47 »
Doğrudur hocam 1 mH imiş dikkatli bakınca görülüyor.

Sanırım Şok bobini o..

73 iyi çalışmalar..
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #46 : 08 Mart 2015, 23:52:31 »
merhaba. sürücü şemasındaki bobinlerin degeri uh mi yoksa mh mi.
mikrohenrimi yoksa milihenrimi.
acaba meramımı anlatabildimmi.
işleriniz kolay gelsin
73

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #47 : 09 Mart 2015, 10:59:03 »
Ömer Bey, bana soruyorsanız,  820nanohenri yani 0,82mikrohenri. Ortadaki bobin ise 1200nanohenri, yani 1.2mikrohenri. Transistorün kollektör bobini triflar 8 tur. Toroid olarak FT37-43 veya ekonomik lamba toroidi kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #48 : 09 Mart 2015, 14:12:50 »
merhaba ali bey evet size yöneltmiştim.
cevap için teşekkürler 73
de ta7bb

Çevrimdışı TA2BS

« Yanıtla #49 : 09 Mart 2015, 18:46:53 »
Ali bey devrenizde sürücünün girişi dds nin pin 9 una bağlanacak yazıyor.
dds nin çıkışı OUT 2, 10 uncu pinden, pin değişikliğimi yapılması gerekiyor. ?

73, Hakan

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #50 : 09 Mart 2015, 23:51:08 »
Kullanığım DDS modulun 9 no'lu pin 'i Sinizoidal sinyalin A çıkışıdır. Daha önceleri de belittiğim gibi bu çıkış filtreden değil, doğrudan DDS den çıkan çıkış ucudur. Kullanmadan önce elinizdeki Modülü kontrol etmelisiniz, bağlantıları aynı olmayabilir.

Çevrimdışı TA2BS

« Yanıtla #51 : 10 Mart 2015, 00:07:04 »
Bendeki dds nin çıkışı 10 nolu pin den sinüzidal çıkış. Bilgi için teşekkürler.

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #52 : 10 Mart 2015, 00:49:50 »
Hakan Bey, kullandığım Modül aşağıdakinden, sadece kırmızı LED kullanmışlar.Genelde projelerde 10 nolu uç kullanılır.Bu uç filtrelenmiş çıkıştır.Ama kullanılan filtre çok kötü olduğundan ve çıkış gücü frekans arttıkça çok hızlı düştüğünden, filtresiz çıkışı kullandım.Haricen filtreledim. Frekans kompazasyonu yaparak çıkışı da sabit tuttum.

DDS  tek bant için kullanılacaksa bu kadar uğraşmaya gerek olmayabilir.

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #53 : 10 Mart 2015, 01:45:28 »
50 Ohm yük bağlıyken, 10 MHz- 40 MHz arası  genlik seviyeleri  videoda görülebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=oTBhz8nR074

Çevrimdışı TA2BS

« Yanıtla #54 : 10 Mart 2015, 02:06:08 »
Ali bey bilgi için teşekkürler. Ben dds li vfo yu  yapıp çalıştırdım, çıkışındaki harmonikleri görünce üstüne düşmedim bir kenara bıraktım. Zaman bulursam sizin devreyi yapıp 9 nolu pin çıkışını bağlarım ve test ederim. Çıkış transistörü BFR96S mi ? Videoyuda inceleyecem.

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #55 : 10 Mart 2015, 02:33:17 »
İş başa düştü yine ! Ali Şahin beyin videoyu izledikten sonra bir ares çizimi de LU5DJV nin devreye yapıp Ali Şahin beyin devreyi de eklemek lazım . LU5DJV nin çok band dds baskı devresi hatalı zaten , 12v girişte 1000pf kondansatör var şemaya göre ancak pcb de yok . Şemada DDS modülün +5v beslemesinde olmayan pcb de "bir komponent" var şemada muamma ! Mehmet hocam tek bandlı devreden bunun bobin olduğunu yazdı ancak TA5CVN nin pcb sinde 10 ohm direnç olarak görünüyor (yeni farkettim) beslemedeki bobini de anlayamamıştım zaten bence tek band şemada da bu kısm yanlış. . Önce çıkarttığım pcb yi hayırlısıyla bir çalıştırayım test için sonra nasipse enkoderi , butonları üzerinde bir kombine pcb çizeriz inşallah. Ali Şahin beyin teknik katkılarıyla tabi , devreyi çok inceleyemedim ama hemen ilk sorumu da sorayım , zannederim LU5DJV pcb deki toroid iptal olup yerine Ali Şahin beyin şemasındaki kullanılacak doğrumudur ? 73 ..

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #56 : 10 Mart 2015, 03:23:43 »
 LU5DJV in monoband dds devresini yapabilirsiniz ama multibant dds devresi kullanışlı değil. örneğin frekans 7.150MHz iken 14.200 yaptınız.Filtreler otomatik olarak ayarlanmıyor. bandı da ayrıca seçmek zorundasınız.Başlamadıysanız tavsiye etmem.

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #57 : 10 Mart 2015, 11:38:25 »
Ali Şahin hocam , teşekkür ederim, pcb nin montajı bitmek üzereydi ... VU3CNS nin projeleri de karışık geldi bana biraz , DDS-4 uzun pcb si var, ön panel arkasına takılabilecek olan , onu mu yapalım? Yine sizin devreye ihtiyaç duyuyor mu? 73 ..

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #58 : 10 Mart 2015, 13:28:49 »
Kontrol kartını ayrı yapın, DDS modülün üzerinde olacağı çıkış yükselteç'ini ayrı bir karta yapın.
DDS devrelerinin tamamında düzgün bir çıkış isteniyorsa alçak geçiren filtre kullanılması gerekiyor. Normalde modülde filtre var gibi görünüyor ama durum ortada.
VU3CNS nin devresinde AD9850 entegre olarak kullanılmış(modül değil), bu yüzden şema karışık gelmiştir. Bu forumda bir sürü arkadaş bu devreyi iki üç parça ve DDS modül ile  gerçekleştirdi. Multibant olsun isterseniz opsiyonel tuş takımını koymalısınız. Frekans çıkışı temiz, bant boyunca seviyesi istikrarlı olsun diyorsanız, DDS nin filtresini kullanmayıp verdiğim şemayı kullanmalısınız.
VU3CNS nin devresini şimdi yapmazsanız, kanaatimce diğer devreyi denedikten sonra yine yaparsınız. Mehmet Bey tecrübelerini, aktarmış.
Kolay gelsin...

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #59 : 10 Mart 2015, 19:01:25 »
Ali Şahin bey teşekkür ederim. Diğer konu yanlış anlaşıldı sanırım , sadece Lu5djv nin şema ve pcb lerindeki hataları anlatmaya çalışıyordum, şema başka pcb başka olunca her türlü kargaşaya açık . Hiç kimseyi hele Mehmet hocayı  eleştirebilecek kadar iyi teknik sahibi değilim zaten , öğremeye çalışıyorum. 73 ..