Gönderen Konu: ÇOK BANDLI DDS VFO Projesi...  (Okunma sayısı 45829 defa)

Çevrimdışı TB5X_SK

Ynt: ÇOK BANDLI DDS VFO Projesi...
« Yanıtla #20 : 29 Aralık 2014, 00:22:00 »
Ali Şahin Bey;

Çalışma Prensibi şu sekilde:

Önce ilk açılışta hangi banda geçerseniz geçin ekranda 98.küsür bir frekans çıkıyor.
Enkoderi kullanarak bandlara göre frekansları ayarlıyorsunuz.
Bandın üst ve alt sınırı belirlenmiş değil..
Bir badnta tüm frekansları geziyorsunuz...

eğer 80M bandına geçerseniz entegrenin o bacağından +5v alıyorsunuz ama frekansı sizin enkoderi kullanarak 3.777 Mhz lere indirmeniz gerekiyor.

Yani ekranda 40m bandı yazarken de siz encoderi çevirerek 3.777Mhz kadar inebiliyorsunuz. Hala 40m çıkışından +5v almaya devam ediyorsunuz.
Ne zaman band butonuna tıklayıp 80m ye geçerseniz o zaman +5v ucu değişiyor..

Yani bir başka deyişle frekansı gezerek band geçişi yapamıyorsunuz...

Son bırakılan frekans hafızada korunuyor. Tekrar dolaşıp aynı banda gelince en son bıraktığınız frekans ekranda çıkıyor..

Biraz karışık gibi oldu sanırım ama umarım anlatabilmişimdir..

73

TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #21 : 29 Aralık 2014, 01:53:45 »
Mehmet Bey, teşekkür ederim. Bu şekilde kullanışlı değil. Mevcut kullandığım hangi frekansı seçerseniz, o bantta çıkış veriyor.Tuş takımı da olduğundan çok hızlı frekans girilebiliyor.Demek ki onunla devam edeceğim. Sağolun.

Çevrimdışı TA1MRT

« Yanıtla #22 : 29 Aralık 2014, 11:02:50 »
Mesut Bey,
Dikkatten çok, dün montajına başlamıştım, oradan biliyorum :)

1-30MHz RF jeneratörüne ihtiyacım vardı, yapmışken bunu yapayım, cesaret ve vakit bulursam QRP için hazırlık olur diyordum.
Ancak Mehmet beyin de yazdıklarına göre çok kullanışlı bir devre olmayacak. Bunun yerine yeni bir tasarım yapmak daha mantıklı.
Böyle bir çalışma yapılırsa mikrokontrolcü tarafında ben de elimden geleni yaparım. Birisinin işin mantığını anlatması yeterli.

Çevrimdışı TA9MUB

« Yanıtla #23 : 29 Aralık 2014, 11:27:06 »
Sayın hocalarım ellerinize sağlık. DDS kiti nerden temin edebiliriz.

Çevrimdışı TA2UH

« Yanıtla #25 : 29 Aralık 2014, 12:05:29 »
Merhabalar,

Öncelikle Mehmet Bey'e çok teşekkürler. Sayenizde boş yere yorulmaktan kurtulduk. Keşke herkes sizin gibi çalışmalarının sonuçlarını paylaşsa...

Mesut Bey, benim sıkıntım sinyal seviyesinin düşük olması değil. Zaten küçücük entegre, sizin de bildiğiniz gibi bunun yararı istediğimiz frekanstaki sinüs eğrisini hafızadan çıkarıp bir A/D dönüştürücüyle gerilim olarak vermesi... Sonuçta bizi kayma vb. sorunları olan osilatörlerle uğraştırmıyor, biz de çok geniş bir aralıkta sinyal elde ettik falan diye seviniyoruz. AMA, 3,5 MHz'de 1,2V genlik veren, 21 MHz'de ise 0,6V genlik veren bir sinyal kaynağı başarısız bir kaynak olur. Varsayalım bu kadar geniş bantlı bir verici yaptınız, modülün peşi sıra kuvvetlendirici katlarını eklediniz.  E bizim verici bu durumda 3,5 MHz'de 10W çıkıyorsa 21 MHz'de 5W çıkacak... Tabii arada bir  ALC devresi yoksa. Bilmiyorum bir mantık hatası mı yaptım? Eğer modülü tek bir bantta kullanacaksanız çok fark etmiyor ama birden fazla bant olunca aralarında büyük fark oluyor.

Ali Şahin Bey, bu modüller hakkında bir sürü şey okudum. Söylenenlerde ortak nokta, bunlarda bir tasarım/üretim hatası olduğu için böyle bedavaya yakın fiyatla ebay'da satışa konuldukları... Bilmiyorum doğru mu. AD9850 olanlarda güya filtre 40MHz, 9851'lerde ise 70MHz yazıyorlar sizin söylediğiniz gibi. 9851'li olanlar pahalı olduğu için almadım, deneyemedim ama öbürüyle epey uğraştım. Ha bu arada bir konu da şu: Bunların empedansı 200 Ω diye belirtilmiş. Bir ara bir empedans trafosu ile tek transistörlü bir kuvvetlendirici bağladım, fena olmadı ama seviye sorunu düzelmedi. ALC yaptım, o da belirttiğim gibi modülün çıldırdığı noktalarda (18-20 MHz) çaresiz kaldı... En sonunda filtresini söktüm... Tuhaf bir biçimde genlik şimdi aynı kalıyor gibi ama sinyal berbat tabii.
-Sizin 40 MHz filtrenin değerlerini paylaşırsanız çok sevinirim, el mecbur yapacağız bir tane.
-Aynı şekilde yaptığınız amfiyi de merak ettim, paylaşabilir misiniz? Kapasite için hangi değeri kullandınız?
-Şu anda 11,5 - 40 arası genlik tüm frekanslarda eşit mi?

Tüm arkadaşlara:
İster alıcı-verici, ister sinyal jeneratörü olsun bu modüllerle tüm HF spektrumunu kapsamak için sinyal seviyesini dengelemek gerek diye düşünüyorum. Hep beraber bir çözüm üretmeye çalışalım, ne dersiniz?

73,

Çağlar Akgüngör

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #26 : 29 Aralık 2014, 12:21:14 »
İlk aklıma gelen her bant için ayrı bir osilatör yapmak ve bunları AGC si olan bir mikserde birleştirmek... Nasıl olsa fiyatları çok pahalı değil.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2BS

« Yanıtla #27 : 29 Aralık 2014, 12:33:07 »
Çaglar bey
AD9850'nin sinyal çıkış empedansı 200 ohm mu ?
Birde filitreyi sökünce genlik aynı ama sinyal berbat demişsiniz. Berbat demekten kastettiğiniz çıkan sinüzidal şeklin bozukluğumudur ?
Fikrimce mesala 3,5 mhz de sinyal kuvveti bir sonraki kat için istenenden yüksekse dds çıkışını istenen sinyal seviyesine desibel olarak düşürmek için pi ve te tipi zayıflatıcı hesaplanarak konabilir.

73

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #28 : 30 Aralık 2014, 00:32:26 »
şema aşağıda.Çıkış gücü 10-17 mwatt arası oynuyor, ama 10dbm diyot mixerleri rahatlıkla sürüyor ve spektrum çıkışı çok temiz.

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #29 : 30 Aralık 2014, 00:35:35 »
22 pF kondansatörleri geçiş kondansatörü kullandım ve filtre katları ekranlıdır.
Filtrenin fotosu aşağıda;

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #30 : 30 Aralık 2014, 00:52:24 »
Bu kısımla epeyce uğraştım.Dediğim gibi ALC kullanımı pratik değil, spektrumu da bozuyor. En basit ve mantıklı çözüm olarak yukarıdaki devreyi kullandım. DDS çıkışını stabil ve temiz hale getirmek için çok değişik çalışmalar var. Bir tanesini Ruslar yapmış, bu devrede çok temiz bir osilator bir PLL aracılığı ile DDS frekansına kitleniyor.Böylece çok temiz bir sinyal elde ediliyor.Bir diğer çözüm profosyenel cihazlarda PLL kullanılmış ama buna referans osilator olarak DDS kullanılmış.Bu çözümler özellikle gürültü azaltmaya yönelik.Ama karışıklığı artırıyor.
Aslında en pratik çözüm AD9850 yerine AD9951 kullanmak.Hem 14 bit, düşük gürültülü hem de HF frekans aralığında genlik dümdüz. Bir arkadaş buna güzel  bir yazılım hazırlarsa biz be yararlanırız.

Çevrimdışı TA5RE

« Yanıtla #31 : 30 Aralık 2014, 07:55:02 »
Ali Şahin bey güzel çalışmalar yapıyorsunuz. Hintli amatör VUCNS bu konuyla alakalı yapmış olduğu bir çalışma var.
Yazılım konusu sanırım zor bir husus.  Bu hususta yapımı basit ve stabil çalışan VU3CNS nin yapmış olduğu proje var. Ancak birileri yapıyorsa bizden de yapan çıkacaktır.

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #32 : 30 Aralık 2014, 09:17:08 »
Recep Bey, doğrudur, yaptığım proje VU3CNS'e ait. Ama filtre falan modül üzerinde olduğundan bu kısımları yapmamıştım.Sıkıntıları görünce filtreyi ihtiyaca göre tasarladım. VU3CNS e ait yukarıdaki şema da uygulanabilir. Filtre 40 MHz görünüyor.

Çevrimdışı TA2UH

« Yanıtla #33 : 30 Aralık 2014, 20:01:51 »
Ali Şahin Bey bilgiler için çok teşekkürler, zahmet oldu. Bahsettiğiniz çözümde doğru anladıysam DDS referans osilatörü işlevi görüyor. Bu projenin Internet sayfasını hatırlıyor musunuz?

Hakan Bey, sıkıntı seviyenin her bantta farklı olması, ama hep düşük ya da hep yüksek değil. Diyelim biz -3 dBm istiyoruz. Bizim DDS Modülleri (değerler aklımda değil, uyduruyorum) 3,5 MHz'de -2 dBm veriyor, 7 MHz'de -3 dBm veriyor, 14 MHz'de ise -2 dBm veriyor... 21'de ise pat 0 dBm oluyor, sonra 28'e bakıyorsunuz -4 dbm...

Acaba ben doğru mu anladım, siz şunu teklif ediyorsunuz: En düşük seviyeyi "normal" kabul edelim, tüm bantlarda çıkış seviyesini buna eşitleyecek şekilde düşürecek zayıflatıcı ekleyelim filtrelere... (birden fazla filtre olup bunlar arasında geçiş yapılacağını farz ediyorum). Fakat bu durumda da Ahmet Mete Bey'in birden fazla modül kullanma önerisine benzer bir durum yaşıyoruz. Şöyle anlatayım: Bu modüllerin pratik olma nedeni (güya) tek bir devre ve bunların etrafında bir kaç komponent ile geniş bir aralıkta sinyal elde edebilmek. Ama birden fazla modül, ya da her bant için filtre yapacaksak, bu pratiklik çok sınırlanıyor bence.

Sinüs berbat derken, fotoğraftaki gibi bir bozukluğu ifade etmek istedim. Şekli düzgün ama doğru yorumluyorsam filtrelenmediği için çıkan herşey de orada. Fotoğraftaki kadar fazla değil ama kullanılamayacak halde. Yine de, bu şekilde filtre olmadığı zaman banttan banda seviye çok daha az fark ediyor... Çok yakın kalıyor gibi. Bu arada evet okuduğum kadarıyla modüllerin çıkış empedansı 200 Ω. Birçok projede dikkat ediyorum modülün çıkışı ile ilk kuvvetlendirici katı arasında 1:2, 1:4 gibi bir trafo var.

Bu arada bu filtre konusunda epey kafa yormuş bir Alman amatörün sayfası: http://www.rudiswiki.de/wiki9/AmateurRadioDDSgenerator

Bir de şöyle bir modül gördüm ama, ölçüm sonuçlarının fotoğraflarına bakılınca 1 MHz'de 1,04 V; 10 MHz'de 360 mV; 40 MHz'de 160 mV olduğunu görüyorum... Yani 9951'de aynı çıkış seviyesi sorunu mevcut. DDS tekniğinin doğası gereği de olması lazım.
İş yine bir ALC'ye kalıyor bence.

73,

Çağlar

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #34 : 30 Aralık 2014, 20:42:50 »
Bir yanlış anlaşılma oldu sanırım.
Önerim AD9851 değil, AD9951 entegresi. Bu entegre 500MHz osilator ile 166MHz çıkış verebiliyor. AD 9850-51 10 bit çözünülürlüğe sahipken bunun 14 bit. Doğal olarak çıkışı da temiz. Data kağıdına göre 10 Mhz de de  80MHz de de çıkışı -4dbm.

AD9851 42.8Mhz:

http://www.i0cg.com/sp_ad9851.jpg

AD9951, 42.8MHz:

http://www.i0cg.com/sp_ad9951.jpg

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #35 : 30 Aralık 2014, 20:49:06 »
Ayrıca Osilaskop ile yapılan genlik ölçümleri özel proplar (aktif prop) kullanılmadığı sürece çok doğru sonuçlar vermiyor. Osilaskopun kazancı frekansla beraber düşüyor. Bunu da dikkate almak lazım.

Çevrimdışı TA2BS

« Yanıtla #36 : 30 Aralık 2014, 22:04:35 »
Çaglar bey sizinde dediğiniz gibi demek istediğim yüksek genliği db olarak azaltmaktı, böyle oluncada çok bantlı devrelerde komitatör işlevi görecek elemanlar devreye giriyor. Eger çıkış resimdeki gibi veya ona yakın gibiyse dds çıkışına filitre şart. 200 ohm luk çıkışı giriş katına maksimum güç aktaraçak şekilde yapmak için yazdığınız gibi empedans uygunlaştırıcı  trafo gerekir. verdiğiniz alman amatörün filitre yazısınıda inceleyecem.
73

Çevrimdışı TA1MRT

« Yanıtla #37 : 30 Aralık 2014, 23:47:35 »
RS'de

AD9951  77TL.
AD9850  69TL.

Çin'den alınırsa AD9951 yaklaşık 36TL'ye geliyor.
Sadece çip fiyatı bile böyleyken bu DDS modüller neden 6-7$'a satılıyor?
Orjinal entegre kullanılsa (9850) yine aynı sorun olur mu acaba?

Çevrimdışı TA2UH

« Yanıtla #38 : 31 Aralık 2014, 01:07:06 »
Ali Şahin Bey çok pardon, AD9851 modülüymüş. Zaten linki de bir şekilde yok etmişim: http://www.ebay.com/itm/NEW-AD9850-module-DDS-signal-source-AD9851-module-high-quality-signal-/141195481575?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20dfe811e7
9951'in bilgilerine ve bulabildiğim projelere baktım, söylediğiniz gibi çok daha iyi. Acaba siz denediniz mi?

Maalesef aktif probum yok...

Murat Bey ben yazılıp çizilenlerden şu sonucu çıkarıyorum: Birisi 2012'den beri bu modülleri Çin'den piyasaya veriyor. İlk çıktığında bunlar da 20-30 Dolar fiyatla satılıyormuş. Belki çipler orijinaldir ama modüllerde bir tasarım ya da üretim hatası var. Herhalde çipi kurtarmakla falan uğraşmayıp ne kadar kurtarırsak kardır mantığıyla satıyorlar...

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #39 : 31 Aralık 2014, 01:19:45 »
Modüllerdeki AD9850 orjinal değil, daha önce yazmıştım. Data kağıdında belirtilenden farklı çalışıyor.