Gönderen Konu: ÇOK BANDLI DDS VFO Projesi...  (Okunma sayısı 45834 defa)

Çevrimdışı TB5X_SK

ÇOK BANDLI DDS VFO Projesi...
« : 27 Aralık 2014, 18:45:05 »
Selamlar

Proje LU5DJV nin çalışması.
Sitesinde tüm dokümanları mevcut. (Şema, HEX, PCB..) http://lu5djv.blogspot.com.ar/p/vfo-with.html

Komutatör ile Band ve Mod geçişleri yapmak mümkün. Butonlar yerine komütatör ile bu işi yapmak daha keyifli sanırım.
Ayrıca band geçişlerinde aynı komütatör ile filtreleride değiştirerek diğer bandlarda da dinleme gönderme yapılabilir..

ilerledikçe çalışmayı bu başlıkta paylaşacağım. şimdilik durum bu..

73

TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: ÇOK BANDLI DDS VFO Projesi...
« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2014, 19:05:10 »
Mehmet bey paylaşım için teşekkürler. Kolay gelsin, ilgi ve heyecanla projenizi takip ediyorum. Çünkü bu yolun sonunda ufukta bir çok bantlı QRP cihaz gözüküyor... Belki de QRO da olur, niye olmasın? Bu fikir beni çok heyecanlandırıyor.

Komütatör fikrinize katılıyorum, band değişiminin komütatör ile yapıldığı cihazlar hem göze daha hoş gözüküyor, hem de kullanımı kolay oluyor. Ancak ileride cihaza eklenecek olan filtreler üzerindeki band değişimlerini de şimdiden düşünmek gerek.

Multiband bir cihaz için sanırım band geçiren filtrelere ihtiyacınız olacak. G6LBQ nun yapıp çalıştırdığı bir multiband BITX projesi var, onun HF QRP ler için çoklu bant geçiren filtre şemaları mevcut. Bu filtreler LC pasif filtre türünde, güç düşük olduğu için L olarak MF trafoları kullanıyordu. Bu filtrenin baskılı devrelerini uzun süre ebayda sattılar, hala var mı bilmiyorum, bulabilirsem paylaşırım.

Multiband BITX videosu (G6LBQ)

http://www.youtube.com/watch?v=yY-_ph6zjmQ

Şurada da bazı şemalar var:

http://pa1ed.blogspot.nl/
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2014, 19:09:58 Gönderen: TA3EP »
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2AHI

« Yanıtla #2 : 27 Aralık 2014, 20:14:50 »
Mehmet bey merhabalar.Gerçekten güzel bir proje.Sonucunu merakla bekliyoruz.Kolay gelsin.

Çevrimdışı TA1ZE

« Yanıtla #3 : 28 Aralık 2014, 01:08:07 »
takipteyiz...

Çevrimdışı TB5CVN

TA Callbook kaydı

Şükrü Özkarabacak
    MERSİN
  • OM/YL
  • TARSUS'TAN TB5CVN ŞÜKRÜ ÖZKARABACAK
« Yanıtla #4 : 28 Aralık 2014, 10:31:35 »
Konuyla alakalı görsel bir resimde benden olsun.

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #5 : 28 Aralık 2014, 11:31:41 »
Şükrü hocam karttan bastırırsanız mümkünse bende 1 adet isterim.

Mehmet bey güzel bir çalışma için başlangıç yapmışsınız. Kolaylıklar diliyorum.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #6 : 28 Aralık 2014, 12:12:43 »

TB5X

Çevrimdışı TB5CVN

TA Callbook kaydı

Şükrü Özkarabacak
    MERSİN
  • OM/YL
  • TARSUS'TAN TB5CVN ŞÜKRÜ ÖZKARABACAK
« Yanıtla #7 : 28 Aralık 2014, 12:14:11 »
Merhaba,

Kartlar şuan aşağıdaki haliyle yapılıyor. Gelince size gönderirim inşallah.

Çevrimdışı TA2UH

« Yanıtla #8 : 28 Aralık 2014, 12:25:10 »
Mehmet Bey, kolay gelsin, ben de sonuçları bekliyorum.

Yalnız bu arada sormak istediğim bir şey var. Daha doğrusu, bu modülleri kullanan tüm arkadaşlarla konuyu tartışalım istiyorum.

Geçen yıl Internet'te gözüme kolay görünen bir proje buldum ve yaptım ( http://www.vk5tm.com/homebrew/dds/dds.php ). Gayet de güzel çalışıyor... Ama fark ettim ki DDS modülü ile ilgili bir sıkıntı var. 1 MHz'den 30 MHz'e çıkarken sinyalin genliği giderek azalıyor, osiloskopun ekranında izliyorum, tepeden tepeye 1,2 V gibi başlayıp 0,4 V'a kadar düşüyor. Önce bendeki modülde bir sorun var sandım, sonra araştırınca öyle olmadığını anladım.

Genliğin giderek azalması okuyup anlayabildiğim kadarıyla tüm DDS'lerde olan bir olumsuzluk (çıkışı tanımlayan fonksiyon sin(x)/x olduğu için), bundan kaçış yok. Şimdi, tüm amatör bantlar için filtre hazırlayıp, bunları otomatik / manuel bir anahtarla seçmek, istediğimiz frekansta temiz bir sinyal elde etmek bir konu. Bir filtreler katıyla bu çözülebiliyor. Ama eğer verici yapıyorsak, elde edilen tüm frekanslarda, aynı kuvvette sinyal elde etmek sorunu nasıl çözülecek? Çünkü öbür türlü, bu VFO'nun arkasına takacağımız çıkış katı da aynı istikrarsızlığı büyütmekten başka bir şeye yaramayacak. Bir bantta 5W çıkıp, diğerinde 3 W güçle çıkacağız mesela...

Bir ALC devresi yaparak bir-iki deneme yaptım... Video gönderme imkanı olsa da gösterebilsem. Devre bir yere kadar DDS'in çıkışını dengeleyebiliyor, 1,4V seviyesinde tutmak için çırpınıyor ama özellikle 18-20 MHz'de baş edemiyor gariban (bu frekanslarda genlik modülde birden artıyor). Başka ne yapabilirim bilmiyorum.

Bu nedenle sizin çalışmanız iyi bir bahane oldu, bu konuya çözüm arayıp bulmuş (test edilmiş, çalışan çözüm) olan arkadaş varsa önerilerini bekliyorum. Bu DDS'lerin çıkış seviyesine nasıl istikrar getireceğiz?

İyi pazarlar,

Çağlar Akgüngör

Çevrimdışı TA5RE

« Yanıtla #9 : 28 Aralık 2014, 13:08:30 »
Benzer bir proje de benden olsun

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #10 : 28 Aralık 2014, 13:57:03 »
Sanırım bu konu epey uzayacak ve sonuçta bir çok bandlı cihaz ortaya çıkacak.. :)

Recep Bey;

Bu filtreleri deneme fırsatınız oldumu?
Şema ve değerlerini paylaşabilir misiniz?

73
TB5X

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #11 : 28 Aralık 2014, 14:22:38 »
Mehmet bey başarınıza duacıyım.

Konuyu fazla saptırmadan hemen küçük bir not yazıp çıkayım, kitsandparts'da bazı filtre şemaları gördüm. Bir zamanlar bu devreleri kit olarak da satıyorlardı. Şu anda kit satışı durmuş ama devre şemaları hala orada duruyor.

http://www.kitsandparts.com/bpf.php
http://www.kitsandparts.com/rftoolkits.php
http://www.kitsandparts.com/univbpfilter.php

Siz benim dediğim filtre konusuna takılmayın, ecnebilerin dediği gibi "First things are first" yani her şeyin bir sırası var. Sırası geldikçe her konu teker teker çözülür. Öncelikle osilatöre odaklanalım. 73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA1MRT

« Yanıtla #12 : 28 Aralık 2014, 22:07:27 »
Ellerinize sağlık.

Mehmet Bey, üstteki 7805 ters takılmış sanırım.
Yerleşim planına baktığınızda, yazının üst tarafa bakması gerekiyor. (tabi farklı bir regülatör kullanmadıysanız)

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #13 : 28 Aralık 2014, 22:58:40 »
Murat bey çok dikkatlisiniz  tebrik ederim sanki  ters gibi  .  Ali Cağlar bey   DDS cıkışındaki  frekans arttıkca olan azalmanın bir sıkıntı cıkartmayacağını sanıyorum zaten yetersiz geliyor ve su an bile yukseltip kullanıyoruz  kaldıki ddsten cıkan  frekansı direk tek başına yukseltip cıkışa vermek şeklinde bir telsiz yapacağınızı sanmıyorum en azından şimdiyedek forty serisinde böyle olmadı ... 73
« Son Düzenleme: 28 Aralık 2014, 23:01:58 Gönderen: TA1CH »

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #14 : 28 Aralık 2014, 23:17:42 »
Mehmet Bey;
Bu projeyi merak ediyordum. Ancak VU3CNS nin projesini yaptığımdan denemeyi ağırdan alıyordum.Sizin yapmanız iyi oldu. Test edip sonuçlarını da yayınlarsanız sevinirim.

Çağlar Bey;
Çin malı  modül üzerindeki AD9850 entegreleri orjinal değil. DDS nin çıkış genliğini ayarlayan trimpot   datasheette uygun yapılmamış. Datashete uygun bağlayınca çalışmıyor. Mevcut hali ile de çok iyi çalışmıyor. Yoksa bu kısım ile ilgili güzel bir AGC tasarlanabilinirdi. Yaptığım denemelerde birkaç devre denedim ve AGC li devrelerin pratik olmadığına karar verdim. Çıkış sinyalindeki istikrarı da kullandığım amplifikatör transistöün emiter direncine palalel bağlı kapasitenin değeri ile oynayarak elde ettim.
Bu DDS enntegresinin çıkış gücü orjinal AD9851 entegresinden iki kat daha güçlü(-4dBm)
Modül üzerinde 70MHz filtre kullanıldığı söyleniyor.Normalde 40 MHz olması gerekir. Modül üzerindeki  filtreyi Traking Generator ve S.Analizör ile incelediğimde filtrenin geçirme eğrisinin berbat ötesi olduğunu gördüm. Bu yüzden Filtresiz ucdan çıkış alarak harici Low pass filtreye girdim.Çıkış nispeten temiz oldu.Bu hali ile 11.5-40 MHz arasında 10dBm lik diyot mixerleri sürebiliyorum ve spurstan kaynaklı ıslıkları çok duymuyorum.
Selamlar...

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #15 : 28 Aralık 2014, 23:24:17 »
Murat Bey;

Sizin de belirttiğiniz gibi 7805 ters olmuş düzelttim. (Sanırım Şükrü Hocam da benden etkilenmişş... çünkü o da ters çizmiş.. :)   )

Devre çalışıyor.
Resimlerini ekliyorum..

Ancak burada bir yanlışımı daha düzeltmek istiyorum:

74HC595 lerden çıkışlarda belirtilen çıkışlar, komütatör için değil, 5v röleyi tetikletmek için butonla seçilen banda göre voltaj veriyor.
Yani 80m bandına geçtiğinizde 74HC595 in 80m çıkışından +5v alıyorsunuz. Bunu da röleyi tetikletmek için kullanıyorsunuz.

Diğer kısımları daha önce yaptığımız DDS kitinin aynısı.

Bana görüşümü sorarsanız: maceraya girmeye gerek yok derim..
Eğer komütatör ile geçiş olsa idi benim düşüncem sadece en çok kullanılan bandları alıp (80m, 40m, 20m) üç band üzerinde komütatör geçişi yaparak bir  ''çok bandlı''  cihaz tasarlamaktı.

Çünkü:
40m bandından 80 m bandına geçmek için 8 kez band butonuna tıklamanız ve tüm bandları dolaşmanız gerekiyor.. Kazara atlayıverirseniz bir 8 daha tıklıyorsunuz.. :)
Aynı şey Mod butonu için de geçerli.

Benim için bu proje burada bitmiştir..

Devam ettirecek yapacak arkadaşlara başarılar dilerim..

73..

TB5X

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #16 : 28 Aralık 2014, 23:35:35 »
Hocam harika olmuş elinize sağlık . Sizi tanımasak macera kısmına inanacağız nerdeyse :) 73

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #17 : 28 Aralık 2014, 23:43:06 »
Mehmet Hoca , elinize sağlık çok güzel bir çalışma ...
Bundan sonra neden büyük renkli bir ekran , icom 746 pro lar gibi sinyal grafiğini de gösteren bir proje yapmıyorsunuz ?
:)   73 ...

Çevrimdışı TA5RE

« Yanıtla #18 : 28 Aralık 2014, 23:53:32 »
Mehmet bey, lpf şeması ve specktrum görüntüleri ektedir. Bu projeye 1,5 yıl önce başladım, ancak birçok amatörün çalışma ortamı ve yer sıkıntısı bende de mevcut, bir türlü bitiremedim.
DDS ve PİC ile kontrol devresi, devamında ara birim devresi marifetiyle LPF ve BPF banda göre seçmek hedef. Ancak bir bütün halinde çalıştırmak gerekli. Ön göremediğimiz durumlar ortaya çıkabilir. Mesela (HF) 9 amatör banda uygun çalışacak BPF nin band genişliğini ayarlamak gibi. 73

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #19 : 29 Aralık 2014, 00:01:08 »
Mehmet Bey;
Rica etsem herhangi bir frekans girdiğinizde (örneğin 14.100MHz-20metre) o frekansa ait çıkışın 5 volt olup olmadığına da bakarmısınız?