Gönderen Konu: FORTY1B ye BAŞLADIM  (Okunma sayısı 37943 defa)

Çevrimdışı TA2KX

Ynt: FORTY1B ye BAŞLADIM
« Yanıtla #60 : 30 Mart 2015, 00:40:26 »
Cihazin bu durumda olmasi benim hatam dogrudur.emegi gecen herkese cok tesekkur ederim.mehmet hocam ilginiz icin sagolun gondereyim ama cok vakit gerektirecegini düşünürseniz ugrasmayin lutfen.o kadar vaktinizi almak istemem. Saygilarimla

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #61 : 30 Mart 2015, 11:23:23 »
Hüseyin kardeşim   havalar ısındı   gunler uzadı artık bu hobye ayıracak daha cok zaman bulacağını  sanıyorum  .bu qrp  maceranı baştan sona dek oku   ve cihazı kendin baştan  bir gözden gecir çalıştrıracağına  eminim   .   

İlk kez bu forty ile karşılaştığımda  orjinal  yapan kutulayan italyanın frekans metre takmadığını   hatta  sadece bir pot ile frekansı kaydırarak kullandığını görmüş ve şaşırmıştım   
 çünkü hem frekansı göremiyor hemde   sabit durmasını sağlama zor oluyordu   . ama uzun  bir süre sonra   qrp ile amatörlüğü biraz daha  ilerlettikce  aslında ne frekans sayıcının nede pll veya dds gibi frekans sabitleyicinin gerekmediğini anladım   

cünkü tamburu ceviriyorsun karşına cıkan istasyon ile  qso yapıyor   RST  alıp veriyorsun    zaten bu kadar olan konuşmada kaymıyor cihaz   ama italyan nerden bilsin bizim 7092 de cakılı kalıp saatlerce muhabbet etmek gibi bir huyumuz olduğunu :)

sadece qrp ye takılıp kalma  contestlerde sesini duymak listelerde adını görmek istiyoruz   Aklıma gelmişken    amatörlük suclu  aramak değil   senin bir sucun yok  aslında kimsenin sucu yok bezen calışır bazen calışmaz .    işin zevkide burda zaten  her zaman calışsa    cep telefonu    dukkanında satılır    .    kolay gelsin hayırlı çalışmalar  73     

« Son Düzenleme: 30 Mart 2015, 11:24:40 Gönderen: TA1CH »

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #62 : 03 Nisan 2015, 23:48:29 »
Hüseyin Hocam bu gün biraz göz attım belirlediğim eksikleri yazayım.

1.Alıcı ve gönderme katındaki L8 ve L9 bobinleri takılmamıştı.
2. D3 zener diyodu arızalı ve IC1 entegresine voltaj gelmiyordu.
3. L6 çift bobin 10uH yerine 47 uH takılmıştı..
4. Gönderme katındaki Q4 2SC2053 sürücü transistör takılı değildi..
5. Çok turlu potun bacakları ters bağlanmıştı. (Şase orta bacağa bağlanacak)
6. AGC devresini tamamlayan D6 ledi takılmamıştı .
7.D2 varicap diyodu takılmamıştı.
8.Sespotansiyometresi 10 K takılmış 500 Ohm ile değiştirildi.

Bunları düzeltince dinleme düzeldi.. Temiz bir sesi var. gönderme katınada zaman bulduğum bir ara el atacağım hocam.

Dinleme videosu:

http://youtu.be/hx6ns-igxCQ

73
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #63 : 04 Nisan 2015, 01:29:36 »
Mehmet hocam elinize saglik valla supersiniz. Gonderme katinida calistirabilirseniz mucize gibi birsey olacak. Calismanizin devamını dort gozle bekliyorum. Saygilar...

Çevrimdışı TA7ANF

« Yanıtla #64 : 20 Mart 2021, 14:07:32 »
Tx katı düzgün calismıyor mehmet hocam sise göndersem baksanız selamlar ta7anf 73.