Gönderen Konu: FORTY1B ye BAŞLADIM  (Okunma sayısı 37940 defa)

Çevrimdışı TB5X_SK

Ynt: FORTY1B ye BAŞLADIM
« Yanıtla #40 : 09 Ocak 2015, 19:01:11 »
Hüseyin bey

Bence sizdeki gürültü sorunu güç kaynağından kaynaklanıyor.
SMPS beslemeler her zaman parazit yayar. İyi reğüle edilmiş bir besleme ile veya 12v küçük ışıldak aküleri ile çalıştırmayı deneyin en temiz sesi akü ile elde etmeniz lazım..

Ayrıca QRP nizin içindeki gereksiz uzunluktaki kabloları mümkün olduğunca kısa tutmaya özen gösteriniz.

Son olarak şunu söylemek isterim ki; gönderme katının ayarları alıcı katından  çok daha hassastır..

1. olarak DDS ten gelen VFO sinyalinin girdiği yerdeki pottan sinyalinizde gürültü olmayacak şekle gelinceye kadar ayar yapmalısınız. Yüklü girerseniz sürekli dip gürültüsü gönderirsiniz.

2. olarak ta miç preanfisinden sonraki NE612 nin 1 ve 2 nolu bacağındaki dirençlere bağlı pottan gürültüyü en aza düşürecek sekilde ayar yapınız..

3. olarak ise X7 kristaline bağlı trimerden dip gürültüyü yok edinceye kadar ayar yapınız..

Bu üç ayar gönderme katının en kritik üç ayarıdır.

Bunları yaparken Orijinal bir HF cihazdan kulaklık takarak gönderdiğiniz sesi dinleyiniz. Bu işinizi kolaylaştıracaktır..

Bu ayarları iyi yaptığınız sürece orijinal cihaz kalitesinde modülasyonla gönderme yaparsınız..
Aksi halde havaya (wattmetrenizin ibresinin oynamasına da aldanarak) watt gönderdiğinizi  zannederek  parazit + gürültüden başka bisey yollamazsınız.

Bu da sizi diğer istasyonların duyamamalarına sebeb olur.

Kolaylıklar dilerim.. 73

TB5X
Mehmet DİVİLİ
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #41 : 10 Ocak 2015, 00:23:54 »
Mehmet bey TX ayarları bilgiler için tşk ederim. Biliyorsunuz cihazı mesut abi çalıştırdı.Ayarları tamdır, fakat ben bırakın QSO yapmayı dinleme bile yapamıyorum doğru dürüst. Bugün yine tüm konuşmaları parazit olarak duydum.Sorun antende dicem ama sanmıyorum.Camdan aşağı sarkıtılan kablolarla bile dinleme yapılırken benim çatıda açık dipol var...Bakalım yine Mesut abiyi ziyaret edecez öyle görünüyor :)

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #42 : 12 Ocak 2015, 11:52:20 »
Cihazın dinlemesi bu şekildedir. Şartlar uygun olunca ve bir iki ayar karıştırınca böyle oluyormuş :) Öğrenecez....

http://youtu.be/NsT2g9Q2qTo

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #43 : 24 Ocak 2015, 16:52:11 »
Değerli kardeşim Hüseyin bey,
aradan uzun bir süre geçmiş, belki sorunu çözmüşsündür. Ancak çözemediysen Mesut Öz kardeşim şunu söylemişti, cihaz  içindeki hoparlörün titreşimi trimerleri titreştirir dolayısiyle vınıltı yapabilir. Dış hoparlör kullan bir dene.
Sesimi duyuramadım diyorsun. Belki shift ayarın yanlış.
Bunun için;  Bükreş veya Selanik SDR lerinden kendi sesini hemde 5-9 duyarsın ve hem modülasyonunu hemde frekansının oturup oturmadığını test edersin.
Propagasyonun iyi olduğu bir saatte, Aşağıda linkini verdiğim SDR lerden birini aç, boş bir frekans bul, cihazını aynı frekansa getir ve anons et. Mutlaka duyacaksın. Eğer sesin bozuk geliyorsa ayarlayıp oturtacaksın. Olmadıysa detayları konuşuruz. 73

SDR ler:Ana sayfa: websdr.org
1-  http://websdr.yo3ggx.ro:8765/
2-  http://sv3yy.no-ip.org:8901/
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2015, 16:53:21 Gönderen: TA3IHD »

Çevrimiçi TA1CH

« Yanıtla #44 : 24 Ocak 2015, 22:16:50 »
usta o problemi  cözdü arkadaş bfo trimeri ile ufak bir ayar  işi düzeltti şimdi başka sorunlar var  örneğin   anten swr sini ölcerken set edememek gibi bakalım nasıl cözülecek  73

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #45 : 26 Ocak 2015, 10:31:35 »
Evet shift ayarını (tam emin olmamakla birlikte) çözüldü diye kabul ediyoruz. Şuan antenim, gerebileceğim en iyi yerde gerili duruyor. Önceki sayfalarda resimde çizdiğim gibi... Benim sorunum, elimde iki adet swr metre olmasına rağmen, ikisinde de kalibrasyonu SET edemiyorum. Sesimi kimseye duyuramadım henüz. Hulusi hocam tavsiye ettiğiniz SDR web sayfalarını da denedim. Maalesef sesimi duyuramadım. Benim çıkışla ilgili bir sorunum var ama nedir bilmiyorum. Evin lokasyonunda mı bir problem var diye, 2 gün önce gittim cihazı sahile kurdum, yok yine sesimi duyuramadım kimseye :(

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #46 : 27 Ocak 2015, 12:38:02 »
O zaman adım adım ilerliyor. Arkadaş azimli her gün bir sorunu çözüp sonunda  bize akıl verir hale gelecek gibi görünüyor.😊

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #47 : 27 Ocak 2015, 12:49:44 »
Çıkışını watt metre'den  a)  3-5W arası görürsen,  b) swr değerin 1.5  -  3 civarında olursa iyi propagasyon olduğunda mutlaka duyarsın. Birde çıkış sinyalini frekans metre tes etmelisin. Çıkış frekansın telsiz ekranındaki frekansla aynımi. Bu çok önemli. Osilasyon yapıp sinyal üretir çıkışta rf görürsun ancak rf frekansı olması gereken 7mhz değil, kontrolsüz osilasyon olabilir. Dolayısiyle ürettiğin bir sinyal vardır ama işe yaramayan bir sinyaldir.3     5   8 mhz gibi ilgisiz sinyal çıkışta 5-6 w olmasina rağmen anlamsızdır. 73

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #48 : 27 Ocak 2015, 15:22:05 »
Hulusi hocam swr-watt metreyi kalibre edemediğim için swr ve çıkış gücümü ölçemiyorum. Islık çaldığım anda watt ibresi 10 a kadar geliyor ama tabi ki bu gerçek değer değil. Sıraladığınız sorunların hepsi birden bende mevcut olma ihtimali çok yüksek. Mesut abiden randevu talep ediyorum burdan :) O nun eli değmeden olmayacak bu iş...

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #49 : 21 Şubat 2015, 09:33:24 »
Burada basit gibi görünen ancak önemli olduğunu düşündüğüm bir konuyu değerlendirmek istiyorum.
Bu başlıkta "SSM2165 modülatörentegresi yerine BC107 li modülatörü kullandığımı" söylemiştim. İlgilenen arkadaşlar bunların modülatör değil, preamplifikatör olduğunu yazmıştı. Evet doğrudur preampli. Ancak modülatör bir bütün, bu bütün içinde diyotlar, entegreler, transistörler, dirençler, kondansatörler var. Bunların tamamı modülatörün elemanları oluyor ve modülatörün en önemli parçası preamplidir. Yani bu transistör yada entegreye modülatör entegresi yada transistörü demek doğrudur. 73

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #50 : 28 Mart 2015, 15:21:20 »
Konuda bahsi geçen forty1 düzgün çalışmadı.Alıcı katı mükemmel dinlesede, gönderme katında osilasyonu kesemedi ustalar. Bizde bir efe temin edip kullanıyoruz. cihaz bir kaç şehir ve usta dolaştıktan sonra elime ulaştı fakat şimdi hiç çalışmıyor. en azından eskisi gibi çalışır hale getirmek için yardımlarınızı bekliyorum. ölçüm ve kontrol yaparken bordun neresinde kaç volt göremem gerekir acaba? Bordun mevcut hali budur

Çevrimiçi TA1CH

« Yanıtla #51 : 28 Mart 2015, 16:18:32 »
ustalar yapacaktırda senin bir kac ay vaktin olmadığından  olmamıştır  o forty bence     efeyide aynı ustalar calışır hale getirmiş ler diye duydum bilmem doğrumu   73

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #52 : 28 Mart 2015, 17:02:33 »
yok yanlış anlamışsınız abi. cihazı sizin çalıştırdığınız hale getirmek istiyorum sadece. yani rx katı çalışsın yeter, bir önceki msjımda da bu yazıyor zaten. aylarca tx katı için uğraşmaya gerek yok. elime bu şekilde geldi, bunun çaresini arıyorum.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #53 : 28 Mart 2015, 17:53:08 »
RX katı her şekilde çalışır. Zaten ben çalıştırmıştım.  Eğer şu anda çalışımıyorsa mutlaka komponentlerden biri arizalanmiştır. Muayyenlerlede oynanmış olabilir. Muayyen uygun olmazsa çıt çıkmaz. Çalıştıramazsan gönder yapalım. 73

Çevrimdışı TA5AAT

« Yanıtla #54 : 28 Mart 2015, 18:28:34 »
PCB den kaynaklanan bir hata olabilirmi bu pcb ler daha önce denenmişmi imal eden arkadaşımıza sormak lazım 73..
« Son Düzenleme: 28 Mart 2015, 18:29:41 Gönderen: TA5AAT »

Çevrimiçi TA1CH

« Yanıtla #55 : 28 Mart 2015, 19:05:22 »
pcb cok kaliteli  ben daha önce yaptım sorunsuz çalışıyor   .Burda sorun olan  zaman sorunu  ben ilk yaptığım  forty qrp yi 4 ayda çalıştırdım  600 tl para harcadım  tum masraflarla  beraber   bizler bazı şeylere örnek olmaya çalışırken  bazen  hatalı sonuclarada  neden oluyoruz    bu işin başında   sabır gerektiğini ve   amatör faliyetlere boş zamanlarımızda  uğraştığımızı  arkadaşlara  hatırlatmamız lazım gerci   Huseyin için  dolu zamanlarımıda harcadım   .Ne zaman arasa her turlü  iletişim aracıyla başımda bazen kalabalık insanlar varken bile  cevap verdim   sebebide  Huseyinin bu konuda olan hevesi idi oda  herzaman ilgili oldu koşturdu elinden geleni yaptı   bir efe qrp alıp sonunda alıcı ve verici bfo  sunu bir osilatöre cevirdim ve  havaya nihayet sesini  duyurdu ama artık elinde kalan fortyde haklı olarak boş bir zamanımda calıştıracağımı   söyledim ama cihazı geri alıp olduğu gibi ben elden cıkartırırm deyince bir şey demedim   benim tek bir amacım var herkez 1 cihaz sahibi olmasına yardımcı olabilmek ama sonra2. cihaz için aynı heyecanu ve zamanı harcamak istemiyorum cunkü başka arkadaşlarında  alakaya ihtiyacı var   aslında  benim ile ilgili kısıma bir diyeceğim yok   ben becerebildiğim kadarını yapıyorum ama  sırf hatır için ilgi ve alakasını gösteren Hulusi abi işin içine girince   kimseye  laf söyletmem     usta ilgilenmekle bize  değerli vaktini harcamakla  bizi onurlandırdı  ayrıca  mecburiyeti yok     . Arkadaşlar    amatör işler  boş zaman işi çıkar karşılığı iş yapmıyorum  yapmamda ama sizde sabırlı olun lütfen   hüseyin sende   o cihazı  uğraşmak isteyen bir arkadaşa hediye et   oda bişeyler öğrensin   yok saatacam dersen paran bende   yok ben cihaz isterim dersen   bir kac ay bekle sana bir tane yapıyorum onu hediye edeyim   sabır sabır sabır yoksa  olmaz   73
« Son Düzenleme: 28 Mart 2015, 19:15:28 Gönderen: TA1CH »

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #56 : 28 Mart 2015, 19:59:26 »
Mesut abi , ilgi alakandan beni niye mahrum bırakıyorsun? Ben de bu işlere meraklı bir kardeşin değil miyim?  Hem fotografıma bakmadın mı ? İlgili alakalı aynı zamanda genç ;-)) bir arkadaş ! Çok selamlar kolay gelsin.

Çevrimiçi TA1CH

« Yanıtla #57 : 28 Mart 2015, 20:05:58 »
Neydi o balıkların adı   burda ona benzer bişey yedim ama tadı  hic benzemiyordu    Ben birde balık sevmem  nerdeyse parmaklarımı yiyecektim   . 73

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #58 : 28 Mart 2015, 23:29:56 »
Hüseyin Bey:

Bana gönderirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Mehmet DİVİLİ
Mehmet Rasim Dede İlkokulu
Bor / NİĞDE

73
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #59 : 29 Mart 2015, 06:16:14 »
Değerli Mesut kardeşim yukarıda beni onurlandıran satırlarını okudum. Sağol. Senin, bilgi, amatörlük ruhu, arkadaş canlısı yönünden ne kadar zengin olduğunu tanıyanlar bilir. Sevgi saygı ve hürmetlerimi sunarım değerli kardeşim. 73