Gönderen Konu: FORTY1B ye BAŞLADIM  (Okunma sayısı 37942 defa)

Çevrimdışı TA2KX

Ynt: FORTY1B ye BAŞLADIM
« Yanıtla #20 : 23 Aralık 2014, 11:16:22 »
Erol hocam elinize sağlık, işçilik süper. mikrofon devresi bu şekilde hazırmı satılıyor? Malzemecime ne deyip sormam gerekir?

Çevrimdışı TA3OE

« Yanıtla #21 : 23 Aralık 2014, 13:35:51 »
Mikrofon devresi hazır olarak satılıyor ,elektronik malzeme satanlarda bulunuluyor ben izmirden aldın 2 onur pasajından 2000 elekrtonikte var

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #22 : 23 Aralık 2014, 18:28:17 »
Bugün devreyi Mesut abiye gönderdim, muhtemelen yarın elinde olur. Umarım ciddi bir problemle karşılaşmadan cihazı çalıştırır. Bende bu arada dipol anten işimi halledeyim diyorum. Yine Mesut abimin tavsiyesiyle yatay dipol anten yapacam. Fakat baktım ki 20m açıklık yerim yok gibi. Dipol anteni kurmak için alternatif yöntemler var mıdır?

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #23 : 24 Aralık 2014, 06:41:52 »
Öncelikle antenin mümkün olduğunca dalga boyunun yarısı olması gerekir. Buna en yakın değer en iyi iş yapacak değerdir. Öncelikle mevcut yerinizin tamamıni kullanmak üzere "traplı"anten yapın. Google da traplı anteni bulup uygulayın. Bu işin kalbi anten. 73

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #24 : 25 Aralık 2014, 09:50:47 »
Bu şekilde bir uyguluma uygun olur mu?

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #25 : 25 Aralık 2014, 09:55:53 »
Dipollerde ideal RG58 kablo pozisyonu: bu kabloyu dipol kollarına dik olarak kullanmaktır. Sizinkinde dipole dik olmasa bile, en azından dipol ile yanyana birlikte uzatmamanızı, yere doğru biraz salıvererek dipolden uzaklaştırmanızı öneririm.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #26 : 25 Aralık 2014, 10:20:28 »
Yolladığınız qrp çok guzel dizilmiş herhalde hafta sonu bende  biraz  katkı sağlayacağım .Özellikle dds katı sanki bir profesyonel ustanın elinden çıkmış  elinize sağlık çok başarılı bir çalışma  olmuş . 73

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #27 : 25 Aralık 2014, 10:31:24 »
Mesut abi dds hazır geldi. Şükrü hocam sağolsun bu şekilde yolladı. Tebrikleriniz için teşekkürler, sizin desteğiniz olmasa böyle bir şeye cesaret edemezdim. Haftasonu umarım bir aksilikle karşılaşmadan çalıştırıp ayarlarını yaparsınız. 73

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #28 : 25 Aralık 2014, 10:39:50 »
Burada yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemesi açısından bir acıklama yapmak isterim .Aslında cihazın ayar kısmı cok zor değil  sizde yapabilirdiniz  .Yeni  yapacak arkadaşlara yanlış izlenim olmasın   bizimkisi beraberlikle bir çalışma yapmak açısından  elimizi sürmek  gönül isterki aslında bu cihazın  son montajını  ....... hocam  yapsın  neyse   bu benim  hic gercekleşmeyen cocukluk hayalim ,  inşallah   başka projelerde yapmak ümidiyle  73
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2014, 10:47:36 Gönderen: TA1CH »

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #29 : 25 Aralık 2014, 10:56:43 »
Abi ismini vermediğiniz hocamız kim? Bu arada Naci dayıdan 2 adet SWR metre almıştım. Birisi QRP cihazın içine koymak, diğerinide seyyar olarak kullanmak için. Fakat şuan çağrı işaretini hatırlamadığım bir abimiz bunların sadece 27mhz için olduğunu söyledi. bu konuda görüşleriniz nedir?

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #30 : 25 Aralık 2014, 11:25:59 »
Huseyin bu qrp işinde o kadar çok hocam varki  saymaya kalksam Tüm TA yı dolaşır   hatta  italyaya kadar uzanır  hepsinden o kadar cok şeyler öğrendik  ki hepsine teşekkürlerimi sunarım  .   cb swr metresine gelince    ben sadece kendi  bildiğim demeyeceğim denediklerimi paylaşacağım  cunkü yıllarca bildiğimizi sandıklarımız bir bakıyoruz bazen yanlış cıkıyor    .  27mhz cb swr metresini  7  14 21  28 te   cihazın üzerindeki  ft857 nin kendi swr metresi ile kıyasladığımda ölcümlerinin aynı olduğunu gördüm   bir kac araştırma yaptım  bu swr metreler 27 nin altını doğru ama yukarıları cok doğru ölcmediği şeklinde  paylaşımlar var  .Ama yinede  sen söylenenleri göz ardı etme  mutlaka  dikkate al   73

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #31 : 05 Ocak 2015, 10:47:55 »
Sanırım  "Ben yaptım oldu" yerine "Mesut abi yaptı oldu" demek daha doğru :) . Sadece amatör olarak değil, insan olarakta Mesut abiyi tanıdığım için çok mutluyum. Kendi elindeki çalışır fortyi bozup benimkini çalıştırdı, sayısız malzeme kullandı birde üstüne echo mayk yollamış bana. Harcadığı zamanı saymıyorum bile. "Hiç olmazsa malzemelerin ve maykın ücretini yollayayım " diyorum kabul etmiyor. Burdan kendisine tekrar teşekkür ediyorum. Gelelim cihaza, şuan itibariyle ses potansiyometresi eksik, dinlemede çok fazla gürültü var, pottan veya hava şartlarından kaynaklandığını düşünüyoruz. Bugün potu taktıktan sonra, ilerleyen günlerde tecrübelerimi paylaşacağım...

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #32 : 05 Ocak 2015, 11:58:53 »
Mesut abi ekomaykın sadece mikrofon preanfi olarak kullanmak gerektiğini ekosunun açılmaması konusunda ve yasak olduğunu söylediğini de eklede. Şimdi pile up  olmayalım :)

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #33 : 08 Ocak 2015, 12:37:42 »
Cihazın ses sinyal girişinde kazanç yüksek olduğu için çok fazla gereksiz gürültü ve çatırdama vardı, bir direnç taktık ve swichmode 12.5amper yerine 1.5amper adaptör kullanınca gereksiz gürültü ortadan kayboldu. Henüz QSO yapma şansım olmadı,ama Hindistan operatörünü 2 saat boyunca duydum. Tecrübeleri aktarmaya devam edeceğim...

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #34 : 09 Ocak 2015, 09:38:21 »
Arkadaşlar radyo amatörlüğü bir qrp ci daha kazandı. Hayırlı olsun.
Hüseyin kardeşim yalnız dikkat et bu virüsü vücuttan çıkarıp atamazsın!!!

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #35 : 09 Ocak 2015, 10:02:45 »
Hüseyin hocam evet HF gerçekten bir başka... Buradan tecrübelerimi aktarmaya devam ediyorum. Çok ilginçtir dün yine hoparlör gürültü yapmaya ve çatırdamaya başladı. Bende şimdilik çözümü sesi çok az açmakta buldum. Dün bir çok İtalyan radyo yayını duydum,bir kaç tanede İtalyan QSO dinledim ama sesimi duyuramadım. Tecrübe etmeye devam...

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #36 : 09 Ocak 2015, 10:17:15 »
Huseyin problemin cevabı bitlikte yazıyor  .  Arayıp bulman lazım   link vermeyeceğim ararken   bir sürü  bilgiye ulaşacaksın   bitliği  gözden gecir  . Bir sorum var kısmında  sağ yukarıdaki kutucuğa  aradığın sözcükleri yaz ... yaşadıklarını sadece sen yaşamıyorsun  tum telsizcilerde ,  en ustamızdan en acemimize aynı sorunlar var  oku  ( sayın ADIGUZEL sağolsun  )  bize hem telsizciliği  hem okumayı yeniden sevdirdi   73

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #37 : 09 Ocak 2015, 16:48:03 »
Abi valla bulamadım. belkide ben yanlış aratıyorum... QRM ile ilgili yazılar var, TX yaparken enterferans ile ilgili yazılar var ama "sesi yükseltince oluşan sorun" gibi birşey bulamadım. Pazar gününüzü heba etmek istemiyorsanız link vermenizi öneririm :)

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #38 : 09 Ocak 2015, 18:11:43 »
Hüseyin parazit  her amatörün sıkıntısı sen aradığın sayfalar arasında Hüseyin in qrp sinin sesi açılınca çıkan sesten nasıl kurtulur adında bir başlık ararsan bulamazsın .  ama senden önce qrp yapan ustalar hangi yollardan geçmiş okursan hem bu konuda  bilgin artar hemde  cihazın nasıl çalıştığını iyi anlarsın neresine ne yapınca nasıl sonuç alınacağı  nı öğrenmeden  kurcalamak sonuca gitmeni engeller . sendeki qrp haddinden fazla  sesi yüksek yani biraz fazla çıkıyor sesi  onu kısman lazım zayıflat man gerekiyor sen zaten parazitlerin bir kısmını çözmüşsün swic mod adaptör yapıyor değiştim düzeldi demişsin   komşuların kullandığı led ampuller bile parazit yapıyorken  sendeki paraziti buradan benim çözmem imkansız sen okuyup iyice tecrübe kazanıp kendin bir şeyler yapacaksın işin zevki de bu zaten kolay gelsin.

Benden  bu kadar gerisi senin gayret ve çaban ile ilerleyecek  ben karışırsam benim bildiklerimle kısıtlı kalırsın sana iyilik etmemiş  aksine kötülük etmiş olurum
Burası tüm bilgilerin olduğu bir deniz  ama yüzmesini bilmek gerekir  ..... 73

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #39 : 09 Ocak 2015, 18:36:53 »
Abi forum okumak için günde en fazla 1 saatimi ayırabilirim. Sizin bahsettiğiniz konudaki forumları okumaya kalkarsam, haftalarca okumam gerekir. Ziyanı yok, inşallah çabuk rastlarım bahsi geçen konuya...