Gönderen Konu: UV FİLM İLE PCB YAPIMI  (Okunma sayısı 24945 defa)

Çevrimdışı TA2ZX

UV FİLM İLE PCB YAPIMI
« : 13 Aralık 2014, 22:30:35 »
UV IŞIĞA DUYARLI FİLM İLE PCB YAPIMI
  Bu yöntem pozitif 20 den daha basit, ütü metodundan daha kolay ve
sonuça götüren bir metotdur. Çözünürlük pozif 20 kadar olmasada ütü metodundan
çok üstündür.
 Pcb yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.
Neler gerekli:
 1-foto rezist film
   (30cm en 5m uzunlukta yaklaşık 8 dolar)
 2-Çamaşır sodası (marketlerde satılıyor Sodyum karbonat Na2CO3)
 3- Diş fırçası.
 4- Ütü veya daha iyisi laminatör.
 5- Uv lamba veya tasarruf ampülü yada güneş.
 6- Aseton
 7- Bakırlı plaket
 8- pcb çizimi (Lazer veya diğer yazıcı türleri)
 9- Asetat
   Bilgisayardan pcb çıktısını negatif, imaj ve koyu siyah(aynadaki görüntüsü)şeklinde asetat üzerine iki
adet yazdırıyoruz. Tam çakışacak şekilde üst üste koyup kenarından kaymaması için
yapıştırıyoruz. pcb kalıbımız hazır oluyor.
   Baskı yapacağımız büyüklükte filmi loş ışıkta kesiyoruz. Işığa duyarlı olduğundan
çalışmalarımızda buna dikkat edeceğiz.
 Pcbyi wim ve benzeri taneli temizleyicilerle iyice temizliyoruz.
 Asetonlu pamukla pcb nin yüzeyini temizliyoruz.

Film iki jelatin arasına yerleştirilmiş olduğundan bir kenarından bant yardımıyla
jelatini kaldırıyoruz filmi pcb üzerine düzgünce seriyoruz elimizi ilaçlı kısmına sür
müyoruz. Hava kabarcıgı kalmadığına dikkat ediyoruz. Parmağımızla düzeltiyoruz.
   Laminatörü çalıştırıyoruz hazır olunca 3-4 sefer laminatörden geçiriyoruz.
 Şimdi film ve pcb pozlanmaya hazır. Pcb nin üzerinde koruyucu jelatin duracak.
 Asetat üzerindeki yazılar düzgün okunacak şekilde plaket üzerine koyup iki cam arasına yerleştiri
yoruz ben çamaşır mandalları ile tutturuyorum.

Pozlandırma 60 wat uv lamba ile 60 cm uzaklıktan 2 dakika süre ile uv ışIkta pozlanıyor
(Pozlanma lamba cinsine ve gücüne göre değişir. Ben 60 wat solaryum kullanıyorum ,
3. denemede uygun uzaklığı ve zamanı ayarladım)
 Pozlanma işi tamamlanınca yine loş ışıkta pcb üzerindeki koruyucu jelatini çıkarıyoruz
Bunun için bir kenarından tutup yavaşça kaldırıyoruz.
  Şimdi pcb üzerinde yollar görülmekte ise tamamdır.Işık alan yerler kurumuştur.
 Sıra geldi ışık almayan yerleri temizlemeye bunun için daha önce 45 derece sıcak suda hazırlamış
olduğumuz çamaşır sodası suyunu kullanacağız.(birlitre suya 10 gram koyup karıştıracağız)
 -- Pcb yi sodalı suya atıyoruz  diş fırçası ile hafif hafif fırçalıyoruz. 2-3 dakıka içinde
ışık almayan yerlerdeki boya çıkıyor baskı devremizi  bol su ile durulayıp kontrol ediyoruz begendi isek asit indirme
işini yapıyoruz. Rötuş yapılacak yerler varsa oje ile kapatıyoruz. Asit indirme işini
alışık olduğumuz şekilde yapıyoruz.
 Pcb yi beğenmezsek yeniden yapmak istersek veya asit indirmeden sonra boyalı yerleri temizlemek
için;
 yeniden sodalı suya atıp uzun süre bekleriz daha kısa zamanda boyadan kurtulmak istersek
sodyum hidroksitli suya atarız. tiner veya alkol hiçbir şekilde bu boyaya etki etmemekte.
Solder mask olarak ta kullanılabilir.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim saygı ve sevgilerimle TA2EP 73
Necati YILDIZ

necatiyildiz24@hotmail.com
0535 922 81 42

Çevrimdışı TA5ARF

Ynt: UV FİLM İLE PCB YAPIMI
« Yanıtla #1 : 14 Aralık 2014, 15:41:26 »
Bilgilendirme için teşekkür ederim.
73

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #2 : 14 Aralık 2014, 19:50:07 »
Necati Yıldız Bey
 Dokuz kalem malzeme listesi vermişsiniz.
Sizin için kolay olan bu sistem herkes için o kadar basit olmayabilir.   Ama işin içinde bir merak, istek ve aşk varsa her zorluk aşılabiliyor.
Birşeyler becermiş, bir icatlar yapmışsınız.  Kutlarım!!!!!!!

731   Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #3 : 15 Aralık 2014, 18:31:45 »
Bu ışığa hassas kâğıdı nereden temin edeceğiz?

Çevrimdışı TA2ZX

« Yanıtla #4 : 15 Aralık 2014, 20:54:34 »
 Hulusi Bey Merhaba

Öncelikle belirtmeliyim ki bu yöntemi ben icat etmiş değilim birçok amatör ve prototip yapımcı firma kullanıyor . Bende merak
sonucu yurt dışından temin ettim. İstedim ki bizlerde bu yeniliği kullanalım bunun için bilgi paylaşımı yaptım. Bu malzemenin tam adı
(Photosensitive dry film) ebay veya aliexpres vb sitelerde var ama önce yurt içi satıcılarıları yoklamakta fayda var.
 Çalışmalarınızda başarılar dilerim selam ve sevgilerimle  73
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2014, 20:56:48 Gönderen: TA2EP »
Necati YILDIZ

0535 922 81 42

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #5 : 04 Kasım 2017, 18:23:38 »
Hocam güzel bilgilendirme güneşte 3,4 dakikada pozladım bir kaç küçük hata harici LQFP100 ün yolları idare eder
teşekkürler.

https://i.hizliresim.com/AyDPnB.jpg

Çevrimdışı TA1OZH

« Yanıtla #6 : 04 Kasım 2017, 21:34:51 »
Tebrikler usta bunun standardini yakalamak icin uv isik kullanin ve isiginiza gore elinizdeki dry flim pozlama dakkasini bulunki diger yaptiklariniza hep urasmayasiniz ...... bende denemeler yapiyorum elimdeki isiga gore dry flimin dakkasini bulmak icin ama benim dry filim biraz hatali galiba kimi yerlerinde boya az belli oluyo....

Çevrimdışı TA2ZX

« Yanıtla #7 : 05 Kasım 2017, 18:43:51 »
Selamlar öncelikle  başarılar diliyorum.
Güneşte pozlandırma çok tercih edilen sistem değil , sebebi uv işın miktarı her zaman aynı değil.  Zamanlama çok önemli her zaman standart bir kalite yakalamak için lamba kullanmanız önerilir. Piyasada 10w solaryum lambaları bulunuyor  ışıldak lamba
fülörasanı yerine  aynen oluyor bunlar çok uygun . Şöyle yapıyorum önce uv filmi iki cam arasına mandal  ile yerleştiriyorum.
 lambanın 25- 30 cm karşısına koyuyorum. Bu esnada lamba sönük. Filmin önünü siyah renkli bir karton ile kapatıyorum
 Ardından lambayı yakıyorum. 1-2 dakika yanıyor bu arada saate bakarak filmin önündeki kartonu kaldırıyorum. Pozlanma başlamış oluyor. 4 Dakika sonra lambayı söndürüyorum. Neden böyle derseniz çünkü bu  lambalar ilk yakıldığına az ışık veriyor biraz ısınması gerekiyor. Böylece pozlanma kaynaklı hatalar olmuyor.
 Selamlarımla .

Necati YILDIZ

0535 922 81 42

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #8 : 05 Kasım 2017, 20:05:21 »
Necati hocam

kaç adet lamba ve bir de lambanın resmi yada bir link verirseniz  iyi olacak.
selamlar.

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #9 : 05 Kasım 2017, 20:59:54 »
Aynı dertten ben de muzdaribim.
Pozitif 20 ile uğraşırken 250 watt civalı ampul kullanmıştım.Bunu bir beze sararak dış camını kırıyoruz. Uv lamba içi kısımda, merkezde oluyor.
Balastla kullanmak gerekiyor, ben seri olarak ütü bağlıyordum.
Işık çok güçlü ve 1 dakika yetiyordu. Acemiyken 2-3 kez gözlerimi de hasta etmişti. Kesinlikle lambaya bakmamak gerekiyor.
UVA fluorosan lamba edinmek daha sağlıklı. Ben de ondan alacağım.

Çevrimdışı TA2ZX

« Yanıtla #10 : 07 Kasım 2017, 10:42:18 »
 Benim kullandığım lamba solaryum 4 lambalı toplam 20 w. civarı ama aramaya lüzum yok Piyasada para kontrol lambaları
kullanılıyor görmüşsünüzdür mor ışık veriyor onlarda mükemmel iş görüyor , denedim. Çift lambalı olanı daha iyi        sadece zamanı ayarlamak için birkaç deneme yapmak gerek.
kolay gelsin selamlar.
Necati YILDIZ

0535 922 81 42

Çevrimdışı TA2ZX

« Yanıtla #11 : 07 Kasım 2017, 10:43:51 »
Kullandığım lamba.
Necati YILDIZ

0535 922 81 42

Çevrimdışı TA1OZH

« Yanıtla #12 : 09 Kasım 2017, 22:51:30 »
benimde kullandığım lambalar 3 adet 11watlık uv lamba yanlız bunlara sakın bakmayın gözlerinizden olabilirsiniz tehlikeli lambalar onun yerine üzerleri siyah olan lambalarda kullanıla bilir uv degerleri çok düşük olduğu için bekleme süresi uzar veya tek ledler var 3,5,10 watt gibi onlarda iyi ama onlarada soğutucu blok ve watıne göre besleme devresi sart....
dry flim olarakta çinliler bana bunu gönderdiler fakat çok iyi değil sizlerin kullandıklarınızda böylemi yoksa daha düzgün mü?????

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #13 : 10 Kasım 2017, 14:10:39 »
Ben buradan aldım satıcı paketlerken rulo şeklinde değilde katlayarak gönderdiği için katladığı yerlerde dikey beyazlaşma vardı.bendeki filmde problem  paketlemeden kaynaklı.
Ayrıca plaket iyice temizlenmeli üzerinde çizik varsa  film burada yapışmaya biliyor birde filmi plakete yapıştırırken hava kabarcığı olmamalı.
ısık almayan yerlerin temizliği bitince(Sodyum karbonat Na2CO3 Necati hocam yukarda belirtmiş.)   bozuk yer varsa kalemle düzeltiyorum.bakır aşındırma için amonyum persülfat kullanıyorum.

pozitif 20 dry filmden iyi  fakat plakete yayma işini yapabilsem bu biraz sıkıntılı.pozitif 20 ile çok kalın oluyor boyama işi.

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #14 : 10 Kasım 2017, 16:02:37 »
Biraz dolaşıp ta UV lamba bulamayınca 15TL verip yine civa buharlı bir lamba alıp dış camını çıkardım.
Balast olorak önce bir trafonun sekonderini denedim, sanki biraz zayıp geldi.
Onu çıkarıp ütüyü bağladım.
Pozlamayı yaptım, ama sanki bir terslik oldu.

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #15 : 10 Kasım 2017, 16:22:21 »
dry filmse pdf olarak çıktı alıp rengi tersle inver seçeneği aresteyken pdf de var areste inver seçeneği ben bulamadım ve yazdırırken ayarlarda gerçek boyut ve dpi yi ayarla iki adet çıktı alıp üst üste koyup öyle pozla.
pdf den yazdır
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2017, 16:27:37 Gönderen: TA2AKY »

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #16 : 10 Kasım 2017, 16:33:43 »
kullanım klavuzuna Şöyle bir uyarı da koymuşlar:

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #17 : 10 Kasım 2017, 16:37:06 »
Doğrudur Sait Bey, invert etmemişim. Film negatif imiş.
Filmi yapıştırma işine de biraz daha özenmem gerekecek.

Çevrimdışı TA5OYS

« Yanıtla #18 : 22 Kasım 2017, 10:37:26 »
Merhabal Uv pozlama için uv power led 50w kullanıyorum. 50cm uzaklıktan 3dk yeterli oluyor. fiyatı 179tl idi n11 de

Çevrimdışı TA5OYS

« Yanıtla #19 : 22 Kasım 2017, 10:54:14 »
Ayrıca asite attıktan sonra kuru film ile tekrar kaplama yaparak plakete lak ta atabiliyoruz. pozlamada toner kalınlığı önemli bu nedenle iki çıktı alıp üst üste koyunca daha iyi sonuç veriyor ince yollarda. birde çıktı aldığımız tonerli tarafın bakır plaketin üstüne gelecek şekilde yerleştirilmesi yayılmayı en aza indirecektir.