Gönderen Konu: UV FİLM İLE PCB YAPIMI  (Okunma sayısı 24901 defa)

Çevrimdışı TA5OYS

Ynt: UV FİLM İLE PCB YAPIMI
« Yanıtla #20 : 22 Kasım 2017, 13:07:17 »
Soğuk toner transfer metoduda başarılı sonuçlar veriyor. Özellikle büyük baskılı devrelerin uygulanmasında sıcaklık homojen dağılmıyor ayrıca baskıdan dolayı tonerde yayılma oluyor. etil alkol(8 birim) ve aseton(3 birim ) karışımı ile toner plakaya aktarılabiliyor. https://www.youtube.com/watch?v=HBIxvwZ_0og

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #21 : 22 Kasım 2017, 13:30:38 »
Yusuf bey, bilgiler için çok teşekkür ederim. Ütüleme işinde başarılı olamadığım için baskılı devre imalat çalışmalarını yıllar önce bırakmıştım. Sanırım bu yöntemle yeniden başlayacağım. Eğer başarılı olabilirsem yaşadım :) Kağıt yine kuşe kağıt mı acaba, suya dayanması için öyle olacak gibi görünüyor.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA1OZH

« Yanıtla #22 : 22 Kasım 2017, 13:48:37 »
Selam yusuf bey ledi kac volt ile kullaniyorsunuz birde uv isigin dalga boyunu biliyormusunuz 365nm veya 370nm gibi

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #23 : 22 Kasım 2017, 19:10:11 »
Bendeki filmde sarılmadan kaynaklı olduğunu düşündüğüm dalgalanmalar var. Bir türlü pcb ye düzgün yapıştırmayı beceremedim. Yapıştırmak için ütü kullandım. Baktım olmuyor, bıraktım.
Büyük plaketlerde toner ile sorun yaşayabildiğimden bunu kullanmak istiyorum.
Bu yapıştırma işinin mutlaka bir püf noktası olmalı ve bu kadar zor olmamalı. Toner yöntemine 15 dakika, buna 2 saat uğraşıyorum.

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #24 : 22 Kasım 2017, 20:47:46 »
Ali bey  önce filmin ilk bir cm lik kısmını yapıştırıyoruz filmin ortasından yukarı ve aşağı dogru çektirerek yapıştırıryoruz.
baş parmak ve ikinci parmağı kullanarak birer cm adımlarla acele etmeden yapıştırıyoruz.kabarcık olayı hiç olmuyor.

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #25 : 22 Kasım 2017, 20:58:37 »
filmin ortasından yukarı ve aşağı. 

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #26 : 23 Kasım 2017, 08:06:21 »
Teşekkürler Sait Bey, deneyeceğim.

Çevrimdışı TA5OYS

« Yanıtla #27 : 23 Kasım 2017, 12:31:33 »
Uv pozlama için 50w uv led kullanıldığında 36v gerekli ancak benim güç kaynağı max 32v veriyordu. Bu şekilde 50 cm uzaklıktan 3dk yeterli oldu. Uv Power ledin yayılım açısı baya geniş bu nedenle geniş yüzeylerin (30*30 cm) pozlanmasında her yer homojen  pozlandı. Uv led kataloğunda dalga boyu 395Nm-400nm yazıyor. Umarım yararlı olur 

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #28 : 22 Aralık 2017, 17:57:08 »
Çin'den aldığım dry filmi bir yıldır kullanıyorum, bildiğimiz tasarruflu ampulle bile 15 dakikada pozlanıyor  ve çamaşır sodası ile 20, 30 saniyede develop oluyor. Ancak ben yinede pozitif20 yi tercih ediyorum. Aslında en iyisi toner, ancak çok pahalı.
45tl ye pozitif20 buldum, birde Çin den UV 40W ampul aldım çalışmalara devam ediyorum. 73

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #29 : 24 Aralık 2017, 19:07:46 »
UV Lamba:
Çin den aldım, 40W UV lamba diye tasarruf ampulü görünümünde, sönükken siyah, yanınca belli belirsiz mor ışık veriyor, herhalde gücü az pozitif20 yi  15- 20 dakikada  pozluyor. ancak dry filmi 5 dakikada pozluyor. Birde sürüngenler için 15-25W gibi ampuller satılıyoe, ancak nasıl yakılır bilmiyorum. Acaba onlar olurmu? yahut cıvalı demişsiniz, dışı kırıllan cinsten. onları yakmak için nasıl bir aparat kullanıyoruz?
Siz nasıl bir "hızlı pozlayan" UV ampul tavsiye edersiniz?  73

Çevrimdışı TA2CJ

« Yanıtla #30 : 29 Aralık 2017, 16:04:58 »
   Herkese merhabalar.
Zonguldaktayım ve buradaki imkanlarla temin ettiğim bakırlı plaketle "G3SEK" kontrol boardlarını yapmaya kalktım ama plaketin ortası ninemin yaptığı gözlemenin pişerken kabardığı gibi bir anda kabarıp plaketten ayrıldı şişti!. Sıcaklık ise ütüde her zamanki yaptığım ayarda olup başka plaketlerde sonradan yaptığım denemelerde böyle sorunla karşılaşmadım ama ne tür kağıt,hangi laser çıktısını denesem de aman aman ince yolları olmayan bu baskının tonerini bir türlü adam gibi karşıya geçiremedim.Olan emek ve plaketlere oldu tabii.
    Yaş 55 ve bu beceriksizliğim de üstüne binince yıldım ve bıktım.
Piyasada bari yaptırayım dedim ama yok kalıp parası yok film negatif parası yok 5-10 taneden aşağı olmaz vs vs derken en ucuz fiyat veren yer, 2 adet 100x120mm tek taraflı EPOXY,lehim tarafı yeşil kaplamalı,komponent tarafı beyaz sembol baskılı ( Silkscreen , hadi bundan geçtim ) , lehim adacıkları kalay kaplı plaket için 200TL'den başlayan  fiyatlar verince tıkandım.
  Şimdi, Yusuf ŞAHİN beyin pcb'sini görünce içim cız etti inanın. İmrenmedim desem yalan olur.
Sonuç olarak sözü bahsini ettiğim bu 2 plaketin yapımı konusunda ;
Ücreti mukabilinde yardımcı olabilecek bir amatör arkadaşıma ihtiyacım hasıl oldu.
Yapımında yardımcı olabilecek arkadaşlarım çıkarsa çok minnettar kalacağım.
Şimdiden siz değerli amatör arkadaşlarıma sonsuz saygılar,mutluluklar ve en kötü günlerinizin böyle olması dileklerimle "Mutlu yıllar"  ve esenlikler diliyorum.
Saygılarımla.
ta2cj de Şafak.
0 549 549 75 67
ta2cjj@gmail.com

Çevrimdışı TA1OZH

« Yanıtla #31 : 29 Aralık 2017, 19:59:50 »
Selam Safak bey sure siniriniz yoksa bikacgun sonra size yardim edebilirim bilgisayar ariza yapti onu tamir edeyim sonra basa bilirim ve boyaya bilirim....

Çevrimdışı TA2CJ

« Yanıtla #32 : 31 Aralık 2017, 23:39:39 »
Hüseyin bey yanıtınız ve yardımınız için şimdiden  çok teşekkür ediyorum. Zamandan sıkıntı yok efm. Bahsettiğim gibi epoxy olması önemli.Yalnız ücreti  ne ise lütfen bildiriniz. Mahcup kalmak istemiyorum. Mutlu yıl dileklerimle..

Çevrimdışı TA1OZH

« Yanıtla #33 : 03 Ocak 2018, 11:32:33 »
Selam Şafak bey malesef elimde epoxy plaket yok normal plaket var..

Çevrimdışı TA2CJ

« Yanıtla #34 : 04 Ocak 2018, 14:34:34 »
Tel verebilirmisiniz görüşelim..
Benim tel : 0 549 549 75 67

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #35 : 05 Ocak 2018, 08:40:09 »
          Arkadaşlar Merhabalar,
          TA5OYS Yusuf Bey bir link vermiş. Kendisine teşekkür ederim. Onu daha önce de  izlemiştim. Orada Etil Alkol ile aseton karışımıyla soğuk transferi anlatıyor. Ben de karışım değil de sadece aseton (Gülşah Asetonsuz oje temizleyici) kullanarak denedim. Marka yazmamın sebebi; sahibini tanımam etmem. Ama diğer oje temizleyicilerden farkı varsa diye ismini de yazma gereği duydum. Başarılı da oldum. Şöyle ki;
           PCB yi en ince zımpara ile hafifçe temizledim. bulaşık deterjanıyla yıkadım, kuruladım. PCB üzerine oje temizleyiciden biraz döktüm ve her tarafına yaydım. Sonra koyu kontrastla çekilmilmiş (Ben fotokopi makinası kaliteli olan bir kırtasiyede  ilk çıktıyı alıyorum. Sonra  bu çıktıyı en koyu kontrast ile bir daha çekiyorum.  Beyaz alanlarda toner noktacıkları var mı? diye yeni çıktıyı inceliyorum. Varsa  kontrastı azaltarak çıktılar alıyorum. En uygun çıktıyı alıyorum.) çıktıyı bunun üzerine bir defada koydum. Kağıdı pcb ye tam olarak yapışmasını sağladım. Bu esnada  kabarıklık kalmamasına dikkat çok ettim. Yerleşen kağıdın üzerine tekrar oje temizleyiciden döktüm ve pcb nin her tarafına yaydım. Bir müddet sonra kağıt temizleyiciyi emince şeffaflaştı ve tonerli ve tonersiz yollar net görülmeye başladı. Elimle üzerine bastırarak kağıdın üzerinde kabarıklık kalamamasına uğraştım.  Bi zaman sonra temizleyic uçtu ve kağıt tekrar beyaz rengine döndü.
           Tam kuruluk oluşsun diye pcb yi ocağın üzerinde gezdirdim. PCB iyice kurudu. Bu işlem yapılmazsa toner tırnakla kolayca kazınıveriyor. Ardında içinde su olan bir kabın içine koydum. 10-15dk sonra üzerindeki kağıt kolayca parmakla soyuluverdi. İnce yollar arasında veya pet dilkleri içinde kalan kağıt artıklarını temizledim ve iyice kuruttum. Sonra tırnaklar tonerin çizilip çizilmediğini kontrol ettim. Sonuç çizilmedi ve sağlam yapışmış. Sadece asite atmak kaldı. Eritmedim ama bundan sonra sorun çıkmaz. Soğuk transfer in;
1- Ütü derdinden (kısa veya uzun  ütüleme) kurtarıyor.
2-Ütünün az gezdiği yerlerdeki yetersiz toner transferinin önüne geçiliyor.
3-Çok ütü tutulduğunda yollar ve tonerli alanlar kalınlaşıyor. Birbirine yaklaşma veya karışmanın önüne geçiliyor.
            Herkese Kolay gelsin.           I love RF !                 73...

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #36 : 05 Ocak 2018, 09:21:00 »
Hüseyin hocam bilgiler için çok teşekkürler, 73.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3CM

« Yanıtla #37 : 05 Ocak 2018, 10:54:22 »
Hüseyin hocam bu yöntemde de yine kuşe kağıt kullanmak gerekiyormu yoksa normal A4 kağıdı olurmu? selamlar 73

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #38 : 05 Ocak 2018, 11:37:09 »
Hüseyin Hocam,
Bir ekleme de ben yapayım. Kağıdı suda kabartarak temizlendiği zaman mutlaka tonerli kısımların üzerinde yapışık şekilde kağıt artıkları kalmakta. Bu aşamada üzerine biraz tuzruhu (perhidrolsüz) damlatılırsa, tüm artıkları kabartarak söküp atıyor, toner pürüzsüz şekilde oluyor.
Kolay gelsin...

Çevrimdışı TA1OZH

« Yanıtla #39 : 05 Ocak 2018, 18:22:48 »
Safak bey tel : 5356105367