Gönderen Konu: SO2R ÇALIŞMASI  (Okunma sayısı 20750 defa)

Çevrimdışı TA8AT

SO2R ÇALIŞMASI
« : 30 Kasım 2014, 15:08:32 »
Mehmet bey yeni versiyon ile wav klasöründen konuşturmada tamam. İki ayrı cihazı nasıl kontrol ederim onu çözmeye çalışıyorum. Kesinlikle geçmelisiniz, bu daha çok bağımlılık yapacak demedi demeyin.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA3IW

Ynt: SO2R ÇALIŞMASI
« Yanıtla #1 : 30 Kasım 2014, 16:33:31 »
Onur merhaba.Senin gibi N1MM iki cihaz tek PC nasıl çalıştırırım diye birazcık araştırmalar yaptım kendi çapımda.SO2R denilen bir  sistem var özeliklerini çözmeye çalışıyorum,Antena Swich,Band decoder,multiband 20/17/15/12/10 çalışan yagi anten ile tek koaksial kablo üzerinden iki telsizi low band filtreler ile çalışmanın nasıl yapıldığını anlamaya çalışıyorum.Aynı anda örnek veriyorum iki telsizi 20 metre bandında çalıştıramıyorsun ilk önce birinci telsizin anten swich 20 metre bandına almış isen ikinci telsizin de anten swich 20 metre bandına aldığın takdirde ikinci telsiz gönderme yapmıyor sadece birinci telsiz gönderme yapıyor.SO2R kulanmış ve ya çalışma yapış ise ,konteslerde tek operatör olarak çalıştığımızda avantajı ve dez avatajı konusunda  bildiklerini paylaşırlar  ise el birliği ile SO2R sistemini çözmüş oluruz.73's

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #2 : 30 Kasım 2014, 17:07:24 »
Cevat abi konu hakkında bugün seni arayacaktım ama rahatsızlık verebilirim düşüncesi ile vaz geçtim. Aklımdan geçenleri hep bir adım önde düşündüğünü görüyorum ve sonucada her zaman sayende ulaşıyorum.

N1MM'in yagi anten için rotor kontrol üniteside mevcut. Takip ediyorum.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #3 : 30 Kasım 2014, 17:16:26 »
Benim aklımdan geçen bir sistemde bir cihazda yagi anten var iken, diğer cihazda delta loop gibi farklı bir anten kullanıp, her iki cihazı N1MM ile kontrol etmek ve N1MM'in rotor kontrol ünitesinide kullanabilmek.

Bazen oluyor duyamıyor veya duyuramıyorsun.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #4 : 30 Kasım 2014, 19:18:41 »
Onur merhaba,her zaman araya bilirsin.Araştırmalarıma  devam ediyorum SO2R ile ilgili konularda.Kal sağlıcakla 73's

Çevrimdışı TA3E

« Yanıtla #5 : 01 Aralık 2014, 00:22:55 »
Merhaba ustalar.

bildiğim kadarı ile TA da SO2R yapan TA3D yasar usta var.

Bir cihazdan 28 mhz de cq çekerken

diğer cihazda başka band da (14 mhz de) multi aramak

kolay gelsin ilgi ile takip ediyorum

73
Alirıza ÖZSARAN - TA3E (TA3EL) - 555 025 16 77 
Küçük şahsiyetler; kişilerle uğraşır.
Vasat şahsiyetler; olaylarla uğraşır.
Büyük şahsiyetler; Fikirlerle uğraşır.

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #6 : 01 Aralık 2014, 21:36:31 »
Alirıza merhaba.SO2R ile yazını hatılarmaya çalışıyordum, hatta seni aramaya niyetim var dı.Doğrudur TA3D Yaşar abi de yazmıştı bir ara.İlk önce SO2R ile yıllar öncesi 2003 yılıdı yabancı istasyonların konu hakkında HF den konuşmalarını dinlemiştim,konu çok karışık olduğundan  fazla üstüne düşmedim,yaklaşık bir yıl sonra üzerinde çalışma yaptım her hangi bir sonuca ulaşamadım.Son önbeş gündür konuyu tekrar ele aldım sanki eskiye nazaran birazcık durumu çözdüğümü düşünüyorum,i-netten dilimiz el verdiği kadarıyla ve Google translatör kullanmadan kendime göre bir çizim yaptım,hatalarım var dır muhakkak en azından paylaşarak,konuşarak,tartışarak SO2R olayını çözmeye çalışalım.Eleştri,öneri,değişik çizimler ile konu hakkında yardımcı olmak isteyen arkadaşların katılmalarını bekliyorum.
Çizim ile ilgili kısa açıklamlar,LPBF-Low pass Band Filter anlamına geliyor.Filitre bölümünde Radio A,Radio B yazan yerlere telsizlerin anten girişlerine bağlanıyor.Sağlıcakla kalın.73's

Çevrimdışı TA3E

« Yanıtla #7 : 02 Aralık 2014, 11:00:45 »
Merhaba Cevat hocam

emek sarf etmişsin ellerine sağlık.

yanlız kulaklık ile kullanırken sağ taraftan bir cihaz sol kulaklıktan bir cihaz olmak üzere

sürekli ses gelmesi gerekmektedir. arada anahtar olmaması daha iyi olur.

sizlerin sayesinde N1MM voice recorder işlemi çözüldü

inşallah çok zor bir etap olan bu özellikte hallolur.

73

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #8 : 02 Aralık 2014, 12:36:43 »
Alirıza merhaba.Haklısın sağ kulakta bir cihaz sol kulakta bir cihaz istediğin zaman sağ ve sol kulaklıkları bileştire bilirsiin tek cihazdan dinleme yapa bilsin. Yapma sebebim ev ortamında gece vakti kimseyi rahatsız etmemek  için.Ali hiç çekinme istediğin şekilde cizimin üzerine çize bilirsin ve ya ilave ede bilirsin ben sadece bir başlangıç yaptım.Hiç kimse  çekinmeden   benim yaptığım çizimin üzerinde oynaya bilir  daha farklı çizimler suna bilir hep beraber konuşalım değerlendirelim SO2R bizim için yeni konu olduğundan dolayı çok fazla soru işaretleri çikiyor karşımıza.DX istasyonlarında ortalama en az 5 ve 6 operatör çalıştığını izlemiştim hepsi kulaklık kullanıyorlar , zan ediyorum kendi aralarında düğer operatörün sesinden etkilenmemek için ve ya DX,QRP ve ya QRPP çalışan istasyonları daha iyii düymak için dir diye düşünüyorum,yrumum yanlış ola bilir.Sonradan aklıma geldi sağ ve sol kulaklığa ayrı potansiyometre  takarak ses seviyesini ayarlamaktı.Araştırmalar yapar iken  SO2R ile ilgili görüntüyü izlemiştim.N1MM ile ilgili bir şey yapmadın sadece  senin yapacağın 15 dakikalık işi 10 dakikaya düşürmeye yardımcı olduğumu düşünüyorum değil mi . SO2R ile araştırma,yorum,tartışma,çizim,öneri ,uyarı ve sorularınızı bekliyorum. 73’s

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #9 : 02 Aralık 2014, 22:33:36 »
Contestlerde zevkli ve güzel bir kategori olacağını düşünüyorum. Tabi 2 radyoyu aynı anda kontrol etmek, birde tek kulaklık ile ilk etapta bir hayli güç olacaktır.

2 radyoda tek anten sistemi biraz tartışılır. Sakıncaları olabilir gibi. Özellikle kullanılan rolelerin kalitesi ve çıkış gücü konusunda sınırlamalar olacaktır. Antenlerin yanlışlıkla çakışması veya lowpass filitrelerin getireceği maliyetler...

İlk etapta ben bu sistemi iki veya daha çok anten üzerine düşünmüştüm. İnternette 2 pc örnekleride var ama tek pc den özellikle tek programla kontrol edilmesi daha cazip görünüyor. Dediğim gibi benim bu uygulamada hiç tecrübem yok.

Özellikle contest programının babası N1MM için aşağıdaki linkte birşeyler buldum.
http://n1mm.hamdocs.com/tiki-index.php?page=SO2R+-+Single+Operator+Two+Radio+Operation

N1MM programı bu kategori ve sistem için bir altyapı hazırlamış. Cevat abi bu konuda sizin yine yardımınıza ihtiyacımız olacak.

SO2R yani türkçesi tek operatör iki radyo kategorisinde contestlerde ayrı bandlarda çalışırken band geçiş sınırlamaları vs.bize ne kadar zorluk çıkarabilir?

Birde N1MM de bir cihazla sabit frekansta özellikle voice key özelliği aktif iken diğer cihazla çalışmanın ses kartı vb. yönden sakıncaları olabilirmi?
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #10 : 02 Aralık 2014, 23:47:22 »
Degerli radyo amatörü arkadaslarim.
SO2R contestlerde bir katagori değildir.
sadece bir tercihdir. ve eli opulesi operatörlerin basarisidir.
iki alici ayni anda dinlenir yani kulakligin sag tarafi ile bir alici sol tarafi ile diğer alici dinlenir.
cihazlar software ile kontrol edilir.
burada önemli olan ve kurallarda acikca belirtilen havada tek bir sinyalin olmasidir.
selam ve sevgilerimle
yasar gocet
TA3D

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #11 : 03 Aralık 2014, 01:12:16 »
Yaşar abi merhaba. SO2R kategori olmadığını biliyorum,havada tek bir sinyalin olmasını biliyorum,multi operatör ve multi band çalışan istasyonların SO2R sistemini kulandılkarını duydum ve i-netten görüntüleri izlemiştim,diğer başlık altında yazdığım gibi  filtreler ile ilgili konuyu tam çözemedim,bu gün konteste gelen LZ istasyonları  resim yayınlamışlar görüntüde LZ5VK filtrelerin ve antena komutatörlerinin bağlantılarını yapıyor,gördükten sonra konu benim için çok daha karışık hale geleceğini düşünmeye başladım özelikle Low Band Pass  filtreler konusunda.Yaşar abi her zaman senin bilgine ihtiyacımız olacak.Sağlıcakla kal 73’s https://plus.google.com/photos/101269973648312827639/albums/6088207646775688145/6088211177936144306?banner=pwa&pid=6088211177936144306&oid=101269973648312827639.

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #12 : 03 Aralık 2014, 07:33:12 »
Cevatcigim,
Multi calisan istasyonlar SO2R kullanmazlar.
Ornegin MOST Cok operatör tek cihazda
bir adet RUN istasyonu ve Bir adet MULTIPLER istasyonu vardir.
yarisma kurallarina uygun olarak MULTIPLER kovalarlar.
Bu cok kolaydır. cunki N1MM ve diğer loğlarda bir pencerede calisan ve sizin ZONE ve COUNTRY olarak QSO yapmadiginiz istasyonlar ve calisma frekanslari gorunur.
siz Mouse o istasyon üzerinde tikladiginizda MULTIPLER istasyonun frekansi siz cihazinizin dugmasine ellemden değişir ve o istasyon üzerinde kilitlenir. (internet imkani ve hizmet verecek istasyoni seçmek kaydıyla)
Multipler istasyonun cagri işaretinin bir rengi vardir ornegin yeşil ise Hem yeni ZONE hemde yeni COUNTRY dir yani cift çarpan alirsiniz.
RUN istasyonu göndermeyi kestiğinde siz cagri yaparsaniz görüşme yapabilirsiniz.
bu arada RUN istasyonu gönderme yapmaya calissa bile gönderme yapamaz.
SOFTWARE otomatik olarak göndermeyi durdurur. (Havada TEK sinyal olmasi gerektiğinden).
Ayni sekilde M2 yani iki adet RUN istasyonu ve iki adet MULTIPLER istasyonu vardir. Masa ustunde kesinlikle Maniple bulunmaz. Ayni anda havada iki adet sinyal olmasi gerekir. yine kurallara gore sanirim bir saat içinde bu işlem yani RUN ve MULTIPLER istasyonun yer degisimi en fazla 8 defa olur. Genelde emniyetli olsun diye bu 6 nin ustune cikarilmaz.
sistem yine soft ware ile bir birine kilitlidir. RUN calisirken MULTIPLER MULTIPLER calisirken RUN istasyon istese bile gönderme yapamaz.

Filtrelere gelince internetde genellikle bir amerikali amatörün yaptigi veya 4O3A nin yaptigi filtreler kullanılır filtreler cihaz ile LIneer  arasina konulur. cunki filtreler gönderme değil Alma esnasinda gereklidir. fazla guclu olmasina gerek yoktur.
ne kadar izole etmeye calisaniz bile bir parça kulaginiza RUN istasyonun veya MULTIPLER istasyonun gönderme sinyali gelir ama bu frekans secimi ile azaltılır veya biraz keyfe kederdir.
LZ5VK cok iyi bir insan onunla calistim cok donanimli Bulgar Telekomunda calisiyor.
Bozcaadaya gelen Bulgarlarda 4 ayri is yapan grup vardir. bir grup sadece agir isleri yapar (Amator değil) bir group antenleri kurar, diğer grup sadece antenlerin koaksiyel ve rotor kablolarini bağlar istasyona tasir ve SWR ayarini yapar. Diger grup ise bu genellikle bu grup içinde LZ5VK -VASKO- yapar (butun cihazlarin ki hepsi K3 dur Lineer olarakda ACOM 2000A kullanırlar) M2  Kategorisi olduğundan 4 adet istasyon calisirlar, bu sene sadece bulgar amatörleri gelmedi Almanya ve portekizden de amatörler katildi.
Yarisma yerine ilk ekip 10 gun once 2 minibüs ile geldiler daha sonra diğer ekip yarismaya 4 gun kala geldiler. gecen sene rüzgârdan spider beam in boomlarini kullanmislardi firtina ve yağmurdan cok etkilenmişlerdi. yarisma başlamadan dikilen 14 antenden bir kacini kaybetmiştik.
Bu sene daha guclu ve hidrolik olarak calisan 15-18 metre arasi kuleler getirdiler. yaklasik 20 ye yakin anten kullanildi yine kilometrelerce koaksiyel ve kontrol kablolari çekildi sadece 160 metre için 4 adet Beverage bir adet 4 yon konrollu K9AY ve bir adet de cok yonlu rus yapisi dinleme anteni çektiler.
Ben ailevi sebeplerden dolayi bu sene onlara katilamadim.
kendi evimde 4 adet anten çektim. yaklasik 3 gun ugrastim.
160 metre için gönderme ve dinleme için INVERTED L çektim Inverted L nin yuksekligi 20 yatay ise 20 meter idi. cok enteresan ben bunu bir kac defa yaptım. dinlemede A3 cushcraft antenimi  90 dereceye çevirerek yani reflektörü Avrupa ya vererek kullandim. cok faydasini gordum Inverted L de duyamadigim istasyonlari Yagiden tane tane dinledim.
sanirim bazi bilgiler verebildim.
selam ve sevgilerimle
yasar gocet
Ta3d

Çevrimdışı TA1DX

« Yanıtla #13 : 03 Aralık 2014, 11:51:00 »
İlgiyle takip ediyorum..

Selamlar, Atila

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #14 : 03 Aralık 2014, 12:48:00 »
 Selam Yaşar abi.Bu kadar aydınlatıcı bilgiden sonra  bazı sorulara cevap bulmaya çalışıyorum.4O3A ile ilgili filtreleri bir ara görmüştüm,SO2R ile ilgilenmediğimden dolayı pas geçtim.Aklımdan filtrelerin PA ile telsizin arasına bağlanmasıydı hatta sana sormaya düşünüyordum benden acele davranmışın geniş kapsamlı cevap vermişin.RUN istasyonu konusunda,M2 konusunda,Multipler
4O3A,Software  konusunda verdiğin aydınlatıcı bilgilerden dolayı ne kadar yazsam çizsem az olur diye düşünüyorum.Senin geniş kapsamlı yaptığın açıklamanın dışında Türkçe bilgiler bu güne kadar kimse yazmamıştı.Ülkemizde SO2R ile ilgisi bilgisi olan arkadaşların açıklamalarını bekliyorum.LZ5VK ile HobyRadio Kaznlık'ta tanıştım ayak üstü biraz konuştuk.Geçiğimiz 2013 yılında konteste epey sıkıntı çekmişler.Atila abi  senin de konu ile ilgili bilgin var dır açıklamalarını bekliyorum.Yaşar abi Atila abi sağlıcakla kalın.73's

Çevrimdışı TA3E

« Yanıtla #15 : 03 Aralık 2014, 19:21:12 »

Çevrimdışı TA5FA

« Yanıtla #16 : 03 Aralık 2014, 19:40:42 »
Arkadaşlar yaklaşık olarak 6 ay önce konuyu yine bu platformda bir vesile ile duyurmuştum , o günlerde döküman arayışındayken bir Alman Radyo amatörünün sunumuna rastladım, derken biraz Türkçeleştirelim istemiştim gerek iş güç gerekse diğer çeviriler nedeniyle bitirememiştim.
Madem konu açıldı ve alevlendi , bazen İngilizcesi daha anlamlı olan noktalar vardır işte oralarda öyle kalsın diyerek  aşağıdaki linkte paylaştım.

http://ta5fa.blogspot.com/2014/12/so2r.html

https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #17 : 03 Aralık 2014, 22:08:34 »
Eski konuyu yeniden gündeme getirdi TA8AT(Onur) henüz yeni yeni alev almaya başladı.Her gün SO2R ile daha fazla bilgiye sahip olmaya başladım.Yaşar abinin(TA3D) bu gün yazdıklarını,rusların Radiojurnal dergisinde bire bir yazmışlar yani karşılıklı otursalar ve ya Googleden bu kadar düzgün ve aydınlatıcı bir çeviri  yapamazlar,çok etkilendim aramızda bu kadar iyii bir bilgi sahibi arkadaşımız var diye.TA5FA(Mehmet) konu ile ilgili 5 kişiyiz bir de takipçimiz var TA1DX (Atila) o da yakın zamanda konu ile ilgili bir şeyler yazar diye düşünüyorum. Sağlıcakla kalın.

Çevrimdışı TA1DX

« Yanıtla #18 : 04 Aralık 2014, 09:20:35 »
Merhaba Cevat Bey,  Şu an tek HF'im var. bu nedenle,  bu konuyla sadece bilgi için ilgileniyorum, ama ilgiyle takip ediyorum..

Başarılar dilerim.  Selamlar, Atila, TA1DX

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #19 : 07 Aralık 2014, 07:45:02 »
Cevat abininde katkılarıyla N1MM ve UR5EQF'de iki radyoyu nasıl aktif edeceğimizi resimli olarak anlatalım.

N1MM programında Config menüsünden Configure ports, Mode Control,Audio,Other'e tıklıyoruz.
I LOVE İCOM