Gönderen Konu: DİKKAT DİKKAT "İllegal çağrı işareti ile Yarışmaya katılmak"  (Okunma sayısı 7098 defa)

Çevrimiçi TA5FA

Merhaba,
Arkadaşlar son günlerde Yarışmalara İllegal(İptal edilmiş çağrı işareti) ile yarışmaya katılan olduğu bilgisi onlarca arkadaşımızdan bana ulaşmıştır. VAHİM BİR DURUM'dur

Son CQWW SSB  raw sonuçlarından sonra bu bilgiler dahada artmıştır ve en son beni benden eden bir mesajla güne başladım. Birkaç konuya değineceğim;

Biz yarışmalara Ülke temsiliyeti için ve TA'dan katılım artması düşüncesiyle siz değerli Radyo amatörlerimizi davet ediyoruz. Bazı arkadaşlarımız konuyu uygun bir dille bize ulaştırıp bazı arkadaşlarımız ise o katılacaksa ben bundan sonra yokum tehdidiyle bize ulaşmaktadır.

Değerli arkadaşlar  biz kimsenin güneşli bir pazar gününü zorla cihaz başında geçirmelerini istemiyoruz. Ruhumuzda içimizde  ÜLKEM kavramı var ise zaten buna riayet biz demeden kendiliğinden gelir.  Şayet yoksa bizimde yapabilecek bir durumumuz yoktur. Yani Zorla kimseyi yarışacaksın demiyoruz diyemeyiz....  Farkındaysanız halen Ülke temsiliyeti peşindeyiz, ve daha skor peşinde koşturmaya başlamadık bile. Pes etmenin manası yok ......

Gelelim İllegal(İptal edilmiş çağrı işareti) olan kişiye arkadaşı tanımam görmedim sadece onu işaret ettiklerinden biliyorum. Kıyı emniyetinde bahse konu çağrı işaretinin aktif haricinde bir konumda görünmesi elimizi güçlendirmez. Eğer Kıyı Emniyeti bize resmi bir yazı verir ise Yarışma komitesiyle bizde irtibata geçebiliriz. Yani Kıyı emniyetinin sorgu ekran görüntüsüyle bir yere varamayız.

Radyo amatörlüğünün farkında olan olabilen Kıymetli Arkadaşlar  Mevcut sınav sisteminin doğurduğu konular tek tek günyüzüne çıkmaktadır. 300 soruluk soru bankasının ezbere dayalı sistemi bize yeni eğitimsiz, bilgisayar amatörlüğü yapacak arkadaşlar kazandırmaktan öteye gitmemektedir. Malesef durum bundan da vahimdir. Yeni lisans alan arkadaşlar kızmasın öğrenmeye açık olanlara herzaman yardım ve desteğe hazırız.

Her Legal durumun sonuna kadar destekçisiyim ama ne olur beni yarışmaya katılmayacağım artık diyerek tehditkar mesajlar ile  üzüntü içerisine sokmayın. 

Konuyu ve mesajı polemikten uzak tutmaya çalışalım. Kıyı Emniyetinden resmi yazı bulmaya çalışalım sonrası Komite ile aramızdaki konudur ve çok çok basittir.

Sağlıcakla
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2014, 08:56:17 Gönderen: TA5FA »
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA1PB

Memlekette belirli frekanslar haricinde de bir dünyanın var olduğunun farkındalığını yarattığınız için öncelikle size ve tüm katkı sağlayanlara teşekkür eder ,başarılar dilerim...Malumunuz olaya dx penceresinden bakmanın ortak , ama buna gidişin farklı olduğu yol ve yöntemlerden birisi olan yarışmalar hobinin ana konusunu teşkil eden kişinin kendisini geliştirmek çabasının bir tatbikatıdır......Bunu yapmanın amacı şu ve ya bu kişi için değil sizin de üzerine basa basa tekrarladığınız gibi havada memleketin ön ekinin temsiliyeti olmalıdır...Bu temsiliyet kişisel-özel işaretlerle olabileceği gibi yarışma katılımlarıyla da olabilir ...Hatta yarışma zamanları havada çok daha fazla sayıda istasyon bulunması QSO yapma olasılığını yükselten bir etken olduğundan tercih sebebidir...İllegal bir durum varsa burada yapılması gereken dediğiniz gibi yarışma komitesine bir yazı yazmaktır....O varsa ben yokum mantığı yanlış bir yaklaşım şekli olup bu başlattığınız temsil etme sayısındaki olumlu artış rüzgarına set çekmek olacaktır....Netice itibarı ile sizin üzülmenizi gerektirecek bir durum yoktur....İtirazı olan yazısını yazıp yollar.... Kişiyle değil işiyle uğraşmak başarıya giden yol olup bu tarz olayların çabalarınıza frenleyici bir etkisi olmaması dileklerimle....73
.......TA1PB.......
 M.MURAT ÖZBİL
EDİRNE  (KN31FQ)

Çevrimdışı TA3EP

1-Çağrı işaretim sahte değildir.
2-Gücüm yettiği sürece yarışmalara katılmaya devam edeceğim.
3-Yarışmalara katılmak için Mehmet Bey'e herhangi bir şart koşmuyorum.

73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA4J

Merhabalar,

bende bu konuyla düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Mehmet Bey ve Mete Bey sayesinde 7150 ve 7099 dan başka frekanslarda konuşmak, DX kovalamak ve yarışmalara katılım arttı. Sonuç olarak bakınca TA yani ÜLKEMİZİ daha çok temsil eder olduk.

Amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Varsa problem veya illegal bir durum konuyla ilgili arkadaşa bir şekilde ulaşıp uygun bir dille "arkadaşım yarışmaya katılmışssın listede gördüm çağrı işaretini fakat KEGM in sayfasında baktığımda PASİF gözüküyor galiba lisansın süresi geçmiş bir kontrol et musaitsende belgeni yenile" şeklinde bir konuşma olsa daha uygun olur.

Vay efendim neymiş onun çağrı işareti illegal o bir dahakine katılacaksa "ben katılmam da ne demek" anlayabilmiş değilim. Bizim amacımız insanlarla uğraşmak değil amacımız ÜLKEYİ temsil etmek.

Yarışmalara katılacağım diye kendi maddi yokluğum içerisinde EFE QRP yaptık PA yaptık SWR/Watt metre yaptık.  Yetmedi ondan bundan ödünç emanet cihaz aldım havaya çıktım. Yetmedi arkadaşın evine gittim oradan havaya çıktık.  Ki resimlerini QRZ.com da paylaşıyorum.

Ah keşke imkanım olsa da sizin kullandığınız cicili bicili cihazlardan olsa devamlı DX kovalasam. 

Hafta sonu malum WAE RTTY var hafta içinde başladı bende telaşı. Ya bu hafta sonu müsaitim işim yok geçeyim cihaz başına RTTY çalışayım diye ama balkonda mobil vertikal anten elde bir QRP olurmu olmazmı bakacaz artık.

Şahsımla alakalı yazdıklarımdan kesinlikle kendini acındırıyor düşüncesi doğmasın. Bunları yazarken asla ve asla öyle bir niyetle yazmadım. Sadece ÜLKE temsiliyeti ve yarışmalara katılımı arttırarak el ayak olan abilerimize mesaj gitmesin. Katılmam da vs. vs. Biz olduğumuz kadarı ile idare ederiz artık bizim amatörlük anlayışımızda bu.

İnsanlarla uğraşmaktansa ÜLKEMİ temsiliyeti tercih ederim.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA1CH

73

Çevrimdışı TA4J

Doktoruma ve Mesut abiye katılıyorum ve bende yazıyorum

4- ÜLKEMİ TEMSİL ETMEK İÇİN KATILIYORUM. Ahmetin Mehmetin belgesinin pasif olup olmadığını araştırmak için değil.

73
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA4CS

4- ÜLKEMİ TEMSİL ETMEK İÇİN KATILIYORUM. Ahmetin Mehmetin belgesinin pasif olup olmadığını araştırmak için değil.
5-Her kişi kendinden sorumludur saygılarımla Aydın'dan 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E