Gönderen Konu: VHF UHF VERTICAL ANTEN  (Okunma sayısı 16696 defa)

Çevrimdışı TA1HF

VHF UHF VERTICAL ANTEN
« : 17 Temmuz 2014, 00:33:53 »
İSMİ Experimental Dual Band High Gain Flower Pot Antenna... VK2ZOI amatorun tasarımı ... kısa modelini yapmıştım .. çok memnun kaldım. uzun versıyonunu da yapmaya karar verdım.. 2.5 metre cıvarında 2.5 cm lik su borusu kullandım.. fotolarda hersey görünüyor sanırım  selamlar TA1AGA

Çevrimdışı TA1HF

Ynt: VHF UHF VERTICAL ANTEN
« Yanıtla #1 : 17 Temmuz 2014, 00:35:20 »
seması

Çevrimdışı TA3CB

« Yanıtla #2 : 17 Temmuz 2014, 02:26:24 »
Yusuf kardeşim eline sağlık.Gayet güzel düzenlemişsin.

Çevrimdışı TA5YY

« Yanıtla #3 : 17 Temmuz 2014, 09:34:51 »
Merhaba, elinize sağlık.

Radiating Element olarak adlandırılan kısımda kullandığınız malzeme nedir?

Anladığım kadarıyla RG58 kablonun su borusu içinden geçirilmesi, bazı yerlerde de boğum yapılması suretiyle imal edilen bir anten. Rica etsem konuyu, yapım aşamalarınızı biraz daha detaylandırır mısınız?

Teşekkürler,

Çevrimdışı TA6AUG

« Yanıtla #4 : 18 Temmuz 2014, 00:16:06 »
Yusuf bey ellerinize sağlık
Kafama takılan yerler var.
Antenin dışında görüken metal aksaam 23.5 cm aleminyum borumu ?
yoksa nikelajlı bir malzememi kullandınız?
ve bu metal boruların anten içinde kullandıgınız kablonun şasisiyle bir bağlantısı varmı?
ayrıca sarı renkli kısımlarda kablonun dışını soyuyormuyuz?
Birde antenin en üst noktasındaki sonlandırma elementini analayzırla ölçe ölçemi kestiniz yoksa ham band için belli bir ölçüsü varmı?
Proje ilgimi çekti yapmayı istiyorum.

selamlar
uğur gür
ta6aug@hotmail.com
tel:0 537 840 90 19
ÇORUM

Çevrimdışı TA1HF

« Yanıtla #5 : 19 Temmuz 2014, 00:52:33 »
TA3CB mehmet abi selam... onceden bu antenle ılgılı konusmustuk ..şimdi yapabıldım.. selamlar...

TA1AYZ  (Radiating Element) radyator elemanı kısmını gostermıs... nereyı sordunuz anlamadım...yapım aşamalarını vıdeoyla anlatmam lazım ...ama şema gayet acık ve net...

TA6AUG cevaplayayım... metal aksam dedıgınız alımınyum folyo... borunun içinden rg58 gıderken bu borunun dısında ve iç kısımla irtibatı yok
ben soba borusu sarılan yapıskan alımınyum bant kullandım...
         -- sarı renklı kısım rg58 kablonun dıs kısmı soyularak dış sargının kesilmiş oldugu sadece orta ucun devam ettiği yer
        -- swr ayarı uçtan kesme şeklinde degil folyonun asagı yukarı  yer degıstırmesıyle swr degısıyor ....ama amator bandlarda kullanacaksanız şemadakı ölçuler tam ölculerıdır... bu olculere sadık kalın .. ben hıc degısmedım..

ölculere uygun yaptım çatıya koydum ölçtum swr uygun cıktı

yapıp sorun yasayanlar ve yapılan hata : kablo uygun olcude kesılıyor.. dıs kablo soyulmaya calısılıyor soyulma aşamasında kablo olculerı degısıyor .. kablo yu kesme dıs kısmı soyma sonrası olculerı kontrol edın .. kablo bantı ıle sabıtleyın

KOLAY GELSIN   TA1AGA

Çevrimdışı TA3LOS

« Yanıtla #6 : 08 Nisan 2017, 23:28:06 »
Konuyu epey sonra canlandırmış oluyorum ama bir sorum olacak, sarımlardan sonra borunun içine giren kablonun dikey boru eksenine göre ortalanması önemli mi yoksa doğrudan borunun içinden uca mı gidiyor? Bu antenlerde milimetrik çalışmak gerektiği kanısındayım, herhalde bunun önemi vardır :)
Şimdiden teşekkürler, 73!
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2017, 23:30:39 Gönderen: TA3LOS »

Çevrimdışı TA4AWS

« Yanıtla #7 : 09 Nisan 2017, 00:48:00 »
Çok önemli değil ama. Antenin üzerine kapatacağınız kör tapanın ortasından delip misina ile kabloyu bağlar daha sonra silikon ile misinayı sabitlerseniz kablo ortalanmış olur.
eski TB4DSE

Çevrimdışı TA3LOS

« Yanıtla #8 : 09 Nisan 2017, 11:27:23 »
Cevabınız için teşekkür ederim, bende aynı yöntemi düşünmüştüm... İlerleyen günlerde bu anteni balkonum için yapmayı düşünüyorum. Bakalım...

Çevrimdışı TA2MTI

« Yanıtla #9 : 13 Ağustos 2018, 20:13:56 »
Üstadlarım saygılar ankaradan (TA2MTI), rg 58 kablo ile böyle bir çalışma yapmayı planlıyorum , açıkçası   ölçüler konusunda biraz kafam a karıştı , birde simplex ve normal kanalda çekim mesafesi ne kadar deneyebilen varmı , çalışmam için yardımcı olabilecek bir  büyüğüm varmı ? şimdiden ilginiz için teşekür ederim .
73

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #10 : 13 Ağustos 2018, 21:35:41 »
Merhabalar,
RF ortamında cekim gucu mesafesi gibi tahminler pek yapılamaz.
Çünkü bunu etkileyen bir çok faktör vardır.
http://vk2zoi.com/articles/dual-band-high-gain-flower-pot/  adresinde yazdigina gore antenin (yüksek kazancli olan versiyonunun)
kazancı 3dbd. Yani dipol (ya da 1/4 vertical) antene göre 3 db daha kazancli.
Bu da iki kat fazla sinyal gücü demek.
Mesafeyi iki katina çıkarır mı hayır ama tabii ki arttirir.

Bir de not: Amatör radyoda "kanal" diye bir ifade yok.
Bizi sınırlayan kanallarımız yok çünkü.. Frekans aralıklarımız var..

Röle frekanslarımız var(R1 R1 R2 gibi) ,  simplex çağrı frekanslarlarımız var vs..
Terminolojiyi doğru şekilde öğrenirseniz sonrasında zorluk çekmezsiniz.

73

« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2018, 21:40:22 Gönderen: TA2NC »

Çevrimdışı TB7PYA

« Yanıtla #11 : 26 Kasım 2018, 20:17:35 »
Herkese merhaba elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. İzninizle bunu kopyaladım. Bi yerde video var oda 10 tur kabloyu bir  seferde sarmış ve folyoyu tek olarak kullanıyor. Bide sorum olacak anten ile cihaz arasındaki kablo kaç metre olacak? 73

Çevrimdışı TA3OAS

« Yanıtla #12 : 03 Aralık 2018, 02:29:27 »
VK2ZOI nın İnternet sayfasını incelersen arkadaşın yaptığı ( çift sarım çift folyo )  deneysel bir anten olup kendi standart antenin üstüne yarım dalga anten ilave etmiş. teorik olarak vhf de 3dBd uhf de 6dBd kazanc beklentisinde olduğunu da yazmış.
antenle cihaz arasındaki kabloyu mümkün olduğu kadar kısa tut :) ( çok bilimsel olmadı )
sarım sayısı da kullanılan pprc borunu çapına bağlı.  73

http://vk2zoi.com/articles/half-wave-flower-pot/
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2018, 02:38:59 Gönderen: TA3OAS »