Gönderen Konu: 2014 CQ DX Marathon  (Okunma sayısı 37523 defa)

Çevrimiçi TA5FA

2014 CQ DX Marathon
« : 05 Haziran 2014, 11:31:05 »Bir yılı kapsayan  Yıl içerisinde yapılan DXCC ve CQ Zone QSO larının toplamlarının yarıştırıldığı bir maratondur.
Detaylar geliyor uzun olunca tercümede zorlaşıyor.

2014 CQ DX Marathon için Önemli Kural Değişiklikleri:

Limted Class- Rekabeti artırmak için üçüncü bir kategori ilave edilmiştir. Yeni Limited Class 100 watt ve küçük yönlü antenler ile çalışan kişiler, kendi sınıfında katılabilirler. Bu sınıf için 2014 yılında ayrı bir plaket verilecektir.

Düşük güç kategorisinde, maksimum güç çıkış seviyesi artık 5 watt.

______________________________________________________________________________________________

Etkinlik süresi: CQ DX Maratonu 0000 UTC 1 Ocak 2014'de başlayan ve 2359 UTC 31 Aralık 2014'de biten, bir yıl süren bir etkinliktir. Her yıl ayrı değerlendirilir.

Frekanslar: Herhangi bir yasal amatör frekans kullanılabilir. Röle ya da uydular aracılığıyla QSO,  denizcilik veya havacılık mobil istasyonlar ile yapılan QSO' lar dahil değildir. Tüm QSO'lar Amatör Radyo frekansları üzerinden yapılmalıdır, yani Echolink-tipi QSO'lar sayılmaz.

Modu: CW, SSB ve dijital herhangibir amatör radyo modu kullanılabilir, sadece üç mod DX Maratonu'nda kabul edilecektir. CW veya SSB modları dışındaki tüm modlar Digital olarak sayılır.

Kategoriler: DX Marathon yarışına her katılımcı çalışma konumu başına her yıl bir log gönderebilir. Tek modlu veya tek bant kayıtları için log gönderen katılımcılar yanlızça bir çağrı adı içermelidir. Birden fazla modu veya birden fazla çağrı adı ile gönderilen log mode ve bant ödülü için kabul edilmeyecektir. Tüm vericileri, alıcıları ve antenleri tek bir fiziksel konumda ise Uzaktan çalışma izin verilir. Her ülkenin lisanslı amatörü kendi ülkesinin yasa ve yönetmeliklerine uymalıdır. Birincil istasyonundan yapılan QSO'lara ek olarak uzak alıcıları ve / veya verici yardımı ile yapılan QSO'lar dahil edilemez izin verilmez. Katılım için üç  sınıf-kategori vardır, "Formula", "Sınırlı" ve "Sınırsız "vardır.

Formula: Bir katılımcı bu sınıfta iki seçenekten birini tercih edebilir;
 (1) Tüm kişiler bakılmaksızın bant veya modu, 5 watt maksimum çıkış gücü ile yapılmalıdır;
            veya,
 (2) Operatör bir Vertikal veya dipol olarak basit bir anten, (Formül sınıfı için iki seçenek içinde kullanılan antenler ile ilgili daha fazla kuralları için aşağıdaki açıklamaya bakınız) 100 watt çıkış fazla çalıştırabilir.

Formula sınıfta bir operatör QRP (5 watt veya daha az) veya O yılki DX Maratonu başında 100 watt ve sınırlı antenleri seçmelisiniz, ve yıl boyunca katılımcı iki seçenek  modları arasında geçiş yapamayabilir. Tüm katılımcılar, QSO yapmak amacıyla daha yüksek bir güç ya da seçtiği anten dışında anten kullanmamalıdır. DX Cluster  kullanımına izin verilir. Formula Sınıfında kullanılan antenlerin detayları Formula Sınıfını ödülü hak kazanmak için resmi başvuru formunda verilmelidir.

Limited: Sınırlı Sınıf katılımcıları maksimum 100W basit antenler, vertikal veya dipollerini, artı Yagis ve çok elemanlı loop hex ve Quad tip antenleri 6, 10, 12, 15, 17 ve 20 metre bantlarında, ve 30 ile 40 metre bantları için tek eleman rotary dipol kullanabilirler. Sınırlı Sınıf antenleri için daha fazla açıklamaya aşağıdaki Ek bakınız. Tüm katılımcılar, QSO yapmak amacıyla daha yüksek bir güç ya da seçtiği anten dışında anten kullanmamalıdır. DX Cluster  kullanımına izin verilir. Limited Sınıfında kullanılan antenlerin detayları Limited Sınıfını ödülü hak kazanmak için resmi başvuru formunda verilmelidir.

UnLimited: Sınırsız herhangi bir anten ve güç sınır ile kısıltlı olmadığında  katılımcı ülke yasa ve yönetmelikleri dahilinde maksimum anten ve güç kullanabilir. DX Cluster  kullanımına izin verilir.

Puanlama ve Skor hesabı: QSO yapılan her ülke bir puan değerindedir. Çalıştığı her CQ bölge bir puan değerindedir. Toplam Skor Çalışılan ülke puanı ve çalışılan CQ bölge puanı toplamına eşittir. Herhangi bir çarpan yoktur. Her ülke ve bölge yalnızca bir kez sayılır. Tek bir QSO ile hem ülke  hemde CQ bölge puanı sayılabilir.CQ DX Ülkeler Listesi ve CQ Bölge Listesi resmi geçerli resmi listeler kabul edilir. Listeler DX Maratonu web sitesinde mevcuttur.  Marathon komite kararları kesindir.

Katılım: Başvuruların e-posta yoluyla, scores@dxmarathon.com e-posta adresine elektronik ortamda yapılmalıdır  . Log'un doldurulacağı Excel formatı http://www.dxmarathon.com/Submission/2014/DX%20Marathon%20Scoresheet-2014.3.xls adresinden temin edilebilir. Tüm Log başvuruları  bir sonraki yılın  10 Ocak' tarihine kadar gönderilmelidir.

Doğrulama: QSL gerekli değildir. Tamamen operatörün beyanına bağlı karşılıklı güvene dayalıdır. Gönderilen loglarda tespit edilecek dolandırıcılık olmayan QSO ları olmuş gibi listelemek veya sportmenlik dışı durumlarda katılımınız iptal edilebilir.  Marathon komite kararları kesindir.

Kulüpler: Kulüpler ve bölgesel katılımlar bu yarışma çerçevesi kullanmaya teşvik edilir.

Sonuçlar: Resmi skorlar ve kazananların nihai listesi  CQ dergi ve / veya CQ sitesinde yayınlanacaktır. Sonuçlar yayımlanmasının ardından puanlar da DX Maraton sitesinde yaklaşık bir ay ilan edilecektir.

Ödüller :

Plaketler: CQ DX Maraton Komitesi ödül plaketleri aşağıdaki gibi:
Sınırsız Sınıf En Yüksek toplam puana;
Limited Class en yüksek toplam puana;
Formula Sınıfı en yüksek toplam puana;
En yüksek  CW mode puana,
En yüksek  SSB mode puana,
En yüksek  Dijital mode puana,
10, 12, 15, 17, 20, 30, 40 ve 80m bantlar için tek bant kayıtları için en yüksek toplam puana;
6 Kıta her biri için en yüksek toplam puana.
Katılımcılar yılda sadece bir plaket alabilir.

Sertifikalar : Belgeleri şu sırayla nitelikli katılımcılara verilir:
Her CQ Bölgesi'nde en yüksek toplam puana;
Her Ülkedeki en yüksek toplam puana;
Formula Sınıf 5 watt veya daha az seçenek en yüksek toplam puana.
Plaket kazananlar a sertifika verilmez. Yarışmacı başına sadece bir sertifika verilecektir.

Tüm durumlarda, CQ DX Maratonu komite kararları kesindir.

TA1DX 'e bilgilendirme için sonsuz teşekkürler.
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2015, 09:58:09 Gönderen: TA5FA »

Çevrimiçi TA5FA

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #1 : 05 Haziran 2014, 15:12:22 »
Evet Dostlarım yıllık bazda böyle bir maraton ve yarışmada varmış, bilgisinden dolayı TA1DX 'e tekrar teşekkür ederiz.

Tüm yıl boyunca normal QSO ve Contest QSO larını tek bir log'da tutup (Zaten normal işletme prosedüründe bunu yapmalısınız) bu maratona katılmanız mümkün ancak sürekli aktif olmanız ve Ülkeler + CQ bölgeleri yakalamanız gerekiyor.  Başlangıç verileri 2006 yılına dayanıyor.

Aşağıda Plaket ve sertifika örneklerini görebilirsiniz ;
Çevrimdışı TA3EP

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #2 : 05 Haziran 2014, 15:37:47 »
Yeni bir şey daha öğrendik. Bilgi için teşekkürler. Bir gün iyi bir antenim olursa ben de maratona katılmak isterim.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA8AT

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #3 : 05 Haziran 2014, 16:35:32 »
  Öncelikle böyle bir maratondanda haberimiz olmasını sağlayan büyüklerimize sonsuz teşekkürler. Tüm logları UR5EQF de tutmakta fayda var. Zaten programda bunun için yapılmış.

  Birde UnLimited  kategorisi (high power) için ; ''katılımcı ülke yasa ve yönetmelikleri dahilinde maksimum anten ve güç kullanabilir.'' demiş.

 Şimdi ne yapmak lazım? Ekteki amatör bant planınamı uymak lazım? yoksa UnLimited kategorisinde çalışıp Limited olarakmı göndermek lazım? :)

 Acaba biryerlerde yanlışmı yapıyoruz? İşin doğrusunu bizlere söyleyebilecek arkadaşımız varmı?

 
I LOVE İCOM

Çevrimiçi TA5FA

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #4 : 05 Haziran 2014, 17:43:18 »
"Bunları yazarken Pes etmek yok müdaceleye devam "

Onur Bey  aslında her yönümüzle sınıfta kalıyoruz rekabet de baştan kayıp ediyoruz,

Bizim yönetmeliğe göre 400W sınırı var(oda bazı bandlarda ful HF de değil yani)  bakınız Rus , Slovak, Alman, İtalyan 2KW, 3KW 4 KW basıyor  nerden çıkarttın 4Kw derseniz  OM-Power  Amplifier son modeline bakınız.

Bizim balkonda çatıda dandik yokluk antenleri var adamlar  stacked Yagi ler ile çalışıyor sivrisinek vızıltısını duyuyor ve duyuruyorlar

V.b durumlar ile mücadele yanında Ülkem vatandaşını etkinliklere davet etme çabamıza karşılık koca bir fıs fıs fıs 

"ELLERE VARDA BİZE YOKMİ"  demiyoruz  peki ne diyoruz ;

« Son Düzenleme: 05 Haziran 2014, 18:05:35 Gönderen: TA5FA »

Çevrimdışı TA8AT

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #5 : 05 Haziran 2014, 18:02:51 »
:)))
ozaman çözüm low power yada QRP !!
I LOVE İCOM

Çevrimiçi TA5FA

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #6 : 05 Haziran 2014, 19:44:34 »
DX Maraton direktörü  dostum John  bizi kırmadı ve sayfalarına  Türkçemizi yerleştirdi 


Çevrimdışı TA3EP

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #7 : 05 Haziran 2014, 20:02:00 »
Mehmet bey çok teşekkürler, elinize sağlık.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2VW    TA Callbook kaydı

    Hayati Yazdıran
    ANKARA
  • OM/YL
  • *****
  • İleti: 1456
  • BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZELLEŞİR. 0506 053 27 68
Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #8 : 24 Haziran 2014, 12:23:25 »
Bizim yönetmeliğe göre 400W sınırı var(oda bazı bandlarda ful HF de değil yani)  bakınız Rus , Slovak, Alman, İtalyan 2KW, 3KW 4 KW basıyor  nerden çıkarttın 4Kw derseniz  OM-Power  Amplifier son modeline bakınız.

hocam bu yasak o zaman sadece türk radyo amatörlerine mi uygulanıyor veya bu izni veren güncel konuları takip mi etmiyor.

Çevrimiçi TA5FA

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #9 : 24 Haziran 2014, 12:45:49 »
Aslında bu konuda güç meselesine değilde nasıl bu maraton'a katılabilir'e odaklanmak daha olumlu olurdu.

Güç konusuna gelince her ülkenin kendine göre Güç sınırlamaları var ne yapalım bizimkisi de böyle  aynı durum frekans tahsisin de de aynı  "bu durum her ülkede farklılık gösteriyor"

Tüm arkadaşlardan ricam ;
Balkon deme  çık konuş
Antenim yok deme çık konuş
Yeterki konuş DX yap , yarışmaya katıl, Ülkeni temsil et  yıl sonun da da gelsin maraton başvurusu ve ödülü. (Echolink ile amatörlük yapılmaz)


Odaklanacağımız konu "ASLA PES ETME !

Çevrimdışı TA5BS

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #10 : 24 Haziran 2014, 23:04:29 »
http://www.dxmarathon.com/Submission/2014/DX%20Marathon%20Scoresheet-2014.2.xls

BU dosyayı doldurup yıl sonunda adrese mail attıgımız zaman katılım oluyor heralde birde dostada  ülke kodları var onları pek anlamadım mehmet abi (TA5FA) bir ara karadan görüştügümüzde seni yorarım biraz :)
Adem SOĞUKKANLI
http://www.qrz.com/db/TA5BS
QTH locator : KM77PA
ADANA 73''s

Çevrimiçi TA5FA

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #11 : 21 Aralık 2014, 20:45:41 »
Yıl bitmek üzere yıl içersindeki QSO ları derleyip gönderme vakti .
Nasıl olduğuna dair paylaşımlar yapacağım.
Aslanda daha tecrübeliler var onlardan da dinlemek lazım.

73

Çevrimdışı TA4CS

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #12 : 21 Aralık 2014, 21:13:58 »
    Nasip olursa 10.01.2015 gününe kadar yollarım inşallah şu an itibari ile bu şekilde son kontrolleri yaparak TA nın 2014 deki başarısına contestlerde 2015 yılında sağlıkla devam inşallah saygılarımla Aydın'dan 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimiçi TA5FA

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #13 : 22 Aralık 2014, 08:49:01 »
Bu maratonda ki yapılacak lar;
Yukarıda linkini verdiğimiz excel 'i indirip  içini 2014 yılı içerisindeki çalışılan DXCC leri ve  CQ Zone  QSO larını doldurmak.
Her DXCC satırına  1 QSO
Her CQ Zone satırına 1 QSO

Siz her DXCC ve CQ Zone  QSO su  daha fazla yapmış olabilirsiniz,  Ama istenen her birinden birtane .


Yok uğraşamam diyenler için bir de şurası var inceleyin  http://software.ad1c.us/marathon/   ADIF veriyorsun >> Excel çıktı alıyorsun , daha ne istiyorsun.  http://software.ad1c.us/marathon/download/marathon_v14.4_20140804.exe


73

« Son Düzenleme: 03 Ocak 2015, 12:14:31 Gönderen: TA5FA »

Çevrimdışı TA3ST

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #14 : 22 Aralık 2014, 09:17:48 »
Yıl boyu yaptığımız qso ları, katıldığımız contestlerdeki qso larıda mı yazacağız. tüm görüşmeleri yani.

Çevrimiçi TA5FA

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #15 : 22 Aralık 2014, 09:37:38 »
Abdülkadir Bey,
# Evet 2014 yılı içerisinde ki Tüm QSO'larınız içinden, 
# Bu exceli indirip http://www.dxmarathon.com/Submission/2014/DX%20Marathon%20Scoresheet-2014.3.xls 
# Excel dosyasının üst sayfası size ait bilgileri içerir onları doldurup
# Alt sayfası ise QSO satırlarını içerir oraya  yıl içerisindeki tüm QSO 'larınız içerisinden  DXCC ve CQ Zone  QSO bilgilerini yazacaksınız.
# YANLIZ HER SATIRA O DXCC VE CQ ZONE QSO BİLGİNİZİ YAZACAKSINIZ. FAZLADAN SATIR İLAVE EDEREK QSO ÇOĞALTMA YAPAMAZSINIZ.
# GERÇEKTEN QSO YAPTIĞINIZ İSTASYON OLMALI (Radyo Amatörü Dürüst'dür)


Yok uğraşamam diyenler için bir de şurası var inceleyin  http://software.ad1c.us/marathon/   ADIF veriyorsun >> Excel çıktı alıyorsun , daha ne istiyorsun.


"Buradaki amaç Yıl içerisinde  kaç DXCC ve  CQ Zone çalıştığınızdır"

Anlaşılmayan konu varsa lütfen sorunuz "Ancak öncelikle ilk mesajımdaki kuralları okumanızı rica ediyorum"

73

Çevrimiçi TA5FA

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #16 : 22 Aralık 2014, 11:14:20 »
Bakınız ADIF >>> Excel çeviri uygulaması anlatımı için video  https://www.youtube.com/watch?v=YVTH0CePiQo


73

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #17 : 22 Aralık 2014, 20:51:18 »
Bu sene geçersiz sayılacak çağrı işaretleri de yayınlanmış. Bunların bazıları korsan istasyon, bazıları da MM istasyon olduğu için maratonda bu istasyonlarla yapılan QSO lar geçerli sayılmıyormuş.

Bu istasyonlarla QSO nuz varsa listeden çıkarmanız gerekiyor.

INVALID CALLSIGNS

1C4M Pirate - does not count for anything
4U1UN/B Beacon stations not valid
9N2EQ Probable Pirate
AP2AA 40m CW, 19-22Z, 11Dec - Pirate
BS7H False spot
D0A Pirate
EZ No EZ stations are accepted
FK8CE Callsign has been pirated on 15 CW 
FK8IK/M Operations are from a sailboat 
FT5WA Pirate 
FT5WQ Operating /MM, so not valid 
P5/4L4FN Pirate
PJ2T - 40m 40M, 0030Z, 13Jan was a pirate 
T31/IZ0TIB Pirate
T33L Pirate
T6/IT9ADT Not valid for 2014 Marathon
TL8A Pirate on 1 March 
TL8PL High probability Pirate
TO4E Old spots sent in error
TU5KG Actually F/TU5KG
VK0MQ Pirate
VP2C/N2LLM Invalid Callsign
VP6YL-April Pirate
VP8CMH/MM MM Stations are not valid for the Marathon
YI1HR Pirate   
YI1IRQ 2014 Operations by Hassan are not valid
ZL9GI Pirate

Kaynak:
http://www.dxmarathon.com/helpfulhints/2014/HelpfulHints2014.htm
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA4J

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #18 : 23 Aralık 2014, 01:33:36 »
Mehmet bey merhaba, videonuzu izledim ellerinize sağlık. Programı indirdim eQSL.cc den logumu ADIF formatında çektim fakat programda Convert dedikten sonra anten bilgisi istiyor onu da yazıyorum karşıma ekteki resimdeki gibi uyarı alıyorum. Dosya uygun değil şeklinde. Yardımcı olurmusunuz işin içinden çıkamadım :(
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimiçi TA5FA

Ynt: 2014 CQ DX Marathon
« Yanıtla #19 : 23 Aralık 2014, 07:38:33 »
Dosyanın geçerli bir adif formatında  olmadığını söylüyor
Programa verdiğiniz dosyayi adif  mi kontrol edermisiniz