Gönderen Konu: RAMSEY ELEKTRONİK FİRMASININ HF PA KİTİ  (Okunma sayısı 12417 defa)

Çevrimdışı TA4EM

RAMSEY ELEKTRONİK FİRMASININ HF PA KİTİ
« : 12 Şubat 2014, 22:42:04 »
Merhabalar,
Ramsey elektronik firmasının özellikle düşük güçlü hf cihazlar için( QRP) sattığı bir kit.Satın almaya gerek yoktur.Orijinal şemasını temin ettim ve devreyi farklı güçlerde çalıştırdım.Kritik parçası ve zorluğu yoktur.Bu şema ile ilgili devrelere BİTLİK te aşinayız.Yapan arkadaşlarımız resimlerini vermekte ama şeması konusunda imtina etmektedirler.Bu çalışmaların şeması budur.  Uyguladım ve test ettim sonuç gayet iyi.Üzerindeki güç transistörleri P16NF06.Bununla maksimum 22 watt veriyor.Ancak iyi sogutmak gerekli,hayli ısınıyor.Nominal 15 watta verim mükemmel.Aynı transistör yerine IRFP250 takıldığında 40 watt alınıyor.60 watta zorlanmakta.Devrede Bobinlerin ve trafoların sarımlarında herhangi bir değişiklik gerekmiyor.Ancak IRFP250 kullanıldıgında rolenin büyük tip olması gerekiyor.Küçük tiplerin tırnaklerı yüksek watt için dayanıklı olmayabilir. Devredeki elemanların:
1-Bias adjust değeri 3.2-3.4 volt
T 1 trafosu: 0.50 mm çaplı emaye telden primer:8 tur,sekonder için önce bir tur sarıp merkez alınıp  6 tur sarılarak bitirilir. Nüve: BN43-202
T2 trafosu: 0.50 mm çaplı telden primer için 1 tur sarılır.merkez uç(orta uç) çıkarılır ve 6 tur sarıllır..Sekonder için 3 tur. Nüve: BN43-3312

7 MHZ için filtre katı:
L 1, L3=19 tur,L2:22 tur . = 0.50 mm çaplı tel, toroidler= T50-2 ve benzeri
C5-6=330 pf,C4-7=560 pf.
Başarı dileklerimle,Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.
Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: RAMSEY ELEKTRONİK FİRMASININ HF PA KİTİ
« Yanıtla #1 : 12 Şubat 2014, 22:49:17 »
Sayın hocam, yine güzel bir paylaşımda bulunmuşsunuz. Çok teşekkürler.
73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #2 : 13 Şubat 2014, 08:39:33 »
Aslında bu tür güç katlarında sinyali doğrultarak röleyi kontrol etmek yerine qrp cihazının PTT bağlantısı ile kontrol etmek daha iyi sonuç veriyor.  Taşıyıcı sinyalini çok iyi bastıran cihazlarda düşük modülasyon seviyelerinde  röle cızırdıyor, sessizken bırakıyor. Darlington transistorün kollektoründen dir diyotla uç alınıp ptt ye bağlanırsa sorun kalkıyor.Tavsiye ederim.

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #3 : 13 Şubat 2014, 19:38:55 »
Teşekkürler paylaşım için.
Ben bu devreyi yaparken Şemasına bir türlü ulaşamamıştım.
Sitede sadece PDF halinde kiti alanlar için yapımını anlatan bir doküman mevcuttu.
Baskı devreyide ordaki resimden yararlanarak çıkartmıştım.
Şemasını paylaşmak konusunda imtina ettiğimden değil, elimde olmadığından paylaşamamıştım..

Devreye gelince;

Hocam gayet güzel özetlemişş IRFP250 ile ben 90 Watt a kadar aldım ancak 60 watt tan sonra ısınma çok oluyor.
Ali beyin bahsettiği RF tetikleme devresinde ben rölenin besleme ayağının arasına 330uF kondansatör taktım.
Bu kondansatörün dolup boşalma süresi yarım saniye kadar daha rölenin tetikli kalmasını sağlıyor.
Böylece konuşma aralarında röledeki tıkırtılar kesiliyor.

BENİM ÇALIŞMAM:

https://picasaweb.google.com/109702068533357288020/40MQRPIcinElyapM60WattPOWERAMPLIFIER?noredirect=1#

ve

https://picasaweb.google.com/109702068533357288020/7MHZ60WPOWERAMPLIFIER?noredirect=1#

73
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #4 : 13 Şubat 2014, 22:56:25 »
Mehmet bey
yanıtınız için teşekkür ederim.Yazımda kimseyi kastetmedim.Buna hakkımda yok.Sizin de bu tür devrelerle uğraştığınızı biliyorum.Yazınızda açıklık getirdiniz.Aslında siz de olsa bile paylaşmak tamamen size kalmış bir şey.Açıklamanız ile ince bir  amatörce  nezaket gösterdiniz ve taktir ediyorum.Bazen BİTLİK 'te tanık oluyoruz.Bol bol resimler, ama açıklayıcı ve ilmi hiç bir şey yok.Sanki BİTLİK'i  teknik bir magazin portalı sanırsınız.Oysa, benim de yaptıklarım dahil çoğu başka ,orijinali yabancılara ait dökümanlar.Küçümsemiyorum.BİTLİK'te çok güzel uğraşılar ve çalışmalar var,zevkle izliyoruz.Çoğumuzun elektronikle bağlantısı ve tecrübesi hayli eskiye dayanıyor.Ancak yeni başlayanlar,meraklı olanların da sayısı hayli fazla.Onlar için paylaşımlarımızda daha açıklayıcı ve olabildiğince detaylı olmayı arzu ediyoruz.Kendim ,arkadaşların çalışmalarından çok şey öğrendim ve amatörlüğün gereği olarakta bilgiyi paylaşmaya çalıştım.Bildiğim çok basit konularda bile yanıldığımı gördüm.Çalışmaları bilinmez gizemli hale getirmek için değil,anlaşılır basit anlatımla daha çok yararlı olacağıma inandım.Kimseyi kastetmiyorum,vesile oldu sizinle düşüncelerimi paylaştım.Saygı ve sevgilerimle.TA4EM.E.ÇİÇEK
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #5 : 14 Şubat 2014, 00:49:35 »
Ekrem hocam,  ucuz maliyet ile12v altında 40-50watt rf gücü elde etmek çok başarılı. Değerli vaktinizi ayırıp,  bitlik üzerinde bir teknik konu daha açtığınız için teşekkür ederim. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
73

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #6 : 14 Şubat 2014, 01:41:57 »
Mustafa bey
İlginize teşekkür ederim.Başarılar TA4EM.E ÇİÇEK
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #7 : 14 Şubat 2014, 01:49:14 »
Ahmet Mete bey,
Teşekkür ederim.Başarı dileklerimle. TA4EM.E.ÇİÇEK
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #8 : 15 Mart 2014, 00:17:52 »
Ekrem Hocam, bu devreyi yaptım ancak çalışmadı. IRF510, 520, 530 kullandım olmadı.
Bir yerlerde hata yaptım desem hata yok. Tek ihtimal kalıyor, transistörler. Ben bunları Bluemavi'den aldım.
Bazen sahte çıkıyor.
Hatta BF245 ler sahte çıkmıştı, uyardım hem teşekkür ettiler, hemde sağlamlarını göndermişlerdi.
Hocam siz  bu transistörleri nereden aldınız?
Bende aynı yerden alırsam sanırım başarılı olurum. 73.

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #9 : 15 Mart 2014, 10:33:59 »
Bluemaviden irf 510, 520 temin ettim gayet güzel çalışıyor. IRF510 13.8 volt altında 100-200mW giriş ile 8 watt civarında (nominal 5 watt) çıkış veriyor. Markalı  değil ama gayet iyi.Piyasada bulunan SEC markalılar da buna yakın sonuçlar veriyor. IRF510, 520 ve 530 lar bu devreye uygun değil. Qrp çıkşında kullanabilirsiniz ama burada orjinal IR markalı IRFP250 kullanılmalı.

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #10 : 15 Mart 2014, 20:11:15 »
Hulusi bey
Ben,denemelerinde şemada belirtilen P16NF06 transistörleri kullandım.IRF 510 denedim olmadı elektirik verir vermez aşırı ısınıp yandı.Daha sonra Mehmet Divili beyin çalışmasındakı IRFP 250 denedim oldu.Aslında devamlı 60 watı sürekli olarak kararlı göremedim.35-40 watt en uygunu oldu.Devrede kullanılan dürbün toroidlerin uygunluğunun önemli olduğunu düşünüyorum.Bu devreden fazla bir verim düşünmemek gerekir Hele 60 watt ve yukarısı stabil değil.Devrede kullanılan transistörlerin aynı olmasına rağmen uyumsuzluklar ğördüm.birisi normal ısınırken diğerinin aşırı ısınması ile problem çıkabiliyor.Bence IRFP 250 tek kullanmakla arada çok bir fark göremedim.Tek transistörle 30 vatt civarı alınabiliyor ve push-pull transistör uyuşmalığı da ortadan kalkmakta.Velhasıl P16NF06 ile 22 watt IRFP250 ile zorlama ile 60 watt alınabiliyor,ama stabil değil.Selamlar.E.ÇİÇEK.TA4EM
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #11 : 15 Mart 2014, 23:01:36 »
Irfp250 ile ben en çok 90 watt gordüm ama asırı ısınıyor.
Bu devreden iki tane yaptım. İkisii de güzel çalıstı.
Toroidlerçok önemli....
Ben 2. Yaptığımda eski bir hf cihazın çıkıs katından söktüğüm toroidleri kullanmıstım. O zaman daha çok watt aldım.
Irf510 vb lari çok ısınıyor ve az watt veriyor. Kesinlikle ırfp250 kullanın...
73..
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #12 : 16 Mart 2014, 00:12:16 »
Mehmet bey
Bilgi için teşekkür ederim.Benim yazdıklarım kendi çalışmalarımın sonucu idi.Fazla da uğraşamadım.Tam olarak becermişte olmayabilirim.Biraz daha uğraşmam gerekiyor.Selamlar.E.ÇİÇEK.TA4EM
M.Kemal ATATÜRK