Gönderen Konu: QRP TELSİZLERİNİZ İÇİN 60 WATT PA KATI  (Okunma sayısı 26371 defa)

Çevrimdışı TB5CVN

TA Callbook kaydı

Şükrü Özkarabacak
    MERSİN
  • OM/YL
  • TARSUS'TAN TB5CVN ŞÜKRÜ ÖZKARABACAK
QRP TELSİZLERİNİZ İÇİN 60 WATT PA KATI
« : 21 Ocak 2014, 10:13:20 »
Birkaç bobin denemesi ve ölçümlerden sonra aşağıdaki PA katı meydana geldi. 2 watt girip 60 watt alınabiliyor. Bu takoz için orjinal PCB yapılıyor gelince arzu eden arkadaşlara gönderebilirim. Bu PA katının en can alıcı noktası ise çıkışındaki IRFP250 mosfetlerin iç piyasadan 2 Lira gibi bir fiyata temin edilebilmesi ve bolca bulunabilmesi.  Fikir vermesi açısından birkaç resim.

Çevrimdışı TB5X_SK

Ynt: QRP TELSİZLERİNİZ İÇİN 60 WATT PA KATI
« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2014, 10:42:03 »
Şükrü hocam eline sağlık yine döktürmüşsün.. :)
Kartları bekliyoruz..
Denemeler nasıl ? İyi sonuç alabildinmi?
Yorumlarını yazarsan seviniriz..

73
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA5FA

« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2014, 10:49:09 »
Elinize sağlık.
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2014, 11:35:29 »
Şükrü hocam elinize sağlık, sanırım sadece 40m için ? Şemasınıda eklerseniz iyi olur, benide 1 adet pcb için sıraya yazın lütfen :)
Bu çalışmalar çok güzel, artması dileğiyle.
73

Çevrimdışı TA0G

« Yanıtla #4 : 21 Ocak 2014, 15:27:53 »
Şükrü Bey,

Tebrikler, anladığım kadarı ile şema ve pcb çalışmalarınızı prensip olarak paylaşmıyorsunuz.

73! (Amatör selamı)

Çevrimdışı TA5ARF

« Yanıtla #5 : 21 Ocak 2014, 16:39:39 »
Şükrü öğretmenim eline sağlık. 73

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #6 : 21 Ocak 2014, 17:55:27 »
hocam bu pa ile görüşme yaptınızmı nasıl sonuc veriyor denemelerinizi  paylaşırmısınız .73

Çevrimdışı TB5CVN

TA Callbook kaydı

Şükrü Özkarabacak
    MERSİN
  • OM/YL
« Yanıtla #7 : 21 Ocak 2014, 18:14:10 »
Elimde şema olarak döküman malesef yok. Bu PA ile görüşme yapmak henüz nasip olmadı çünkü antenim dinlemeye uygun watt metrede gücü gözle gördüm şimdilik havada rapor ve videolar pek yakında inşallah :)

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #8 : 21 Ocak 2014, 23:58:11 »
Hakan bey ;

Hüsnü hocamın düzenleyip temize çektiği bu devre şudur: http://www.tb5x.com/2011/12/16/40m-qrp-icin-40-watt-power-amplifier-projesi/

Buradaki dökümenlere bakarak hocam şemasını çıkarttı..

Birkaç küçük modifiye var dikkatli bakarsanız farkedeceksinizdir.

Seması sitede de mevcut değil. Hatta orijinal kitini satan site pdf manuelini de kaldırmış sitesinden..

Ama isteyene ben montaj pdf sini yollayabilirim

73..
TB5X

Çevrimdışı TB5CVN

TA Callbook kaydı

Şükrü Özkarabacak
    MERSİN
  • OM/YL
« Yanıtla #9 : 05 Şubat 2014, 20:31:19 »
Orjinal PCB'den birkaç resim:

Not: Arzu eden arkadaşlara özelden mesajla irtibat kurmaları halinde boş PCB olarak kar amacı olmaksızın yardımcı olabilirim. PCB adet fiyatı bana maliyeti 15 Liradır.

Çevrimdışı TB5CVN

TA Callbook kaydı

Şükrü Özkarabacak
    MERSİN
  • OM/YL
« Yanıtla #10 : 20 Şubat 2014, 05:50:51 »
Elimdeki PCB ler tükenmiştir. İlgilenen arkadaşlara teşekkürler.

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #11 : 10 Ekim 2014, 01:06:31 »
Şükrü hocamın sayesinde bu PCB den bir adet bende aldım. Bayramda tatil olunca montajına başladım ve bitirdim. Devreye enerjiyi verdim, BIAS voltajını ölçmek istedim IRFP250ler üzerinde takılı iken herhangi bir değer okumayınca Şükrü hocayı aradım. O da bana bağla QRPni mandala bas röle çektikten sonra ölçümünü yap BIASı ayarla dedi. Bende tamam dedim. fakat biası ayarlamaya kalmadan mandala basınca röle devamlı tetikleniyor. 2N3904 yerine BC546 takmıştım. 2 si de yandı. Değiştirdim yine yandı. Sebebi nedir anlayamadım :( Yardımlarınızı bekliyorum.

QRP: Efe QRP 6.8W (2sc1971)li çıkış gücü.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TB5CVN

TA Callbook kaydı

Şükrü Özkarabacak
    MERSİN
  • OM/YL
« Yanıtla #12 : 10 Ekim 2014, 07:55:15 »
Ali Bey Merhabalar,

Buraya dizgi yaptığınız kartın makro resimlerini koyabilirseniz belki resimlerden bir yorum yapabiliriz.

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #13 : 10 Ekim 2014, 14:35:19 »
Şükrü hocam ekteki resimlerde hepsi mevcuttur.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #14 : 10 Ekim 2014, 14:38:04 »
Daha önceden Mehmet hocanın paylaşmış olduğu PIC SWR/WATT metreyi ve dummy load çıkışa bağlayınca lcd de 40W görüyorum.  Lakin rölenin devamlı tetiklemesi yani kendi kendine çekip bırakmasına bir anlam veremedim :(
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TB2NDY

« Yanıtla #15 : 10 Ekim 2014, 15:45:23 »
Devrenizi bir aluminyum folyo ile bir kaç kat sararak ekranlayın, aynı şekilde olacak mı? kontrol edin.
Selamlar.

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #16 : 10 Ekim 2014, 17:32:47 »
ssb konuşurken cıkış verdiği için sözcük aralarında röle bırakır onu cb lineerlerinde ssb moduna  almak için bir düğme vardı yanlış hatırlamıyorsam devreye bir kondansatör ilavesi ile  ssb de iken konuşma aralarını makul bir cekili kalma süresi  oluyordu  bahsettiğin bu değil sanırım . 73

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #17 : 10 Ekim 2014, 20:40:06 »
Ali kardeş, benim yaptığım "pa" dada benzer durum oldu. Sebebide devre çok hassas olup mandala basınca,  mikrofon rolenin çıt sesinden etkileniyor göndermeye geçiyor, sessizlik, tekrar çıt, tekrar gönderme bu böylece devam ediyor. ÇÖZÜM: (benim cihazda) mikrofon hassasiyetini azalttım, problem çözüldü. Sende nasıl oluŕ? Denemelisin. 73

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #18 : 10 Ekim 2014, 20:55:00 »
Ali, transistörün yanması için "base"e bağlı dirençte kısa devre olma ihtimali var. Base'e dogrudan (+) değer uygulanırsa transistör anında yanar. Biyas dirençlerini kontrol et base'e uygulanan değerin örnek; (0,03 v) gibi çok küçük değerlerde olmasi  gerekir. Onun icin ölçü aleti ileburaya uygulanan voltajı kontrol et. Sonuçtan haberimiz olsun! 73
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2014, 21:00:19 Gönderen: TA3IHD »

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #19 : 10 Ekim 2014, 21:13:44 »
Hocam bu PA katının ayarını şu şekilde yapınız

Devreyi tamamladıktan sonra ayarı şu şekilde yapıyoruz. Önce R4 bias potunu saat yönü tersine sonuna kadar çeviriyoruz. Beslemeyi bağladıktan sonra T1 deki  1K lık direncin ucundan 5v görmemiz gerekiyor.Daha sonra anten çıkışına Dummy load veya uygun anteni takıyoruz.Geçici olarak Q3 transistörünün kollektörünü şaseye bağlıyoruz.Bu durumda PA ya güç uyguladığımızda doğrudan göndermeye geçecektir. Pa ya RF girişi vermeden beslemeyi bağlayarak çektiği akımı ölçüyoruz. R4 bias potunu yavaş yavaş saat yönünde çevirerek Miliampermetrede 250mA okuyana kadar ayar yapıyoruz. (500mA üzerine çıkmayın.) Bu ayarı yapınca T1 test ölçüm ucundan 3.2 ile 3.5 v arası bir voltaj okumamız gerekiyor. Bu ayarı yaptıktan sonra Q3 teki gecici bağlantıyı tekrar çıkarıyoruz. Devremize 1 veya  2 watt rf girdiğinde röleden klik sesini duymamız gerekiyor.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN EKTEKİ PDF DOKÜMANİ İNDİRİNİZ.. İNGİLİZCEDİR..

73
TB5X