Gönderen Konu: HEX-BEAM ANTEN  (Okunma sayısı 5024 defa)

Çevrimdışı TA2ID

HEX-BEAM ANTEN
« : 04 Ocak 2014, 22:12:39 »
Arkadaşlar, uzun zaman önce edindiğim,son günlerin çok popüler anteni olan HEX-BEAM-K4KIO-nihayet kurma fırsatını buldum.Daha önce 3 eleman,3 band Yagi anten kullanıyordum.Yaşadığım rüzgar sorunlarından dolayı, performansı yüksek bir anten arayışı içindeydim.Yer ve kurum imkanları kısıtlı olunca hex-beam da karar kıldım.Öncelikle kurulması kolay,güçlü rotora ihtiyaç duymayan bir anten.Tam dalga 6 band çalışıyor.( 6-10-12-15-17-20 )Daha önce hiç çalışmadığım 17m ve 24m de çalışma imkanı buldum.Gerçi daha önce bu bandlarda çalışan Cushcraft R-7000 antenim vardı, ama hiç memnun kalmamıştım.Zaten oldum bittim traplı antenleri hiç sevmedim.Özellikle 17m yi çok sevdim.Bu bandta şansımda yaver gidince 150w ile New Zeland ve Californiya görüşmesi yaptım.( icom ic-77oo )
Balun olarak şok balun kullandım.SWR değerleri bazı bandlarda yüksek çıktı.1,8-1,9.Akşam olduğundan istediğim kadar ayar imkanı bulamadım.Müsait bir günde ,bu tip antenler için yapılmış ve elimde mevcut 1:1 balun takarak bir deneme daha yapmak istiyorum.Rx de oğlum ( TA2AEY ) yaginin biraz daha iyi olduğunu söylüyor ama Tx de daima gelen sinyalin üstünde gidiyorum!!! Antenle ilgili bilgileri oluştukta sizlere aktarmaya devam edeceğim.

Çevrimdışı TA6MD

Ynt: HEX-BEAM ANTEN
« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2014, 09:17:09 »
Rüzgarla benimde başım dertte umarım iyi sonuçlar alırsınız ve çalışmalarınızdan faydalanma şansımız olur.
Başarılar diliyorum kolay gelsin
TA6MD
F.MURAT DEMİR