Gönderen Konu: Basit LC Metre yapalım...  (Okunma sayısı 39077 defa)

Çevrimdışı TA3OM

Basit LC Metre yapalım...
« : 20 Aralık 2013, 19:41:02 »
Merhaba,
Bir yıl kadar önce yaptığım LC metre ve dökümanlarını paylaşmak istedim.
Devre daha önceden bir çok kişinin yaptığı versiyonun opamp kullanılmadan yapılmış hali, VK3BHR harici opamp yerine 16f628 içindeki analog komparatörü kullanarak devreyi oldukça basit bir hale getirmiş. VK3BHR sayfasında 2 adet pcb yayınlamış, fakat ben masa üzerinde dağınık bir şekilde durmasın diye biraz daha toparlamaya çalıştım.
Devreyi fotolarda gördüğünüz çıplak halinde, gerektiğinde 12V ile besleyip kullanıyorum. Arzu edenler kutulayıp, batarya tasarrufu için arka ışığı iptal ederek 9V batarya ile kullanabilir.
Çalıştırma konusunda problem yaşayanlar olur ise buradan ben ve diğer arkadaşlar mutlaka destek verecektir. Devrede en kritik malzemeler 2 adet 1000pf (1nf), en doğru ölçüm için bu kapasiteler gerçek değerine en yakın ve sıcak soğuk şartlarından en az etkilenen polistiren veya mkt vs. olmalıdır. Ayrıca 4.000 MHz kristalde değerine en yakın olan seçilmelidir. Ben kalibrasyon yapmadım, yaklaşık %5 yukarı doğru hata ile ölçüm yapıyorum, pcb ye de kalibrasyon için gerekli olan jumperleri eklemedim. Ölçümleri çok hatalı olan arkadaşlar olur ise, daha sonra kalibrasyon prosedürü için yapmaları gerekenleri buraya yazacağım.

Devrenin .hex dosyaları linkte mevcut, https://sites.google.com/site/vk3bhr/home/index2-html
Radyo amatörü arkadaş assembly kaynak kod dahil vermiş, uğraşmak isteyenler açılışa çağrı işaretlerini falan yazdırabilir :)
Teşekkürler, Thank You VK3BHR...

73

Benim çizdiğim baskıya hazır pcb dosyası,
http://yadi.sk/d/CWD3_LlDEeZM8

Devre Şeması,

Üst görünüş,

Fotolar,

Çevrimdışı TA7BB

Ynt: Basit LC Metre yapalım...
« Yanıtla #1 : 20 Aralık 2013, 22:46:33 »
merhaba.
güzel çalışma olmuş.
bu devreyi bende deneyeyim.
73
de ta7bb

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #2 : 21 Aralık 2013, 22:08:29 »
Devre güzel, PCB dahada güzel..

LCD nin arkasında gayet uyumlu ve kullanışlı olmuş.

Eline sağlık.. 73..

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #3 : 21 Aralık 2013, 22:19:42 »
Güzel paylaşım için çok teşekkürler. Ben bunun bir benzerini monteli ve kutulu olarak, iki yıl kadar önce ebaydan satın almıştım, çok işime yaradı ve hala da kullanıyorum. 73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA4AAC

« Yanıtla #4 : 22 Aralık 2013, 17:14:07 »
hex dosyasının olduğu sitede sorun var sanırım... site açılmıyor...
çok güzel çalışma olmuş. elinize sağlık.
TA4AAC

TB4IA = eski

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #5 : 23 Aralık 2013, 14:35:03 »
Akif bey merhaba, site şu anda açılıyor, her ihtimale karşı hex dosyasını  ekliyorum.
73

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #6 : 30 Nisan 2014, 19:34:45 »
Merhaba  ,  1 uh 5 uh arası ölçüm yapmam gerekiyor bendeki lcr metre 2 mh den başladığı için bu devreyi yapmaya niyetlendim . 1 uh ölçebilirmiyim bununla ve devrede bir son değişiklik var mı ?
73 ..

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #7 : 30 Nisan 2014, 21:38:43 »
2den başlıyorsa 2mh olduğuna emin olduğu nuz bir self seri bağlayarak ölçüp. Sonuçtan 2 cıkartınca   Ölçüm yapmış olmazmısınız  73

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #8 : 01 Mayıs 2014, 00:27:59 »
Ahmet Nevzat bey , devre ile 1uH değerini ölçebilirsiniz.
Şu anda bir ilave yoktur bu haliyle çalışıyor. 73

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #9 : 01 Mayıs 2014, 10:22:24 »
Mustafa bey çok teşekkür ederim , baskı devreyi hazırladım bu gün montaja başlarım.Mesut beye de teşekkür ederim ancak  2 mh kademesinde 1 uh yi sağlıklı ölçebileceğimi zannetmiyorum. Sanırım 2.001 -2.0015 gibi değerler olacak ki noktadan sonra o kadar sıfır yok aletde .

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #10 : 02 Mayıs 2014, 18:19:21 »
Mustafa bey , siz sanırım roleyi değişik kullandınız . Orijinal pcb deki role bacak şekli  8 Pin DIP-1C05 mı acaba ?

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #11 : 02 Mayıs 2014, 18:46:45 »
Ahmet Nevzat bey, evet bendeki röleden bulmak güç olduğu için daha kolay bulunan bir röle için çizdim pcb yi. Röle 5V olacak, eğer bulamazsanız bir transistör ekleyerek 12V röle kullanabilirsiniz. 73

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #12 : 02 Mayıs 2014, 18:49:53 »
Sorunuzu yine okuyunca farkettim tam olarak ne sormak istediğinizi. Çizdiğim pcb deki röle,  5V 8 Pin 2NO 2NC röledir.

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #13 : 02 Mayıs 2014, 20:42:05 »
İki gündür ütü elde habire pcb basıyorum 4-5 tane oldu sanırım . Bazısı iyi çıkmadı bazısını delerken kaçırdım . Son durum elimde hem Mustafa beyin pcb si hem proje sahibinin pcb sinden var. Aslında en doğrusu eldeki malzemeye göre pcb yi proteusta çizmekdi hem o zaman çok zorlandığım ince yolları genişletebilirdim ama bu sefer üşendim.
      Mustafa bey sizin pcb deki role var elimde en son onu monte etmeye karar verdim , ben aslında orijinal pcb deki roleyi sormuştum belki onu da yaparım.

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #14 : 03 Mayıs 2014, 19:07:41 »
Mustafa bey ,sizi yoruyorum kusura bakmayın. Şemada pic in 6,7,8,9 pinleri ile ground arasında 4 adet 1k ohm direnç kullanılmış , sizin pcb de bunlar yok . Sakıncası olmuyor sanırım ?

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #15 : 03 Mayıs 2014, 21:40:05 »
Pardon gözümden kaçmış o dirençler kalibrasyon içinmiş , başta yazmıştınız.

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #16 : 04 Mayıs 2014, 10:19:58 »
          Mustafa Bey merhabalar,
          Bu yeni LC metreyi siz yayınladıktan sonra ben de yaptım. Kalabalık component biraz azalmış. İyi de olmuş. Çalışması da iyi özellilkle tek bir komitatör işi bitiriyor. Gerçi önceden ben iki adet role kullanarak tek switch ile halletmiştim. Ama bu daha kolay olmuş.
          Gelelim role işine. Bazı rolelerin iç dirençleri düşük..PİC'in roleyi tetikleyecek kadar  mA akımı olamadığından roleyi çekmiyor. Bu durumda ben role BC337 ile sürüyordum. Elimde resmini gördü
ğünüz PC lerin internet kartlarından söktüğüm REED ROLE vardı o da bitti. Bunlar hem küçük hemde transistöre gerek duymadan sürebiliyor. Harika çalışıyor. Ama şu anda elimde kalmadı.
           Kolay Gelsin.   73

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #17 : 04 Mayıs 2014, 10:23:07 »
Elinde 5V reed role olan veya Türkiye içinde satan varsa benimle temasa geçerse sevinirim.
0.505.8274246

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #18 : 04 Mayıs 2014, 21:30:24 »
Hüseyin bey , ben ebayden sipariş verdim ama sanırım dorukanstore de var

http://www.dorukanstore.com/Reed-Relay-SPST-5V-500R-Diode-DIP05-1A72-12D-RoHS,PR-3105.html

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #19 : 05 Mayıs 2014, 11:25:46 »
   Ahmet Bey,
   Dorukanda olan reed role beniz gösterdiğimden farklı. Siz aynısından mı istediniz?