Gönderen Konu: Son yaptığım Forty Transceiver ve PLL ler.  (Okunma sayısı 16300 defa)

Çevrimdışı TA3IHD

Son yaptığım Forty Transceiver ve PLL ler.
« : 20 Aralık 2013, 08:13:01 »
Çok değerli arkadaşlar eserlerini yayınlayınca bende dayanamadım, fotoğraf makinesini aldım ve şu anda tezgahda olan ve biri bitmiş, ikisi montaj halindeki 3 adet 40m trasceiveri görüntüledim.
1- Genel görüntü: Bir adet forty2 PLL, 1 adet PLL, 1 adet DDS ve 3 adet transceiver masa üstünde görülüyor.
2- Transceiver
3 - 7 Mhz PLL,
4-  7 Mhz Forty2 PLL
5-  DDS
6- CW kartı  (Bu devre ile transceiver CW cihaza dönüşüyor.)

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: Son yaptığım Forty Transceiver ve PLL ler.
« Yanıtla #1 : 20 Aralık 2013, 09:27:43 »
Gayet güzel çalışmalar. Tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim. 73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TB3BTU

« Yanıtla #2 : 20 Aralık 2013, 12:47:50 »
Abi eline saglık çok güzel olmuş fakat kartları böyle görünce bunu toplamak için 3 kişi lazım devreyi yapmaktan çok bunları kutulamak zor bence

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #3 : 20 Aralık 2013, 16:05:52 »
Dündar bey elinize sağlık, hepsi el emeği göz nuru. Daha önce çok yazıldı ama, gerçekten insanın kendi yaptığı cihazla QSO yapması bambaşka bir duygu.
Bu çalışmaların sergilenmesi sayesinde, bir çok arkadaşımızda bu işlere ilgi duymaya başlıyor, ilgi duyanlar içinde hem bir kılavuz hemde cesaret verici örnekler oluyor.
73

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #4 : 20 Aralık 2013, 22:49:17 »
merhaba.
gerçekten güzel çalışmalar.
tebrikler.
73
de ta7bb

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #5 : 21 Aralık 2013, 07:56:08 »
Evet Serkan,

kutulamak ayrı bir zevk.  Dağınık olması, her birinin aynı anda test edilmesini sağlıyor. Ayrıca ben dağınıkım, ne yapayım. Ne zaman masayı toplasam 15 gün sonra eskisinden beter dağılıyor.
Çırak olsaydım ustadan çok dayak yerdim.

Yakında İzmir'e gidip kutu alacağım. Cihazlar kolleksiyon gibi oldu :)

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #6 : 22 Aralık 2013, 05:55:49 »
Dündar abi sizin İzmir'deki kutucu Onur pasajı 2. kat Etken Elektronikmi?
Orayı yeni keşfettim, Altınkaya Kutunun bayisi imiş. Devreyi götürüyorsun yüzlerce çeşitten bakarak deneyerek alıyorsun. Fiyatlarda Altınkaya ile aynı.

Gitmişken aynı pasajın bodrum katında yanılmıyorsam STR Elektronik var. İsim yanlış olabilir ama genç biri bakıyor. 7mm mavi muayyenler var çok güzel çalışıyor. VK 200 de var, Hatta 10 mhz den tut envay çeşit kristal var. Bahsettiğim üç parçayıda 25 kuruş gibi cüzi fiyattan veriyor. İhtiyacın varsa kaçırma.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #7 : 22 Aralık 2013, 09:33:44 »
Onur, bilgi için teşekkürler.
Bugünlerde İzmire gidip alışveriş edeceğim. Kutucu doğrudur, 2. Onur İşhanı üst katta kutucu. 73..

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #8 : 22 Aralık 2013, 12:46:37 »
Hulusi bey,
Çalışmalarınızı heyecanla izliyorum.Kutluyorum.Resimde DDS-VFO' u gördüm.Menmunmusunuz.Ben de aynısını kullanıyorum.Çıkan sinyali amplifiye ederek devreye taktım.Galiba sizinki de öyle.Çin işi DDS'nin çıkışı olarak şemada en sondaki Pin'den çıkış alınmış.Ancak ondan bir öncesinden de aynı siyal,fakat daha güçlü çıkıyor.Bu durumda çıkışı amplifiye etmeye gerek de kalmıyor.Bilginize.Saygılarımla.TA4EM
Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #9 : 22 Aralık 2013, 14:17:59 »
Ekrem Bey, Çin den 2 adet DDS kit almıştım birini yaptım ancak tam bir hayal kırıklığına uğramıştım.
çünki DDS hem beklenen sinyali kusursuz verirken, ayrıca son derece değişken birde osilasyon yaptığı için kullanmak zevk vermemişti.

Birkaç ay sonra, yani bir hafta önce  2. DDS i çalıştırıp denemek istedim. Cihazı yapıp çalıştırdım sonuç mükemmeldi. Şu anda onuda kullanıyorum. Çok temiz kusursuz bir sinyal elde ediyorum. Hiçbir osilasyonda yok.
Sizin, sinyal zayıf olduğu için araya kuvvetlendirici koyduğunuzu okudum.
Lütfen aşağıdaki öneriyi okuyun::::
DDS i test ederken; Osilaskoptan takip ettiğim kadarıyla, yani osilaskobun ekranından okuduğum sonuca göre sinyal çıkışlarının güçleri şöyle:
    DDS sinyali                                    Sinyal çıkış gücü
1000-4000 Khz arası sinyal çıkış gücü= 1,5-1,2 V   :
5000 Khz= ====================800mV   
8000-12000:=================== 200mV   
20000 ve üstü ==================100mV  olarak okunuyor.

Cihazın maksimum verimde çalışabilmesi için VFO sinyal gücünün ortalama 750mV gügünde olması lazım.

Sizin cihazınızın IF (ara frekansı) 5120 Khz. Ve sanırım siz VFO frekansını 12120Khz e ayarlamak gibi bir hataya düştünüz, ( 12120-5120=7000 Khz ) gibi

Yukarıdaki ölçümleri değerlendirdiğiniz zaman 12000Khz üstü sinyal oldukça zayıf olarak üretiliyor.

*************** O halde yapmanız gereken şey, VFO sinyalini aşağıdaki gibi seçip en güçlü sinyali kullanacaksınız. Hesap şu:

7000Khz -5120Khz=1880Khz  ====   5120+1880= 7000Khz
7300Khz-5120Khz= 2180Khz =====  5120+2180= 7300Khz

Yani DDS sinyali 1880-2180Khz arasında olacak.

Buna göre 1880-2180Khz arasındaki sinyal çıkış gücü 1,5V gibi çok yüksek bir düzeyde olmasına karşılık sizin kullandığınız 12000Khz  üstü değerdeki DDS sinyali 0,2V gibi çok düşük bir seviyede.
Tabii bir kuvvetlendirici kullanmışsınız. Ancak bence yukarıdaki uygulamayı yapın, kuvvetlendiriciyi çıkartın. Yani araya gereksiz bir eleman sokmaya ihtiyaç yok.

Tabii bu değerler bendeki DDS modüle göre. Ancak pek muhtemelen sizde aynı özellikte modül kullanıyoruz. Sanırım DDS  sonuçları aynıdır. 73..

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #10 : 22 Aralık 2013, 18:07:57 »
Hulusi bey
Yanıtınız için teşekkür ederim.Size katılıyorum.Ben bu sonuçları BITX üzerindeki denemelerimde bulduğum pratik sonuçlardı(IF=10 MHZ)Dediğiniz gibi frekans yükseldikce güç azalmakta,bunu osilaskopta açık bir şekilde izledim.Başlangıçta gerekir diye yükseltici koymuştum.Sonra çıkardım.Sinyal de DDS'nin sondan bir önceki pin'den aldım.Sinyal biraz daha güçlüydü.Bende IF 10 mhz olduğu için 3.5-14 Mhz arasına çalıştığım için,osilatörün gönderdiği sinyal de banda göre 4-7 MHZ arasında cihaza gidiyordu Bu değerler arasında sinyal,yükseltci kullamadan da yetiyordu.Selamlar.TA4+M
Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #11 : 24 Aralık 2013, 10:16:32 »
Tamam Ekrem bey anladım. Daha önce Mustafa Bey in (TA2PW) cihazını denediğinizi hatırlıyorum. O cihazların IF i 5120-5580 Khz ler civarındaydı.
Ancak 10Mhz IF iyi bir seçim.
Benim yaptığım cihazların bir kısmının IF i  10Mhz, bir kısmının 4915Khz.

Resimdeki küçük PLL 2085-2285Khz ler arası VFO sinyali üretiyor, Luc Pistorius un yaptığı, yandaki linkteki cihaz: " http://lpistor.chez-alice.fr/synthenew.htm " . Bu PLL hem küçük hem kusursuz. Bazı eksiklerini görüp tadilatlar yaptım. Böylece her şartta çalışır oldu.
Çünki burada kullanılan MC145170P2 PLL entegresi ilginç. Her marka bir diğerinin koşullarında düzgün çalışmıyor.  Bende 3 ayrı marka var. Her birinin karakteri farklı. Ancak modifiyelerle hepsini düzgün çalışır hale getirdim. Ama bayağı uğraştırdı. Kolay gelsin. 73..

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #12 : 24 Aralık 2013, 12:57:57 »
hülüsü bey güzel işler çıkarıyorsun
eğer bana  kızmazsan bir hatan var kullandığın ayarlana bilen osilatör frekansını yanlış seçiyorsun.
73

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #13 : 24 Aralık 2013, 17:56:16 »
Hüsnü Bey,  neden kızayım, siz kasıtlı davranmıyorsunuzki.
Tam tersine eyer benim hatam varsa, ben bazı uygulamaları yanlış yapıyorsam lütfen yazınız. Bu ortam bir okul gibi. Ben doğru bildiklerimi yazıyorum, bazı arkadaşlarda faydalanıyor. Kimseyi yanlış bilgilendirmek istemem.
Aslında Elektroniğin şu küçücük bölümüne kafa yoran bizler, önemli bir iş yapıyoruz. Bunuda doğru yapmak önemli.

Burada bilgilerimizi ortaya koymalıyızki herkes doğrusunu öğrensin.

Cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler. 73.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #14 : 24 Aralık 2013, 19:23:58 »
Sait bey, yukarıda yalnışlıkla Hüsnü bey yazmışım. Başlık, Sait Bey olacak..

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #15 : 24 Aralık 2013, 22:21:58 »
selam hocam
cevabıda yazacaktım ama biraz kafa yorsun diye yazmadım.
5120+1880= 7000Khz
burada 7mhz için 1880khz kullanıyorsun bu frekansın hormoniklerine bakalım                     

üçüncü  hormonik............ 1880x3=5640khz
dördüncü  hormonik.........1880x4=7520khz
beşinci   hormonik........... 1880x5=9400khz

burada 7mhz ye en yakın 7520khz bu frekans alıcıda pek sorun yaratmaz
vericide ise bu iki frekansı( 5120+1880=) 7000Khz ile (1880x4=) 7520khz   mikserde

karıştırmış oluyoruz  mikser çıkışında bandpas filtre kullanmazsak
bu iki frekans birbirine yakın olduğu için  distorsiyona açık
bu distorsiyon kullanılan kötü devre dizaynı ile de çekilmez hale gelir
ayrıca mikser çıkışında bandpas filtre mutlaka kullanmak lazım

5120Khz   arafrekans kullanalım 7mhz için vfo 12120Khz
5120-12120= 7000Khz
5120x2=10240Khz     arafrekansa bakalım  2.3.hormonik 7mhzden uzakta

vfo ya bakalım
ikinci       hormonik...........12120x2=242404khz
üçüncü    hormonik.........  12120x3=36360khz

kullanılan arafrekans ile vfo  nun hormoniklerinide hesablamak lazım.
hormonikler kullanılan frekanstan uzakta olmalı
çalışmanızda başarılar dilerim
73

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #16 : 25 Aralık 2013, 08:04:05 »
Sait Bey,

Gerçekten önemli bilgiler. Bundan sonra bu değerleri hesap ederek uygulama yapacağım. Bilgi benim için her zaman altın değerindedir. Teşekkürler. 73.

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #17 : 25 Aralık 2013, 10:01:35 »
Hulusi Bey,

Bir hesap da benden.

VFO = 1880 KHz. Ara frekans 5120 KHz. Bu ikisini karıştırınca toplanmış frekansı 1880+5120=7000 yapıyor. Alma frekansımız 7000 KHz. gibi düşünüyoruz. Fakat bu iki frekansı karıştırınca bir de çıkarılmış alma frekansı elde ederiz. 5120-1880=3240KHz. Bizim cihazımız 7000KHz. den başka 3240KHz. deki kuvvetli yayınları da alır. Peki 3240 da kuvvetli yayın ne var? http://en.wikipedia.org/wiki/Shortwave_bands adresindeki tablodan da göreceğiniz gibi 3200-3400KHz. arası 90metre radyo bandıdır. Geceleri bu banttaki kuvvetli radyo istasyonlarını biz cihazımızda duymaya başlarız ve kendi kendimize "bu radyo istasyonu amatör frekansta ne geziyor" diye sorarız. Bu şekilde oluşan frekansa da "hayal frekansı" demişler.

Tasarladığımız cihazların alıcısında ortaya çıkan bu durumdan kaçınmak için, hayal frekansını radyo bantlarının dışında tutmamız icap eder. Eğer biz toplayarak bize gerekli olan alma frekansını elde ediyorsak, bir de çıkararak frekans bulmalıyız ve bu frekansın radyo bantları dışında bir yerde olmasına dikkat etmeliyiz. Aynı şekilde eğer alma frekansını çıkararak elde ediyorsak, çıkararak elde ettiğimiz alma frekansı yanında, toplayarak oluşan alma frekansının kapsadığı bandın radyo yayın bandı dışında olmasına dikkat etmeliyiz.  Profesyonel cihazlarda buna çok fazla dikkat edilir. Hatta ilk ara frekansı çok yüksek seçilerek olası diğer kısa dalga yayınlarından da uzak durulur.

İyi çalışmalar diliyorum.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #18 : 25 Aralık 2013, 22:41:13 »
meşhur ft703  kodlu yeşil muayeni  bulamadığımız için sardıklarımız ile hayal  kurmaya ve duymaya  devam edeceğiz :)
acaba sadece toplama veya cıkarma yapan( diğer  frekansların hepsini değil sadece fark veya toplamını  cıkaran ) cıkışına uygun bir filtre devresi kurmadan  direk cıkış almak için bir yol yokmu  . Bu iş dds tede aynımı  . 73

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #19 : 26 Aralık 2013, 07:39:57 »
Bilgiler için teşekkürler Bilal Bey,
İnanın hayal frekansı ve sıkntılarını biliyorum. Ancak pratik çözüm insanı cezbediyor. Bundan sonra çalışmalarımda buna özellikle dikkat edeceğim. (Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum.)
Tekrar teşekkürler. 73..