Gönderen Konu: EFE-40 SSB QRP Telsiz Kiti  (Okunma sayısı 118253 defa)

Çevrimdışı TA3OM

Ynt: EFE-40 SSB QRP Telsiz Kiti
« Yanıtla #20 : 17 Aralık 2013, 02:35:58 »
Tüm radyo amatörü ağabeylerime ve dostlarıma yorumları için tek tek teşekkür ederim.
Ne yalan söyleyeyim, yazılan güzel şeyleri görünce insan çok seviniyor, uğraşılan saatler göz yorgunlukları falan herşey unutuluyor.
Yıllarca bu hobiye gönül vermiş, her ne kadar tanışmasak da daima örnek aldığım üstadların sözleri ise inanılmaz gaz veriyor.

Kısaca bir kaç cevap vereyim,

TA1CH Mesut bey merhaba, pcb elimde fazlası ile mevcut sebebi 10 adet bastımak istedim fakat firma bana 10 adet ile 30 adet için aynı ödeme planını çıkarınca bende fazla mal göz çıkarmaz deyip B planını seçtim. Fakat malzeme konusunda şu an için yardımcı olamıyorum, ebay vb. sitelerden temin ettiğim çok kısıtlı malzeme var. Sadece Pcb işinizi görür ise konunun düzeni açısından özel mesaj ile haberleşebiliriz.

TA4ARB Arda hocam, TA3EN Hüseyin hocam selamlar, isim konusunda EFE ya da EGE diye düşünmüştüm, EFE de karar kıldım. Çok teşekkürler.

TA3IHD Dündar bey merhaba, ilk sayfada devre şemasını paylaşmıştım tekrar link ekliyorum. Şu an IF 5.859MHz, sebebi ise kristalleri ucuza bulmam.
Final transistörü yazdığınız gibi 2SC1971, çok teşekkürler. Şema link http://yadi.sk/d/gUQNW2SUENq5S

73

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #21 : 17 Aralık 2013, 03:22:54 »
Arkadaşlar şemada bir kopyala-yapıştır hatası yapmışım. Düzelttim, doğru şema için lütfen tekrar indirin.

Sarı işaretli kondansatör C64 100nf 100V olacak.

Çevrimdışı TB3BTU

« Yanıtla #22 : 17 Aralık 2013, 15:30:53 »
Mustafa eline saglık çok güzel olmuş

Ben TL082 yerine  4558 kullandım  gayet başarılı oluyor  piyasada bol miktarda var

PCB ' de bekliyoruz

Çevrimdışı TA3AG

« Yanıtla #23 : 17 Aralık 2013, 17:44:20 »
Mustafa kardeşim , ellerine sağlık,çok başarılı bir çalışma, amator camiamıza yaptığın değerli çalışmaları, ilgi , merak ve saygı ile takip ediyoruz . Başarılarının devamını canı yürekten diliyoruz. Sevgilerle.  73  de TA3AG

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #24 : 17 Aralık 2013, 17:46:17 »
Mustafa bey, şemayı inceledim,

ufak bir hata gözüme çarptı. Belki yanılıyorumdur ama yinede yazmak istedim. U4, NE612 nin beslemesi 8 no'lu bacaktan 12V ile oluyor. Sanırım bu bağlantı, R39 un solundaki D7- 6,8V zener bağlantısından olacak.

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #25 : 17 Aralık 2013, 18:42:52 »
Dündar abi bakıyorum gözünden kaçmamış. Evet şemanın çiziminde bu hata var ama plaketin resmini incelediğimde plakette besleme voltajı doğru yerden alınmış. Sanıyorum çizim hatası sadece şemada.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #26 : 17 Aralık 2013, 20:08:51 »
Dündar bey teşekkür ederim, daha dikkatli olmalıydım, maalesef gözden kaçmış. 
Hatayı hemen düzelttim, şema dosyasını güncelledim.
73

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #27 : 17 Aralık 2013, 20:22:09 »
merhaba.
bende şimdi baktım. ne602 lerin hepside 6.8v zenerle 6v a indirilmiş.
acaba önceki linkteki şema farklımıydı.
73
de ta7bb

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #28 : 17 Aralık 2013, 20:29:00 »
Ömer bey merhaba,
Dündar bey sağolsun hatayı söyleyince, ben görür görmez düzelttim, bu yüzden hatayı göremediniz. Link hiç değişmiyor, sadece dosyayı güncelliyorum.
73

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #29 : 17 Aralık 2013, 21:21:01 »
Mustafa bey tebrikler.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TB5CVN

TA Callbook kaydı

Şükrü Özkarabacak
    MERSİN
  • OM/YL
  • TARSUS'TAN TB5CVN ŞÜKRÜ ÖZKARABACAK
« Yanıtla #30 : 17 Aralık 2013, 22:10:07 »
Mustafa Bey çok güzel bir çalışmaya imza atmışsınız. Gönülden kutluyorum. Ancak nacizane bir öneri olarak çıkışta 2SC1971 yerine aşağıdaki gibi bir devre kullanılmış olsaydı piyasada artık pek bulunmayan bu transistörden kurtulmuş olurduk. Aşağıdaki devredeki mosfet malum piyasada hem bol hemde oldukça ucuz. Bahsettiğiniz diğer modifikasyonlar çok güzel olmuş.

Çevrimdışı TA3BL

« Yanıtla #31 : 18 Aralık 2013, 02:04:04 »
Değerli arkadaşım Mustafa  çalışmaların çok güzel olmuş.Bu çalışmalarından eminim çok amator arkadaşımız faydalanacaktır.Diğer amatör çalışmalarında da başarılar diliyorum.Emeğine ve bilgilerine sağlık. 73 de TA3BL

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #32 : 18 Aralık 2013, 02:49:59 »
İlhan abi, Şeref abi çok teşekkür ederim yorumlarınız için.

TB5CVN Şükrü hocam öneriniz için teşekkür ederim, haklısınız, irf510 ile denemelerim olmadı değil, kendimce 2 problem yaşadım.

1. Mosfet sürmek için şu anki mevcut devre yeterli olmadı, +1 driver katı daha eklemek gerekiyor. Ayrıca 5-6 watt seviyelerinde dahi ısı problemleri yaşadım, fan falan takmak gerekecek o seviye yani. Bilemiyorum belkide ben beceremedim. Bütün işi gücü bırakıp bu işler ile uğraşılırsa mutlaka bir sonuca ulaşılabilir. İşi rf olan profesyonel firmalar gibi :)

2. İşim ağırlıklı olarak end. elektronik kart tamiri, bu yüzden gerek yurtiçi gerek yurtdışından malzeme ihtiyacımız oluyor. İzmir de, ben orjinal irf510 bulamadım ! Çin öyle el atmış ki bu işe, inanın orjinal bd135, bc337 bile bulunmuyor. Satıcılar daha yüksek kar için hep bu düşük kalite komponentleri satıyor. IR veya VISHAY Distributor firmalardan zaten 5-10 tane alım yapmanız mümkün değil. Bu durumda ibre yine yurtdışına dönüyor. Yurtdışında ise orjinal 5-10 adetli irf510 u 1.5 veya 2 usd den aşağı almak mümkün değil. Belki 7MHz de çakma mosfetler iş görebilir, fakat kiti aynı zamanda 14MHz de kullanacağım için vhf transistörü olan 1971 e devam ettim. Utsource sitesinden aldığım 1971 ler 14MHz dahil gayet iyi çalışıyor. Bunlarda fiyat bilgileri...
http://www.utsource.net/2sc1971.html
http://www.utsource.net/irf510.html
Gördüğünüz gibi çok uçurum fiyat farkıda yok, firma gayet iyi çalışyor, sürekli müşteri destekleri var. Hobi amaçlı 1 adet bile alım yapabilirsiniz.

73

Çevrimdışı TA3ADK

« Yanıtla #33 : 18 Aralık 2013, 05:02:52 »
Mustafa Hocam tebrikler !

Çalışma gerçekten harika olmuş .Bu tür konularda özellikle hassasım. Zira amatörlüğün önemli bir ayağı olduğunu ve ne yazık ki henüz bizde çok geride kaldığını düşünüyorum .
   Bu tür çalışmalar kesinlikle artmalı. Tüm detayları açıkca paylaşmanız da amatör ruh açısından içimizi ısıttı.Bununla birlikte bu tür çalışmaların artmasını hatta üreten arkadaşların belli çerçevede bundan kazanç bile sağlaması beni sevindirir.Amatörün çıkarla elbette işi olmaz ama ortada bir emek oluyor ve sonuçta bu cüzi tutarlar hem bu tür üretimleri desteklemiş oluyor , hem amatörlerin cihaz sahibi olmasını olurken de birçok şey öğrenmesini sağlıyor. Başka memleketlerde çok güzel örnekleri var . Dilerim ki bu çalışmayı bir kit haline de getirme imkanınız olur kit olarakta ediniriz ...
Başarı ve Çlaışmalarınızı Devamını Dilerim .
Barış
73

Çevrimdışı TB3BTU

« Yanıtla #34 : 18 Aralık 2013, 09:10:40 »
 Eger tamamen kendimize ait, özgün calisma yapıyorsak ve burada tum detayı ile, paylasmiyorsak bu da kusura bakmayın, tamamen ticari reklam ve ego tatmini olur. Amatör çalışma olmaz. Madem birsey yaptınız ve paylasmiyorsunuz o zaman lütfen satılık ilanlarına koyunuz.

Yukardaki yazıyı birebir alıntıdır

PCB ' de koydunmu tamam ;)

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #35 : 18 Aralık 2013, 15:54:39 »
TA3ADK Barış bey teşekkür ederim. Bende çok isterim bir kit haline gelmesini fakat öncelikle iyi bir montaj ve kullanım kılavuzu hazırlamak lazım. Örnek:   http://www.qsl.net/ea3gcy/pdf/ILER40%20manual%20ingles.pdf  Böyle bir döküman hazırlamak benim için en az 1 ay sürecek bir iş :)
İnanın bu konuyu açarken bile yanlış bir şey yazmamak adına, ne demek istediğim anlaşılsın diye, fotoğraf linkleri falan derken 3-4 saat vakit harcadım. Uğraşması keyifli fakat diğer tarafta devam eden bir hayat var :) Forumda çok değerli ve bilgili ustalarımız, ağabeylerimiz var. En azından emekli olanların vakti oldukça bol, bu tür çalışmaların artmasını bende çok istiyorum.

73

TB3BTU Serkan nasılsın kardeşim,
Evet çok haklısın, zamanında yediğim bir hurmanın bir gün beni tırmalayacağını düşünmeliydim, şu an kızardım vallahi :)
Pcb dosyasını konuya ekleyemedim çünkü! maalesef başına küçük bir kaza geldi. Baskıya vermeden önceki gece düzeltmeler için sabahlamıştım, fakat daha sonra ne oldu bilmiyorum sanırım ilk versiyonu tekrar yanlışkla son versiyonun üzerine kaydettim, hala son halini bulamıyorum, o bulut senin şu disk benim aramaktayım.
İşte bunlar hep amatörlük, hep tecrübesizlik. Neyseki pcb firmasından aldığım filmler elimde. Dilediğimiz zaman bastırabiliriz. Ben yinede şöyle geniş bir zamanda son durumu tekrar çizip eklemeye çalışırım. İlk resimlerde gördüğün deneme pcb çizimi mevcut fakat 1-2 majör ve bir çok minör hata barındırıyor. İllaki toner, ütüleme, delik asit vs. uğraşmak istiyorum diyorsan onu verebilirim fakat başını ağrıtabilir. En son görüşmemizde bizim ofise epey yakınlardaydın, yanıma uğrama imkanın olursa pcb temin edebilirsin.

Ayrıca daha önce forumda açtığım konulardan 80-40m direct conversion alıcı http://www.telsizciler.org/index.php/topic,28928.0.html ve dds vfo için herşeyi eklemeye çalıştım, sen meraklı bir amatör olarak onlarıda denemelisin. Orada tüm dosyaları bulabilirsin. Alıcı çok ucuz maliyetli ve çok güzel çalışıyor, çok ilginç kimse denemedi sanırım, bir soru soran bile olmadı.. Bu arada sende projeleri salladın epey ? Senin AD9850 vfo proje konusunu açmanı hala merakla bekliyorum...

73

Çevrimdışı TA3ALL

« Yanıtla #36 : 18 Aralık 2013, 16:10:03 »
Mustafa bey merhaba
güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık, resimleride görünce çok hoşuma gitti,
fazladan baskı devre aptırdığınızı yazmışsınız, eğer elinizde kaldı ise ücret karşılığında
almak isterim.
iyi çalışmalar.

Çevrimdışı TA2KW

« Yanıtla #37 : 18 Aralık 2013, 21:20:42 »
elinize sağlık,

artık birlik olup bilgilerimizi birleştirip bir qrp deversi ile seri imalata geçmeliyiz diye düşünüyorum,  seri imalatta maliyet düşebilir, herkesde yararlanmış olur bence.

yapan var yapamayan var :)  bende istiyorum ama bilmiyorum :(

73
TC Yalova TEKNO Merkez. CH 27.915 USB

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #38 : 18 Aralık 2013, 22:05:34 »
Kadir usta sen yapmak iste bilmeyecek bir şey yok ben sana yardım ederim diye telefon bile ettim ama sen  bir kez  bile niyetine girmedin .sen niyetine gir ben her zaman sana her konuda yardımcı olmaya hazırım selamlar 

Çevrimdışı TB3BTU

« Yanıtla #39 : 19 Aralık 2013, 14:12:52 »
Mesut abi bende yapmak istiyorum benimde elimden tut

Mutafa kardeşim paylaşacagından hiç şüpem yok benimki misilleme oldu  paylaşmasını seven düayenlerden   birisisin  bu arada  PCB mükemmel olmuş ben bizzat gittim aldım  işler den zaman ayırıp bunları kısa süre zarfında yapman bile amatör camiasına yeter de artar bile

Bende asitle  baskıyla ugraşacagıma gideyim alayım dedim  Kart mükemmel olmuş

O kadar bombalama yaptım forumdan ama yanına giderken pastaneden torpil aldım beni bombalamasın diye bi nevi günah çıkardık

Afiyetle yedik

kilolarıda aldık

sagolsun mekanında iyi agırladı beni hayırlı işler kardeşim