Gönderen Konu: EFE-40 SSB QRP Telsiz Kiti  (Okunma sayısı 118282 defa)

Çevrimdışı TA3OM

EFE-40 SSB QRP Telsiz Kiti
« : 16 Aralık 2013, 06:35:35 »

Merhaba değerli Radyo Amatörleri,

Bir süredir bitirmeye uğraştığım EFE-40 SSB QRP telsiz kitini sizlerle paylaşmak istedim. İsminden anlayacağınız gibi 7MHz ssb QRP bir alıcı verici.

EFE-40 QRP bizler arasında oldukça popüler olan F6BQU Forty1b QRP devresinin modifiye edilmiş halidir. Bu çalışmaya başlamadan önce bende bir çoğumuz gibi forty yi yapıp çalıştırdım. Fakat pcb de solder mask olmaması, padlerin inceliği yüzünden epey montaj zorluğu yaşadım.

Öncelikle forty1b deki yaptığım bazı değişikliklerden biraz bahsedeyim ;

Problem 1:
LM386 300mW bir ses amplifikatörü, fakat devre maksimum kazançlı (200 kat) kurulduğu halde yinede ses seviyesi yeterli olmuyor.
Çözüm 1:
SSB demodülatör çıkışına opamp ile AF preamplifikatör yapıldı.

Problem 2:
SSM2165 evet güzel işini iyi yapan bir entegre fakat çok pahalı ve bulunması zor.
Çözüm 2:
Mikrofon girişi direk kapasitif mikrofon ile çalışacak duruma getirildi, opamp ile preamplifikatör-kompresör yapıldı.

Problem 3:
Forty1 deki AGC maalesef yetersiz.
Çözüm 3:
Forty 2 deki AGC ilave edildi, AGC için işaret AF preamplifikatör çıkışından alındı ve aynı işaret s-metre ile beraber kullanmak için tekrar yükseltildi.

Problem 4: S-Metre çıkışı yok
Çözüm 4: S-Metre çıkışı eklendi, kalibrasyon için trimpot ilave edildi.

Ayrıca,
RX ssb filtre çıkışındaki IF kuvvetlendirici transistör, daha kazançlı bir rf transistörü ile değişti.
Direk dds vfo için giriş ayarlandı, s-metre-vfo-tx işaretleri 3 lü bir kablo ile fazla karmaşıklığa yol açmadan kolayca dds modülüne aktarılıyor.
Pcb sil baştan tekrar çizildi, malzeme kolay bulunabilsin ve montaj kolaylığı için smd malzeme kullanılmadı. Final transistorü soğutucusu sıkıca pcb ye vidalandı. IF trafoları hem 7mm, hemde 10mm uygun olacak şekilde düzenlendi.
Pcb ölçüleri RF KART 120X95mm, DDS KART 115x54mm dir. Trimpotlar daha hassas ayar yapılabilmesi için çok turlu yapıldı.
Tüm bu değişikliklerin sizlere aktarılması için yine sil baştan şemayı çizmek zorunda kaldım, biraz karmaşık olabilir kusura bakmayın.

Gelelim VFO kısmına,
Daha önce http://www.telsizciler.org/index.php/topic,28909.0.html adresinde verdiğim vfo yu kullanıyorum.
VFO da bir takım değişikler oldu, RIT fonksiyonu ve bir TX indicatoru ekledim, mandala bastığımızda tx durumunda olduğumuzu görebiliyoruz. Ayrıca tek buton ile kullanmayı biraz daha kolay bir hale getirdim. Tek butonda ısrar etmemin sebebi el yapımı QRP bir telsizin çok karmaşık olmaması fikrindeyim, az kablolama vs. kutulayacaklar için basit olsun 2-3 delik açıp montajlayabilsinler. VFO pcb si en-boy olarak biraz daha küçüldü. En son ekleyeceğim video linkinde VFO nun son durumunu görebilirsiniz.

Son olarak;
Şunu söylemek istiyorum, ben mühendis değilim, tasarımcı! hiç değilim, meslek lisesinden mezun bir elektronik teknisyeniyim. Hardware sağdan-soldan, ordan-burdan devşirme, software bizden TA etiketli bir kit hazırlamaya çalıştım.
Bu yüzden verdiğim dökümanlar ben ne kadar dikkat etsem dahi, tamamı hobi amaçlı hazırlanmıştır bir takım hatalar olabilir, bu yüzden şimdiden özür dilerim. Tabiki eleştiri ve önerileriniz sayesinde bu çalışmayı daha iyi bir hale getirebiliriz. Bende yeni birşeyler daha öğrenmiş olurum.

EFE-40 SSB QRP yi yaklaşık 1 aydır test ediyorum, antenim maalesef 40m de swr durumu 1:6 dır. Yüksek swr de saatlerce tx yapmama rağmen hiç problemsiz çalışmaya devam etti. Tüm testler ve QSO videoları tunersiz setup edilmiştir. Son video linkinde göreceğiniz mfj tuner bypass durumundadır, 1:6 swr ile geri yansıyan gücü görebilirsiniz. 4-5 watt ortalama ile yurtiçi ve yurtdışı bir çok QSO yaptım.
Cihazın henüz gösterişli bir kutusu yok, ben cihazlarda hep kutunun içindekileri ve arkasındakileri merak ederim. Bu çalışmada sadece kutunun arkasındakileri görüyorsunuz :) Yinede işini yapan, oldukça az güç tüketen, ısı problemi olmayan, montajı kolay çok şirin QRP bir kit oldu.

TEŞEKKÜRLER...
Bu çalışmalar sırasında fikirlerini ve bilgilerini benden esirgemeyen, 145.525 sohbetlerinde sorduğum bazı çok basit sorulara bile sabırla cevap veren değerli radyo amatörleri TA3AG İlhan ve TA3BL Şeref ağabeylerime teşekkürler.
Bu çalışmalar için gaza gelmemi sağlayan test cihazını almama vesile ve yardımcı olan Sayın TA8A Bilal amcaya teşekkürler.
Vaktini ayırıp, metni buraya kadar okuyan tüm arkadaşlara teşekkürler.
73

EFE-40 SSB QRP RF Kart şeması,

http://yadi.sk/d/gUQNW2SUENq5S

Pcb üst görünüş;

Yapım aşamasından ilk pcb ye ait bir kaç foto;

Son düzeltmeler yapıldıktan sonra basılan pcb fotoları,

VIDEOLAR:

Video: İlk dinleme
http://www.youtube.com/watch?v=i4Rj9DQykZc

Video: UKRAINIAN DX CONTEST 2013 yarışma deneme QSO ları;
http://www.youtube.com/watch?v=ut36GkpzWf4

Video: Komşumuz gerçekten konuşmayı çok seviyor :) ;
http://www.youtube.com/watch?v=FDQA8xL03hA

Video: Yeni pcbler ile, VFO son durumu, hava şartları oldukça kötü;
https://www.youtube.com/watch?v=1fax9uMIkNE

« Son Düzenleme: 17 Aralık 2013, 10:08:05 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: EFE-40 SSB QRP Telsiz Kiti
« Yanıtla #1 : 16 Aralık 2013, 07:58:05 »
Müthiş... Elinize sağlık, gerçekten çok güzel olmuş. Tebrikler, iyi günlerde kullanın. 73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA7IMA

« Yanıtla #2 : 16 Aralık 2013, 11:25:18 »
HARİKA, PROFOSYONELCE  OLMUŞ TEBRİKLER.  73's  TA7IMA
73's     TB7DJ
Murat AKBULUT
0 542 6345486       
       SİVAS

Çevrimdışı TB2NDY

« Yanıtla #3 : 16 Aralık 2013, 11:35:06 »
Mustafa Bey kardeşim,
Siz yaptınız da iyi oldu, paylaştınız, orjin belli, eklentiler belli, kapris yok, helal olsun.
Başarılarınızın devamını dilerim, ellerinize sağlık, örnek ve ders alınacak bir durum.
Selamlar.

Elgin SAYINALP
de TB2NDY
Astana - KAZAKHSTAN
73

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #4 : 16 Aralık 2013, 11:41:35 »
Tebrik ederim ,
ve
Teşekkür ederim TA amatörlüğü adına içimde kıvılcımlandırdığınız umutlar için ...
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #5 : 16 Aralık 2013, 11:48:15 »
Mutafa bey Selamlar,

Hakikaten el emeği göz nuru bir alet olmuş. Güle güle kullanın .
Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA3ATA

« Yanıtla #6 : 16 Aralık 2013, 11:56:20 »
BEYNİNE,ELİNE SAĞLIK MUSTAFA...
CİDDEN ÇOK GÜZEL BİR ÇALIŞMA,BU ESERİNİ GÖRMEK DE BİR AYRICALIK DİYE DÜŞÜNÜYORUM..:)

BİR AMATÖR EKİPMANI YAPMAKTAN ÇOK ;BU ESERİ AMATÖR CAMİA İLE PAYLAŞMAKTAN EN ÜST DÜZEYDE HAZ DUYAN VE BU NEDENLE DE HER TÜRLÜ EGO VE MADDİ ÇIKAR KAYGILARINDAN UZAK ÇALIŞMALARDA BULUNMAN TAKDİRE ŞAYANDIR..

İYİ Kİ SENİ TANIMIŞIM DİYENLERDENİM.:)

YARINLARIN BUGÜNDEN ÇOK DAHA GÜZEL OLSUN...

TA3ATA...M.TURGAY
Best Regards...73
***UNUTMA...!!   
SANA IŞIK TUTANA ARKANI DÖNERSEN; GÖRECEĞİN TEK ŞEY KENDİ KARANLIĞINDIR..***

TA3ATA.M.TURGAY
Best Regards
(Ex..TB3JJ)
ta3ata@hotmail.com

Çevrimdışı TA1ED

« Yanıtla #7 : 16 Aralık 2013, 12:33:03 »

Mustafa bey iyi günler,

Benim için haftanın ilk iş günü olan pazartesi çok stresli başlar, :-( ama bu sabah yukarıdaki yazınızı okuyunca stres uçtu gitti, :-))emeğinize sağlık. ayrıca belirli kalıplara bağlı kalmadan bir projeyi geliştirip bu noktaya getirmeniz ve bunu paylaşmanızda büyük bir özveridir.bu konuda başarılarınızın devamını dilerim,selam ve saygılarımla

TA1ED
 METİN KORKMAZ
   TEKİRDAĞ
TA1ED
  METİN KORKMAZ -TEKİRDAĞ

Çevrimdışı TA2VO

« Yanıtla #8 : 16 Aralık 2013, 12:46:35 »
Mustafa Bey , ellerinize sağlık çok güzel olmuş.

Osman
Osman KIRATLI  TA2VO 

ANKARA

okiratli@gmail.com

Çevrimdışı TA5RE

« Yanıtla #9 : 16 Aralık 2013, 14:07:04 »
Mustafa bey tebrikler; ellerinize, bilginize, emeğinize sağlık.

Çevrimdışı TA5FA

« Yanıtla #10 : 16 Aralık 2013, 14:37:05 »
Fevkalade, Elinize sağlık, çok emek ve zaman harcandığı belli .
 iyi günlerde kullanın.

Sağlıcakla
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #11 : 16 Aralık 2013, 14:41:01 »
Mustafa bey elinize bilginize sağlık. Pcb'de muayyenlerin yerini 10 ve 7mm'ye göre çizmeniz iyi bir düşünce olmuş. QRP cihaz yapmak ve bu cihaz üzerinde çalışmalar yapmak güzel bir hobi. QRP virüsü bulaşmayıversin vücuda bir daha bir daha derken kurtulamıyorsun. Bende şimdi forty-2'den sonra TA3TA Ali beyin tasarladığı 2078 çıkış transistörlü yeni qrp'ye başladım. Sizin yazılımda bir okadar güzel olmuş. Alçak gönüllülüğünüz ve paylaşımcı kimliğinizden dolayı teşekkür ederim. 73..
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #12 : 16 Aralık 2013, 15:55:29 »
merhaba.
çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ederim.
güzel bir çalışma.
kolay gelsin.
73
de ta7bb

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #13 : 16 Aralık 2013, 18:57:49 »
Güzel bir çalışma.Bu işlerin araştırma geliştirme yönü çok daha önemli.Başarılar dilerim.TA4EM
Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #14 : 16 Aralık 2013, 19:24:50 »
eveeeet yeterince tebrik mesajı olduğuna göre  istek mesajlarını acıyorum  bu güzel  qrp den bizde yapmak isteriz her zamanki gibi  plaket bastırdınızmı elinizde varmı malzemelerini hazır halde sizden temin edebilirmiyiz  selamlar elinize sağlık .

Çevrimdışı TA4RA

« Yanıtla #15 : 16 Aralık 2013, 19:37:47 »
İsim süper, EFE-40 ULRTA SLX CLK olmuş bence. Mustafa bey, tebrik ederim, emeğinize sağlık.
R. Arda BAYIRLI

AYDIN-MERKEZ
KM37VU
37° 50' 51'' K
27° 49' 16'' D
Eski çağrı işaretim TB4COL

Çevrimdışı TA5ARF

« Yanıtla #16 : 16 Aralık 2013, 20:15:22 »
Güle güle kullanın.

Çevrimdışı TA3IYS

« Yanıtla #17 : 16 Aralık 2013, 20:27:58 »
Eline sağlık. Bugün rit videonu izledim. Tasarım profesyonel görünüyor. 73

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #18 : 16 Aralık 2013, 23:53:20 »
       Mustafa Bey merhabalar,
       Bu ne güzellik! çok emek sarf ettiğiniz belli. Çok beğendim. Tasarlamanız da s,ze özel olmuş. İsim de tam bizim bölgeye has olmuş.
       Başarılarınızın devamını dilerim.    73...

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #19 : 17 Aralık 2013, 01:41:49 »
Mustafa Bey, elinize sağlık çok güzel bir devre tasarlayıp PCB sini hazırlamışsınız. Ayrıca trimpotların çok turlu olması başka bir incelik.
Çıkış transistörü olarak 1971 mi yahut başka bir transistörmü kullandınız?
Sanırım IF 10 Mhz, DDS in ürettiği VFO frekansıda buna göre 3000-2800 veya 2700 Khz olmalı.
(10000-3000=7000Khz) gibi.
Başarılarınızın devamını dilerim. 73..