Gönderen Konu: EFE-40 SSB QRP Telsiz Kiti  (Okunma sayısı 118277 defa)

Çevrimdışı TA4LHN

Ynt: 40 SSBEFE- QRP Telsiz Kiti
« Yanıtla #220 : 10 Haziran 2019, 12:59:07 »
Sevgili abilerim değerli arkadaşlarım.
Uzun zamandır konuyla ilgili paylaşım yapılmıyor ama ginede sormak istedim,bende EFE yi yapmaya karar verdim ama baskı plaketi bulabileceğim bir yer yada printer çıktısı alabileceğim bir yer varmı? Herkeze şimdiden teşekkür ediyorum.Saygılar.73
ÇÖMEZ

Çevrimdışı TA5SO

Ynt: EFE-40 SSB QRP Telsiz Kiti
« Yanıtla #221 : 11 Haziran 2019, 00:17:14 »

Çevrimdışı TA2AJS

« Yanıtla #222 : 02 Şubat 2021, 14:12:28 »
merhabalar

2 aydır EFE-40 ile 3 arkadaş güreşiyoruz. Parçaların çoğu piysada bulunmuyor maalesef.
42IF123 ve DDD VFO katında Ecliptek Ecxo-932 yerine ne kullanabilirim ?

Tıkandık kaldık şu anda...

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

73

Çevrimdışı TA5RE

« Yanıtla #223 : 02 Şubat 2021, 18:44:26 »
Enis bey 42if123 muayyenleri eski fm radyolardan bulabilirsiniz, ya da cb telsizlerde de ( hurdaya çıkmış) bulabiliriniz. Ancak alt kısmında bulunan kondansatörü kırın. (devre de zaten 150 pf kondansatör kullanılmış)
Fakat sarımı kendinizde yapabilirsiniz.
1 ve 3 nolu uçlar 14 tur
4 ve 6 nolu uçlar 2 veya 3 tur yeterli gelecektir (sarım yönleri aynı olmasına dikkat edin)
Zaten site içerisinde bu konu detaylı şekilde anlatılmıştı

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #224 : 02 Şubat 2021, 21:48:16 »
ECXO-932 ECLIPTEK Oscillator 28.672MHz

çok enteresan..... ,bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemek için,teknik olarak soruyorum,neden bu komponent ?

oysa her yerde bulunabilen,25MHz lik bir osilatör tasarlansaydı,amatörler için daha kolay olmazmıydı ?

kaynak kodu olmadığı için,yada ben bulamadım,düzeltilmesi mümkün gözükmüyor,illaki bunun bulunması gerekiyor.
bir  elimde bir tane olması gerekiyor,nereye tıktığımı bulursam verebilirim..

Çevrimdışı TA3ALL

« Yanıtla #225 : 03 Şubat 2021, 00:21:00 »
Engin bey merhaba

TA3OM Mustafa beyin hazırladığı "QRP çalışmalar için 0-12MHz DDS VFO" kaynak dosyaları aşağıdaki sayfadadır.
http://www.telsizciler.org/index.php/topic,28909.0/topicseen.html

73...

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #226 : 04 Şubat 2021, 00:42:00 »
ilginize teşekkürler,sanırım beceriksizlik bende mevcut,henüz bulamadım,bilenler bana nokta link verebilirlermi ?

Çevrimdışı TA2AJS

« Yanıtla #227 : 08 Şubat 2021, 14:56:46 »
Forum sayesinde parçalara ulaştık fakat elimizde ki pcb yapan arkadaş herşeyi yanlış yapmış. O yüzden yeni bir pbc yapabilmek için bilgisayar ortamında çizilmiş dosyasını arıyoruz yeniden pcb bastıracağız.

iyice arap saçına döndü iş...

Çevrimdışı TA1OZH

« Yanıtla #228 : 10 Şubat 2021, 19:48:16 »
Forum sayesinde parçalara ulaştık fakat elimizde ki pcb yapan arkadaş herşeyi yanlış yapmış. O yüzden yeni bir pbc yapabilmek için bilgisayar ortamında çizilmiş dosyasını arıyoruz yeniden pcb bastıracağız.

iyice arap saçına döndü iş...
hazır cızılmısını bulmak zor oturup tekrardan sızın cızmenız lazım.... bu kartları bastıran arkadaslarda kı kartlarda oyle hhatalar yoktu benım bıldıgım sızın kının resmını gore bılırmıyız acaba hangı versıyon???? ona gore arkadaslar yorum yapa bılırler

Çevrimdışı TA2AJS

« Yanıtla #229 : 10 Şubat 2021, 23:08:45 »
hazır cızılmısını bulmak zor oturup tekrardan sızın cızmenız lazım.... bu kartları bastıran arkadaslarda kı kartlarda oyle hhatalar yoktu benım bıldıgım sızın kının resmını gore bılırmıyız acaba hangı versıyon???? ona gore arkadaslar yorum yapa bılırler

Hüseyin bey

dün çizilmişini değil ama pcb layout unu bulduk. Bakır plaket üstüne basacağız...

Gelişmeleri buradan duyurmaya devam edeceğim.

73

Çevrimdışı TA2AJS

« Yanıtla #230 : 24 Şubat 2021, 16:31:27 »
Son durum :

Çevrimdışı TA7ANF

« Yanıtla #231 : 04 Mart 2021, 10:59:20 »
Bende tx katıft 50..43 toroidi bulmadım tel ucları farkedermi aciklayıcı sema kurulum var mı 2x5 tur olarak sardım ta7 anf 73

Çevrimdışı TA4LHN

« Yanıtla #232 : 09 Mayıs 2021, 16:13:14 »
Selamlar; Öncelikleherkeze sağlıklı günler diliyorum.
Yaklaşık iki yıldır EFE 40M QRP yapmaya çalıştım.Her defasında problemlerle karşılaştım.
Öncelikle www.HT717.COM adresindeki DDS 717 yi yapmıştım.öncelikle bu devreyi kullandım hiç çıkış alamadım.dinlemeyle ilgili sorunum yok.Daha sonra değerli hocalarımdan yardım almaya karar verdim ve değerli hocalarım yardımlarını esirgemediler sağolsunlar.

Şükrü ÖZKARABACAK (TB5CVN) beye;
Hulusi Dündar YASA (TA3IHD) beye;
Hüseyin KARAGÖZ (TA3EN ) hocama yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim.Zaman zaman çok başlarını ağrıttım.
Hocalarımın tavsiyesiyle ve Forumda okuduğum kadarıyla DDS VFO nun çıkışının alıcıya yeterli olduğunu ama vericiye yetmediğini öğrendim.Bununla birlikte benim yaptığım devrede AD9850 nin çıışı direk kullanılmıştı sonra https://forums.qrz.com/index.php?threads/dds-buffer-amp.584844/ Adresindeki DDS Bufer amp yaparak çıkışı güçlendirince çıkış almaya başladım. Başlarda cihaz vericiye geçince 0.2watt osilasyon vardı, 220 ohm bir dirence seri olarak 10nf kondansattör lehimleyip bunu çıkış transistörünun kollektör ve base uçları arasina bağladım ve  emiter direncini biraz artırarnca sorun çözüldü.

Şimdi cihazı vericiye geçirdiğimde frekansmetre ile ölçtüğümde ekranda gördüğüm frekansı aynen çıkıştada okuyabiliyorum,ama konuşmaya başladığımda çıkışta frekansmetrede frekans adeta dans ediyor ve çok yükseklere salınım yapıyor
•   Aküylede denedim sonuç aynı.
•   Plaketin arkasını tinerle yıkadım sonuç aynı.
Ne yaptıysam düzeltemedim sorunu acaba nasıl düzeltebilirim ,yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla 73.
ÇÖMEZ

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #233 : 09 Mayıs 2021, 16:38:08 »
merhabalar normal çalışan bir SSB cihazda Frekansmetre'de Frekans okuyamazsınız,zira taşıyıcı 40dB bastırılmıştır. ve mikrofon mandalına bastığınızda çıkışta hiç güç olmaz, ancak ses ile modüle ettiğinizde yani konuştuğunuzda güç üretilir.olması gereken budur.

sizin devrede modulatör olarak çalışan elemanların yanında ,bu diyot mixerde olabilir, monolitik mixer,de  AN612 SA602 gibi bir yapıda olabilir. bunun tam dibinde bir trimmer trimpot ikilisi bulunur, Balans modülatör'ünden taşıyıcıyı defederler yani bastırırlar,
eğer bit wattmetreniz varsa hiç konuşmayın sessiz olun wattmerede watt kaybolana kadar taşıyıcıyı bu elemanlar vasıtasıyla mümkün olan en az seviyeye getirin.

artık sadece mikrofona konuştuğunuzda watt çıkmalı..kolaylıklar dilerim,şemayı bulamadım o yüzden direkt şu elemanlar diyemiyorum.

Çevrimdışı TA4LHN

« Yanıtla #234 : 09 Mayıs 2021, 18:32:30 »
Engin bey yanıtınız için teşekkürler.Ben GY561 RF dijital güç ölçer ve frekans sayacı  diye bir cihaz kullanıyorum bu cihazı direk olarak anten çıkışına bağladığımızda watt ve frekansı aynı anda ölçebiliyorum ona istinaden söylemiştim .Şu an normalde mikrofondan konuşmadan frekans sabit okuyorum ve watt sıfır (Tabi cihazın kalibrasyonunu bilmiyorum) nezaman knuşunca watt alıyorum ama frekans osilasyon yapıyor.
Bit wattmetreyi bilmiyorum ama RF probe aynı işi görürmü bilmiyorum.73
ÇÖMEZ

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #235 : 09 Mayıs 2021, 18:53:14 »
cihaz 7092 ve LSB iken mikrofonda ses yok mandal basılı iken cihaz çıkış üretmemeli. 1 KHz bir ses (mesala ıslık ile) cihaz çıkış yapmalı ve  frekansmetrede 7091 okumalısınız. Konuşurken ise cihazın frekansı 7089- 7092 arasında sesin frekansına göre değişir. Bu normaldir. Osilasyon değildir.

Çevrimdışı TA4LHN

« Yanıtla #236 : 09 Mayıs 2021, 19:33:41 »
Ali bey yanıtınız için teşekkürler.

Cihaz 7092 ve LSB iken mikrofonda ses yok mandal basılı iken cihaz çıkış üretmemeli.( ÜRETMİYOR)
 1 KHz bir ses (mesala ıslık ile) cihaz çıkış yapmalı ve  frekansmetrede 7091 okumalısınız.( DENİYCEM)

Konuşurken ise cihazın frekansı 7089- 7092 arasında sesin frekansına göre değişir. Bu normaldir. Osilasyon değildir.(1500-1800 LARA KADAR ÇIKIYOR.)
73
ÇÖMEZ

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #237 : 09 Mayıs 2021, 20:39:06 »
Ben frekansmetre sonucu sebebi ile kafanız karışmasın diye yazdım. Frekansmetre ölçümünden anlamlı bir sonuç çıkaramazsınız.

Çevrimdışı TA4LHN

« Yanıtla #238 : 09 Mayıs 2021, 20:44:11 »
Ali bey anladım teşekkür ederim bende öğrenmeye çalışıyorum yanlış anlamayın 73
ÇÖMEZ

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #239 : 09 Mayıs 2021, 22:08:39 »
Yok Hocam, yanlış anlaşılacak bir husus yok. Osiloskop erişiminiz varsa  onunla test edebilirsiniz. Daha da olmadı, antene paralel 24 volt 1 wattlık bir akkor lamba kullanabilirsiniz, ses şiddetine bağlı olarak ışıma yaparsa normaldir. Test sırasında yüksüz çalıştırmayın. Kolay gelsin.