Gönderen Konu: EFE-40 SSB QRP Telsiz Kiti  (Okunma sayısı 119101 defa)

Çevrimdışı TA4J

Ynt: EFE-40 SSB QRP Telsiz Kiti
« Yanıtla #120 : 30 Nisan 2014, 09:34:18 »
Aynen abi hastalık bulaştı bir şekilde yapacaz bir tane daha evde zibil gibi malzeme var. toroidinden tut 1971`ine kadar. Sağolsun TA3AMT Mustafa abi`den bir tane daha kart aldım. 2. cihazımı da yapacağım ama onu farklı düşünüyorum çıkışına PA koyup falan veya 20m. için uyarlayacağım onu.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #121 : 30 Nisan 2014, 14:12:59 »
Benim bütün kristallerim kısa tip, sadece şu oluyor, efe'ye göre yazıyorum, kristallere bağlı C7, C8, C9 kondansatörlerinin değerleri büyürse ses tizleşip metelleşiyor ses daralıyor, küçülürse daha dolgun, geniş, salon sesi olarak elde ediliyor.  BFO ya tam kumanda edemezsen C62 trimmerine paralel bir 5-15P sabit kondansatör takabilirsin.
Mustafa devreyi çalıştırır gönderir, o zaman testlere başlarsın.

20m için, muayyenlere paralel 150p lar yerine 22p kondansatör yetecetir, devre 20m ye ayarlanmış olur. O zaman DDS in VFO frekansını ona göre ayarlamalısın.

80m içinse, muayyenlerin sekonderi 24 tur, primmeri 5 tur, paralel kondansatörler ise 150p olmalıdır.
Bu muayyenin adı Neosid'de " 5016" oluyor.

Kolay gelsin 73..

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #122 : 10 Mayıs 2014, 20:45:16 »
Hafta sonu işlerin biraz sakinleşmesi ile TA4PR  arkadaşımızın çalıştırmakta güçlük çektiği efe qrp ile uğraştım.
Öncelikle buradan kendisine sitemlerimi iletiyorum :) cihazı kutu içine monte edip göndermiş :) Çalışmayan cihaz neden kutulanır anlayamadım :) ?
Tabiki takılıyorum lütfen alınmasın, öncelikle cihazın rf kartını kutudan ayırdım. Yapılan işlemleri madde madde yazmaya çalışacağım diğer yapacak arkadaşlara klavuz olsun.

1. Gerekli bağlantıları yaptıktan sonra karta enerji verdim, bana geldiği haliyle hiç bir sinyal alımı yoktu. Ara frekans preamfisi, bfo ve ses çıkış katı çalışıyordu, sorun daha önceki kısımdaydı. İlk olarak C61 trimmer kondansatörü 120pf olanla değiştirdim.

2. Rx kısmındaki IF trafolarını ölçmek için kibarca sökmeye çalıştıysamda maşallah Ali bey onları oraya bir daha çıkmamak üzere takmıştı :) Epey uğraştım ve bir şekilde tam dağılmadan söktüm. L1 de sarımda kullanılan tel oldukça kalındı, muhtemelen problem bu yüzdendi. Tekrar sarmakla uğraşmamak için yerine orjinal 42IF123 taktım. L2 de lc metre ile yaptığım ölçüm sonucu tatmin ediciydi bu yüzden onu aynen geri taktım. Tekrar enerji verdim ve hayat belirtileri başlamıştı, alıcı kısmen çalışmaya başladı.

3. L ve C ayarlarını yaptıktan sonra alma oldukça iyileşti fakat kristaller 49s tipi olduğu için, filtre kapasiteleride 47uf olduğu için filtrede hem kayıp çok fazla hemde bandı çok dardı. Kristalleri 49u tip olanlarla değiştirdim. Bfo katındaki C62 trimmer kondansatörün içi artık neredeyse dağılmış vaziyette idi, yenisi ile değişti. Son bir ayardan sonra cihazın alması videodaki duruma geldi.

4.Tx ile ilgilenme zamanı... Besleme voltajım başlangıçta 12.5V civarındaydı TX yapmayı denediğimde rölenin çekmediğini gördüm. Voltajı 13.5 yaptım röle çekmeye başladı :) Ali bey 12 yerine 24V röle takmış, değiştirdim. Ardından tx kısmındaki kristaller işe yaramayacağı için hemen onlarıda değiştirdim.

5. Tekrar tx yapmayı denediğimde 0.3watt civarı kadar skala oynuyordu. IF trafoları ile ayar yapmayı denesemde, rezonansa getirmek için kapasitler ile uğraşsamda hemen osilasyona geçiyordu. Onlarıda söktüm fakat ilkleri kadar sabırlı olamadım, artık işe yaramaz durumdalar, fotolarda ayrıntısını görebilirsiniz.

6. Tx kısmına orjinal 42IF123 leri taktıktan ve ayarladıktan sonra max 1watt güç alabildim, osiloskop ile Q4 ve Q5 çıkışlarına baktığımda sürücü katının gayet güzel çalıştığını gördüm. L10 doğru sarılmış fakat 0.5 yerine 0.25 lik telden sarılmış ve yerine takılırken bacakları yanlış takılmıştı onuda düzelttim. Final transistörü 2SC1971'i söktüm, maalesef transistör sahte. Yerine orjinalini takmadan önce Ali beyin taktığı soğutucu gözüme küçük göründü, yeni bir soğutucu ile beraber orjinal 2SC1971 i taktım. Enerji verip tx yapar yapmaz skalada 4-5 watt rf gücünü gördüm.

Son olarak bfo ince ayarlarını yapıp bir qso videosu çektim, video yüklendikten sonra buraya ekleyeceğim. Tüm bunlar için ortalama 5-6 saat zaman harcadım, aklınızda bulunsun, vakit probleminiz varsa pek bulaşmayın :),

Bazı arkadaşlar arıyorlar qrp cihaz yapmak veya temin etmek için. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum, fakat bu cihazların temel basit birer alıcı verici olduğu unutulmamalı, mucizeler beklenmemeli. Kullanılan malzeme ve maliyeti belli, bu gün çöp diyeceğimiz durumdaki HF cihazlara 1000TL bedel biçiliyor, bu qrp cihazı yaptığınızda yada aldığınızda dinlemesi ve göndermesi o en ucuz HF cihaz kadar sizi tatmin etmeyebilir, bu bir hobi ve keyif işidir. Bu yüzden ilk ! hf tecrübeniz el yapımı bir qrp cihazla olursa hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Yada kenarda test için yedek bir cihazınız yoksa ayarları için aylarca uğraşabilirsiniz...Yaparsınız yada alırsınız cihazınızı kırda, deniz kıyısında piknikte yada qth da propagasyon şartları iyi iken konuştunuz ve mutlu olduysanız o zaman tamamdır :)

73

Çalışmadan bir kaç foto...

Çevrimiçi TA1CH

« Yanıtla #123 : 10 Mayıs 2014, 20:55:15 »
 Eline sağlık   aklıma ne geldi hani ferrari ye tüp takmışlar  geyiği varya  sonra servisine gidince  arabaya el koymuşlar  bizde elimizden geldiğince sizin  efeye eziyet etmişiz üreticisine gidince allahtan bizden biride el koymamış ne yaptınız alete diye .:)

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #124 : 10 Mayıs 2014, 22:24:28 »
Sağol Mesut abi, sende biliyorsun özen göstermek gerekiyor, inşallah kimseyi rencide etmemişimdir.

TA4PR Ali arkadaşımızın cihazi ile bir test qso videosu.  73

http://youtu.be/4CJeOc7N4a4

Çevrimdışı TA5FA

« Yanıtla #125 : 10 Mayıs 2014, 22:52:51 »
Bu cihaz ayağa kalkınca deseniz bir yarışmacı daha kazandık eğer kaytarmazlarsa :)
Elinize saglik
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimiçi TA1CH

« Yanıtla #126 : 10 Mayıs 2014, 23:36:32 »
Takma kafana mustafa bu işler sırayla bugun bize yarın sana :)

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #127 : 11 Mayıs 2014, 14:14:28 »
Mustafa abi, öncelikli olarak benim yapmaya çalışıpta ayağa kaldıramadığım cihazı sana göndererek ve senin 5-6 saat vaktini aldığım için özür dilerim.

Muayyenler konusunda sağolsun mesut abi yardımcı oldu bende terettütsüz direk karta montajını yaptım.
Kristaller dediğin gibi ufak tip almıştım.

2SC1971`leri de ebayda polida2008 den aldım Hulusi abinin tavsiyesi üzerine ölçümünü yaptım sağlam gözüküyordu (sahte diyorsanda artık para iadesi isteyeceğim çünkü elimde üç adet daha var.

Sonuç olarak ilk cihazımı yapıyorum ve bu işler hep tecrübe ve ekipman işi.

Videoyu gördüm. Ellerine sağlık çok çok teşekkür ederim. Videoyu paylaştığında izmirde idim ama rahatsızlık vermek istemedim. Sonuç itibari ile hafta sonunda 5-6 saatini benim çalıştırmayı beceremediğim cihaz için.

TA3EJ Mert abi ile görüşürüm uygun zamanı olursa onunla gönderirsen sevinirim. Bu arada cezamızı da kes abi. Buradan PM atarsan sevinirim.

Teşekkürler tekrardan ellerine kollarına sağlık.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #128 : 14 Mayıs 2014, 21:44:43 »
Polida 2008 den aldığım 1971 ler sağlamdı. Seninkilerinde sağlam olma ihtimali kuvvetli. Ancak üstündekini arızalandırmış olabilirsin. Aşağıda bendeki 1971 lerin resmini gönderiyorum serileri benzermi?

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #129 : 14 Mayıs 2014, 22:44:25 »
Hulusi abi benimkinde yazan C1971 08AU yazıyor takmadan önce multimetre ile kontrol ettim. Hatta youtube da http://www.youtube.com/watch?v=9eUAUrjk8Hk bu linkten izleyerek kontrol ettim. Değerler normaldi. Anlamadım gitti. Neyse şimdilik cihaz normale döndü ya artık 2. QRP ye başladığımda daha dikkatli malzeme seçimi yapacağım.

Teşekkürler.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #130 : 15 Mayıs 2014, 14:06:29 »
İşte sahte transistör. 4 tane almıştım.
Youtube daki teste uymuyor, cihaza takıncada fazla akım çekmekten başka görevi yok. Buda bir transistör, ancak belki bir audio transistörüdür.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #131 : 17 Mayıs 2014, 09:13:57 »
Mustafa kardeş, EFE'de audio ve modülasyon için kullandığın TL082 nin tam şeması nasıldır?
Deneme gayesi ile aldığım TL082CN  uygulamak istedim ancak çalıştıramadım.
Uygulamamı şöyle anlatayım; 8 nolu bacağa+, 4Nolu  bacağa - bağlıyoruz, 1 veya 7 çıkış,  2, 3 ve 4,5 giriş
Bu uygulama ile ya hiç sinyal alamadım veya çok kuvvetli bir distorsiyonlu sinyal aldım.
Bana şemayı gönderirsen sevinirim. 73.

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #132 : 17 Mayıs 2014, 10:05:39 »
Dündar abi, ilk sayfadaki şema linki aktif buradan indirebilirsiniz.

http://yadi.sk/d/gUQNW2SUENq5S

Ne amaçla kullanacaksanız yardımcı olmaya çalışayım, aşırı distorsiyon durumunda geri besleme dirençlerinin değerlerini küçültün.
73

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #133 : 17 Mayıs 2014, 12:26:28 »
Çok teşekkürler Mustafa kardeşim.

Çalıştırdım, süper bir modülasyon!

Propogasyon açılsın bir deneme yapacağım. Bana göre modülasyon süper, ancak bakalım karşı taraf ne diyecek.....73.

Çevrimiçi TA1CH

« Yanıtla #134 : 17 Mayıs 2014, 15:14:12 »
Bu   efe neden çürüyor   yavaş yavaş dizerim diye masamın  bir kenarında duran efe çürümeye başladı plaket çok  kötü bir hal alı paraya da yazık   emeğe de yazık  ebayda sattıklarınızda cürüyecek se satmayın   Adımızı kötüye cıkartmayın ......

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #135 : 17 Mayıs 2014, 16:06:10 »
Mesut abi, pcb firmasi İzmir'de çok fazla yok maalesef kötünün iyisi bir bunu bulabildim. 5-6 adet kart sonradan böyle bir sorun çıkardı, diğerlerinde problem yok, fakat yinede süper kalitede değiller. Hevesiniz kaçmış ama isterseniz bir pcb daha göndereyim yada hesap numaranızı verirseniz paranızı iade edeyim. Pcb de sonradan böyle bir problem çıkacağını hiç tahmin etmedim, özür dilerim. 73

Çevrimiçi TA1CH

« Yanıtla #136 : 17 Mayıs 2014, 16:10:52 »
Mustafa bey bir amatör çalışma olsaydı  hic bir yorum yazmazdım sizde profesyonel bir işe yakışır şekilde cevap yazmışsınız yapacak birşey yok herhangi bir isteğimde  yok  tekrar bir maceraya atılmak istemiyorum  kısmet değilmiş  hakkınızı helal edin benden yana da helal olsun 73

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #137 : 18 Mayıs 2014, 08:38:30 »
Mesut kardeşim, gerçekten merak ettiğim için soruyorum. Nasıl çürüyor? bakır oksitlendi desen epoksi kaplı. Açıklar, lehim kaplı. Ön yüzün rengimi soluyor?
Resimlerden belli olmuyor.

Benim yaptığım bakır plaketlerin bakırı zamanla oksitleniyordu, aldığım reçineli sıvı FLUX ile kapladım sorunu hallettim. 73.

Çevrimiçi TA1CH

« Yanıtla #138 : 18 Mayıs 2014, 12:38:05 »
Usta epoksi kaplı dediğiniz yer  sanırım epoksi değil   önce rengi değişiyor sonra delinmeye balşıyor kazıyınca bu deliklerin  bakırıda deldiğini ve eritmeye başladığını gördüm  yani yok oluyor bakır bir süre sonra bakır tamamen delik deşik olacak vürüs gibi ilerliyor  başlarda vardı nben montajdan sonra temizlerim diye düşünüyordum ama yarıda baktım cok arttı birde temizlemeye kalkınca bunun dışarıdan bulaşan bir şey olmadığını anlayın ca iş bitti yazık oldu efe ye   cok moralim bozuldu ....
 sizin bakırı korumak amaclı yaptığınız işlemde yanlış  üzerine flaks kaplasanızda bir süre sonra  aynı sıkıntı devam edecek sonra üzerini kaplarken bu flaks   diğer yollar ile arasına değiyordur mutlaka
  kondan satör tanımında söyle bir  ifade var  iki iletken arası yalıtkan malzeme   bu da demek oluyorki siz devrenin her yerine bu flaksı  kaplayarak bir cok kondansatör bağlamış oluyorsunuz      şimdi en vahim yere geldik  ee  BEN YAPTIM OLDU  diyeceksiniz   ustalık sizin elinizde  ben binlerce kez yaptım iyice silmeden çalıştıramadım  cep telefonlarınıda telsizleride yaptığım devreleride  her tamir ettiğim veya yaptığım devreyi en sonunda  pasta flaks artıklarını mutlaka temizlerim   ben yapamam  yapsamda  olmaz :)   kolay gelsin hayırlı çalışmalar ..........

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #139 : 18 Mayıs 2014, 13:39:59 »
Fikirlerine saygım sonsuz ve her zaman değerlendiriyorum.

Demekki maalesef PCB basan firma epoksi niyetine bakırı eriten bir kimyasal kaplamış. Üzüldüm.

Bu flux uçucu bir madde. Reçine içinde eriyor. Bakıra sürünce erimiş çam reçinesi bakırda kalıyor flux uçup gidiyor. Bu reçinede bakırın oksijenle bağını kestiği için oksitlenme olmuyor.

Yan yana iki bakır levhaya gelince. Arada reçinede olsa hava da olsa kapasitif etkisi mutlaka var. hele diğer yüzü bakır kaplı plaketlerde bu etki daha fazla. Ancak bu değerler 0.01-1pf gibi çok küçük değerlerde olduğu için biz ayarlı muayyenlerle ve trimmerlerle bu olumsuzluğu düzeltiyoruz.

Ancaaaaak, eğer 10, 20, 50 Giga Hertz lerde çalışsak kıl kalınlığında birbirine 2cm yakın ve sadece 1mm uzunluğunda iki bakır şerit bu frekansa 100nF gibi görünür. Malum o devrelerde bizim kullandığımız kondansatör ve dirençler kullanılamıyor.
O zaman kullanılan bakırın şekli, kalınlığı, biribirine yakınlığı, hatta alaşımı çok önem kazanıyor.  73..