Gönderen Konu: MST400 QRP yapımı  (Okunma sayısı 17116 defa)

Çevrimdışı TA3IYS

MST400 QRP yapımı
« : 05 Aralık 2013, 19:17:59 »
Merhaba lisansım olmadığı için uzun süredir forumu dışarıdan (özenerek) takip ediyorum.
MST400 QRP kitim (anakart (35$ ve s metre 25$) dün geldi. Amatör telsiz lisansım bugün geldi. harika zamanlama :). Pahalı olduğu için DDS VFO almadım (65$ ana cihazın iki katı). Onun yerine LU5DJV'nin PIC'li kitini yapıcam http://lu5djv.blogspot.com/p/blog-page.html
çinden osilatör gelmesini bekliyorum.
Çalıştırmayı başarırsam kit hakkında adım adım burada bilgiler vereceğim.
Daha sonra DDS VFO'yu kendim baştan arduino/raspberry pi ile yapıp, otomatik MORS (daha sonra PSK31) çözme, klavyeden mors/psk31 gönderme yapmayı planlıyorum. Analog kısımla ilgili sıkıntılarım var. işin içine RF ve bobin girince titremeye başlıyorum :)
Özetle, ben neden Avustralyadan kit almak zorunda kaldım?
Burada milli bir RF katı, BFO mikser tasarlayabilir miyiz? (bence tasarlarız, önceki yazdıklarınızdan çok yetenekli abiler olduğunu anladım)
Ülkemizde QRP ve amatör telsizciliğe ilgi mi yok? İmkanlar mı kısıtlı?
Paylaşım konusunda bencil miyiz?
Hazırda pic ile DDS VFO yapan (izmirde benim bölgemde) arkadaş gördüm. Ama ilgi yok(?) neden?
DSP yada FPGA ile direkt modüle edilmiş SSB sinyal çıkışı veren cihaz projem var, üzerinde düşünüyorum. Katılmak isteyen fikir paylaşmak isteyen var mıdır?
MST400 kiti çalıştırabilirsem (ki kendisi de başka bir kitten esinlenmiş, ben de onun kitinden esinlenmeyi! düşünüyorum) üzerinde çalışıp, millileştirmeyi düşünüyorum. Leon avustralyadan bir arkdaş, çok ilgili, her maile cevap veriyor, ürün paketlemesi muazzam

LU5DJV DDS VFO:

Bölgemdeki arkadaşlarla tanışıp çalışmayı isterim. 73

Çevrimdışı TA1CH

Ynt: MST400 QRP yapımı
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2013, 21:58:21 »
Elimde bir adet dds var pic kısmını yaparım derseniz bedelsiz yollaya bilirim .kolay gelsin 73

Çevrimdışı TA3IYS

« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2013, 22:54:14 »
Merhaba, bir ane pcb bastım. Çalıştıramazsam sizdekini rica ederim. İlginiz için çok teşekkürler. 73

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #3 : 05 Aralık 2013, 23:20:21 »
       Yunus Bey merhabalar,
Kolay gelsin. Belgeniz hayırlı olsun. Amatörlük camiasına da hoş geldiniz. QRP zevkli bir alandır.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.  www.ta3en.com 
       73...

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #4 : 05 Aralık 2013, 23:35:28 »
Yunus Seyhan bey, amatör lisansınız hayırlı uğurlu olsun. Avustralyalının kiti çok güzel ve benzerlerinden de hem çok gelişkin, hem de çok ucuz. Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Devre imalatı konusunda projenize katkı verecek kadar bilgili değilim, ancak düşüncenizi kalpten destekliyorum. Umarım başarılı olursunuz. 73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #5 : 06 Aralık 2013, 13:35:22 »
Yunus bey belgeniz hayırlı olsun.
Amatör radyo güzel bir hobi, yapılacak şeyler o kadar fazlaki bir ömür yetmeyebilir :)
Qrp çalışmanızda başarılar dilerim, MST400 final kısmında bir sorun olursa bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.
Bende bir süredir boş vakitlerimde qrp ile uğraşıyorum, forty projesi üzerinde bir çok modifikasyon yaptım ve uyguladım. Yeni bir pcb ile derli toplu hoş bir kit oldu, yaptığım değişklikler şu an kurşun kalem ile çizilmiş şemalardan ibaret, en baştan komple şemayı çizebilecek vakit bulursam yine BiTLiK üzerinde yayınlayacağım.
Paylaşım konusunda bir amatörün bencil olacağını düşünmüyorum, fakat gerekli dökümanları hazırlayıp herkesin kullanımı için paylaşmak ciddi zaman istiyor. Hayat, iş-güç, aile, çocuk vs. derken bu işlere vakit ayırmak gerçekten güç oluyor. İnşallah siz bu vakit problemini aşarsınız.
73

Çevrimdışı TA3IYS

« Yanıtla #6 : 06 Aralık 2013, 13:51:34 »
Mustafa bey merhaba. Vakit konusunda haklısınız. Biraz hızlı başladım ama iki çocuk var bir yandan :) vakit ayırmaya çalışıyorum.
DDS inizi youtubeda gördüm, s-metreyi yazılımla halletmeniz hoşuma gitti. Elimdekini çalıştırdıktan sonra, sizin DDSten de yapmak istiyorum. Harici s-metre ekstra emek, maliyet.
Yavaştan başladım, sıkıştığım yerlerde sorularım olacak mutlaka dediğiniz gibi, derya deniz. Bütün arkadaşların yardımları ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #7 : 07 Aralık 2013, 11:19:09 »
Yunus Kardeş,
öncelikle aramıza hoş geldiniz. Bende B grubu iken 3 Kasım da İzmir de sınava
girerek A grubu oldum.
Ancak belge henüz gelmedi. Ben, Salihli/ Manisa da yaşıyorum.

Bildiğiniz gibi Transceiver dediğimiz Alıcı-Verici devreler,
markası cinsi modeli kalitesi ne olursa olsun, Super Heterodin dediğimiz sisteme göre çalışıyorlar.
Başka sistemlerde var ancak onlar verimli olmadığı için sadece test amaçlı ve basit devreler olarak kullanılmaktadır.
Avustralya dan aldığınız Kit çok güzel. İyi tarafı, bütün malzemelerinin gönderilmiş olması.

Biz, cihaz imal ederken Çin, Hong-Kong, Tayvan dan malzeme getirtmek zorunda kalıyoruz.
Ve ben 4 kere dolandırıldım, yani malzemeleri göndermediler.

Ben ve bazı arkadaşlar Fransız amatör Luc Pistorius un (F6BQU) şemasını uyguluyoruz.
Şemada anlaşılamayacak bir yer olmadığı için ve denenerek kusursuz çalıştığı
defalarca test edildiği için tarafımızdan tercih edildi.

Cihazda kullanacağınız ve baskılı devresini yaptığınız DDS güzel çalışıyor.

Ben, aldığınız devrenin şemasını göremedim. Resmini çekip burada yayınlayabilirmisiniz?

Malzemeleri dikkatli kullanın çünki pek muhtemelen yedekleri yoktur. Özellikle enerji vermeden önce defalarca test edip ölçü aletiyle nereye nekadar voltaj gelmeli ölçüp emin olmalısınız, ayrıca ben komponentlerin doğru yerde olduğunu en az 3 kere kontrol edip öyle lehimliyorum.

Şundan eminimki siz bu işin ehlisiniz ve ne yapacağınızı gayet iyi biliyorsunuz. Ancak
Ben yinede dayanamayıp detaya girdim. Kusura bakmayın.
Yapacağınız cihazı heyecanla bekliyoruz. Sonuçları paylaşırsınız umarım.  Hatta videosunu  Youtube de yayınlayabilirsiniz.
Bu cihazla yapacağınız ilk QSO ları bende işitmeyi umarım.
Kolay gelsin, görüşmek üzere Hoşçakalın 73.

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #8 : 07 Aralık 2013, 11:35:43 »
Dündar bey, bu kitle ilgili web sitesi:
http://www.ozqrp.com/

İstediğiniz şema vb açıklamalar da şu sayfada bulunmakta:
http://www.ozqrp.com/download.html

En üstteki "MST manual ver. 1" yazan linke tıklayınca bir pdf dosyası iniyor. Tüm aradığınız biligiler ve şema orada mevcut. Pdf nin direkt linki de şu:
http://www.ozqrp.com/docs/MST_manual_V1.pdf

73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #9 : 07 Aralık 2013, 11:42:40 »
Şu sayfada bu devreyi yapan bir amatörün tecrübeleri yer almakta:
http://vk3yy.wordpress.com/2012/09/30/mst400-ssb-qrp-transceiver/

Şurada reklam filmi :) mevcut:
http://www.youtube.com/watch?v=_3l0NxLkqYU

Başka bir amatörden açıklamalar:
http://www.ae5x.com/blog/2012/08/21/new-qrp-ssb-transceiver-partial-kit-from-australia/

Bir deneyim daha:
http://www.rotilom.com/F6IDT/mst400_en.htm

Kit hakkında hiç bilgim yok, ama iyi bir google'cıyım ;)

73

I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #10 : 07 Aralık 2013, 11:58:23 »
Şemada gözüme çarpan bir konu, AGC devresi olmaması. Sanırım devreyi basitleştirmek adına AGC den vazgeçilmiş. QRP cihazlar söz konusu olunca, bu çok da önemli değil. Hatta bu şekilde dinleme yapmak bazen daha zevkli olabiliyor. Belki bizim versiyonda bir AGC devresi eklenir ;)

73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #11 : 07 Aralık 2013, 15:09:13 »
Mete Bey, şemayı buldum, indirdim, inceledim.

Bizim yaptığımız devreden temelde farklı değil. Ancak dengeli modülatör olarak Luc Pistorius SA612 devresi kullanılırken burada 4 adet diyottan oluşan devre kullanılmış.
Bu devrede en çarpıcı ve SSB nin temeli olan Dengeli modülatörü anlatmak isterim.
Dengeli modülatör, taşıyıcıyı bastırarak, LSB yahut USB nin ortaya çıkmasını sağlıyor.
O yüzden SSB de çok önemli bir devre.
Burada sol alttaki 2 transistörlü BFO osilatörünün ürettiği 10000-1,5=9998,5Khz lik sinyali (USB de 10001,5Khz)  VR1 300ohm trimpotu ikiye ayırıyor. Bu sinyalin Yarısı yukarıya, yarısı aşağıya akıyor. Böylece ikiye ayrılan sinyalin fazları ters dönüyor. Aynı frekansta ve ters fazdaki  ikiye ayrılmış taşıyıcı, T1 trafosunda karşılaşıyor. Ters fazda oldukları için biribirilerini yok ediyorlar. Yani taşıyıcı yok oluyor. Geriye LSB (Alt yan bant) kalıyor. Burada  yine aynı devre üzerinde soldaki 2 transistörlü mikrofon preanfisinin AF sinyali ile BFO sinyalinin karışımından oluşan sinyal LSB yi oluşturuyor.

İleriki günlerde, Bu devre üzerinde yorum yapmaya devam etmek isterim. Şimdilik hoşçakalın 73.

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #12 : 07 Aralık 2013, 15:56:51 »
Merhaba,
Dengeli modülator sadece Taşıyıcı ve modülasyon sinyallerini bastırır .Çıkışında LSB ve USB sinyallerinin her ikisi de bulunur.Bunu LSB veya USB frekansına ayarlanmış bir Kristal filtreden geçirdiğinizde filtrenin çıkışında  yan bantlardan sadece biri kalır. Pratikte kristal filtrenin frekansını değiştirmek zor olduğundan biz hangi yan bandı istiyorsak BFO frekansını ona göre ayarlarız.
Selamlar...

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #13 : 07 Aralık 2013, 18:14:24 »
Teşekkürler Şahin Bey, bir bilgi eksiğini yerine oturttunuz.
Bu oturum çok faydalı olacak kanaatindeyim. Sağolun 73.

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #14 : 07 Aralık 2013, 22:49:30 »
Dengeli modülatörün çıkışındaki sinyalin spektrum fotoğrafı aşağıda. Sağdaki pik LSB, soldaki ise USB sinyalleri. Ses 1 KHz, taşıyıcı yaklaşık 10 MHz. Ortada görülen zayıf pik bastırılmış taşıyıcı. Taşıyıcının seviyesi modülasyon sinyallerinden 36 db ( yani yaklaşık 4000 kat) daha  zayıf.

Burada da Aynı sinyalin filtreden geçtikten sonraki durumu  var. Çıkışın USB olması kafanızı karıştırmasın, VCO sinyali ile mix edilince LSB ye dönüşmüş olacak.

USB sinyaline göre LSB sinyali 53 dB (yani yaklaşık 200.000 kat) zayıflatılmış, fani filtremiz çok iyi...

Çevrimdışı TA3IYS

« Yanıtla #15 : 08 Aralık 2013, 00:51:10 »
Dündar bey mesajınız için çok teşekkür ederim.  Forumda mesajlarınızı çok okudum bu arada. Cihazı bitirirsem havada görüşürüz inşallah.
QRP konusunda ilk denemede zorlukları gördüm. Yaygın olduğu için Forty II ile başladım, heyecanla baskı devreleri hazırladım. Ancak trafoların zor temin edilmesi, muayyen trafolar, toroidler derken kartlar kaldı öyle. Benim de hevesin kırıldı. Bu kitin içinde toroid, trafo herşey hazır olunca mantıklı göründü, aldım. Mesleğim elektronikle ilgili olmasına rağmen, rf, mikser, bobin olunca çekiniyorum. Buradan edidiğim bilgilerle bu sıkıntıları aşacağıma inanıyorum.
Bir sorum olacak, SDR için Upconverter yapmak istiyorum, 100 Mhz+7 Mhz gibi. Eski araç telefonundan çıkan mikserlerden bahsediliyor. SA612 bu iş için uygun mudur? Ne kullanabilirim?

Malzeme temini ve yurtdışından getirme konusunda haklısınız. Benzer sıkıntıları yaşıyorum (bir de gümrük mevzuatı)
Bir elektronik forumunda siparişler birleştirilip, farnell, mouser gibi tedarikçilerden toplu sipariş veriliyor. Böyle birşey yapabiliriz. SA612 Türkiyede ~12 lira iken mouserde 25+ siparişte tanesi 4,5 liraya geliyor mesela.

Şahin beyin görsellerle anlatımı çok iyi olmuş. BU tür bilgiler çok işime yarıyor. SSB, AM ve FM modülasyonunun ötesinde karmaşık bir modülasyon çeşidi. Taşıyıcı olmadan çalışması tuhaf geldi ilk başta. SSB hakkında bir ek bilgi vereyim. Herşeyi mikroişlemci donanımla halletmeye yatkın olduğumdan, DSP yada ARM işlemcilerle sayısal sinyal işleyerek, işlemci DAC'ından direkt SSB modüle edilmiş 7 Mhz sinyal çıkarma işini araştırdım. SSB analog katta daha kolay halledilmesine rağmen iş sinyal işlemeye geldiğinde durum gerçekten çok karışık. Fantastik! bir modülasyon çeşidi. Sonra yüksek frekansları işlemek yerine ara frekansla uğraşmam gerektiğini anladım. Zor görünüyor ama, CW, SSB, PSK31 modüle edilmiş 455 kHz ara frekans üreten bir modül yapmak isterim.
-- Müsait olduğumda yukarıda anlattığıma benzer bir sistem, sadece yazılımla timer portundan FM, VHF bandında yayın yapan küçük bir bilgisayar hakkında başlık açacağım-

AD9850 modüller bugün geldi. Bu hafta DDS VFO'ya başlıyorum. AD9850'nin sinyal çıkışının düşük genlikte olduğunu burada bir yerde okumuştum. Sorun çıkarsa yükseltici yapmam gerekecek sanırım.

Cihazın baskı devre resmini de içeren bütün dosyalarını özelden gönderiyorum. Kiti aldığım arkadaşın sorun çıkarabileceğini düşünüp doğrudan buraya koymadım. İsteyene gönderebilirim.
Mete bey linkler için teşekkürler, Hüseyin bey desteğiniz için teşekkürler. 73

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #16 : 10 Aralık 2013, 19:09:59 »
Teşekkürler Ali Şahin bey,
Özellikle SSB konusunu işlemek iyi oldu. Bir şeyler yapıyoruz, ancak ne olduğunu bilmeden yapmak sonunda başarısızlıkta getiriyor. Halbuki teorisini bilince hata yapmanız söz konusu olmuyoer. Bilgi ve resimler için çok teşekkürler. 73..

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #17 : 10 Aralık 2013, 19:33:21 »
Yunus Bey,
Belgemi bugün aldım. TA3IHD .

SA, NE, 602 veya 612 entegreleri Ebay dan temin etmiştim. Bir grup aldım, tanesi 75Krş tan, 12 adet idi. onları kullandım, tekrer 12 adet ismarladım ancak yolda kayboldu. 70 gün oldu, tekrar gönderdiklerini söylüyorlar, bekliyorum.
Delab da ve bitlik te satan bir arkadaşın mesajı vardı. 5 tl civarı. İşlevi göz önüne alınırsa pahalı değil.
Ben 2011 de Bluemavi den, 2013 başında delab dan bir miktar Muayyen almıştım. Mükemmel çalıştılar.
Onlarla pekçok çeşit PLL kontrollü Alıcı-Verici (3,5-7-14 Mhz ) cihazlar yaptım.

Sizin yapacağınız devre Luc Pistorius un Transceiver inin temelde hemen hemen aynısı. Teori zaten hepsinde aynı.
Bir tek Dengeli Modülatör kısmı farklı. İki devreyide incelerseniz göreceksiniz.

Benim için bu uğraş ömre bedel.

Cihaz imal etmeye başladığımda, bitene kadar Dünyayla ilgim geçici olarak OFF konumuna geçiyor.

%95 olasılıkla cihaz çalışıncada sanki piyangodan para çıkmış gibi mutlu oluyorum.
Çalışmayan olursada sonunda illaki çalışıyor. Yani, ya çalışıyor, yada çalışıyor....:)

Güzel bir alışveriş yapmışsınız. Madem mesleğiniz elektronik, o zaman işiniz daha kolay. Heyecan verici bir devre.  Kolay gelsin.  Hoşçakalın.  73..

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #18 : 11 Aralık 2013, 15:21:55 »
      Yunus Bey kardeşim.
     QRP bir hastalıktır. ve bulaşıcıdır. Tedavisi henüz bulunamadı. Bırakan varsa sormak lazım. Her qrp devresinden yeni şeyler öğreniyorsunuz. Teori uygulama sahasına girmiş oluyor. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Naçizane web te bu sahaya hizmet için kurulmuştur. www.ta3en.com
      Kolay gelsin...   73

Çevrimdışı TA7ANF

« Yanıtla #19 : 16 Şubat 2022, 18:16:12 »
4.1v bias voltaji 13.8v ta 1mw alabildim saygılar yardımci olun mst Qrp