Gönderen Konu: Qrp çalışmasından teknik veriler  (Okunma sayısı 12894 defa)

Çevrimdışı TA3ALS

Qrp çalışmasından teknik veriler
« : 01 Ağustos 2012, 11:09:19 »
Bir süreden beri Qrp cihaz tasarımı ile uğraşmaktayım. Bu kapsamda iki ayrı tasarım yaparak çalıştırdım.İlk tasarımım Verici kısmında Modülator olarak MC1496 kullanmakta, ara frekans 10 MHz, ikinci karıştırıcı olarak diyot mikser çıkışta da IRF530 kullanmaktaydı. Alıcı kısmında kullanılan mixer ve modülator kısımları yine diyot mikserle oluşturulmuştu.Alıcı RF kazancı üç adet transistor ve bir adet MC1350 ile 100 db 'yi bulmaktaydı. De.şvre oldukça iyi çalıştı ve yaklaşık 5 watt çıkışı vardı. Ancak yapımının nispeten fazla ön bilgi gerektirmesi ve toroid sıkıntısı nedeni ile bu projeyi şimdilik askıya aldım. Bu işe başlarken modülator olarak kullanılmak üzere oldukça ic ve diyot mikser denedim ve en iyi sonucu MC1496 nın verdiğini gördüm. Proje sırasında yaptığım bazı ölçümleri birilerinin işine yarayabilir diye buraya koyuyorum.

Bu MC1496 nın çıkışının osilaskop görüntüsü, bastırılmış taşıyıcı  yaklaşık 9.997 Mhz, modülasyon sinyali 1KHz

Bu da Spektrum analizör görüntüsü

Bu da kıyaslama amacıyla SA612 entegresinin osilaskop ve Analizör görüntüleri.Modülator devresi Forty tasarımındaki şemadır.
[imghttps://lh4.googleusercontent.com/-BuRMVi3x0L0/T3n9W_6JNcI/AAAAAAAAASI/GxjeQkyQnlI/s820/01042012170.jpg]http://[/img]
sa602 simetrik çıkış DBM görüntüsü

sa602 simetrik çıkış DBM görüntüsü

sa602 Spectrum görüntüsü.Modülasyon sinyali 1 KHz

Kullanılan Ladder filtrenin şeması:

Küçük kristal kullanıldı​.Kristal parametreleri değiştiği için bu tip devrelerden iyi sonuç almak için aynı marka ve seri kristalleri kullanmak gerekiyor.Kristalleri tek tek ölçmek te şart.
Bunlarda Traking generator sweep cevabı:

Ve ikinci mikserin hemen girişindeki SSB sinyalleri.

300HZ ile modüle edilmiş ssb sinyali, taşıyıcı ssb sinyalinden 26 db aşağıda.

500 Hz (Taşıyıcının bulunduğu yer çentik gibi görünüyor.)

1 KHz , yan bant bastırma 52,6 db (yaklaşık 182000 kat). Ortadaki pik bastırılmı​ş taşıyıcı sinyalidir​.

1500 Hz yan bant bastırma 66.5db ( 4.466.836 kat)

2 KHz mod. sinyali ile.

2.5 KHz.

bu da 2700 Hz sinyali.

İnternette bazı projelerde TA7358 veya LA1185 kullanıdığını da gördüm. Bu entektelerde bastırılmış taşıyıcı seviyesi yaklaşık olarak yan bantlarla aynı seviyede çıkıyor. Üstelik FM için tasarlanmış bu entegreler çıkış sinyalinide kırptığından modülasyonda bozulmaya neden oluyorlar.

Selamlar...

Çevrimdışı TA3ALS

Ynt: Qrp çalışmasından teknik veriler
« Yanıtla #1 : 01 Ağustos 2012, 11:32:11 »
Düzeltme butonunu bulamadım.Bir hata yapmışım. 1500 Hz yazan foto 2Khz, 2KHz yazan 2,5 KHz e ve 2.7 Khz yazan 2.5 KHz sinyale ait olacaktı. Kaydırmışım.
Ekranda frekanslarda hata görülmesinin nedeni analizörün en dar IF filtresinin 300 Herz olmasından kaynaklıdır.

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #2 : 01 Ağustos 2012, 20:16:23 »
Merhabalar;
forty2 yapmadım. sadece modülator kısmını yaparak testini yaptım. Forty2 nin forty1 den farkı PLL ve filtrede diye hatırlıyorum. Yeterli çıkış gücü alamadıysanız bunun nedeni çok değişik olabilir.Rezonans devreleri(muayenler) uygun olmayabilir, kullandığınız toroidler 7MHz için uygun olmayabilir.Transistorler patetes baskı olabilir.Eğer malzemelerden eminseniz bir osilaskopla veya eğer yoksa rf prop yaparak güç seviyelerini kat kat sırasıyla ölçüp seviyelerini kontrol ederek arızalı kısmı aramak lazım.
kolay gelsin...

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #3 : 15 Ağustos 2012, 22:33:03 »
Sami Bey, tereciye tere satmış olmak istemem, hemde gecikmiş bir cevap olabilir, inşaallah bu arada 5W çıkışı almışsınızdır.
Sırf bahsettiğiniz sebepten tam 3 ay günde 4-5 saat uğraştım, 0,3W-0,5W arası çıkış alıyordum. Tabii bu bahsettiğim Forty1, ancak Forty2 için kullanılan devrede temelde aynı.

Bende öncelikle şunları yaptıktan sonra devre 6,5W vermeye başladı: muayyenleri Aziz Şua beyin çizdiği gibi
1-) primer 1 3/4, sekonder 12 tur, ancak muayyenler 10,7 MHz olacak bunların ferrit i kendine özgü.
2-) L16 ve L18 bobinleri olağanüstü önemli eyer siyah kırmızı toroid yoksa, Balkan elektronik (02122523077)
de "sim5" diye adlandırılan çift delikli açık kahve renkli toroid ler kullanılmalı yine çıkıştaki 2 adet L1 ve L2 bobinleri aynı yerde var tarif ederseniz anlıyorlar. İçi nüveli bobin. Varsa siyah toroid olacak.
Eyer 0,5 W alıyorsanız 2SC1971 sağlamdır. Patates olsa hiç çıkış vermez. sıfır çıkış.
0,5W çıkış aslında cihazın her devresinin oldukça sağlıklı çalıştığını, ancak bobin uyumunun tam olmadığını gösteriyor. Bobinler ve muayyenler 6 adet, 6 bilinmeyenli denklem gibi. Kolay gelsin.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #4 : 20 Ağustos 2012, 08:58:35 »
Forty1 deki L16-L18 in Forty2 deki numaraları;  L9 ve L11 dir.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #5 : 20 Ağustos 2012, 09:06:56 »
Sim5 sarımları 2x5 tur olacak...

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #6 : 19 Aralık 2013, 15:08:16 »
Ali Şahin bey merhaba, çalışma notlarınız ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
QRP cihazlar ile uğraşanlar için bulunmaz nimetler...
Yazdığınız gibi aynı frekansda olsa dahi değişik marka kristallerin bant geçirgenliği çok değişken oluyor. Kristal filtre her seferinde tekrar hesaplanması lazım.

73

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #7 : 13 Ocak 2014, 11:42:13 »
Selamlar,

Bahsedilen kristal değerleri konusunda birkaç bilgi de ben vermek isterim.
Özellikle forty2 deki x6 ve x5 kristalleri alma ve göndermede frekansın eşit olması için hayati önem taşıyor.
Bü yüzden bu iki kristali mutlaka aynı firmanın aynı seri üretiminden seçmek gerekiyor.

Ayrıca,
Havaya gönderdiğimiz watt tan ziyade ne gönderdiğimiz de önemli. Forty2 de olsun diger versiyolarda olsun 4 wattı geçtiğiniz andan itibaren modülasyon bozulmaya başlıyor. Temiz anlaşılır bir modülasyon için watı 4 watt civarında bırakmanızı öneririm.

Benim cihazım 3 watt çıkıyor ve tertemiz bir modülasyon ile italya ispanya vb gibi bir çok uzak itasyonla QSO yaptım olumlu raporlar aldım.

Son olarak

Hüseyin hocamın sitesinden aldığım basit kristal test devresini yaparak ölçmenizi ve ona göre takmanızı öneririm.
ŞU DEVRE: http://www.telsizciler.org/index.php/topic,22959.0.html
Sıfır kristallerde bile bozuk kristal çıkabiliror. Sonraları bu durum saç baş  yoldurur .. Çalışmayınca hatayı bulmak için daha fazla yorulursunuz. :)

73
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com