Gönderen Konu: Aselsan 4000 Serisi Li-Ion Batarya  (Okunma sayısı 9288 defa)

Çevrimdışı TA1MD

Aselsan 4000 Serisi Li-Ion Batarya
« : 21 Eylül 2013, 22:01:29 »
Elimde bulunan ve artık çok kullanmadığım için boşa çıkan pillerimi değerlendireyim dedim. 4 adet pil tanesi 900mAh, 1800mAh batarya oldu. Cihazın + pini kopuk olduğundan yerine plaketten bir kanal yapıp perçinleyerek içteki kart ile temasını sağladım.
Piller bitince çıkarıp şarj cihazında şarj edip takıcam, şimdilik herhangi bi şarj devresi-konnektörü yapmadım, ilerde bişeyler düşünürüm. Böylelikle hem batarya çaktırma derdinden kurtuldum, hem li-ion bataryalı telsizim oldu, hem de normal bataryadan çok daha hafif.  Uygun pil kutuları bulunursa 6 pil takarak bunlarıda 1500 mAh'lik takarak 4.5Ah'lik batarya sahibi olabilir, tatile giderken yanınıza şarj cihazı almayabilirsiniz. Aradaki yeşil kablo paralel bağlı 2 grup içindeki pillerin diğer grupla balanslı olması için. Yazarak anlatmak zor, şema şöyle

+||||||||||||   +||||||||||||   
++++                   |                    -------
          +||||||||||||   +||||||||||||

Çevrimdışı TA1MD

Ynt: Aselsan 4000 Serisi Li-Ion Batarya
« Yanıtla #2 : 26 Eylül 2013, 23:34:12 »
Merhaba,
Verdiğiniz linklerdeki devrelerin hepsi koruma devresi. Aşırı şarj veya deşarj durumlarında sigorta görevi görerek pillerin patlamasını engelliyorlar. Herhangi bir şarj, balans özellikleri yok. Bu yüzden ben bu devrelerin kullanılmasını uygun bulmuyorum. Verdiğim bir örnek var bu konuyla ilgili, nasıl ocaktaki yemeğimizin altını kapatmak için duman alarmını beklemiyorsak bu tarz koruma devrelerini de şarj için kullanmamalıyız. Lityum piller tehlikeli oyuncaklar. Şarj edilmeleri için tasarlanmış onlarca entegre var.
Şuan çözüm buldum zaten, kullandığım şarj cihazının bataryaya uyacak konnektörü varmış, şarj ederken kabloyu telsizden çıkartıp şarj cihazına takıp ediyorum.

Çevrimdışı TA5AGC

« Yanıtla #3 : 27 Eylül 2013, 01:57:30 »
Mutlu bey,
PCM , akımı sınırlandırılmış gerilim kaynağı ile birlikte kullanılmaktadır.
Tıpkı cep telefonunda olduğu gibi; PCM, batarya paketi içerisinde, akımı sınırlandırılmış gerilim kaynağı –adaptör- dışarda.
Resmini verdiğiniz dengeli şarj (Balance Charger) ünitesi ise bu ikisinin birleşimidir.
Kullandığımız, li-ion yada li-po batarya içeren tüm cihazlar bu şekilde şarj edilmektedir.
73.
H.Gültekin Çakar.  TA5AGC

Çevrimdışı TA1MD

« Yanıtla #4 : 27 Eylül 2013, 02:58:36 »
Aslında iş sadece akımı sınırlandırılmış gerilim kaynağı ile bitmiyor ve hayır kullandığımız bütün cihazlar bu şekilde üretilmiyor en azından kaliteli olanlar. şarj edilebilen lityum kimyalı bataryalar özel şarj sistemlerine ve tekniklerine ihtiyaç duyarlar. Öncelikle sisteme bağlanan bataryaların gerilimi ölçülür, normalden daha fazla deşarj olmuşsa genellikle 0.1C akım uygulanarak trickle charge denilen bir evre ile belli bir seviyeye getirilirler. daha sonra akım 1C ye çıkartılarak asıl şarj evresine geçilir.yine pil gerilimi belli bir seviyeye ulaştığında bu sefer şarj gerilimi 4.1 veya 4.2 volta sabitlenerek şarj akımının belli bir seviyeye düşmesi beklenir ve bu seviyeden sonra şarj KESİLİR.

MC34673 entegresinin datasheetinin 14.sayfasında konuyla ilgili çok güzel bir grafik mevcut bakabilirsiniz.
Yine kullandığım entegrelerden biri TP4056 nın datasheet'ine göz atabilirsiniz.

bi entegre daha vardı eskiden kullandığım ama kodunu hatırlayamadım 5 dolara alıyordum yurtdışından. Eğer bu iş basit bi lm317, bi transistör ve bikaç dirence bakıyor olsaydı, zamanında çok araştırma yaptık ben ve arkadaşlarım, emin olun kendimiz yapardık. 15 dk'mızı bile almaz. bahsettiğiniz devre çalışmaz demiyorum, normal kullanımda iş görebilir ama aşırı deşarj olmuş bi batarya taktığınızda şişip infilak edebilir. veya şarjda unuttuğunuzda bataryalarınız şişebilir. omürlerini çok kısaltırsınız.

http://www.youtube.com/watch?v=SMy2_qNO2Y0
İşin kötü yanı hatalı kullanıldıklarında sadece şarj sırasında değil, kullanım sırasında da yanabiliyolar, bataryası patlayan ve piyasadan geri çağırılan cep telefonlarını ve laptopları hatırlarsınız. şahsen bunlardan birini belimdeki telsizin içinde taşımak istemem.
http://www.youtube.com/watch?v=LD0-2CaRDJk

Çevrimdışı TA2E

« Yanıtla #5 : 03 Ekim 2013, 12:13:10 »
Mutlu bey,
o mavi pillerin voltajı nedir?
Çağrı işareti olmayan ve bitlik'te resmi olmayanlara cevap vermeyeceğim.
TA2E

Çevrimdışı TA2OD

« Yanıtla #6 : 03 Ekim 2013, 13:46:22 »
3.6v
ZONGULDAK KDZ EREĞLİ DEN 73.
ta2aoz@hotmail.com
https://picasaweb.google.com/home?hl=tr
AHMET ÖZER TEL-0531 623 9066