Gönderen Konu: BİR VFO-DDS ÇALIŞMASI  (Okunma sayısı 52437 defa)

Çevrimdışı TA3IHD

Ynt: BİR VFO-DDS ÇALIŞMASI
« Yanıtla #40 : 02 Ekim 2013, 19:07:12 »
Ekrem Hocam,

Cihazı yaptım. Çok başarılı bir cihaz. LSB, USB, CW modları mevcut, (TX, RX  Modları sanırım RIT fonksiyonu için); çünki butona basınca rx-tx'e değişiyor, eğer tx'in frekansını değiştirirseniz rx ve tx ayrı ayrı çalışıyor. RIT olarak çalıştırılabilir.
LO-+IF çok başarılı şekilde ayarlanıyor, SSB için BFO frekans farkı uygulanıyor.

Ancak cihazda osilasyonlar oluşuyor, 5m uzaktaki tavşan antenli TV nin alışını bozacak kadar kuvvetli osilasyon üretebiliyor. Osilaskopta bu osilasyondan dolayı farklı sinyaller görülüyor. Ancak çeşitli kondansatör uygulamalarıyla bu problemi %80 aştım gibi. Acaba metal kutumu gerekiyor diyorum.

Benim yaptığım 40m RX-TX de IF 10Mhz, dolayısiyle VFO nun 3000-2800 Khz olması gerekli. DDS Benim Transceiver'imi çok iyi çalıştırıyor.
Osilaskopla yaptığım ölçümlerde, gördüğüm kadarıyla düşük frekanslarda (1800-6000 Khz arası) VFO çıkışı 800mV Bu benim Transceiver'im için yeterli bir sinyal.  Ancak frekans arttıkça 75mV'a kadar düşüyor.  RX-TX katının düzgün çalışması için en az 700mV VFO sinyali gerekiyor.
Aksi takdırde cihaz TX yapmıyor. Onun için 6000-30000Khz arasındaki sinyali, yüksek kazançlı ( 2 transistörlü) bir kuvvetlendirici ile kuvvetlendirmek lazım.

Forty-1 de malum VFO 12000Khz civarında ve DDS sinyali bu aralıkta 180mV civarında, mutlaka kuvvetlendirmeli. Yoksa sonuç vermiyebilir.

Bu son yazdıklarım bana gönderilen DDS (AD9850) ile ilgili. belki benim DDS kartım problemlidir. Eğer öyleyse bu yazdıklarımın son bölümleri sizler için geçersizdir.

Eğer LUC PISTORIUS'un PLL i ile karşılaştırırsak; bence karşılaştırmayalım. Teknolojiler farklı, oda mükemmel ve çok kararlı, buda. Önemli olan VFO'nun çok kararlı olması.
Bu özellik ise ikisindede var.

Ancak çok bantlı cihaz yapılacaksa DDS herhalde rakipsiz. Birde LSB -USB geçişi olması ideal, isteyen 40m de USB alma-göndeme yapabilir. Ayrıca CW moduna geçince CW dinlemek ayrı bir zevk.
Güzel bir kutu alıp, 40m DDS'li transceiverimi monte edeceğim. Transceiver'in dizgisi bitti. DDS çalışıyor. Bakalım nasıl olacak. 20-30 gün içinde sonuçlanacak gibi planlıyorum.. 73..

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #41 : 02 Ekim 2013, 20:01:42 »
Hulusi bey
Elinize sağlık.Ben de kullanıyorum.Henüz tx modunda kullanmadım,Bitx de Rx moduda kullanıyorum.Son derece kararlı hiçbir proplemle karşılaşmadım.DDS modülünden çıkan sinyal,forty ve bitx de mikserleri tetikleyecek düzeyde değil.Bitx'de zaten 1 transistörlu RF yükselticisi var,proplem olmadı.Forti de ise,2 transistorlu bir FF yükselcisi 602 mikser entegresine sürdüm,öyle çalıştı.RX modunda alıcıya osilatörden yansıyan bir sinyal olmadı.Çin'den getirttiğim 3.5 dolarlık  DDS modülünde 9850 enteğresinin çakma olmasına rağmen.8-10 dolara olanlarda var ve immitasyon değil.Fark varmı bilmiyorum.Benim eklediğim RF amplisi bütün bantlarda yeterli.Sizin yaptığınız test sonuçlarına katılıyorum.RF amplisiz DDS katından çıkan son derece düşük,yanlış anlamadıysam öyle DDS modülü 700-800 mV güç vermiyor.İşin bu tarafını pek anlayamadım.DDS modülünün sadece 1,2,3,4,5 ve 6 nolu pinlerini kullandım.Sinyali de10.pinden aldım.Oysa şemada modülün diğer uçlararı da irtibatlıı,ben onları boş bıraktım ve öyle çalıştı.Şimdilik aklıma gelen bunlar.Kolay gelsin.73 TA4EM
Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #42 : 02 Ekim 2013, 22:41:45 »
    Tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim saygılarımla.
Aydın'dan 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #43 : 04 Ekim 2013, 02:42:54 »
DDS -VFO'nun FORTY QRP UYGULANMASI:

LU5DJV'nin DDS-VFO sinyal jeneratörünü FORTY trx 'e uygulaması sonucu bir metrelik rezonanslı antenle cihaz adeta çoştu.Uygulamak isteyen arkadaşlara yardımcı olmak için küçük detayları aktarmak istiyorum.
1-Öncelikle bu dds-vfo'nun sinyal gücü forty'deki 602 entegresini tetiklemeye yetmiyor.Bunun için şemasını verdiğim RF amplisini eklemek gerekiyor.Bu devre aynı zamanda anten amplisi olarakta mükemmel(bu şema BİTX-20 qrp'in RX anten katı olup, oldukça geniş bantlı).Transistor olarak 2sc2570 kullanılmalıdır.Girişi DDS'den alınıp, çıkışı ise,forty'nin 12 MHZ lik kristalinin takıldığı 602 entegresi ile irtibatlanıyor.
2-FORTY, 12 MHZ(OSS)-5MHZ(IF)=7MHZ esasına göre çalışmakta .DDS-VFO'nun SETUP'una girilir.
 OFFSET IF 'ye QRP'nin  IF frekansı yazılır.Yine setupta CONVERSİON menüsü LO-IF konumuna alınır , setuptan çıkılır ve 7 mhz bandına geçilir.Burada Fortt'nin orijinalinde oss krıstali frekansı olan 12 mhz,ancak bu uygulamada DDS-VFO'nun gönderdiği frekans sadece 2 MHZ dir(LO-IF).Bendeki Forty nin IF! si 5.580 MHZ.Örneğin 7.092 MHZ için DDS-VFO'dan gönderilen sinyal 7.092-5.580=1.512 MHZ olmakta.Sonuç mükemmel.Denemek isteyen arkadaşlara başarılar.Saygılarımla.TA4EM

M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #44 : 04 Ekim 2013, 02:49:24 »
Coşkun bey
Teşekkür ederim, 73.
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #45 : 06 Ekim 2013, 15:19:49 »
RF Yükselticisinin FORTY'nin anten girişine uygulanması sonucu,atmosferik gürültünün biraz armasına ragmen sinyalleri bariz bir şekilde arttırdığı bu nedenle arkadaşlara tavsiye ediyorum.Saygılarımla.TA4EM.
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #46 : 06 Ekim 2013, 20:08:17 »
RF Yükselticisinde 2N3733 tipi transistör (orta güç UHF) 30 ma kollektör akımı ile  biraz daha  iyi sonuç alabilirsiniz.Denenmiş şema çizip bıraya yükleyebilirim.

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #47 : 06 Ekim 2013, 20:24:53 »
Yüksel bey
İyi olur.Hepimiz yararlanmış oluruz.73
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #48 : 06 Ekim 2013, 22:28:21 »
Denenmiştir kıyaslanmıştır ve iyi sonuç alınmıştır.

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #49 : 07 Ekim 2013, 23:27:58 »
Merhaba,
Bu DDS-VFO devresinin yazılımı sonucu malum amatör bantlar tıpkı tesbih tanesi gibi ekranda sıralanmakta,bana göre bu büyük bir avantaj.Çünkü yapığımız QRP' ,bütün amatör bantların ayrı ayrı HF anten bobin bloklarını hazırlayarak uygulamak mümkündür.Benim denemelerimde IF'si 10 MHZ olan bitx-20 QRP 'e bu DDS-VFO 'yu bağladım.Menude  offset-IF!ye 10 MHZ yi yazdım.Yine menüden CONVERTION'u (LO-IF)konumuna aldım.Bütün bantlar için DDS'de yapılacak bütün işlem bu. Bu durumda her bant için gerekli sinyal frekansını otomatik kendisi gönderiyor. bantlara göre HF anten katları için çok devre şeması var.Hepsi için 10.7 MHZ'lik bobinlerle yapılanlar olup , tek değişen elemanlar her bant için kondansatörler.Yada benim yaptığım gibi Bitx-20 deki anten giriş bobin katında 68 pf lık kondansatörleri çıkarıp yerine iki ganglı  200-300 pf lık variable kondansatör takarak her bant için sinyalin en iyi duyuluğu noktaya kondansatörü çevirerek ayarlamaktır.Gerekirse bu değerleri LC metre ile ölçerek sabit kondansatörler de takılabilir.Saygılarımla.Ekrem ÇİÇEK
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #50 : 08 Ekim 2013, 17:51:23 »
Arkadaşlar DDS konusunu çalışırken, resimdeki orijinal alçak geçiren filtreden sonraki tek transistörlü devreyi buldum bilgilerinize. Ayrıca yaptığım DDS resmi.. 73..

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #51 : 08 Ekim 2013, 17:57:47 »
Not: Yukarıdaki devre AD9851 için yapılmış bir devredir.

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #52 : 09 Ekim 2013, 20:32:36 »
Hocam  cb telsizde am  yayın dinlerken anl diye bir düğme var  devrede iken  anlık catırdamalar  yok oluyor acıkken  catırdamalar yeniden başlıyor  bir ara qrp ye anl  devresi yapmaya calıştım biraz oldu gibiydi ama dinlemede  catlak dinlemeye başladı  acaba sizin bir öneriniz varmı  anlık catırdamalardan nasıl kurtuluruz .73

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #53 : 09 Ekim 2013, 22:39:57 »
Mesut bey,
ANL(Automatic noise limiter=Otomatik gürültü sınırlayıcı).Fazla bir bilgim olmamasına karşın,Genlik modülasyonlu sinyaller ile yapışık gelen,statik,atmosferik,elektikli aletlerin yaydığı kaotik frekanslardır. Genlik modülasyonlu sinyalin bant genişliği orta dalgada 9 KHZ olması yada CB'de 10 KHZ olması bu parazitlerin oluşturduğu gürültüleri işitiyoruz.SSB'nin de genlik mod olması ancak bant genişliğinin 1KHZ veya daha az olması nedeniyle etkilenmiyoruz.Kısaca bu gürültüleri oluşturan elektiksel hareket ana frekansın sırtında bir parazit gibi.Frekans modulasyonlu sinyallerde görülmez ,genlik (AM) modülasyonlu sinyallere özgü.Bunu ANL devreleri ile önleyebiliyoruz.Ama ses filtre edildiğinden biraz azalmakta.İnternette çok şema var.Basit devrelerdir.Biri transistorlu diğeri diyotludur.Performansı hakkında bilgim yok denemedim.Kolay gelsin.73 TA4eM
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #54 : 09 Ekim 2013, 23:08:54 »
Hulusi bey,
DDS güzel olmuş,elinize sağlık.Yalnız gördüğüm kadar AD9850 entegreli kit  değilmi?.73.TA4EM
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #55 : 10 Ekim 2013, 23:57:36 »
Doğrudur Ekrem Hocam. AD9850 li devre, ayrıca sizin yayınladığınız devrenin aynısı. Sadece resimdeki transistörlü kuvvetlendirici AD9851 devreden alıntı. Onu ifade etmek istedim. 73..

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #56 : 11 Ekim 2013, 00:03:50 »
Hulusi bey,Bilgi için teşekkür ederim.Şunun için sormuştum.Galiba AD9851 entegresinin frekansı daha yüksek ama pahalı oldugunu biliyorum.Selamlar.Ekrem ÇİÇEK
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #57 : 11 Ekim 2013, 23:46:44 »
FORTY- 1+DDS-VFO,bitmiş ve kutulanmış son hali.Epey uğraşıdan sonra birşeylere benzemiş gibi.73
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #58 : 12 Ekim 2013, 05:26:38 »
Ekrem hocam elinize sağlık, gayet güzel olmuş. Kendi telsizini imal edip kullanmanın keyfi sanırım paha biçilemez.
73

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #59 : 12 Ekim 2013, 10:33:07 »
Güzel olmuş hocam, elinize sağlık. İyi günlerde kullanın.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND